DZIEŃ NA RYNKACH: Wzrosty na Wall Street, Fed nie jest gotów już ograniczać skup aktywów | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
22 wrz 2021, 22:10

DZIEŃ NA RYNKACH: Wzrosty na Wall Street, Fed nie jest gotów już ograniczać skup aktywów

Giełdy na Wall Street zakończyły środową sesję wzrostami, odrabiając część strat po czterodniowej przecenie. Rynki pozytywnie odebrały sygnały płynące z Fed, że nie jest on gotowy na natychmiastowe rozpoczęcie ograniczania programu skupu aktywów.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował 1,00 proc., do 34.258,32 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,95 proc., do 4.395,64 pkt.

Nasdaq Composite wzrósł o 1,02 proc. i zamknął sesję na poziomie 14.896,85 pkt.

Wydarzeniem dnia było posiedzenie amerykańskiego Fed. W ocenie analityków kluczowy była ewentualna zapowiedź, że Fed natychmiast przystępuje do ograniczania programu skupu aktywów. Tymczasem z wypowiedzi prezesa Fed Jerome'a Powella wynika, że decyzja ws. rozpoczęcia taperingu skupu aktywów w USA możliwa jest na kolejnym posiedzeniu Fed.

Od grudnia 2020 r. Fed komunikuje, że skup aktywów w USA będzie prowadzony co najmniej w obecnej skali (120 mld USD miesięcznie) zanim nie nastąpi "dalsza znacząca poprawa" w kierunku realizacji celów Fed, czyli stabilności cen i pełnego zatrudnienia.

Powell poinformował w środę, że postęp w kierunku realizacji celu inflacyjnego został wypełniony bardziej niż w znaczącym stopniu i obecnie Fed przygląda się realizacji celu pełnego zatrudnienia.

"Wielu uczestników posiedzenia uważało, że znaczący dalszy postęp w kierunku zatrudnienia jest już spełniony. Inni uważają, że jest blisko spełnienia tej przesłanki i chcą zobaczyć jeszcze trochę postępu. (...) Moim zdaniem, kryterium znaczącego dalszego postępu w kierunku celu zatrudnienia jest niemal spełnione" - powiedział Powell.

"Gdy te dwie przesłanki zostaną spełnione, FOMC podejmie decyzję. To może wydarzyć się już na najbliższym posiedzeniu" - dodał.

W komunikacie po środowym posiedzeniu Fed wskazano, że jeżeli realizacja celów Fed będzie postępować zgodnie z oczekiwaniami, ograniczenie tempa skupu aktywów w USA może być wkrótce uzasadnione.

„Omówiliśmy również właściwe tempo zmniejszania zakupów aktywów, gdy warunki ekonomiczne spełnią kryteria określone w forward guidance. Chociaż nie podjęto żadnych decyzji, uczestnicy generalnie uważają, że dopóki ożywienie pozostanie na właściwej ścieżce, proces stopniowej redukcji aktywów, który zakończyłby się w połowie przyszłego roku, byłby właściwy” – wskazywał prezes Fedu.

Dodał, że w gronie FOMC istnieje szerokie poparcie dla wskazanego terminu zakończenia taperingu, a głosowanie w tej sprawie było w środę jednomyślne.

"Moment rozpoczęcia i tempo zbliżającego się ograniczenia skupu aktywów nie ma na celu bezpośredniego sygnalizowania terminu rozpoczęcia podwyżek stóp procentowych. Do tego potrzebne są jeszcze bardziej surowe kryteria (względem wypełnienia celów Fed - PAP)" - powiedział Powell.

Zaznaczył, że wszyscy poza jednym bankierem, wskazali jako zasadne dokonanie podwyżek stóp procentowych w 2023 r.

Z najnowszego tzw. wykresu kropkowego (dot-plot), obrazującego preferencje dotyczące ścieżki stóp proc. poszczególnych członków Fed, wynika, że połowa (9 z 18) bankierów opowiedziało się za co najmniej jedną podwyżką stóp proc. w USA w 2022 r.

Globalne rynki miały w środę chwilę wytchnienia od obaw związanych z poważnymi problemami finansowymi chińskiego dewelopera - China Evergrande Group. Firma zapewniła, że w czwartek dokona płatności należnych odsetek. Poinformowała, że wynegocjowała z obligatariuszami plan spłaty należnych odsetek od krajowych obligacji.

W górę szedł sektor paliwowy, wraz ze wzrostem cen ropy – Occidental Petroleum, Marathon Oil i Devon Energy rosły po 3,5 proc.

Akcje General Mills szły w górę o 3 proc. po tym, jak spółka podała, że kwartalny zysk na akcję wyniósł 99 centów wobec oczekiwanych 89 centów.

Notowania FedEx spadały o 8 proc. po tym, jak spółka podała, że kwartalny zysk na akcję wyniósł 4,37 USD, o 54 centy poniżej oczekiwań. Rywal UPS spada o 2,5 proc.

Facebook szedł w dół o 3 proc., do najniższego poziomu od lipca, po tym, jak spółka zasugerowała w komunikacie, że nowe wytyczne dotyczące gromadzenia danych ze strony Apple powodują spadek zysków z reklam w obecnym kwartale.

Akcje Adobe spadały o 3 proc., mimo że kwartalne wyniki spółki były lepsze od oczekiwań.

News Corp rósł o 4 proc. po ogłoszeniu programu skupu akcji własnych za 1 mld USD.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa podaje, że w USA w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 2.363 ofiary śmiertelne Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 129.771 kolejnych osób. Najnowsze dane wskazują, że od wybuchu epidemii w Ameryce odnotowano łącznie 42,41 mln przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi 678.517. (PAP Biznes)

kkr/ pr/

Ostatnie wiadomości