Nie ma żadnych zagrożeń, żeby do fuzji Orlenu z Lotosem nie doszło - doradca prawny Lotosu | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
22 wrz 2021, 11:54

Nie ma żadnych zagrożeń, żeby do fuzji Orlenu z Lotosem nie doszło - doradca prawny Lotosu

Nie ma żadnych zagrożeń, żeby do fuzji PKN Orlen i Grupa Lotos nie doszło. Spółki mają kilku partnerów zainteresowanych dezinwestycją części aktywów Lotosu w ramach środków zaradczych – poinformował Paweł Rymarz, partner zarządzający kancelarią Rymarz Zdort, doradca prawny Lotosu w procesie fuzji z PKN Orlen.

"Fuzja się wydarzy, to wydarzenie nieodwracalne. Porozumienie dotyczące realizacji środków zaradczych między obiema stronami fuzji jest realizowane w 100 proc., nie ma tutaj żadnych wątpliwości i konfliktów” – powiedział Paweł Rymarz podczas debaty na Europejskim Kongresie Gospodarczym.

"Środki zaradcze, czyli dezinwestycje, których wymaga Komisja Europejska, by do fuzji mogło dojść, są zaawansowane nawet w kilkuset procentach, bo jest więcej chętnych na aktywa niż jest tych aktywów. Z każdym z kontrahentów będziemy teraz, przed lub w terminie wyznaczonym przez Komisję podpisywać porozumienie” – dodał.

Zgodnie z umową z Komisją Europejską PKN Orlen ma czas do 14 listopada na poinformowanie o realizacji środków zaradczych, będących warunkiem zgody na fuzję płockiego koncernu z Lotosem.

Paweł Rymarz spodziewa się, że do 14 listopada akcjonariusze Orlenu i Lotosu wyrażą zgody na dezinwestycje związane z realizacją środków zaradczych.

„Orlen i Lotos podpiszą do tego czasu porozumienia z partnerem w przypadku rafinerii i nabywcami w przypadku pozostałych aktywów. Wtedy cały pakiet zostanie przesłany pod rozwagę Komisji Europejskiej. Nie spodziewamy się kłopotów, gdyż każdy z nabywców jest prawdziwym konkurentem, cały proces przebiega zresztą pod nadzorem przedstawiciela Komisji Europejskiej. Nie ma żadnych podstaw, żeby obawiać się, że Komisja będzie niezadowolona” – powiedział partner zarządzający kancelarii Rymarz Zdort.

W połowie maja Skarb Państwa podpisał umowę o współpracy z Orlenem, Lotosem i PGNiG dotyczącą przejęcia kontroli przez PKN Orlen nad Grupą Lotos i PGNiG. Umowa dotyczy rekomendowanego scenariusza konsolidacji, zgodnie z którym akcjonariusze Grupy Lotos i PGNiG w zamian za akcje posiadane w kapitałach zakładowych tych spółek obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN Orlen i z dniem połączenia staną się akcjonariuszami Orlenu.

Jak podano, połączenie jest najprostszym i najszybszym prawnym rozwiązaniem, możliwym do zastosowania w tej transakcji, które umożliwi szybką i pełną integrację aktywów i biznesów oraz maksymalizację efektów synergii z połączenia.

Połączenie Grupy Lotos z PKN Orlen może dojść do skutku pod warunkiem wykonania określonych w treści decyzji Komisji Europejskiej środków zaradczych, w tym wydzielenia części aktywów Lotosu na rzecz zewnętrznych partnerów. Prezes Obajtek wielokrotnie zapowiadał, że preferowanym przez niego rozwiązaniem jest wymiana aktywów na inne z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, a nie ich sprzedaż.

PKN Orlen ma przejąć Grupę Lotos i PGNiG w transakcji bezgotówkowej, poprzez wymianę akcji. Zgodę na fuzję PKN Orlen z PGNIG musi wydać Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski poinformował podczas debaty, że po przedstawieniu partnerów 14 listopada Komisja Europejska może potrzebować szacunkowo 2-4 miesięcy na zaakceptowanie propozycji, a następnie około 3 miesiące może potrwać integracja i połączenie obu firm.

(PAP Biznes), #PKN

pr/ osz/

Zobacz także: PKN Orlen SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości