PKP PLK planuje ogłosić do końca '21 przetargi z KPK na 1,4 mld zł; kwota ta może wzrosnąć | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
22 wrz 2021, 16:46

PKP PLK planuje ogłosić do końca '21 przetargi z KPK na 1,4 mld zł; kwota ta może wzrosnąć

Do tej pory w 2021 r. PKP PLK ogłosiły w ramach Krajowego Programu Kolejowego przetargi na 1,7 mld zł, a w planach do końca roku są postępowania na ok. 1,4 mld zł. Spółka jest przygotowana na uruchomienie kolejnych o wartości kilku mld zł, ale czeka na zatwierdzenie finansowania. Na przetargi czekają firmy z GPW - Torpol, Trakcja, ZUE czy Budimex.

"Na etapie przetargów są inwestycje o wartości ponad 3 mld zł. W 2021 roku ogłoszone zostały postępowania przetargowe na łączną wartość ok. 1,7 mld zł. Do końca roku planowane są do ogłoszenia przetargi na kwotę ok. 1,4 mld zł w ramach Krajowego Programu Kolejowego" - napisało PKP PLK w odpowiedzi na pytania PAP Biznes.

Planowane do ogłoszenia do końca 2021 r. przetargi, to: budowa tunelu drogowego w Kobyłce, realizacja robót budowlanych odcinek Koźmin Wlkp. – Jarocin, wykonanie dokumentacji projektowej i robót budowlanych na szlaku Skierniewice - Bełchów, stacja Bełchów oraz roboty budowlane na szlaku Brzeg Dolny – Wołów.

"Ponadto PLK są przygotowane do ogłoszenia przetargów jeszcze w tym roku na kwotę kilku mld zł, w przypadku zatwierdzenia planów finansowych w ramach KPO i nowej perspektywy. Oznacza to, że to już niemal w całości zrealizowany Krajowy Program Kolejowy w zakresie postępowań przetargowych. Pozostałe to zadania, które będą dotyczyły perspektywy 2021–2027" - dodano.

PKP PLK zakładało początkowo, że w 2021 roku uda się jej ogłosić postępowania przetargowe na kwotę ok. 16,5 mld zł. Z późniejszych informacji prasowych wynikało, że kwota ta ma być niższa i wynieść ok. 10 mld zł, z czego większość postępowań miała przypaść na IV kwartał.

PKP PLK przypomniało, że ogłaszanie przetargów zależne jest od zapewnienia finansowania, w tym od zatwierdzenia środków pochodzących z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej i Krajowego Programu Odbudowy. Dodano, że część postępowań musi zostać także przesunięta z powodu zmiany ustaw środowiskowych, które liberalizują przepisy pozwalające zaskarżać przetargową dokumentację przyrodniczą.

Ireneusz Merchel, prezes PKP PKL, poinformował w przesłanym PAP Biznes komunikacie, że łączna wartość inwestycji zakończonych oraz w trakcie realizacji to 69,5 mld zł, co stanowi ponad 91 proc. całego KPK.

"PKP Polskie Linie Kolejowe zakończyły inwestycje o wartości około 20,5 mld zł. W realizacji, na różnych poziomach zaawansowania, są inwestycje o wartości ponad 49 mld zł. Inwestycje te są realizowane średnio w ciągu 2-3 lat, oznacza to, że wykonawcy mają zapewniony front robót do połowy 2023 r. Obecnie większość inwestycji Polskich Linii Kolejowych realizowana jest bez większych zakłóceń (...) - skomentował Merchel.

PKP PLK poinformowało, że obserwuje zwiększenie zainteresowania przetargami.

"Dawniej w przetargach składane były 2-3 oferty, obecnie w dużych przetargach jest to zazwyczaj 5–8, natomiast w zadaniach mniejszych o wartości kilkunastu–kilkudziesięciu mln zł często ofert jest kilkanaście. Ponadto zwiększyła się liczba polskich wykonawców, którzy są zainteresowani udziałem w postępowaniach przetargowych PKP Polskich Linii Kolejowych. Wiele firm jeszcze kilka lat temu było podwykonawcami. Obecnie w przetargach startują one samodzielnie lub w konsorcjach (...)" - podano w przesłanym komunikacie.

(PAP Biznes), #BDX

jow/ ana/

Zobacz także: Budimex SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Ostatnie wiadomości