Skrót wiadomości - środa, 22 września, 18.25 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
22 wrz 2021, 18:28

Skrót wiadomości - środa, 22 września, 18.25

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WYWIADY I ANALIZY PAP BIZNES

Rynek e-commerce po wakacyjnej zadyszce wrócił we wrześniu do mocnych wzrostów i zanotuje w 2021 i 2022 roku dwucyfrową dynamikę - ocenia prezes InPostu Rafał Brzoska. Prezes jest zadowolony z efektów przejęcia Mondial Relay, nie zwalnia tempa w instalowaniu paczkomatów w Polsce i za granicą.

Grupa Budimex chce brać udział w „zielonych” projektach nie tylko jako wykonawca, ale i współinwestor. Rozmawia w sprawie potencjalnego uczestnictwa kapitałowego w projekcie morskiej energetyki wiatrowej - poinformował PAP Biznes Piotr Świecki, dyrektor budownictwa energetycznego i przemysłowego Budimeksu.

Fabryki Mebli Forte chcą w 2021 roku mieć wyniki finansowe zbliżone do osiągniętych w 2020 roku lub nieco lepsze, celują w przekroczenie 200 mln zł EBITDA - poinformował PAP Biznes członek zarządu spółki Mariusz Gazda. Dodał, że grupa liczy na odbicie popytu na meble w IV kwartale br.

Forte, które we wrześniu kupiło 20,5 proc. udziałów w spółce yestersen, nie wyklucza w przyszłości zaangażowania w kolejne startupy.

Do tej pory w 2021 r. PKP PLK ogłosiły w ramach Krajowego Programu Kolejowego przetargi na 1,7 mld zł, a w planach do końca roku są postępowania na ok. 1,4 mld zł. Spółka jest przygotowana na uruchomienie kolejnych o wartości kilku mld zł, ale czeka na zatwierdzenie finansowania. Na przetargi czekają firmy z GPW - Torpol, Trakcja, ZUE czy Budimex.

mBank planuje w ciągu najbliższych dwóch lat około 3-4 duże oferty publiczne spółek o wartości po co najmniej 1,5 mld zł - poinformował PAP Biznes Michał Popiołek, dyrektor zarządzający ds. bankowości globalnej i inwestycyjnej mBanku.

Grupa Kęty może w trzecim kwartale 2021 r. pokazać solidne wyniki i utrzymać dwucyfrowe tempo wzrostu zysku EBITDA, ale prawdopodobny jest spadek marż - wskazują analitycy. W ich ocenie, rezygnacja ze sprzedaży Segmentu Opakowań Giętkich (SOG) może być w dłuższym terminie pozytywną informacją.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

We wrześniu odnotowano poprawę zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca - podał Główny Urząd Statystyczny.

We wrześniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w większości prezentowanych obszarów gospodarki kształtuje się na poziomie zbliżonym do notowanego w sierpniu - podał GUS.

Inflacja bazowa jest na stabilnym, podwyższonym poziomie - ocenia w odpowiedzi na zapytanie poselskie wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Bank centralny Chin utrzymał stopy procentowe bez zmian, już 17. miesiąc z rzędu - podał Ludowy Bank Chin (PBOC) w komunikacie.

Bank Japonii (BoJ) utrzymał ujemne stopy procentowe - poinformował bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia.

Podaż pieniądza (M3) w sierpniu wzrosła o 9,1 proc. rdr, do 1.902.568,2 mln zł - podał Narodowy Bank Polski. W ujęciu miesięcznym podaż pieniądza wzrosła o 0,4 proc.

Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w sierpniu wyniosła 5,88 mln w ujęciu rocznym vs oczekiwane 5,89 mln - podało w raporcie Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors).

GIEŁDA

W środę kursy akcji na GPW kontynuowały odbicie po gwałtownym spadku w poniedziałek. Skala wzrostów było dużo większa niż we wtorek, co pozwoliło w całości odrobić straty po tąpnięciu na pierwszej sesji w tygodniu. WIG20 zyskał 2,5 proc., najwięcej od ponad dwóch miesięcy i zakończył sesję na poziomie 2.334,10 pkt. Zdaniem analityka BM mBanku Kamila Jarosa na GPW spadkowa korekta mogła się już zakończyć.

WIG zyskał 2,2 proc. i wyniósł 70.950,82 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 1,8 proc. do 5.300,18 pkt., a sWIG80 zamknął sesję na 21.196,39 pkt.

SPÓŁKI

Allegro od 23 września obniży minimalną wartość zamówienia objętego darmową dostawą kurierską do 40 zł z 80 zł w ramach programu Allegro Smart! - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Rada Dyrektorów Allegro zdecydowała, że wykonanie zobowiązania w zakresie przyznania pracownikom nagrody nieodpłatnych akcji nastąpi poprzez transfer akcji posiadanych przez Employee Benefit Trust (EBT), a nie, jak wcześniej informowano, poprzez przeprowadzenie skupu akcji lub podwyższenie kapitału zakładowego - wynika z komunikatu spółki. Łączna liczba akcji, które mają zostać przeniesione na rachunki pracowników 7 października 2021 r. to 589.956.

Grupa Kęty szacuje, że skonsolidowany zysk netto w trzecim kwartale 2021 r. wyniesie 158 mln zł, co oznacza wzrost o 22 proc. rdr - podała grupa w komunikacie.

Baltic Champs Group wzywa do sprzedaży 271.840 akcji Auga Group, stanowiących 0,1195 proc. akcji i głosów na walnym zgromadzeniu tej spółki. Cena, po której nabywane będą akcje to 2,38 zł za papier - podało pośredniczące w wezwaniu BM mBanku.

P4, operator sieci Play, kupi od Liberty Global 100 proc. udziałów UPC Polska za 7 mld zł - podało P4. Analitycy spodziewają się, że zakup UPC Polska przez Iliad, czyli właściciela Play, raczej nie doprowadzi do ostrej walki cenowej, która mogłaby uderzyć w wyniki Orange Polska lub Cyfrowego Polsatu.

Polska Grupa Górnicza ma zapewnioną płynność do końca 2021 roku. Do realizacji planów w przyszłym roku potrzebować będzie subwencji - poinformował Tomasz Rogala, prezes PGG,

Selvita z optymizmem patrzy na drugą połowę 2021 roku, rozmawia z kilkoma podmiotami ws. ewentualnej kolejnej akwizycji - poinformował w środę prezes Bogusław Sieczkowski. Spółka jest bliska realizacji celów ze strategii na lata 2020-2023 i pracuje nad kolejnymi planami rozwojowymi.

Nie ma żadnych zagrożeń, żeby do fuzji PKN Orlen i Grupa Lotos nie doszło. Spółki mają kilku partnerów zainteresowanych dezinwestycją części aktywów Lotosu w ramach środków zaradczych – poinformował Paweł Rymarz, partner zarządzający kancelarią Rymarz Zdort, doradca prawny Lotosu w procesie fuzji z PKN Orlen.

AB notuje odbicie w sprzedaży laptopów i sprzętu RTV/AGD, czyli produktów, które słabiej radziły sobie w Polsce w drugim kwartale - poinformował członek zarządu Grzegorz Ochędzan. Dystrybutor nie widzi dużego pola do zwiększania marży.

Orange Polska chciałby zwiększać dywidendę wraz ze wzrostem biznesu - poinformował podczas telekonferencji Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych członek zarządu ds. finansowych spółki Jacek Kunicki.

Zarząd Auto Partner zdecydował o utworzeniu w Poznaniu na terenie centrum magazynowego MLP Poznań West nowego centrum logistyczno-magazynowego - podała spółka w komunikacie. Auto Partner szacuje, że prace związane z uruchomieniem centrum zakończą się w II półroczu 2022 r.

Zarząd działającej w branży e-commerce spółki QuarticOn podjął decyzję o rozpoczęciu przeglądu opcji strategicznych - poinformowała spółka w komunikacie. Przegląd będzie obejmował analizę i wybór optymalnych rozwiązań wspierających rozwój strategiczny firmy, przede wszystkim w zakresie dalszego zwiększania udziału spółki na rynkach Europy Centralnej i Południowej.

Spółka CCC Shoes&Bags przeprowadziła emisję obligacji o łącznej wartości nominalnej wynoszącej 360 mln zł. Obligacje zostały objęte w całości przez PFR Inwestycje Fundusz Inwestycyjny Zamknięty po cenie równej wartości nominalnej - podało CCC w komunikacie.

Braster zawarł z LDA Capital porozumienie dotyczące potencjalnego finansowania działalności - podała spółka w komunikacie. Warunki porozumienia przewidują m.in. finansowanie do kwoty 100 mln zł w formie umowy opcji sprzedaży akcji przez pięć lat za określoną premię opcyjną i z przeznaczeniem na kapitał obrotowy i rozwojowy spółki.

Neuca ogłosiła ofertę zakupu nie więcej niż 32.624 akcji spółki, stanowiących ok. 0,74 proc. kapitału zakładowego. Oferowana cena zakupu akcji wynosi 890 zł - podała spółka w komunikacie.

Niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci (BundesNetzAgentur, BNetzA) dopuściła Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz jej niemiecką spółkę zależną – PGNiG Supply & Trading – do postępowania certyfikacyjnego dla Nord Stream 2 - poinformował PGNiG w komunikacie prasowym.

Zysk netto grupy TIM, dystrybutora materiałów elektrotechnicznych, w drugim kwartale 2021 r. wzrósł o 233 proc. rdr do 29,6 mln zł. Przychody zwiększyły się o 29,3 proc. do 328,3 mln zł, a EBITDA o 142 proc. do 42,3 mln zł - wynika z raportu okresowego TIM.

WALUTY

Złoty pozostaje bardzo słaby i nie widać perspektyw dla jego umocnienia - powiedział PAP Biznes analityk TMS Brokers Maciej Madej. Według analityka, rentowności polskich obligacji 10-letnich będą stabilizować się ciągu najbliższego tygodnia w okolicy 2,00 proc.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,6308 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1729 USD i 128,50 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Miedź na giełdzie metali w Londynie wyraźnie drożeje po tym, jak sentyment na rynkach poprawiły informacje przekazane przez China Evergrande Group. Metal w dostawach 3-miesięcznych zyskuje ponad 3 proc. wobec 8.976,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy. Obawy inwestorów związane z kryzysem zadłużenia chińskiego dewelopera China Evergrande Group nieco osłabły, gdy firma podała, że wynegocjowała z obligatariuszami plan spłaty należnych odsetek od krajowych obligacji, chociaż nie podała warunków porozumienia.

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku mocno rosą w reakcji na duży spadek jej amerykańskich zapasów, o ponad 6 mln baryłek, co sygnalizuje zacieśnianie się sytuacji na rynkach paliw - informują maklerzy.

BANKI, KREDYTY

Wartość udzielonych przez banki kredytów na nieruchomości dla gospodarstw domowych ogółem w sierpniu wzrosła w porównaniu z poprzednim miesiącem o 2.088,3 mln zł i wyniosła 513.454,2 mln zł - wynika z danych NBP.

Wartość udzielonych przez banki kredytów konsumpcyjnych ogółem w sierpniu wzrosła mdm o 1.513,6 mln zł i wyniosła 205.829,5 mln zł - wynika z danych NBP.

Banki w sierpniu 2021 r. wypłaciły gospodarstwom domowym odsetki od depozytów w wysokości 843,9 mln zł wobec 1.583,5 mln zł w sierpniu 2020 roku - wynika z danych NBP.

MOTORYZACJA

W dwóch dekadach września 2021 roku zarejestrowano w Polsce o 10,4 proc. więcej rdr nowych samochodów osobowych i dostawczych - podał Polski Związek Przemysłu Motorowego

WYDARZENIA Z KRAJU

Trybunał Konstytucyjny ogłosił w środę po południu przerwę w rozprawie zainicjowanej wnioskiem premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym zapisanej w Traktacie o UE do 30 września - poinformowała prezes TK Julia Przyłębska.

Donald Tusk wezwał na rozmowę Borysa Budkę i Tomasza Siemoniaka w związku z niezachowaniem należytych standardów, jakich oczekuje się od wiceprzewodniczących PO; obaj oddali się do dyspozycji szefa PO - poinformował PAP rzecznik PO Jan Grabiec. Decyzje w ich sprawie podejmie zarząd PO - dodał.

Przedstawiciele komitetu protestacyjnego ratowników medycznych, pracodawców i Ministerstwa Zdrowia podpisali porozumienie – poinformował w czwartek minister Adam Niedzielski. Porozumienie zawarto między ministrem zdrowia, Komitetem Protestacyjnym Ratowników Medycznych i Związkiem Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ.

Porozumienie zawarte we wtorek m.in. przez komitet protestacyjny ratowników i ministerstwo zostało podpisane bez konsultacji ze środowiskiem. Nie zgadzamy się na nie – mówili w środę ratownicy obecni na konferencji w białym miasteczku 2.0.

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 882 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem, zmarło 20 osób, wykonano 26.371 szczepień - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 2.899.888 zakażeń, 75.523 zgony i 37.007.048 szczepień.

Nowelizację deklaracji w sprawie LGBT zapowiedział w środę na konferencji prasowej marszałek Małopolski Witold Kozłowski. Projekt nowelizacji jest przygotowywany i zostanie przedstawiony na sesji sejmiku 27 września. Radni sejmik woj. świętokrzyskiego przyjęli w środę uchwałę w sprawie "poszanowania wielowiekowej tradycji i kultury Rzeczypospolitej Polskiej oraz równouprawnienia i sprawiedliwego traktowania". Jednocześnie uchylono stanowisko "przeciw ideologii LGBT".

Lider Porozumienia Jarosław Gowin zaproponował w środę szefom wszystkich ugrupowań parlamentarnych, aby podjąć prace nad zmianami w konstytucji dotyczącymi członkostwa Polski w UE w oparciu o projekt komisji konstytucyjnej z 2011 r. którą kierował.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała w środę badanie, z którego wynika, że zanieczyszczenie powietrza jest groźniejsze dla zdrowia, niż głosiły wcześniejsze ustalenia. WHO rekomenduje więc bardziej surowe przepisy w sprawie dopuszczalnego poziomu zanieczyszczeń.

Kontrolowana przez Demokratów Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła we wtorek ustawę o zapewnieniu finansowania rządu i agend federalnych do 3 grudnia br., zawieszeniu limitu długu publicznego i pomocy dla ofiar katastrof żywiołowych i uchodźców. Republikanie w Senacie zapowiedzieli jej zablokowanie.

Były prezydent Donald Trump pozwał redakcję dziennika "New York Times" i swą bratanicę, Mary L. Trump za ujawnienie w 2018 r. wrażliwych danych dot. jego podatków - podał amerykański portal informacyjny Daily Beast. W ocenie Trumpa stanowiło to złamanie prawa umów. Prawnicy Donalda Trumpa domagają się zadośćuczynienia w wysokości 100 mln dolarów USA.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że nie wie, kto stoi za środowym zamachem na jego doradcę Serhija Szefira. Zapowiedział, że wraca do Kijowa od razu po zakończeniu wystąpienia na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Wcześniej tego dnia ostrzelano samochód prezydenckiego doradcy. Ranny został kierowca.

Sytuacja epidemiczna we Francji poprawia się, ale na tym etapie nie ma planów złagodzenia restrykcji związanych z czwartą falą Covid-19 – poinformował w środę rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal.

Służba Kontrwywiadu Wojskowego (MAD) prowadzi śledztwo w sprawie podejrzewanego o prawicowy ekstremizm urzędnika ministerstwa obrony Niemiec. Mężczyzna miał mieć dostęp do poufnych danych dotyczących operacji Bundeswehry i misji sił specjalnych - pisze w środę tygodnik 'Spiegel".

Po trzęsieniu ziemi o magnitudzie 5.9, do jakiego doszło w godzinach porannych czasu miejscowego w Melbourne, służby geologiczne odnotowały jeszcze 6 nieco słabszych wstrząsów wtórnych i ostrzegają przed kolejnymi. Trzęsienie ziemi wywołało panikę wśród mieszkańców.

Pożary, które latem trawiły Syberię, Amerykę Północną i okolice Morza Śródziemnego wyemitowały przez dwa miesiące 2,5 mld ton dwutlenku węgla, czyli tyle, ile Indie produkują w ciągu roku - ujawnili naukowcy z unijnego programu obserwacji Ziemi Copernicus.

gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości