DZIEŃ NA RYNKACH: Azjatyckie giełdy zyskują w związku z nadziejami wobec Evergrande i Fed | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
23 wrz 2021, 08:38

DZIEŃ NA RYNKACH: Azjatyckie giełdy zyskują w związku z nadziejami wobec Evergrande i Fed

W Azji na giełdach indeksy przeważnie rosną podczas czwartkowego handlu w reakcji na oczekiwania inwestorów, że chiński deweloper China Evergrande Group będzie radzić sobie z terminami przypadających płatności. Rynki pozytywnie reagują też na sygnały płynące z Fed, że nie jest on gotowy na natychmiastowe rozpoczęcie ograniczania programu skupu aktywów. Rentowność 10-letnich UST spada, złoto tanieje - informują maklerzy.

Na rynkach nie ma w czwartek inwestorów z Japonii, gdzie 23 września obchodzona jest Równonoc Jesienna.

W Chinach indeks SCI rośnie o 0,39 proc.

Indeks giełdy w Hongkongu Hang Seng zyskuje 0,91 proc.

Wskaźnik nieruchomości Hang Seng wzrósł o ponad 5 proc., a wskaźniki akcji spółek technologicznych i kasyn w Makau wzrosły o ponad 3 proc.

Kurs akcji Evergrande zwyżkował aż o 32 proc., najmocniej od ponad dekady, ale potem obniżył się do ok. +11 proc.

Evergrande miał w czwartek spłacić odsetki od obligacji, a dzień wcześniej zapewnił rynki, że osiągnął w tej sprawie porozumienie z obligatariuszami.

Tymczasem chińskie władze rozpoczęły przygotowania do restrukturyzacji zadłużenia dewelopera, co znacznie zmniejszyłoby ryzyko zarażenia się rynków niekontrolowanym upadkiem Evergrande.

"Rynki wyceniają teraz kryzys zadłużenia Evergrande, który prawdopodobnie nie przeniesie się na szerszy system finansowy" - wskazuje Kelvin Wong, analityk CMC Markets.

Wskaźnik australijskiej giełdy S&P/ASX 200 zyskał 1,2 proc.

Sensex w Indiach rośnie o 1,1 proc.

Rynki pozytywnie reagują na sygnały płynące z Fed, że nie jest on gotowy na natychmiastowe rozpoczęcie ograniczania programu skupu aktywów.

Z wypowiedzi prezesa Fed Jerome'a Powella wynika, że decyzja ws. rozpoczęcia taperingu skupu aktywów w USA możliwa jest na kolejnym posiedzeniu Fed - w listopadzie.

Powell poinformował w środę - po zakończeniu 2-dniowego spotkania Fed, że postęp w kierunku realizacji celu inflacyjnego został wypełniony bardziej niż w znaczącym stopniu i obecnie Fed przygląda się realizacji celu pełnego zatrudnienia.

"Fed stara się uniknąć wywoływania na rynkach strachu przed planowanym spowolnieniem skupu aktywów przez amerykański bank centralny" - mówi Jeffrey Rosenberg, zarządzający portfelem w BlackRock Inc.

Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 109,81 za 1 USD.

Juan jest wyceniany po 6,4662 za 1 USD.

Euro kosztuje 1,1712 USD.

Rentowność 10-letnich UST jest na poziomie 1,30 proc., niżej o 2 pb.

Rentowność australijskich 10-letnich papierów skarbowych wynosi 1,25 proc.

Złoto jest wyceniane po 1.766,70 USD za uncję, niżej o 0,1 proc.

Kontrakty na Stoxx 50 Europe rosną o 0,81 proc., na FTSE 100 zyskują 0,68 proc., na CAC 40 zwyżkują o 0,80 proc., a na DAX rosną o 0,72 proc.

W środę giełdy w Europie zanotowały drugą z rzędu sesję ze sporymi wzrostami.

Na zakończenie sesji indeks Euro Stoxx 50 wzrósł o 1,29 proc., niemiecki DAX zwyżkował o 1,03 proc., francuski CAC 40 poszedł w górę o 1,29 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskał 1,47 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 wzrósł o 0,97 proc.

Kontrakty na indeksy w USA rosną o 0,14-0,36 proc.

Giełdy na Wall Street zakończyły środową sesję wzrostami, odrabiając część strat po czterodniowej przecenie. Rynki pozytywnie odebrały sygnały płynące z Fed, że nie jest on gotowy na natychmiastowe rozpoczęcie ograniczania programu skupu aktywów.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował 1,00 proc., do 34.258,32 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,95 proc., do 4.395,64 pkt.

Nasdaq Composite wzrósł o 1,02 proc. i zamknął sesję na poziomie 14.896,85 pkt. (PAP Biznes)

aj/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości