Skrót wiadomości - czwartek, 23 września, 18.15 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
23 wrz 2021, 18:22

Skrót wiadomości - czwartek, 23 września, 18.15

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WYWIADY I ANALIZY PAP BIZNES

Kryteria, które będą uzasadniały rozpoczęcie wycofywania akomodacji monetarnej przez NBP są jasno określone, jednocześnie jest kluczowe, żeby tempo powrotu inflacji do celu nie zdusiło ożywienia w polskiej gospodarce – powiedział PAP Biznes członek RPP Cezary Kochalski.

Publikowane w ostatnim czasie krajowe dane nie zmieniają znacząco scenariusza makroekonomicznego, polska gospodarka znajduje się w stabilnym trendzie obudowy - ocenia dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander BP, Piotr Bielski. Jego zdaniem, szczyt inflacji w Polsce wciąż nie został osiągnięty - na początku 2022 r. inflacja CPI może przekroczyć poziom 6 proc.

Sprzedaż "Cyberpunk 2077" po wydaniu wersji na nowe konsole nie wzrośnie istotnie - uważają analitycy. W czwartym kwartale, kiedy ma pojawić się aktualizacja, eksperci szacują sprzedaż od 700 tys. do 2 mln kopii gry. Rozmówcy PAP Biznes nie wykluczają opóźnienia nowej wersji, ale podkreślają jednocześnie, że kluczowy nie będzie termin jej premiery, a jakość.

Żabka Polska, której sieć liczy 7,5 tys. sklepów, chce otwierać po około 1 tys. placówek rocznie. W przyszłym roku chce mieć kilkadziesiąt placówek bezobsługowych - poinformował PAP Biznes Tomasz Suchański, prezes Żabka Polska.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Stopa bezrobocia w sierpniu 2021 r. wyniosła 5,8 proc. wobec 5,8 proc. w lipcu - podał Główny Urząd Statystyczny.

Nowe zamówienia w przemyśle w sierpniu 2021 r. wzrosły rdr o 34,3 proc., po wzroście o 25,7 proc. rdr w lipcu - podał Główny Urząd Statystyczny.

Najnowsze, wrześniowe badania Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na przesunięcie oczekiwań inflacyjnych w kierunku nieco wyższej inflacji w Polsce względem poprzedniego miesiąca - wynika z danych z Biuletynu Statystycznego GUS.

Nowe zamówienia w przemyśle na eksport w sierpniu 2021 r. w ujęciu rdr wzrosły o 25,0 proc., po wzroście o 18,9 proc. rdr w lipcu - podał GUS.

Odsetek firm deklarujących chęć zwiększenia liczby pracowników czasowych w swoich organizacjach wzrósł w 2021 roku o 4 pkt. proc. do 54 proc. - napisano w raporcie „Nowoczesne formy zatrudnienia 2021” - przygotowanym przez Hays Poland. W badaniu 80 proc. respondentów wskazało, że obecnie zatrudnia do 20 proc. personelu w oparciu formy zatrudnienia inne niż umowa o pracę.

Bank centralny Szwajcarii (SNB) utrzymał stopy procentowe bez zmian. Benchmarkowa stopa polityki monetarnej SNB i stopa depozytowa wynoszą nadal po minus 0,75 proc. - podał bank w czwartek w komunikacie

Bank centralny Norwegii - Norges Bank - podwyższył stopy procentowe o 25 pkt. bazowych - podał bank w komunikacie.

Bank Anglii (BoE) utrzymał główną stopę procentową na poziomie 0,1 proc. - poinformował bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia.

Bank centralny Turcji (CTB) obniżył benchmarkową stopę repo o 100 pb do 18 proc. - poinformował bank w komunikacie.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 56,3 pkt. wobec 59,0 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano wskaźnik na 58,5 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 58,7 pkt. wobec 61,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano, że indeks wyniesie 60,3 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 58,5 pkt. wobec 62,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano, że indeks wyniesie 61,4 pkt.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 351 tys. - poinformował Departament Pracy USA w komunikacie. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 320 tys. wobec 335 tys. poprzednio, po korekcie z 332 tys.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 60,5 pkt. wobec 61,1 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano 61,5 pkt.

BUDŻET, DŁUG

Na koniec sierpnia br. w budżecie odnotowano nadwyżkę w kwocie 43,4 mld zł - poinformował w czwartek w komunikacie resort finansów.

Ministerstwo Finansów w projekcie noweli budżetu na 2021 rok zakłada, że podatek od wydobycia niektórych kopalin w tym roku wyniesie 3,4 mld zł, o 1,9 mld zł więcej od poprzednio zakładanych w budżecie - podano w projekcie ustawy.

PKP PLK otrzyma z budżetu 5,2 mld zł, z czego 4,5 mld zł na remonty - podano w projekcie ustawy okołobudżetowej.

Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej wyemitował 10-letnie obligacje skarbowe PP0931 za 3 mld zł, które nabył Bankowy Fundusz Gwarancyjny - poinformował w czwartek w komunikacie resort finansów.

GIEŁDA

Duże spółki notowane na GPW pociągnęły krajowy rynek w dół, realizując zyski po mocnych środowych wzrostach. Traciły przede wszystkim spółki energetyczne i przy wysokich obrotach wyraźnie traciło JSW. W takim otoczeniu Dino zdołało poprawić historyczny szczyt z ubiegłego tygodnia.

WIG20 na zamknięciu stracił 0,58 proc. do 2.320,51 pkt., WIG stracił 0,32 proc. do 70.725,53 pkt. mWIG40 pozostał niemal bez zmian na 5.301,05 pkt., a sWIG80 wzrósł o 0,16 proc. do 21.230,32 pkt.

SPÓŁKI

KGHM zawarł w czwartek w Warszawie porozumienie z NuScale Power dotyczące przygotowań do realizacji inwestycji budowy jądrowych źródeł energii w technologii SMR (małych reaktorów modularnych). KGHM podał, że pierwszy blok SMR miałby zacząć funkcjonować w 2029 roku.

Porozumienie dotyczy rozwoju technologii jądrowej w formie repoweringu istniejących turbin węglowych lub rozwoju nowych źródeł energii jądrowej w formie SMR – od 1 do 12 modułów o mocy po 77 MW.

Jastrzębska Spółka Węglowa otrzymała oświadczenie Polskiego Funduszu Rozwoju, na podstawie którego nastąpiło częściowe umorzenie, tj. w kwocie 89,175 mln zł, pożyczki preferencyjnej udzielonej spółce - podała JSW w komunikacie.

Pepco Group, sieć wielobranżowych sklepów dyskontowych w Europie, otworzył dwa pierwsze sklepy w Austrii - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. To trzeci zachodnioeuropejski rynek, na który grupa wkroczyła w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Ciech miał w drugim kwartale 2021 roku 188 mln zł znormalizowanej EBITDA, co oznacza wzrost o 40 proc. rdr - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Konsensus PAP Biznes zakładał wynik na poziomie 172,9 mln zł. Grupa podtrzymuje prognozę znormalizowanej EBITDA w tym roku na poziomie 700-735 mln zł.

Rada nadzorcza Budimeksu zgodziła się na wypłatę przez spółkę zaliczki na poczet dywidendy za 2021 r. w kwocie 380,4 mln zł, czyli 14,90 zł brutto na akcję - podał Budimex w komunikacie.

Grupa Echo Investment odnotowała w I półroczu 2021 roku 47,3 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 51,1 mln zł przed rokiem - podała spółka w raporcie.

Echo Investment podtrzymuje cel sprzedaży 3 tys. mieszkań w 2021 roku, ale priorytetem zarządu nie jest wolumen sprzedaży a marżowość - poinformował w czwartek prezes Nicklas Lindberg. Grupa chce przekazać klientom w II półroczu 2.053 lokale, z czego ok. 1.200 w IV kwartale.

Rada nadzorcza Biomedu Lublin powołała na stanowisko prezesa Maksymiliana Świniarskiego. Zastąpi on na stanowisku pełniącego obowiązki prezesa Piotra Fica, który 22 września złożył rezygnację.- podała spółka w komunikacie.

Neuca ma zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na nabycie akcji Towarzystwa Ubezpieczeń Zdrowie. Tym samym, spełniły się wszystkie warunki zawieszające przedwstępnej warunkowej umowy sprzedaży akcji spółki Pomerania Investment - podała spółka w komunikacie.

Columbus Energy nabył udziały w spółce realizującej projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 14 MW, posiadający prawomocne pozwolenie na budowę - podała spółka w komunikacie.

PKP Cargo, Grupa Azoty i Pesa podpisały list intencyjny, aby wspólnie realizować m.in. projekty badawczo-rozwojowe zmierzające do opracowania optymalnych sposobów wykorzystania wodoru do napędów pojazdów szynowych oraz metod transportu wodoru i tankowania pojazdów kolejowych - podały spółki w komunikacie prasowym.

Xebia Consultancy Services podnosi cenę w wezwaniu na akcje PGS Software do 18 zł za akcję z 15,75 zł wcześniej - podało pośredniczące w wezwaniu Santander Biuro Maklerskie.

MDI Energia podpisała ze spółkami PGB Energetyka 5 i PGB Inwestycje umowę na budowę elektrociepłowni na biogaz rolniczy o mocy 0,999 MW w miejscowości Długoszyn - poinformowała spółka w komunikacie. Wynagrodzenie za wykonanie umowy to 16,4 mln zł netto.

Zarząd Polenergii zdecydował o emisji do 21,43 mln akcji zwykłych na okaziciela, cena emisyjna wynosi 47 zł za papier - poinformowała spółka w komunikacie.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał bezwarunkową zgodę na dokonanie koncentracji przez Develię oraz Grupo Lar Holding Polonia - podała Develia w komunikacie. Był to jeden z warunków zawieszających określonych w umowie o współpracy zawartej przez spółki.

Na kilka dni przed wyborami do Bundestagu w sondażu przeprowadzonym na zlecenie magazynu "Focus" chadecja CDU/CSU zyskuje jeden punkt, a prowadząca socjaldemokratyczna SPD jeden punkt traci. Tym samym różnica między głównymi rywalami wynosi teraz cztery procent - informuje w czwartek agencja dpa.

Amazon planuje zatrudnić w swoich centrach logistyki e-commerce w Polsce na okres przedświąteczny ponad 9 tys. pracowników sezonowych - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Urteste, spółka specjalizująca się w tworzeniu technologii do wykrywania z próbek moczu chorób nowotworowych na wczesnych etapach rozwoju, złożyła dokument informacyjny na GPW. Spodziewany termin debiutu na rynku NewConnect to pierwsza połowa października 2021 r. - podała spółka w komunikacie prasowym.

GLS Poland w ciągu trzech lat planuje zainwestować 3-4 proc. przychodów w infrastrukturę, a także w technologię i rozwiązania ekologiczne - podała spółka w komunikacie prasowym.

Spółki zapłacą w '21 podatek od sprzedaży detalicznej w wysokości 2,525 mld zł vs 1,066 planowanych wcześniej - podał resort finansów w uzasadnieniu do noweli budżetu.

WALUTY

Złoty umocniony po środowym FED może w najbliższych dniach testować 4,60/EUR, jednak trwałe przebicie tego poziomu może być trudnym zadaniem - ocenia ekonomista Santander Bank Polska, Wojciech Mazurkiewicz. Jego zdaniem, w krótkim terminie SPW pozostaną stabilne, jednak do końca roku trend na rentownościach będzie wzrostowy.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,6012 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1715 USD i 128,88 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Miedź na giełdzie metali w Londynie tanieje podczas czwartkowego handlu z powodu obaw o zbliżający się tapering w USA i o trwający kryzys zadłużenia chińskiej spółki deweloperskiej China Evergrande Group. Miedź w dostawach 3-miesięcznych traci 0,5 proc. do 9.236,50 USD za tonę - informują maklerzy.

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku kontynuują wzrosty po dużej zwyżce - o ponad 2 proc. - podczas poprzedniej sesji. W USA zapasy surowca są najniższe od 2018 r. Zacieśnianie sytuacji na rynkach paliw stawia rynek przed możliwym globalnym kryzysem energetycznym przed zbliżającą się zimą - okresem dużego zapotrzebowania na energię - informują maklerzy.

Produkcja stali surowej w Unii Europejskiej w sierpniu wyniosła 11,6 mln ton, co oznacza wzrost o 27,1 proc. rdr - wynika z danych stowarzyszenia World Steel Association.

BANKI, KREDYTY

Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w sierpniu była rekordowa, przekroczyła 8,1 mld zł, a miesiąc przyniósł kontynuację hossy w kredytach wysokokwotowych. Jakość portfela kredytów mieszkaniowych w pandemii poprawiła się - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej przekazanej PAP Biznes.

MOTORYZACJA

Produkcja samochodów osobowych w sierpniu spadła rdr o 51,7 proc. do 9,6 tys. sztuk - podał GUS.

WYDARZENIA Z KRAJU

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 974 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem, zmarło 14 osób, wykonano 34.105 szczepień - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 2.900.862 zakażenia, 75.537 zgonów i 37.073.097 szczepień.

Na najbliższe tygodnie nie ma obecnie rekomendacji dla zwiększenia obostrzeń sanitarnych w związku z pandemią - poinformował na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Muller.

Liczymy, że negocjacje z Czechami ws. Turowa, które nadal trwają, zakończą się w najbliższym czasie podpisaniem umowy - oświadczył w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że Polska nie może się zgodzić, by zamknąć kopalnię i spowodować kryzys energetyczny dla polskich obywateli i przedsiębiorców.

Jesteśmy zawiedzeni i rozczarowani po kolejnym spotkaniu z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia. Ze strony rządu nadal nie padły żadne konkretne propozycje – powiedziała w czwartek przedstawicielka protestujących Dorota Kowalczyk-Cyran. W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie zakończyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia.

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zezwoliła na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego tego sądu Marka Pietruszyńskiego. Decyzja nie jest prawomocna. Jawna była jedynie sentencja orzeczenia; na razie nieznane jest jego uzasadnienie.

Na Zjednoczoną Prawicę głos oddałoby 37 proc. badanych, KO wsparłoby 24 proc. ankietowanych, Polskę 2050 Szymona Hołowni - 13 proc.; Konfederacja mogłaby liczyć na 12 proc. poparcia, a Lewica na 7 proc. - wynika z sondażu Social Changes dla Polityce.pl.

Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił w środę areszt wobec Katarzyny P. współoskarżonej w aferze Amber Gold. Zastosował wobec niej wolnościowe środki zapobiegawcze. Kobieta jest nieprawomocnie skazana na 12,5 roku więzienia w związku z aferą finansową Amber Gold.

Zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak - poinformowało w czwartek biuro prasowe Episkopatu Polski. Od marca tego roku hierarcha miał zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach na terenie diecezji kaliskiej i nakaz zamieszkania poza nią.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Na kilka dni przed wyborami do Bundestagu w sondażu przeprowadzonym na zlecenie magazynu "Focus" chadecja CDU/CSU zyskuje jeden punkt, a prowadząca socjaldemokratyczna SPD jeden punkt traci. Tym samym różnica między głównymi rywalami wynosi teraz cztery procent - informuje w czwartek agencja dpa. Według opublikowanych w czwartek wyników sondażu dla magazynu "Focus" prowadząca SPD traci w porównaniu z poprzednim tygodniem jeden punkt procentowy i ma 25 procent poparcia, a goniąca ją Unia CDU/CSU zyskuje jeden punkt i osiąga wynik 21 procent.

Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu sprawy przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z naruszeniem prawa UE gwarantującego niezależność krajowego organu regulacyjnego ds. telekomunikacji, czyli Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) - podała KE w komunikacie prasowym.

Komisja Europejska analizuje sytuację wokół kopalni Turów z punktu widzenia regulacji unijnych dotyczących środowiska naturalnego - powiedziała w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE ds. środowiskowych Vivian Loonela.

Minister sprawiedliwości niemieckiego landu Saksonia Katja Meier zleciła przygotowanie opinii prawnej w sprawie kopalni Turów. Mimo orzeczenia TSUE Polska nie wstrzymała wydobycia w położonej przy granicy z Saksonią kopalni. Meier chce sprawdzić, czy jest to zgodne z polskim prawem.

W Rosji zmarło na Covid-19 w ciągu minionej doby 820 osób - podał w czwartek sztab ds. walki z pandemią. Poprzednio tak wysoką liczbę zgonów zarejestrowano 26 sierpnia; jest to maksymalny od początku pandemii koronawirusa dobowy przyrost zgonów.

Rząd Portugalii ogłosił w czwartek likwidację nakazu prezentacji dokumentów zaświadczających, że klient nie jest chory na Covid-19. Obowiązywał on od lipca 2021 r.

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła w środę podawanie dawki przypominającej szczepionki przeciwko Covid-19 firm Pfizer/BioNTech osobom w wieku 65 lat i starszym oraz osobom od 18. roku życia, obarczonych wysokim ryzykiem zachorowania.

Komisja Europejska zaproponowała w piątek wprowadzenie jednej, uniwersalnej ładowarki do urządzeń elektronicznych dla wszystkich smartfonów, tabletów, aparatów fotograficznych, słuchawek, przenośnych głośników i konsoli do gier wideo.

Ukraińska Rada Najwyższa (parlament) w czwartek uchwaliła w drugim, ostatecznym czytaniu tzw. ustawę o oligarchach. Dokument zakłada utworzenie rejestru oligarchów, a osoby do niego wpisane nie będą mogły m.in. finansować partii politycznych.(PAP Biznes)

gor/

Ostatnie wiadomości