DZIEŃ NA RYNKACH: Małe zmiany na Wall Street na koniec tygodnia | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
24 wrz 2021, 22:11

DZIEŃ NA RYNKACH: Małe zmiany na Wall Street na koniec tygodnia

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi zmianami głównych indeksów. Inwestorzy oceniają najnowsze sondaże przed wyborami w Niemczech w niedzielę i ostatnie działania regulacyjne w Chinach, gdzie władze ogłosiły, że wszlekie transakcje związane z kryptowalutami są od teraz nielegalne.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował 0,10 proc., do 34.798,00 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,15 proc., do 4.455,48 pkt.

Nasdaq Composite spadł 0,03 proc. i zamknął sesję na poziomie 15.047,70 pkt.

"Wzrost PKB w dużych rozwiniętych gospodarkach jest powyżej trendu i prawdopodobnie tak pozostanie, a polityka pieniężna nadal będzie wspierać wyceny aktywów przez całą połowę przyszłego roku. Co jakiś czas wstrząsy na rynkach dają nam korektę, ale są one płytsze niż w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat” - powiedział Ray Ferris, dyrektor ds. inwestycji na Azję Południową w Credit Suisse.

Spadały akcje spółek związanych kryptowalutami. Coinbase szedł w dół o 2 proc. Robinhood o 1 proc., a Square tracił 3 proc. Chiński bank centralny stwierdził, że wszystkie transakcje związane z kryptowalutami są od teraz nielegalne. Zagraniczne giełdy kryptowalutowe świadczące usługi w Chinach kontynentalnych również zostały uznane za nielegalne. Kurs bitcoina spadał prawie 6 proc. do 42.200 USD.

Akcje Nike szły w dół o 6,5 proc. Koncern odzieżowy mocno obniżył swoje prognozy sprzedaży na rok finansowy ze względu na przestoje w produkcji fabryk.

Carnival Corp rósł o 4 proc. po publikacji wyników kwartalnych. Inne spółki z branży linii wycieczkowców i lotniczych zykiwały po około 3 proc.

Rosły też akcje spółek paliwowych i przemysłowych. Mosaic i Nucorp zyskał po około 3 proc. Diamondback Energy wzrósł 3 proc., a Cabot Oil & Gas zyskał na wartości 2,5 proc.

Uwaga inwestorów w niedzielę będzie koncentrować się na wynikach wyborów parlamentarnych w Niemczech.

Według opublikowanych w czwartek wyników sondażu dla magazynu „Focus" przeprowadzonego przez pracownię Kantar, prowadząca SPD traci w porównaniu z poprzednim tygodniem 1 pp. i ma 25 proc. poparcia, a goniąca ją Unia CDU/CSU zyskuje 1 pp. i osiąga wynik 21 proc. Również partia Zielonych traci 1 pp. i ma teraz 16 proc. Skrajnie prawicowa AfD także spada o 1 pp., do 11 proc. Liberalna FDP pozostaje na poziomie 11 proc., a Lewica poprawia swój wynik o 1 pp. do 7 proc.

W ocenie analityków JPMorgan, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest uformowanie centrowej koalicji po wyborach, co nie powinno mieć znaczącego wpływu na rynki.

"Ryzyko negatywnego obrotu spraw dla rynków akcji strefy euro po wyborach jest niewielkie. W przypadku dojścia do władzy lewicy, wyceny na giełdach nie powinny zostać nadszarpnięte, a ewentualne spadki można wykorzystać w celu zakupów. Lewicowa koalicja będzie miała silnie proeuropejskie nastawienie i będzie chciała zwiększyć wydatki budżetowe” – napisano w raporcie.

Analitycy UBS Global Wealth Management wskazywali, że sektory, które odniosą najwięcej korzyści po wyborach to produkcja energii odnawialnej, firmy motoryzacyjne skłaniające się ku pojazdom elektrycznym i branża półprzewodników (np. takie firmy jak Infineon czy RWE).

"Tendencja do luzowania polityki fiskalnej zostanie złagodzona przez włączenie przynajmniej jednej z partii centroprawicowych do którejkolwiek z najbardziej prawdopodobnych formacji koalicyjnych. Najważniejszą sprawą po wyborach na rynkach finansowych będzie prawdopodobnie większy nacisk regulacyjny, fiskalny i polityczny na uczynienie Niemiec bardziej ekologicznymi i bardziej cyfrowymi, idąc w ślad za priorytetami już określonymi przez UE” - ocenili ekonomiści UBS.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa podał, że w USA w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 2.036 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 126.760 kolejnych osób. Najnowsze dane wskazują, że od wybuchu epidemii w Ameryce odnotowano łącznie 42,68 mln przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi 684.488. (PAP Biznes)

kkr/ pr/

Ostatnie wiadomości