Skotan podsumował wyniki finansowe za 1 półrocze 2021 r. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
24 wrz 2021, 09:20

Skotan podsumował wyniki finansowe za 1 półrocze 2021 r.

W pierwszej połowie 2021 roku przychody ze sprzedaży produktów i usług w wyniosły ponad 5,6 mln zł i były wyższe o ponad 870 tys. zł niż rok wcześniej. Przyczyniła się do tego rosnąca sprzedaż produktów własnych - Spółka skutecznie wykorzystała odbudowujący się popyt na suplementy diety dla ludzi i suplementy dla zwierząt kierując na rynek dodatkowe partie swoich produktów. Już w październiku do aptek trafi najnowszy autorski produkt biotechnologów ze Skotanu. Jest to EstroVita Genius Kids czyli suplement diety przeznaczony dla dzieci powyżej 3 roku życia. Powstał z unikalnej kompozycji olejów z mikroalg, lnu, czarnej porzeczki i dzikiej róży.

Skotan w pierwszym półroczu br. zwiększył produkcję we wszystkich trzech segmentach - suplementów diety dla ludzi, preparatów weterynaryjnych dla zwierząt oraz produktów agro. W segmencie Pharma skierowanym do ludzi odnotowano ponad 60% wzrost sprzedaży najbardziej popularnego suplementu Estrovita. W segmencie Animal największy 88% wzrost nastąpił w suplementach diety dla psów oraz dla koni o 47%, a w segmencie Agro wzrost wolumenu usług i produktów przekroczył 120%. Przychody ze sprzedaży w pierwszej połowie roku wyniosły ponad 5,6 mln zł i były wyższe o około 19% od uzyskanych w pierwszej połowie ub. roku. Natomiast w kategorii produktów i usług własnych przychody wyniosły 5 593 tys. zł co oznacza wzrost o 44% w porównaniu do półrocza roku poprzedniego.

Głównym czynnikiem wpływającym na wynik w I półroczu br. jest utworzenie rezerwy w wysokości 1 436 tys. zł na potencjalne zobowiązania wynikające z decyzji Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości z dnia 16 kwietnia 2021 r. dotyczącej zwrotu przez SKOTAN S.A. środków pochodzących z umowy o dofinansowania projektu pn. „Wykorzystanie odpadowego wodoru do celów energetycznych”. Zarząd Spółki w dniu 4 maja 2021 r. złożył do Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej odwołanie, zaskarżając przedmiotową Decyzję PARP w całości i wnosząc o skierowanie sprawy do ponownego rozpoznania, względnie o wydanie nowej decyzji, w której PARP uchyli lub zmieni zaskarżoną Decyzję. W związku z powyższym Spółka zanotowała stratę netto w wysokości 534 tys. zł (w porównaniu do straty netto w wysokości 213 tys. zł w I półroczu roku poprzedniego).

Aktualnie około 70 proc. przychodów Skotanu pochodzi ze sprzedaży produktów na bazie bioestrów etylowych nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3,6,9. Spółka wprowadzi na rynek kolejny nowy wyrób w ramach popularnej linii Estrovita. Będzie to suplement diety dla dzieci powyżej 3 roku życia - EstroVita Genius Kids, wspierający koncentrację i funkcjonowanie mózgu. Produkt jest specjalną kompozycją olejów z mikroalg morskich, lnu, dzikiej róży i czarnej porzeczki. Zawarty w nim kwas dokozaheksaenowy DHA przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania mózgu oraz rozwoju organizmu, a olej z dzikiej róży oraz ekstrakt z rozmarynu wspiera układ odpornościowy. W EstroVita Genius Kids znajduje się starannie dobrana kompozycja kwasów tłuszczowych z grupy omega-3/omega-6 w doskonałej proporcji Ω3/ Ω 6 oraz kompleks witamin D,E,K. Witaminy D3 i K2 przyczyniają się do prawidłowego wzrostu i rozwoju kości. Inne produkty Spółki to m.in. preparaty bazujące na drożdżach Yarrowia lipolytica. Trafiają one na kilkanaście zagranicznych rynków m.in. do Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii, Francji oraz Czech.

-Pierwsza połowa roku to planowa koncentracja na wykorzystaniu bazy laboratoryjnej i wprowadzaniu nowych produktów do oferty. Najnowszy nasz produkt dla dzieci, który bazuje na unikatowej na rynku technologii wytworzenia roślinnych bioestrów omega -3 pozyskiwanych z oleju z mikroalg morskich, już w październiku trafi do krajowych aptek. Tak, jak zapowiadaliśmy jeszcze w ubiegłym roku intensywnie rozwijamy także naszą obecność za granicą. Nie chodzi tu tylko o nowych partnerów, ale i o realne zwiększenie wolumenów oferowanych produktów. Zależy nam na tym, aby sprzedawać coraz więcej produktów już pod naszą własną marką. Jesteśmy aktywni w krajach Unii Europejskiej, ale wykorzystujemy dogodne okazje do wejścia z produktami do USA, Kanady i Australii oraz na rynki azjatyckie. Oczekujemy, że w najbliższych tygodniach podpiszemy umowę dystrybucyjną z partnerem z Australii. To bardzo trudny projekt, gdyż ze względu na pandemię i restrykcyjne ograniczenia dotyczące komunikacji na tamtejszym rynku, negocjacje toczą się głównie w formule online, co nie ułatwiało szybkiego sfinalizowania całego procesu. W pierwszej połowie br. roku, gdyby nie konieczność utworzenia rezerwy na spór z PARP, to nasz wynik finansowy byłby satysfakcjonująco dodatni – mówi Jacek Kostrzewa, Prezes Zarządu Skotan SA.

Spółka 15 września złożyła do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o zatwierdzenie prospektu emisyjnego w związku z emisją 27 mln akcji serii D. Pod koniec maja akcjonariusze Skotanu zdecydowali o przeprowadzeniu tej emisji. Akcje serii D zostaną wyemitowane w ramach subskrypcji zamkniętej w drodze oferty publicznej z prawem poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy.

Źródło: Spółka, #SKT

Zobacz także: Skotan SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Ostatnie wiadomości