Skrót wiadomości - piątek, 24 września, 18.30 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
24 wrz 2021, 18:38

Skrót wiadomości - piątek, 24 września, 18.30

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WYWIADY I ANALIZY PAP BIZNES

Wybory w Niemczech 26 września nie powinny zachwiać rynkami, a ewentualne spadki na giełdach będą krótkotrwałe – wskazują analitycy. W ich ocenie, niezależnie od wyników wyborów, najbardziej zyskają takie sektory jak produkcja półprzewodników i energii odnawialnej.

Columbus Energy negocjuje przejęcia kolejnych projektów fotowoltaicznych, jest w trakcie budowy farm o mocy 100 MW. Biznes spółki w drugim półroczu jest stabilny - poinformował PAP Biznes prezes Dawid Zieliński.

Liczba postępowań sądowych przeciwko bankom, w związku z umowami kredytowymi we frankach szwajcarskich, w lipcu zwiększyła się o blisko 4 tys., a od początku roku o 23,6 tys. Klienci banków nie wstrzymują się w składaniu pozwów i nie są zainteresowani zawieraniem ugód z bankami - poinformował PAP Biznes wiceprezes ZBP Tadeusz Białek.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

RPP podtrzymuje strategię średniookresowego celu inflacyjnego na poziomie 2,5 proc. z symetrycznym przedziałem odchyleń +/- 1 pkt. proc. - wynika z opublikowanych przez NBP w Monitorze Polskim "Założeń polityki pieniężnej" na 2022 r..

NBP podtrzymuje, że czynnikiem niepewności dla koniunktury oraz procesów cenowych jest dalszy przebieg pandemii COVID-19.

Członek RPP Eryk Łon nie chciałby podejmować działań, które mogą doprowadzić do umocnienia złotego.

We wrześniu ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury dla Polski wzrósł do 103,2 z 101,8 w sierpniu - podał Główny Urząd Statystyczny.

Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wyniósł we wrześniu 98,8 pkt. wobec 99,6 pkt. w poprzednim miesiącu, po korekcie z 99,4 pkt. - podał instytut Ifo w komunikacie. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 99,0 pkt.

GIEŁDA

Na koniec tygodnia krajowe indeksy uległy globalnej przewadze podaży, a na GPW ponownie najsłabiej wypadły największe podmioty. W ocenie dyrektora departamentu analiz i doradztwa Noble Securities Sobiesława Kozłowskiego na części krajowych spółek trwa realizacja zysków, na co nakłada się jesienne schłodzenie sentymentu.

Na piątkowym zamknięciu WIG20 spadł 0,92 proc. do 2.299,18 pkt., WIG zniżkował 0,8 proc. do 70.162,59 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 0,39 proc. do 5.280,56 pkt., a sWIG80 stracił 0,75 proc. do 21.071,57 pkt.

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW spadł o 2,4 proc. i wyniósł 48,7 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego zmniejszył się z kolei o 0,8 pkt. proc. do 27 proc. - podało Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w komunikacie.

SPÓŁKI

Ciech zakłada, że podobnie jak w latach ubiegłych III kwartał będzie sezonowo najsłabszym w całym roku, nie zmienia jednak prognoz na cały 2021 rok - poinformował podczas wideokonferencji Jarosław Romanowski, członek zarządu grupy Ciech. Spółka będzie się starała uwzględnić rosnące koszty działalności w przyszłorocznych cenach.

Blirt rozpoczyna przegląd opcji strategicznych związanych m.in. ze strukturą właścicielską i działalnością biznesową - podała spółka w komunikacie. Zarząd rozważy np. pozyskanie inwestora, czy połączenie z innym podmiotem.

Columbus Energy i Columbus Elite zawarły z Votum i Votum Energy list intencyjny, w którym strony zadeklarowały rozpoczęcie rozmów zmierzających do zawarcia partnerstwa strategicznego w branży odnawialnych źródeł energii - podały spółki w komunikatach.

Grupa Boryszew zdecydowała o przesunięciu terminu publikacji strategii. Rynek ma ją poznać w II kwartale 2022 r. - podała spółka w komunikacie prasowym.

Spadki kursu akcji Mercator Medical zaczynają hamować, a na wykresie pojawiają się optymistyczne formacje - ocenił Piotr Neidek, analityk BM mBanku. Jego zdaniem, zeszłotygodniowe zamknięcie może sprzyjać technicznemu odbiciu, ale wymagany jest zastrzyk świeżego kapitału.

BoomBit liczy na to, że druga połowa roku będzie lepsza dla spółki pod względem wyników niż pierwsza - poinformowali przedstawiciele spółki podczas konferencji.

Grupa Votum przekroczyła plan zakładający wytoczenie w 2021 roku 8 tys. pozwów w sprawach frankowych i obecnie nie wyklucza, że w tym roku będzie to ponad 10 tys. pozwów - poinformował prezes Bartłomiej Krupa podczas konferencji prasowej.

Oferta PGE Energia Ciepła i dwie oferty PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa wygrały aukcję na premię kogeneracyjną - poinformował Urząd Regulacji Energetyki w komunikacie. Premią kogeneracyjną objęto blisko 2,4 TWh energii elektrycznej, co stanowi około 6,5 proc. wolumenu przewidzianego do wsparcia.

Draw Distance, producent gier notowany na rynku NewConnect, zrezygnował z przeprowadzenia oferty publicznej do 2,25 mln akcji serii C, z wyłączeniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy - poinformowała spółka w komunikacie. Z emisji spółka chciała pozyskać 4,5 mln zł.

Unimot i amerykańska spółka Getka podpisały umowę na dostawy do Polski produkowanych przez First Solar cienkowarstwowych paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 30 MW - poinformował Unimot w komunikacie prasowym.

Sygnity zawarło aneks do umowy z Narodowym Bankiem Polskim na świadczenie usług serwisowych oraz rozwojowych dla Podsystemów Zintegrowanego Systemu Księgowego NBP - poinformowało Sygnity w komunikacie. Na jego podstawie łączne wynagrodzenie Sygnity zostało zwiększone o 15 mln zł brutto.

Medicalgorithmics dokona odpisu aktualizującego w wysokości 6,3 mln zł z powodu utraty wartości firmy w wyniku kupna spółki Medi-Lynx - poinformowała spółka w komunikacie. Odpis obciąży wyniki Medicalgorithmics za drugi kwartał 2021 roku.

Medicalgorithmics chce pozyskać dodatkowe środki w celu zapewnienia finansowania i możliwości kontynuowana strategii rozwoju oraz zabezpieczenia płynności grupy - poinformowała spółka w komunikacie. Wśród rozważanych scenariuszy jest emisja akcji i obligacji, a celem jest pozyskanie 2-5 mln USD.

Wirtualna Polska Media, spółka zależna Wirtualnej Polski Holding, objęła brakujące 6,25 proc. udziałów w Nocowanie. pl za prawie 4,3 mln zł i ma obecnie 100 proc. w tej spółce - poinformowała Wirtualna Polska w komunikacie.

WALUTY

W przyszłym tygodniu EUR/PLN może powoli kierować się w stronę 4,60 - ocenił rozmowie z PAP Biznes strateg rynkowy PKO BP Arkadiusz Trzciołek. Jego zdaniem, rentowności obligacji 10-letnich będą utrzymywać się w okolicy 2,00 proc.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,6085 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1719 USD i 129,49 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Miedź na giełdzie metali w Londynie nieznacznie zyskuje. Powstrzymanie upadku największego chińskiego dewelopera China Evergrande Group może nieco pomóc we wzrostach cen metali przemysłowych. Miedź w dostawach 3-miesięcznych zyskuje wobec 9.274,00 USD za tonę - informują maklerzy.

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną, a surowiec zyskuje już 5. tydzień z rzędu. Sytuacja na rynkach paliw zacieśnia się w obliczu globalnego kryzysu energetycznego, w czasie rosnącego popytu na ropę - informują maklerzy.

W perspektywie najbliższych kilkunastu dni prawdopodobnie nastąpi dalszy wzrost cen oleju napędowego na stacjach paliw - prognozują analitycy BM Reflex. Jak wskazali ceny ON w hurcie są obecnie wyższe od ceny benzyny bezołowiowej 95.

HANDEL

Sprzedaż detaliczna supermarketów w sierpniu wzrosła w Polsce o 0,5 proc. rdr - wynika z szacunków Polskiej Izby Handlu i firmy badawczej CMR.

Sprzedaż detaliczna sklepów małoformatowych w sierpniu spadła w Polsce o 5,3 proc. rdr - wynika z szacunków Polskiej Izby Handlu i firmy badawczej CMR.

WYDARZENIA Z KRAJU

Po dzisiejszym dniu osiągnęliśmy pewien postęp w rozmowach ze stroną czeską ws. Turowa, natomiast wciąż jeszcze sytuacja nie została zamknięta, a rozmowy będą kontynuowane w przyszłym tygodniu - powiedział w piątek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 813 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 14 osób, wykonano 28.471 szczepień - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 2.901.674 zakażenia, 75. 551 zgonów i 37.104.651 szczepień.

Zakażeń będzie więcej; musimy być przygotowani na to, że na pewno w najbliższym czasie osiągniemy 1 tys. zakażeń dziennie i ta liczba będzie nadal szła w górę - mówił w piątek rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

"Klimat ponad podziałami", "Wspólne działanie lub wspólne wymieranie" - z takimi hasłami ulicami stolicy przeszli w piątek uczestnicy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Protestujący domagali się od rządzących realizacji polityki na rzecz ochrony środowiska. Podobne akcje odbyły się w wielu miastach w Polsce i na całym świecie.

Posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk dołączyła do partii Nowa Lewica, do frakcji Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Osiągnęliśmy porozumienie w sposób istotny polepszające sytuację materialną naszych funkcjonariuszy; jestem przekonany, że będzie ono dobrze odebrane przez wszystkich funkcjonariuszy służb mundurowych podległych MSWiA - oświadczył w piątek szef MSWiA Mariusz Kamiński.

22 października w związku z sytuacją kopalni i elektrowni Turów odbędzie się protest związkowców przed siedzibą Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu - zapowiedział w piątek w Mysłakowicach przewodniczący Solidarności Piotr Duda.

Minionej nocy w odległości 500 m od linii granicy z Białorusią zatrzymano grupę imigrantów ob. Iraku. Jeden z mężczyzn pomimo reanimacji prowadzonej przez patrol oraz zespół karetki pogotowia zmarł (prawdopodobnie na zawał serca) - poinformowała w piątek na Twitterze Straż Graniczna.

W związku z silnym wiatrem strażacy interweniowali 2250 razy, z czego 800 razy w czwartek oraz 1450 razy w piątek - poinformował PAP bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej. Jak dodał, śmierć poniosła jedna osoba.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Najnowsze sondaże przed niedzielnymi wyborami do parlamentu Niemiec potwierdzają tendencję do zmniejszania się przewagi socjaldemokratów nad chadekami. Przewaga SPD nad CDU/CSU - według nowego "Politbarometru" telewizji ZDF - zmniejsza się i wynosi 2 punkty procentowe. W opublikowanym w czwartek wieczorem sondażu chadecy mają 23 proc. poparcia - o 1 punkt procentowy więcej niż w poprzednim tygodniu, a poparcie dla socjaldemokratów pozostaje na niezmienionym poziomie 25 proc. Zieloni otrzymali w tym sondażu 16,5 proc. głosów (plus 0,5). Prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała 10 proc. (minus 1), liberalna FDP - 11, a Lewica - 6 proc. (oba ugrupowania bez zmian).

Również w ostatnim przed wyborami do Bundestagu sondażu dla tygodnika "Der Spiegel" SPD ma 25-procentowe poparcie, a CDU/CSU - 23 proc.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w piątek, że jego ostatnie rozmowy z prezydentem USA Joe Bidenem okazały się rozczarowujące i że jego kraj będzie dążył do bliższych stosunków z Rosją.

Premier Portugalii Antonio Costa ogłosił w czwartek wieczorem, że jego kraj znosi pod pewnymi warunkami nakaz noszenia masek w przestrzeni publicznej, także w pomieszczeniach zamkniętych. Zastrzegł jednak, że w kilku miejscach wciąż utrzymany zostanie obowiązek zasłaniania ust i nosa.

W Japonii sytuacja związana z epidemią Covid-19 poprawia się w tak szybkim tempie, że w niedługim czasie w większości kraju stan wyjątkowy może zostać zniesiony - poinformował w piątek minister zdrowia Norihisa Tamura.

Premier Norwegii Erna Solberg ogłosiła w piątek długo oczekiwaną decyzję o zniesieniu w sobotę o godz. 16 większości restrykcji pandemicznych w tym kraju. Przestaną obowiązywać m.in. limity zgromadzeń oraz zalecenie zachowania odległości.

Poszukiwany od 2017 r. przez hiszpański wymiar sprawiedliwości były premier Katalonii Carles Puigdemont został zatrzymany przez włoską policję w czwartek wieczorem na lotnisku Alghero na włoskiej Sardynii.

Jedna osoba poniosła śmierć w wyniku intensywnych opadów deszczu, które od czwartku utrzymują się nad południową i zachodnią Hiszpanią. W ciągu minionych 24 godzin spadło tam ponad sto litrów wody na jeden m2.

Aktywiści z domagającej się intensyfikacji działań związanych ze zmianą klimatu grupy Insulate Britain zablokowali w piątek wjazd i wyjazd z portu w Dover - największego portu promowego w Europie. Brytyjska policja poinformowała, że aresztowano 12 uczestników protestu.(PAP Biznes)

gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości