DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy w USA głównie w dół; tracą spółki IT, a rosną paliwowe | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
27 wrz 2021, 16:38

DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy w USA głównie w dół; tracą spółki IT, a rosną paliwowe

Indeksy w USA są przeważnie na minusach, a na giełdach w Europie przeważają wzrosty notowań. Inwestorzy śledzą rosnące ceny ropy i rentowności obligacji - aktywa powiązane z tymi rynkami notują największe zmiany kursów.

Indeks S&P 500 spada o 0,06 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,71 proc., a Nasdaq Composite idzie w dół o 0,6 proc.

ExxonMobil i Chevron rosną po 2 proc. w związku ze wzrostem cen ropy do najwyższego poziomu od początku sierpnia.

Spółki powiązane z odbiciem wzrostu PKB również idą w górę. Caterpillar zyskuje 2,5 proc., Carnival rośnie o 5 proc., a United Airlines i Boeing 3 proc.

Alphabet, Facebook i Microsoft spadają po 1,5 proc., Apple i Amazon idą w dół o 2 proc., a Nvidia zniżkuje o 3 proc. Akcje spółek technologicznych są postrzegane jako wrażliwe na rosnące rentowności.

Wraz z osłabiającymi się obligacjami w górę idą banki – JPMorgan zyskuje 2 proc., a Goldman Sachs i Bank of America po 2,5 proc.

W piątek Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował 0,10 proc., do 34.798,00 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,15 proc., do 4.455,48 pkt. Nasdaq Composite spadł 0,03 proc. i zamknął sesję na poziomie 15.047,70 pkt.

"Nadal zachowujemy ostrożność, zwłaszcza gdy wchodzimy w sezonowo najsłabszą część roku (koniec września – połowa października). Jednak biorąc pod uwagę stały silny wzrost gospodarczy, nastawiamy się na utrzymywanie istniejącej ekspozycji na akcje lub wykorzystywanie okazji w przypadku spadków” – napisał w notatce Larry Adam, CIO w Raymond James.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 18,30 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,22 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 0,4 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,37 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,12 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 spada o 0,11 proc.

Rolls-Royce zwyżkuje o 11 proc. - najmocniej od czerwca 2020 r. po tym, jak spółka została wybrana jako dostawca zespołów napędowych do B-52.

BP rośnie o 3 proc. po tym, jak poinformowano, że prawie na jednej trzeciej brytyjskich stacji benzynowych skończyły się dwa główne rodzaje paliwa, ponieważ panika po stronie konsumentów zmusiła rząd do zawieszenia prawa konkurencji i umożliwienia firmom współpracy w celu zmniejszenia niedoborów.

Intertrust NV idzie w górę o 7 proc. Spółka zobowiązała się do nabycia ok. 8,2 mln akcji własnych. Odkup akcji zostanie sfinalizowany z dostępnych środków firmy.

Valeo rośnie o 2,5 proc. po podwyższeniu rekomendacji przez analityków Goldman Sachs do "neutralnie" ze "sprzedaj".

IWG zyskuje 6 proc., najmocniej od końca czerwca. Zarząd spółki bada możliwość podziału spółki.

Dufry - szwajcarski operator sklepów wolnocłowych na lotniskach - zyskuje 2 proc. Analitycy Baader Helvea uaktualnili swoje prognozy wskazując na lepsze perspektywy dla tej branży: złagodzenie ograniczeń w podróżowaniu może oznaczać większą częstotliwość zakupów klientów w sklepach na lotniskach.

Airports de Paris zyskuje 6,5 proc. Dużą szansą dla spółki jest ponowne wznowienie lotów transatlantyckich do USA - to "świetna informacja" dla Paryża - ocenia operator lotnisk.

Dolar umacnia się o 0,04 proc. wobec koszyka walut do 93,36 pkt.

Eurodolar idzie w dół o 0,07 proc. do 1,1707.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,1 proc. do 110,82.

Kurs funta zwyżkuje o 0,3 proc. wobec dolara do 1,3727.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 2 pb do 1,47 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji rośnie o 1 pb do 1,99 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 119 pb, natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 144 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 1 pb do -0,22 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na listopad są wyceniane po 75,50 USD za baryłkę, po wzroście o 2,07 proc., a listopadowe futures na Brent idą w górę 2,11 proc. do 79,76 USD/b.

NIEJEDNOZNACZNE WYNIKI WYBORÓW W NIEMCZECH

W niedzielnych wyborach do niemieckiego Bundestagu, według wstępnych wyników, najwięcej głosów zdobyła socjaldemokratyczna SPD - 25,7 proc., pokonując chadecką Unię CDU/CSU - 24,1 proc. Wiadomo już, jak te rezultaty przełożą się na liczbę posłów w nowej kadencji parlamentu, który powinien ukonstytuować się do 26 października.

W nowym Bundestagu zasiądzie 735 posłów – wynika z danych federalnej komisji wyborczej. Zwycięska SPD otrzyma 206 mandatów (o 53 więcej, niż w poprzednich wyborach w 2017 roku), w ławach Unii zasiądzie 151 posłów CDU (spadek o 49) i 45 z CSU (mniej o jednego posła), Zieloni będą mieli 118 przedstawicieli (o 51 więcej). W stosunku do poprzedniej kadencji zyska też FDP – będzie mieć 92 posłów (o 12 więcej).

Federalny komitet wykonawczy liberalnej partii FDP podjął decyzję o rozpoczęciu "wstępnych rozmów" z Zielonymi w sprawie ewentualnej współpracy rządowej. Partie chcą poszukać wspólnej płaszczyzny. Poinformował o tym szef FDP Christian Lindner po poniedziałkowym posiedzeniu komitetu w Berlinie.

Kandydat SPD na kanclerza Olaf Scholz zadeklarował wcześniej, że chce jak najszybciej zawrzeć koalicję z Zielonymi i FDP. To, że obie strony chcą najpierw ze sobą porozmawiać, jest "jak najbardziej w porządku" - stwierdził Scholz. Po posiedzeniu prezydium CDU w poniedziałek w Berlinie kandydat chadecji CDU/CSU na kanclerza Armin / Laschet oświadczył, że jest gotowy do rozmów na temat koalicji z Zielonymi i FDP.

Analitycy oczekują, że proces negocjacji zajmie trochę czasu.

"Szczerze mówiąc, nie sądzę, abyśmy szybko mieli nowy rząd. Te rozmowy koalicyjne, jeśli w ogóle się rozpoczną, będą niezwykle skomplikowane. Pozostaje ryzyko, że skończymy znowu z wielką koalicją, której nikt nie chce widzieć. Sytuacja może nawet skończyć się przedterminowymi wyborami, jeśli wszystkie opcje zawiodą, co jest niewyobrażalne w Niemczech, ale nie można tego całkowicie wykluczyć” – powiedział Carsten Brzeski, główny ekonomista ING.

"Jeden kluczowy wniosek dla rynków powinien być jasny - koalicja centrolewicowa… nie ma większości w parlamencie. Byłaby to opcja, która prawdopodobnie spowodowałaby największą zmianę w polityce w Niemczech i niemieckim stanowisku wobec polityki europejskiej – szczególnie w odniesieniu do ekspansji fiskalnej” – ocenili analitycy RBC Capital.

PONAD 4,75 MLN OFIAR KORONAWIRUSA

Według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, na całym świecie potwierdzono łącznie 231,89 mln infekcji Covid-19. Liczba zgonów z tego powodu sięgnęła 4,75 mln.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa podał, że w USA w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 281 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 34.200 kolejnych osób. Najnowsze dane wskazują, że od wybuchu epidemii w Ameryce odnotowano łącznie 42,93 mln przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi 688.041.

W ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii wykryto 32.992 zakażenia koronawirusem i zarejestrowano 65 zgonów z powodu Covid-19. Dotychczasowy bilans epidemii w Wielkiej Brytanii to 7,7 mln wykrytych zakażeń, z powodu których zmarło 136.529 osób.

W ciągu ostatniej doby berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI) odnotował w Niemczech 5.271 infekcji koronawirusem, a także 11 zgonów związanych z Covid-19. RKI naliczył w Niemczech 4,20 mln wykrytych infekcji SARS-CoV-2 od początku pandemii. Liczba zgonów związanych z Covid-19 wzrosła do 93.410.

W ciągu minionej doby zarejestrowano we Francji 6.229 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, 62 chorych zmarło w szpitalach. Od początku pandemii koronawirusem zakaziło się 7,08 mln osób, z których 117.182 zmarło.

Ministerstwo Zdrowia Włoch poinformowało, że minionej doby zanotowano 45 zgonów na Covid-19 i ponad 3.094 nowe zakażenia koronawirusem. Liczba zmarłych we Włoszech od początku pandemii wynosi 130.697. Liczba przypadków wzrosła do 4,66 mln. (PAP Biznes)

kkr/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości