DZIEŃ NA RYNKACH: Małe zmiany na Wall Street; traciły spółki IT, a rosły paliwowe | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
27 wrz 2021, 22:14

DZIEŃ NA RYNKACH: Małe zmiany na Wall Street; traciły spółki IT, a rosły paliwowe

Poniedziałkowa sesja na Wall Street przyniosła niewielkie zmiany indeksów: Dow lekko zyskał, S&P 500 i Nasdaq spadły. Inwestorzy śledzili rosnące ceny ropy i rentowności obligacji - aktywa powiązane z tymi rynkami, w tym spółki technologiczne i koncerny paliwowe, notowały największe zmiany kursów.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował 0,21 proc., do 34.869,37 pkt.

S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,28 proc., do 4.443,11 pkt.

Nasdaq Composite spadł 0,52 proc. i zamknął sesję na poziomie 14.969,97 pkt.

"Nadal zachowujemy ostrożność, zwłaszcza gdy wchodzimy w sezonowo najsłabszą część roku (koniec września – połowa października). Jednak biorąc pod uwagę stały silny wzrost gospodarczy, nastawiamy się na utrzymywanie istniejącej ekspozycji na akcje lub wykorzystywanie okazji w przypadku spadków” – napisał w notatce Larry Adam, CIO w Raymond James.

ExxonMobil i Chevron rosły po 2 proc. w związku ze wzrostem cen ropy do najwyższego poziomu od początku sierpnia.

Spółki powiązane z odbiciem wzrostu PKB również szły w górę. Caterpillar zyskał 2,5 proc., Carnival wzrósł o 5 proc., a United Airlines i Boeing po 3 proc.

Liderami zniżek były spółki technologiczne. Alphabet, Facebook i Microsoft spadły po około 1,5 proc., Apple i Amazon szedł w dół po 2 proc., a Nvidia zniżkowała o 3 proc. Akcje spółek technologicznych są postrzegane jako wrażliwe na rosnące rentowności obligacji.

Wraz z osłabiającymi się obligacjami w górę szły banki – JPMorgan zyskał 2 proc., a Goldman Sachs i Bank of America po 2,5 proc.

W niedzielnych wyborach do niemieckiego Bundestagu, według wstępnych wyników, najwięcej głosów zdobyła socjaldemokratyczna SPD - 25,7 proc., pokonując chadecką Unię CDU/CSU - 24,1 proc. Wiadomo już, jak te rezultaty przełożą się na liczbę posłów w nowej kadencji parlamentu, który powinien ukonstytuować się do 26 października.

W nowym Bundestagu zasiądzie 735 posłów – wynika z danych federalnej komisji wyborczej. Zwycięska SPD otrzyma 206 mandatów (o 53 więcej, niż w poprzednich wyborach w 2017 roku), w ławach Unii zasiądzie 151 posłów CDU (spadek o 49) i 45 z CSU (mniej o jednego posła), Zieloni będą mieli 118 przedstawicieli (o 51 więcej). W stosunku do poprzedniej kadencji zyska też FDP – będzie mieć 92 posłów (o 12 więcej).

Federalny komitet wykonawczy liberalnej partii FDP podjął decyzję o rozpoczęciu "wstępnych rozmów" z Zielonymi w sprawie ewentualnej współpracy rządowej. Partie chcą poszukać wspólnej płaszczyzny. Poinformował o tym szef FDP Christian Lindner po poniedziałkowym posiedzeniu komitetu w Berlinie.

Kandydat SPD na kanclerza Olaf Scholz zadeklarował wcześniej, że chce jak najszybciej zawrzeć koalicję z Zielonymi i FDP. To, że obie strony chcą najpierw ze sobą porozmawiać, jest "jak najbardziej w porządku" - stwierdził Scholz. Po posiedzeniu prezydium CDU w poniedziałek w Berlinie kandydat chadecji CDU/CSU na kanclerza Armin / Laschet oświadczył, że jest gotowy do rozmów na temat koalicji z Zielonymi i FDP.

Analitycy oczekują, że proces negocjacji zajmie trochę czasu.

"Szczerze mówiąc, nie sądzę, abyśmy szybko mieli nowy rząd. Te rozmowy koalicyjne, jeśli w ogóle się rozpoczną, będą niezwykle skomplikowane. Pozostaje ryzyko, że skończymy znowu z wielką koalicją, której nikt nie chce widzieć. Sytuacja może nawet skończyć się przedterminowymi wyborami, jeśli wszystkie opcje zawiodą, co jest niewyobrażalne w Niemczech, ale nie można tego całkowicie wykluczyć” – powiedział Carsten Brzeski, główny ekonomista ING.

"Jeden kluczowy wniosek dla rynków powinien być jasny - koalicja centrolewicowa… nie ma większości w parlamencie. Byłaby to opcja, która prawdopodobnie spowodowałaby największą zmianę w polityce w Niemczech i niemieckim stanowisku wobec polityki europejskiej – szczególnie w odniesieniu do ekspansji fiskalnej” – ocenili analitycy RBC Capital. (PAP Biznes)

kkr/ pr/

Ostatnie wiadomości