TYDZIEŃ W KRAJU: Szacunek inflacji, kalendarz aukcji, niedecyzyjne posiedzenie RPP | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
27 wrz 2021, 06:32

TYDZIEŃ W KRAJU: Szacunek inflacji, kalendarz aukcji, niedecyzyjne posiedzenie RPP

Wydarzeniem tygodnia powinien być szybki szacunek inflacji w Polsce we wrześniu. Uwaga inwestorów będzie też zwrócona na niedecyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. MF może przedstawić kalendarz aukcji obligacji na IV kwartał, a NBP poinformować, czy zamierza zorganizować aukcję odkupu.

W tygodniu na rynek nie trafi dużo danych makroekonomicznych z Polski. Jedynie w czwartek inwestorzy poznają kwartalny bilans płatniczy i zadłużenie zagraniczne, a w piątek PMI dla przmysłu wg Markit i szybki szacunek inflacji CPI.

Strateg rynkowy PKO BP Arkadiusz Trzciołek wskazał w piątek w rozmowie z PAP Biznes, że jednym z najważniejszych wydarzeń dla rynku w tygodniu będzie, zaplanowana na piątek 1 października, publikacja szacunkowych danych o inflacji.

"Wśród najważniejszych wydarzeń, które będą przyciągały naszą uwagę w przyszłym tygodniu, z pewnością będzie szacunek inflacji we wrześniu. Bardzo możliwe, że będzie ona zbliżona do poziomu z sierpnia, czyli główny wskaźnik CPI prawdopodobnie pozostanie powyżej celu inflacyjnego NBP. Wspominając odczyt sierpniowy, to on krótko po publikacji wsparł naszą walutę i wywołał mocniejszy ruch na EUR/PLN czy USD/PLN. Biorąc pod uwagę ostatni dosyć łagodny wydźwięk posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej i późniejszej konferencji prezesa Glapińskiego, ten podwyższony odczyt inflacji niekoniecznie musi prowadzić do wzmożenia oczekiwań na podwyżki stóp procentowych i ewentualnego umocnienia z tego tytułu naszej waluty" - powiedział.

"Pośrednio, istotne dla naszej waluty będzie posiedzenie Narodowego Banku Czech, który prawdopodobnie zdecyduje o podwyżce stóp procentowych, być może nawet o 50 pb. Jest to o tyle istotne, że ewentualna rosnąca dysproporcja nominalnych stóp procentowych pomiędzy Polską a pozostałymi państwami regionu Europy Środkowo-Wschodniej może wpływać negatywnie na kurs złotego do korony czeskiej, ale też rodzić pytania o to, dlaczego NBP jeszcze nie reaguje" - dodał.

28 września odbędzie się dodatkowe, niedecyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei 30 września nastąpi publikacja protokołu z wrześniowego posiedzenia RPP.

W tym tygodniu Ministerstwo Finansów powinno opublikować kalendarz aukcji obligacji na IV kwartał oraz bardziej szczegółowy na październik.

"Ministerstwo w pełni zrealizowało już potrzeby pożyczkowe i teraz prefinansuje przyszłoroczne potrzeby pożyczkowe. Wczoraj mieliśmy też informację, że budżet państwa zanotował rekordową nadwyżkę ponad 43 mld zł. Publikacja kalendarza może spowodować lekki wzrost rentowności, jeśli resort zdecydowałby się zorganizować jedną aukcję regularną" - powiedział Arkadiusz Trzciołek z PKO BP.

Także NBP powinien poinformować, czy zamierza zorganizować aukcję odkupu. Zdaniem Arkadiusza Trzciołka w październiku bank centralny przeprowadzi jeden przetarg odkupu obligacji.

30 września Trybunał Konstytucyjny wznowi przerwaną w zeszłym tygodniu rozprawę zainicjowaną wnioskiem premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym zapisanej w Traktacie o UE. Przed Trybunałem swoje stanowiska przypomnieli uczestnicy tego postępowania, odnosili się oni także wzajemnie do swoich przedłożeń.

W piątek wieczorem agencja S&P ogłosi swój najnowszy rating dla Polski.

Z giełdowych spółek we wtorek swoje wyniki za pierwsze półrocze przedstawi PGE, a w czwartek Medicalgorithmics, PlayWay, Sanok i Celon Pharma.

*****************

UBIEGŁY TYDZIEŃ

W minionym tygodniu złoty osłabił się wobec euro i dolara. Kurs EUR/PLN wzrósł w zeszłym tygodniu 0,34 proc. do 4,605. Notowania znajdują się w trendzie wzrostowym od początku miesiąca, utrzymując się w pobliżu 2-miesięcznego maksimum. Kurs USD/PLN poszedł w zeszłym tygodniu w górę o 0,46 proc. do 3,931.

Spadki w zeszłym tygodniu kontynuował indeks WIG20, po tym, jak na początku miesiąca ustanowił 3-letnie maksimum. W minionym tygodniu WIG20 stracił na 0,92 proc. WIG zniżkował w skali tygodnia o 0,80 proc., a mWIG40 stracił 0,39 proc.

Główny Urząd Statystyczny podał w zeszłym tygodniu, że we wrześniu ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury dla Polski wzrósł do 103,2 z 101,8 w sierpniu. We wrześniu 2020 roku wskaźnik był na poziomie 88,3.

Produkcja przemysłowa we wrześniu wzrośnie o ok. 10 proc. rdr - oceniają analitycy ministerstwa rozwoju i technologii. GUS podał, że produkcja przemysłowa w sierpniu 2021 r. wzrosła o 13,2 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 2,5 proc. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w sierpniu rdr o 13,8 proc., a mdm spadku o 2,0 proc.

Ministerstwo finansów podało, że na koniec sierpnia w budżecie państwa odnotowano nadwyżkę w kwocie 43,4 mld zł.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu 2021 r. wzrosła 5,4 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 1,0 proc. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 10,7 proc. rdr.

Najnowsze, wrześniowe badania Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na przesunięcie oczekiwań inflacyjnych w kierunku nieco wyższej inflacji w Polsce względem poprzedniego miesiąca - wynika z danych z Biuletynu Statystycznego GUS.

Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 5,8 proc. wobec 5,8 proc. w lipcu - podał Główny Urząd Statystyczny. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w sierpniu 960,8 tys. wobec 974,9 tys. osób w lipcu.

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała strategię średniookresowego celu inflacyjnego na poziomie 2,5 proc. z symetrycznym przedziałem odchyleń +/- 1 pkt. proc. - wynika z opublikowanych przez NBP "Założeń polityki pieniężnej" na 2022 r. W dokumencie podano, że zakres, sposób oraz skala wykorzystywania przez NBP instrumentów polityki pieniężnej będą uwzględniać w elastyczny sposób występujące uwarunkowania jej prowadzenia, w tym w szczególności uwarunkowania rynkowe oraz następstwa ekonomiczne pandemii COVID-19.

W założeniach polityki monetarnej NBP napisano, że decydując o zmianach parametrów prowadzonej polityki pieniężnej Rada bierze pod uwagę konieczność akomodacji dostosowań cenowych, które są związane przede wszystkim z powrotem gospodarki na ścieżkę zrównoważonego wzrostu po szoku związanym z pandemią COVID-19, z procesem doganiania przez Polskę bardziej rozwiniętych gospodarek (tj. procesem konwergencji), a także ze skutkami zachodzących w gospodarce zmian strukturalnych, w tym transformacji energetycznej.

Członek RPP Eryk Łon nie chciałby podejmować działań, które mogą doprowadzić do umocnienia złotego. "Bardzo ważne znaczenie ma dla mnie na przykład to, aby nie przykładać ręki do takich rozwiązań, które mogłyby w konsekwencji doprowadzić do otwarcia drogi dla radykalnego umocnienia złotego, co mogłoby być skutkiem podjęcia przez RPP szybkich działań polegających na kilku silnych podwyżkach stóp procentowych" - napisał w felietonie dla portalu wGospodarce.

Płynące z rynku sygnały sugerują, że dosyć kluczowa dla polityki pieniężnej listopadowa projekcja inflacji pokaże wyższą ścieżkę tego wskaźnika od lipcowej - powiedział członek Rady Polityki Pieniężnej Łukasz Hardt podczas wystąpienia na corocznej konferencji CFA Society Poland. Członek RPP wskazał, że dostrzega symptomy występowania w gospodarce efektów II rundy. Podkreślił przy tym, że nie uważa, by gospodarka była na początku spirali płacowo cenowej.

Ekonomiści Goldman Sachs prognozują, że RPP podwyższy stopy procentowe w I kw. 2022 r., a nie jak poprzednio prognozowali w III kw. przyszłego roku, z uwagi na rewizję przyszłorocznego szacunku inflacji w Polsce do 3,7 proc. rdr z 3,0 proc. – wynika z noty banku z 20 września. (PAP Biznes)

pr/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości