Skrót wiadomości - poniedziałek, 27 września | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
28 wrz 2021, 06:02

Skrót wiadomości - poniedziałek, 27 września

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WYWIADY PAP BIZNES

Inter Cars ocenia, że kondycja aftermarketu we wrześniu pozostaje bardzo dobra i dynamika sprzedaży w najbliższych miesiącach pozostanie wysoka - poinformował PAP Biznes w wywiadzie członek zarządu spółki Piotr Zamora. Dodał, że w przyszłym roku grupa zakłada dalszy wzrost przychodów.

Famur widzi pierwsze oznaki odbicia inwestycji w branży górniczej na świecie, liczy na pewien wzrost liczby nowych projektów na początku przyszłego roku - poinformował PAP Biznes prezes Mirosław Bendzera. Jak dodał, w kraju problemem dla firm okołogórniczych jest niepewność co do przebiegu procesu wygaszania sektora górnictwa węgla kamiennego.

Famur chce w tym roku uplasować zielone obligacje, z których środki zostałyby wykorzystane na przejęcia projektów PV i rozwój kompetencji w biznesie związanym z zieloną transformacją. Wartość emisji może wynieść ok. 400 mln zł - poinformował PAP Biznes prezes Mirosław Bendzera.

DataWalk liczy, że jeszcze w tym roku pozyska kolejnych klientów w sektorze komercyjnym. Spółka chce nadal intensywnie inwestować i nie planuje w najbliższym czasie uzyskać trwałej rentowności. W ciągu dwóch lat planuje stworzyć produkt w formie oprogramowania jako usługi (SaaS), co ma znacząco rozszerzyć grupę klientów i skrócić cykl sprzedaży.

GIEŁDA

Choć spadki trzech największych krajowych indeksów nie przekraczały 0,3 proc. to WIG20 na koniec dnia był jednym z najsłabszych w Europie. Na GPW wzrosty sektora bankowego nieco osłabły na koniec dnia, przez co w gronie największych spółek przeważyła podaż akcji spółek odzieżowych.

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji WIG20 stracił 0,29 proc. do 2.292,47 pkt., WIG zniżkował o 0,19 proc. do 70.027,10 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 0,16 proc. do 5.272,06 pkt., a sWIG80 wzrósł o 0,26 proc. do 21.125,61 pkt.

SPÓŁKI

Zarząd Cyfrowego Polsatu zawarł porozumienie z Reddev Investments Limited oraz Zygmuntem Solorzem dotyczące wspólnego nabywania akcji w ramach wezwania - podała spółka w komunikacie. Członkowie porozumienia zamierzają ogłosić wezwanie do sprzedaży akcji i chcą osiągnąć 100 proc. liczby głosów na WZ. Zamiarem spółki jest nabycie w ramach wezwania nie więcej niż 82.904.517 akcji, a cenę oferowaną za akcję w wezwaniu przez strony porozumienia określono na 35 zł.

Sklep internetowy ccc. eu debiutuje w Chorwacji i Grecji - poinformowała grupa CCC w komunikacie prasowym. Platforma online grupy jest teraz obecna w 12 krajach.

ML System zawarł umowę o współpracy ze spółkami Pilkington IGP oraz Pilkington Polska w sprawie wspólnej koordynacji sprzedaży produktów szklanych dla budownictwa wykorzystujących powłoki kwantowe oraz technologię BIPV, a także produktów linii Smart Glass - podał ML System w komunikacie.

Develia wprowadziła do sprzedaży 110 lokali w ramach pierwszego etapu Alei Praskich, nowej inwestycji na warszawskiej Pradze Południe - podała spółka w komunikacie prasowym.

Develia wyemituje obligacje o łącznej maksymalnej wartości nominalnej 100 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Pointpack podpisał ramową umowę o współpracy z Auchan Polska - podała spółka w komunikacie.

Zarząd Rafako zdecydował o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych, które obejmą maksymalnie 190 pracowników - podała spółka w komunikacie.

Famur skupił 82.539 akcji własnych, stanowiących 0,01 proc. udziału w kapitale zakładowym - podała spółka w komunikacie. Zarząd Famuru nie widzi podstaw do kontunuowania skupu w ramach udzielonego przez NWZ upoważnienia.

Gra Drago Entertaiment "Gas Station Simulator" sprzedała się do dnia 27 września w liczbie około 200 tys. sztuk - poinformowała spółka w komunikacie.

Łączna sprzedaż brutto gry "Green Hell" na platformy Steam, PlayStation Store i Microsoft Store przekroczyła poziom 2,5 mln egzemplarzy - poinformował Creepy Jar w komunikacie powołując się na wstępne dane sprzedażowe.

Zarząd Krynicki Recykling podjął uchwałę o wypłacie akcjonariuszom zaliczki na poczet dywidendy za okres pierwszego półrocza 2021 roku w łącznej wysokości 8,68 mln zł, co daje 0,50 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Spółce Bloober Team, w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, przyznane zostało dofinansowanie w wysokości do 6,07 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Pekabex oczekuje, że w II połowie 2021 r. uda mu się poprawić marże w porównaniu z I półroczem. Spółka renegocjowała część podpisanych już kontraktów, zawiera także nowe umowy na korzystniejszych warunkach - poinformowali podczas wideokonferencji przedstawiciele spółki.

Akcjonariusze spółki Ailleron zdecydowali o utworzeniu programu motywacyjnego, zakładającego możliwość objęcia akcji emitowanych w ramach warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego - wynika z uchwał NWZ, które odbyło się 24 września.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wybrało projekt spółki QuarticOn do dofinansowania - podała spółka w komunikacie. Wartość całego projektu to ok. 6,3 mln zł, natomiast wartość rekomendowanego dofinansowania wynosi ok. 4,7 mln zł.

BoomBit wypłaci zaliczkę na poczet przewidywanej dywidendy za 2021 r. w wysokości 0,24 zł na akcję - podała spółka w komunikacie. Łącznie na ten cel spółka przeznaczy 3,22 mln zł.

Zarząd spółki Biomed-Lublin podjął uchwałę emisyjną i zaoferuje 1.265.202 akcje serii S po cenie emisyjnej 10,59 zł za sztukę w trybie subskrypcji prywatnej - podała spółka w komunikacie. Emisja jest wynikiem zawartej wcześniej umowy inwestycyjnej.

Dent-a-Medical przyjął założenia strategii na lata 2021-24 i zakłada m.in. wejście w segment fotowoltaiki oraz w obszar przetwarzania i zarządzania odpadami - podała spółka w komunikacie.

AliExpress, globalna platforma handlu internetowego, należąca do Alibaba Group, zaktualizuje aplikację skierowaną do polskich klientów. Platforma planuje wprowadzić specjalną strefę dla produktów od 1 zł z bezpłatną dostawą oraz zaoferować bezpłatną wysyłkę dla ponad 80 proc. produktów bez minimalnej wartości zamówienia - podał AliExpress w komunikacie prasowym.

WALUTY

Przy sprzyjającym otoczeniu rynkowym złoty może w tym tygodniu dotrzeć do 4,57/EUR, odreagowując niedawną słabość - ocenił w rozmowie z PAP Biznes starszy ekonomista ING Banku Śląskiego Piotr Popławski. Jego zdaniem trend rosnących rentowności SPW powinien być kontynuowany.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5912 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1698 USD i 129,74 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY, PALIWA

Miedź na giełdzie metali w Londynie tanieje. Ożywienie gospodarcze w Chinach, które są największym odbiorcą miedzi na świecie, jest pod presją słabnącego popytu. Miedź w dostawach 3-miesięcznych nieznacznie traci wobec 9.332,50 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy.

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku powiększają wzrosty - surowiec jest wyceniany blisko 75 USD za baryłkę w związku z globalnym kryzysem energetycznym - informują maklerzy.

Węgry podpisały z Rosją długoterminową umowę na dostawy gazu ziemnego.

HANDEL

Wartość sprzedaży w aptekach w 2021 roku wzrośnie o 4,4 proc. do 39,4 mld zł - poinformowała w raporcie firma badawcza PEX PharmaSequence.

KREDYTY

Firmy pożyczkowe w sierpniu udzieliły finansowania na kwotę 736 mln zł, czyli o 96,3 proc. więcej rdr - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

WYDARZENIA Z KRAJU

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 421 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, żadna osoba nie zmarła z powodu Covid-19, wykonano 8.311 szczepień - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 2.903.655 zakażeń, 75.572 zgony i 37.143.538 szczepień.

W październiku utrzymane będą te same restrykcje, jakie działały we wrześniu i w wakacje – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Minister dodał, że pod koniec października liczba zakażeń może sięgnąć 5 tys. dziennie.

Szef Mariusz Kamiński MSWiA będzie wnioskował o przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni.

Kwestią przedłużenia stanu wyjątkowego zajmie się rząd podczas wtorkowego posiedzenia - zapowiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że sytuacja na polsko-białoruskiej granicy jest nadal poważna i wymaga szczególnych działań.

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest niezwykle napięta. Dochodzi do masowych prób łamania jej integralności oraz prowokacji ze strony służb białoruskich. Od sierpnia tego roku doszło do 9,4 tys. prób nielegalnego przejścia na strona Polską. Zatrzymano 1,2 tys. nielegalnych imigrantów - poinformowali szefowie MSWIA i MON.

Klub KO zebrał ok. 100 podpisów pod projektem zmiany konstytucji, zgodnie z którym m.in. decyzja o wyjściu Polski z UE będzie wymagać w Sejmie większości 2/3 głosów. Zostanie on przedstawiony we wtorek lub środę; władze klubu nie chcą bowiem zakłócać akcji medialnej ws. sytuacji w spółkach SP - wynika z informacji PAP.

Związek Nauczycielstwa Polskiego w pełni odrzuca propozycje zmian w ustawie Karta nauczyciela, przedstawione przez kierownictwo Ministerstwa Edukacji i Nauki 21 września – powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Podczas poniedziałkowego posiedzenia sejmiku woj. lubelskiego radni zmienili stanowisko z 25 kwietnia 2019 r. w sprawie wprowadzania ideologii LGBT do wspólnot samorządowych.

Sejmik województwa podkarpackiego uchylił w poniedziałek swoje stanowisko z maja 2019 r. dotyczące „promocji i afirmacji ideologii tzw. ruchów LGBT”. Jednocześnie sejmik przyjął nowe stanowisko zatytułowane „Podkarpacie jako region utrwalonej tolerancji”.

Sejmik Małopolski uchylił w poniedziałek deklarację z 2019 r. dotyczącą ideologii LGBT.

Prezydentowi Andrzejowi Dudzie ufa 51 proc. badanych; liderowi Polski 2050 Szymonowi Hołowni oraz premierowi Mateuszowi Morawieckiemu po 43 proc. - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. W rankingu nieufności pierwsze miejsce należy do szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego (53 proc.).

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

W Niemczech socjaldemokraci z SPD wygrali niedzielne wybory do Bundestagu, zdobywając 25,7 proc. głosów i wyprzedzając nieznacznie CDU/CSU z 24,1 proc. - wynika z oficjalnych, prowizorycznych rezultatów głosowania. Dla chadeków kanclerz Angeli Merkel to najsłabszy wynik w historii.

Federalny komitet wykonawczy liberalnej partii FDP podjął decyzję o rozpoczęciu "wstępnych rozmów" z Zielonymi w sprawie ewentualnej współpracy rządowej. Partie chcą poszukać wspólnej płaszczyzny. Poinformował o tym szef FDP Christian Lindner po poniedziałkowym posiedzeniu komitetu w Berlinie.

Po posiedzeniu prezydium CDU w poniedziałek w Berlinie kandydat chadecji CDU/CSU na kanclerza Armin Laschet oświadczył, że jest gotowy do rozmów na temat koalicji z Zielonymi i FDP. Jego zdaniem żadna partia nie otrzymała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wyraźnego mandatu do rządzenia.

W Niemczech w nowym Bundestagu zasiądzie 735 posłów – wynika z danych federalnej komisji wyborczej. Zwycięska SPD otrzyma 206 mandatów (o 53 więcej, niż w poprzednich wyborach w 2017 roku), w ławach Unii zasiądzie 151 posłów CDU (spadek o 49) i 45 z CSU (mniej o jednego posła), Zieloni będą mieli 118 przedstawicieli (o 51 więcej).

Rzeczniczka KE Dana Spinant poinformowała na konferencji w Brukseli, że KE prowadzi nadal rozmowy z Polską ws. akceptacji Krajowego Planu Odbudowy. Przyjęcie planu przez KE otwiera drogę do wypłaty Polsce środków z Funduszu Odbudowy.

Rosja rozpocznie badania kliniczne nowej szczepionki przeciwko Covid-19, preparatu o nazwie Betuvax-CoV-2; odpowiednią zgodę wydało ministerstwo zdrowia. W testach weźmie udział 170 osób. Zakończenie fazy I i II zaplanowano na 31 sierpnia 2022 roku.

Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła w poniedziałek ocenę wniosku amerykańskiego koncernu Moderna dotyczącego podawania dawki przypominającej szczepionki przeciw Covid-19.

W silnym trzęsieniu ziemi o magnitudzie 6, które nawiedziło w poniedziałek rano grecką Kretę zginął robotnik pracujący przy renowacji cerkwi w okolicach miejscowości Arkalochori. 11 osób jest rannych. Wstrząsy uszkodziły budynki i wodociągi, ewakuowano szkoły. Nie ma informacji, aby poszkodowani zostali turyści.

Władze hiszpańskiej La Palmy nakazały mieszkańcom zachodniej części wyspy pozostać w poniedziałek w domach z powodu zbliżania się lawy z wulkanu Cumbre Vieja, który od tygodnia znajduje się w fazie erupcji. (PAP Biznes)

gor/ ana/

Ostatnie wiadomości