Skrót wiadomości - wtorek, 28 września, 18.05 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
28 wrz 2021, 18:12

Skrót wiadomości - wtorek, 28 września, 18.05

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WYWIADY PAP BIZNES

Sektor bankowy liczy na rządowe propozycje zmian podatkowych, zwiększających możliwości udziału w finansowaniu gospodarki. Na razie jednak tych propozycji nie ma - ocenia prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. ZBP szacuje, że zysk netto sektora w '22 będzie nieznacznie wyższy niż w '21.

Best obserwuje zwiększoną podaż portfeli wierzytelności i spodziewa się, że nakłady spółki na zakup nowych portfeli w 2022 roku zdecydowanie wzrosną w porównaniu z 2021 rokiem. Docelowo spółka chce powrócić do inwestycji na poziomie z lat 2016-2017, kiedy wynosiły one 250-300 mln zł rocznie - poinformował PAP Biznes prezes Bestu Krzysztof Borusowski.

Skotan chciałby ze środków z planowanej nowej emisji akcji zainwestować m.in. ok. 4 mln zł w rozbudowę zakładu w Czechowicach-Dziedzicach - poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes spółki Jacek Kostrzewa. Dodał, że do końca roku Skotan planuje dalszy wzrost sprzedaży dzięki wprowadzaniu nowych produktów oraz rozwojowi eksportu, widzi możliwość zniwelowania straty netto w tym okresie.

MAKROEKONOMIA,WSKAŹNIKI

Agencja S&P Global Ratings podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r. do 5,1 proc. z 4,5 proc., a na 2022 r. obniżyła do 5,3 proc. z 5,4 proc. - wynika z raportu S&P z 27 września.

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, spadł we wrześniu w Polsce o 0,7 pkt. do 167,0 pkt. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

We Francji nastroje konsumentów okazały się lepsze od rynkowych prognoz. Wskaźnik nastrojów wyniósł we wrześniu 102 pkt., wobec 99 pkt. miesiąc wcześniej - podał w komunikacie instytut statystyczny Insee. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 100 pkt.

Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na październik wyniósł 0,3 pkt. wobec -1,1 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie z -1,2 pkt. - podała w komunikacie grupa badań rynkowych GfK. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie -1,5 pkt.

Zapasy amerykańskich hurtowników w sierpniu wzrosły o 1,2 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - poinformował we wstępnym odczycie Departament Handlu. Oczekiwano +0,8 proc.

BUDŻET, DŁUG

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na 2022 rok. Rząd zakłada, że deficyt budżetu w 2022 r. wyniesie maksymalnie 30,9 mld zł - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński. Dodał, że dochody wyniosą 481,4 mld zł, a wydatki nie przekroczą 512,4 mld zł.

Rząd przyjął we wtorek "Strategię zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2022–2025", zgodnie z którą relacja państwowego długu publicznego do PKB obniży się do 43,8 proc. w 2022 r., zaś na koniec 2025 r. osiągnie poziom 40,3 proc. - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

GIEŁDA

We wtorek spadki odnotowały wszystkie główne krajowe indeksy. Pomimo mocnych wzrostów kursów Cyfrowego Polsatu i Orange Polska indeks blue chipów zakończył sesję 0,73 proc. pod kreską. Była to czwarta z rzędu spadkowa sesja WIG20.

Na zamknięciu wtorkowej sesji WIG20 stracił 0,73 proc. do 2.275,68 pkt., WIG zniżkował o 0,84 proc. do 69.440,48 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 1,34 proc. do 5.201,42 pkt., a sWIG80 spadł o 0,42 proc. do 21.037,33 pkt.

SPÓŁKI

Cyfrowy Polsat, Reddev Investments oraz Zygmunt Solorz ogłosili wezwanie na 263.807.651 akcji Cyfrowego Polsatu, stanowiących 41,24 proc. kapitału zakładowego, po cenie 35 zł za sztukę - poinformował pośredniczący w wezwaniu DM Trigon.

Wezwanie na 100 proc. akcji Cyfrowego Polsatu, zapowiedziane przez samą spółkę i kontrolowaną przez Zygmunta Solorza Reddev, stanowi zaskoczenie dla rynku. Analitycy oceniają, że cena 35 zł na akcję w wezwaniu jest tylko 7 proc. powyżej wczorajszej ceny rynkowej, więc nie spodziewają się dużego odzewu inwestorów. Do podjęcia decyzji o dalszym zaangażowaniu, oczekują przedstawienia planów rozwoju grupy.

Cyfrowy Polsat opuści WIG20 w wyniku korekty nadzwyczajnej, jeśli wezwanie na akcje spółki zakończy się sukcesem i free-float spadnie poniżej 10 proc. - ocenia zastępca szefa działu analiz Trigon DM, Maciej Marcinowski. Jego zdaniem, w składzie indeksu blue chipów, zastąpi go mBank.

Zarząd Cyfrowego Polsatu planuje przedstawić plany rozwoju w ramach publikacji strategii przed końcem 2021 roku - poinformował PAP Biznes rzecznik prasowy Grupy Polsat Plus Tomasz Matwiejczuk.

PGNiG Obrót Detaliczny podpisało umowę z Energetyką Cieplną Opolszczyzny na dostawy 75 mln m sześc. gazu ziemnego w 2023 roku - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Planowany termin przeprowadzenia IPO spółki 3LP z grupy TIM to pierwsze półrocze 2022 r. - wynika z prezentacji TIM pokazanej podczas wtorkowej wideokonferencji.

W 2021 roku można spodziewać się wypłaty dywidendy zaliczkowej przez TIM - poinformował prezes Krzysztof Folta. Dodał, że celem zarządu jest, by wypłacana dywidenda była z roku na rok wyższa.

Izoblok otrzymał od amerykańskiej spółki Canoo Technologies nominację do projektów na produkcję seryjną części samochodowych produkowanych z tworzywa EPP - poinformował Izoblok w komunikacie.

Atende podpisało umowę ramową na dostawy urządzeń sieciowych, wraz z usługami gwarancyjnymi, serwisowymi, wdrożeniowymi i szkoleniowymi. Maksymalne wynagrodzenie z tytułu wykonania umowy ustalono na 60 mln zł netto - poinformowała spółka w komunikacie.

Lotos Oil z Grupy Lotos zawarł umowę z Kinetics Technology na projektowanie techniczne, zakupy i dostawy oraz prace budowlano-montażowe, w formule stała cena i realizacja "pod klucz" dla inwestycji w hydrokrakingowy blok olejowy - podał Lotos w komunikacie. Wartość umowy to około 0,22 mld euro, przy wartości całego projektu szacowanej na 0,32 mld euro.

Robyg planuje podpisać w tym roku ponad 4000 umów rezerwacyjnych oraz przekazać 3000 lokali. Spółka chce przeznaczyć łącznie ponad 900 mln zł na zakup ziemi - podał deweloper w komunikacie prasowym.

PKP Cargo w sierpniu przewiozło 8,1 mln ton towarów, co oznacza wzrost rdr o 11,8 proc. - podała spółka w komunikacie prasowym, powołując się na dane GUS.

Big Cheese Studio, producent i wydawca gier wideo na PC i konsole, którego większościowym akcjonariuszem jest PlayWay, planuje debiut na głównym rynku GPW w czwartym kwartale 2021 roku - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Stars.Space, spółka specjalizująca się w monetyzacji influencer marketingu, planuje w przyszłym roku debiut na rynku NewConnect - poinformowała spółka w komunikacie prasowym

WALUTY

W tym tygodniu złoty powinien utrzymać się w szerokim przedziale 4,60-4,65/EUR - ocenił w rozmowie z PAP Biznes analityk rynków finansowych BNP Paribas Polska, Wojciech Stępień. Ekonomista zakłada, że rentowności krajowych 10-latek mogą wzrosnąć do poziomu 2,3 proc., potem powinny się cofnąć.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,6192 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1678 USD i 130,17 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

BANKI, KREDYTY

W ocenie Komitetu Stabilności Finansowej dot. nadzoru makroostrożnościowego (KSF-M) brak wyznaczenia przez Komisję Europejską zamienników dla wskaźników CHF LIBOR stworzy ryzyko wystąpienia istotnych zaburzeń funkcjonowania systemu finansowego - poinformował KSF-M w komunikacie.

W ocenie Komitetu Stabilności Finansowej dot. nadzoru makroostrożnościowego (KSF-M) najistotniejszym źródłem zagrożeń dla systemu finansowego pozostaje ryzyko prawne związane z portfelem walutowych kredytów mieszkaniowych oraz trudna sytuacja finansowa niektórych instytucji kredytowych - poinformował KSF-M w komunikacie.

Komitet Stabilności Finansowej dot. nadzoru makroostrożnościowego (KSF-M) zdecydował o skierowaniu do Ministra Finansów i Komisji Nadzoru Finansowego rekomendacji dotyczącej czasowej zmiany wysokości wag ryzyka dla instytucji aktywnie zaangażowanych w proces dobrowolnych ugód pomiędzy bankami a kredytobiorcami ws. kredytów walutowych - poinformował KSF-M w komunikacie.

TOWARY, PALIWA

Notowania miedzi na giełdzie metali w Londynie niewiele się zmieniają. Metal w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany w pobliżu 9.362,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy.

Zwyżki notowań ropy na globalnych giełdach paliw nie wyhamowują - benchmarkowa ropa Brent na ICE przekroczyła poziom 80 USD za baryłkę - po raz pierwszy od X 2018 r. WTI na giełdzie w Nowym Jorku kosztuje już ponad 76 USD. Zapasy ropy maleją, a jej podaż nie może sprostać popytowi - informują maklerzy.

PRAWO

Ministerstwo Aktywów Państwowych znowelizuje prawo pocztowe, a zmiany pójdą w kierunku ułatwień w dziedzinie e-commerce - podano w wykazie prac legislacyjnych rządu.

W II kwartale 2022 r. rząd planuje przyjąć projekt nowelizacji ustawy o OZE - wynika z wpisu do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Projekt ma m.in. dotyczyć obszarów biometanu, klastrów, gwarancji pochodzenia oraz wsparcia najstarszych OZE.

WYDARZENIA Z KRAJU

Rząd podjął we wtorek decyzję, by zwrócić się do prezydenta Andrzeja Dudy o przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. Wniosek ma zostać przekazany do prezydenta jeszcze we wtorek. Andrzej Duda ma podjąć decyzję w tej sprawie do piątku.

Krok po kroku stajemy się państwem permanentnego stanu wyjątkowego; marzenie Kaczyńskiego od zawsze - podkreślił we wtorek lider PO Donald Tusk.

Przedłużenie do 31 października 2021 r. obowiązywania obecnych ograniczeń, nakazów i zakazów – zakłada projekt nowego rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego obostrzeń covidowych.

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 975 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 29 osób, wykonano 16.714 szczepień - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 2.904.631 zakażeń, 75.601 zgonów i 37.158.644 szczepienia.

Nie mówimy "nie" propozycji Donalda Tuska w sprawie zmiany w konstytucji - stwierdził we wtorek szef klubu PiS Ryszard Terlecki podkreślając zarazem, że nie ma zagrożenia, że "Sejm któregoś dnia zwariuje i zagłosuje za tym, żebyśmy wyszli z UE".

Polska nie zaczęła jeszcze płacić kary nałożonej przez TSUE w związku ze sporem wokół działalności kopani Turów - poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. 20 września Trybunał nałożył na Polskę karę w wysokości 0,5 mln euro dziennie.

W poniedziałek przedstawiliśmy propozycję rozwiązania sporu ws. kopalni Turów i teraz ruch należy do strony czeskiej - podkreślił we wtorek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. W środę w Pradze rozmowy mają być kontynuowane.

Liczę, że w tym roku Rada Ministrów przyjmie projekt reformy wymiaru sprawiedliwości; chcemy przygotować reformę w sposób kompleksowy; będzie ona uwzględniała zmiany związane z Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia poinformowali we wtorek, że będą kontynuować rozmowy w czwartek. Szukamy kompromisu – mówił po spotkaniu wiceszef resortu Piotr Bromber. Zbliżyliśmy się w punktach bezkosztowych dla ministerstwa – ocenili protestujący.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Komisja Europejska zatwierdziła, zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa, mapę przyznawania pomocy regionalnej w Polsce na okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2027 r. w ramach zmienionych wytycznych w sprawie tej pomocy.

Maryja Kalesnikawa, białoruska opozycjonistka skazana przez sąd w Mińsku na 11 lat kolonii karnej, została laureatką prestiżowej Nagrody Praw Człowieka im. Vaclava Havla, przyznawanej przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy za działalność na rzecz praw człowieka.

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wszczął nową sprawę karną wobec opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i jego współpracowników. Sprawa dotyczy powołania organizacji ekstremistycznej i udziału w niej - podał we wtorek portal Meduza.

Brytyjski rząd wezwał w poniedziałek wojsko do gotowości na wypadek konieczności udzielenia pomocy w rozwiązaniu kryzysu paliwowego w kraju - poinformowało ministerstwo energii W.Brytanii.

Niemiecki Instytut Roberta Kocha (RKI) poinformował o 4171 nowych infekcjach koronawirusa. Z danych wynika, że zachorowalność nieznacznie spadła w ostatnich dniach, jednak w ciągu ostatniej doby nastąpił znaczący wzrost zgonów, związanych z wirusem.

Ministerstwo zdrowia Czech poinformowało we wtorek o rosnącej liczbie zakażeń nowym wariantem koronawirusa. W poniedziałek przybyły 672 przypadki, tj. o około 200 więcej niż przed tygodniem i najwięcej od 24 maja br.

Pomimo pozytywnych wyników badań laboratoryjnych Sanofi uważa, że ich szczepionka oparta o przekaźnik mRNA pojawiłaby się na rynku zbyt późno. Francuska grupa kontynuuje prace nad swoją drugą szczepionką, opartą na rekombinowanym białku opracowywaną wspólnie z brytyjską GSK.

Wulkan Cumbre Vieja, który wybuchł na kanaryjskiej wyspie La Palma, zniszczył do wtorkowego popołudnia blisko 700 budynków. Eksperci wskazują, że jego erupcja jest coraz bardziej nietypowa. (PAP Biznes)

gor/

Ostatnie wiadomości