Skrót wiadomości - środa, 29 września | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
30 wrz 2021, 06:02

Skrót wiadomości - środa, 29 września

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WYWIAD PAP BIZNES

Auga Group uruchomi w przyszłym roku na Litwie linie montażowe związane z produkcją traktora o napędzie biometanowo-elektrycznym - poinformował prezes spółki Kęstutis Juščius.

MAKROEKONOMIA,WSKAŹNIKI

Wskaźnik oczekiwań inflacyjnych konsumentów w Polsce we wrześniu spadł do 52,8 pkt. z 53,5 pkt. w sierpniu - wynika z danych Komisji Europejskiej.

Wskaźnik nastrojów w polskiej gospodarce (Economic Sentiment Indicator - ESI) we wrześniu wzrósł do 105,1 pkt. z 104,5 pkt. w sierpniu - wynika z danych Komisji Europejskiej.

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, we wrześniu spadł w Polsce o 0,1 pkt. do 65,9 pkt. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

W warunkach kontynuacji wzrostu gospodarczego obecny układ policy-mix w Polsce może prowadzić do narastania nierównowag w gospodarce - oceniają ekonomiści Banku Millennium. Ich zdaniem, ultra łagodna polityka pieniężna i zwiększanie stymulacji fiskalnej może doprowadzić do nasilenia presji inflacyjnej.

Ekonomiści banku Millennium podtrzymali swoją prognozę stopy bezrobocia na koniec 2021 r. na poziomie 6,0 proc. - wynika z raportu kwartalnego Makro i Rynek. Równocześnie podnieśli prognozę wzrostu wynagrodzeń w gospodarce narodowej w tym roku do 8,3 proc. rdr z 7,6 proc. wcześniej.

Produkcja sprzedana polskiej branży meblarskiej może wzrosnąć w 2021 roku o ok.12 proc. rdr - wynika z badania B+R Studio we współpracy z Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Producentów Mebli.

Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro wyniósł we wrześniu 117,8 pkt. wobec 117,6 pkt. w poprzednim miesiącu, po korekcie z 117,5 - podała Komisja Europejska w komunikacie. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 117 pkt.

Liczba umów na sprzedaż domów, podpisanych w sierpniu przez Amerykanów, wzrosła o 8,1 proc. miesiąc do miesiąca - podało Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors).

BUDŻET, DŁUG

Dochody podatkowe w 2021 r. mogą być nawet o 55,7 mld zł, czyli o ponad 15 proc. wyższe niż pierwotnie planowano – powiedział w środę w Sejmie wiceminister finansów Sebastian Skuza.

PiS zgłosi poprawkę do podatkowej ustawy Polskiego Ładu wprowadzającą ulgę dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (JDG), a które rozliczają się na skali podatkowej i zarabiają do 13 tys. zł - poinformował na Twitterze przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber.

GIEŁDA

Środa na warszawskiej giełdzie, podobnie jak na innych parkietach, przebiegała pod znakiem lekkich wzrostów, a WIG20 przerwał serię czterech spadkowych dni z rzędu. Na koniec dnia główny indeks zwyżkował prawie 0,7 proc., a spośród największych firm najlepiej radziło sobie Asseco Poland.

Na zamknięciu środowej sesji WIG20 zyskał 0,67 proc. i wyniósł 2.290,97 pkt., WIG zwyżkował o 0,62 proc. do poziomu 69.871,41 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,65 proc. do 5.235,33 pkt., a sWIG80 wzrósł o 0,47 proc. do 21.135,76 pkt.

SPÓŁKI

PGE spodziewa się w tym roku stabilnego porównywalnego wyniku EBITDA w segmencie energetyki konwencjonalnej, wzrostu wyników w pozostałych segmentach - poinformowali przedstawiciele spółki. Presja rynkowa może wpłynąć na wyniki grupy w przyszłym roku.

Mimo rekordowych wyników w I połowie roku, Esotiq & Henderson na kolejne kwartały patrzy z umiarkowanym optymizmem, głównie ze względu na możliwe lockdowny oraz problemy z dostawami z Azji. Spółka liczy jednak w II półroczu na obronę marży brutto z I półrocza - poinformowali przedstawiciele spółki.

CDRL chce udzielić spółkom zależnym wsparcia finansowego w postaci limitów pożyczkowych do łącznej kwoty 10 mln zł - podało CDRL w komunikacie. Wsparcie związane jest z aktualną sytuacją finansową tych spółek oraz trwającymi negocjacjami z wierzycielami.

Prowadzone w hiszpańskiej klinice Clinica Virgen de las Nieves w Madrycie badania wykazały 100-proc. skuteczność urządzenia Covid Detector w wykrywaniu wirusa SARS-CoV-2 z wydychanego powietrza - poinformował w komunikacie prasowym ML System, producent urządzenia.

Enel-Med poinformował przy okazji publikacji wyników za I połowę 2021 roku, że w perspektywie kolejnych lat zakłada rozwój niezależnie funkcjonujących od przychodni enel-med specjalistycznych klinik stomatologicznych. Uruchomienie pierwszej takiej kliniki planowane jest na rok 2022.

Rafako skierowało do Sądu Polubownego przy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o zakończenie mediacji ze spółką z Grupy Tauron w odniesieniu do umowy na budowę bloku energetycznego w Elektrowni Jaworzno III - podało Rafako w komunikacie.

Producent gier Bloober Team na lata 2022-25 rozwija dwa duże projekty, które aspirują do kategorii gier AAA. Spółka chce być jednym z liderów całego gatunku horroru - poinformował prezes Piotr Babieno.

Producent gier Bloober Team podpisał z amerykańskim Take-Two Interactive umowę dotyczącą wydania nowej gry polskiej firmy - poinformowała spółka w komunikacie.

Fabryka Amiki we Wronkach zwiększyła moce produkcyjne do 2,5 mln sztuk dużego AGD rocznie - podała spółka w komunikacie prasowym. W całym 2020 roku z linii produkcyjnych fabryki we Wronkach zjechały ponad 2 mln kuchni i płyt. Dzienna wydajność sięgnęła wówczas wydajność ok. 6,7 tys. sztuk.

Amazon otworzył w środę w Świebodzinie (woj. lubuskie) dziesiąte centrum logistyczne. Docelowo zatrudnienie znajdzie w nim 1000 pracowników.

Prezydent Wrocławia wybrał ofertę Marvipol Development na zakup gruntu we Wrocławiu przy al. Architektów o powierzchni 5.372 m kw. za 31,12 mln zł netto - poinformował Marvipol w komunikacie.

Inwestor objął nową emisję 1.265.202 akcji serii S Biomedu-Lublin po cenie emisyjnej 10,59 zł za sztukę w trybie subskrypcji prywatnej - podała spółka w komunikacie, nie ujawniając danych inwestora.

Zmiany regulacyjne w Czechach i na Słowacji będą miały wpływ na portfel elektrowni fotowoltaicznych Photon Energy w obu krajach, począwszy od 1 stycznia 2022 roku - podała spółka w komunikacie.

Tauron i Microsoft podpisały w środę porozumienie, którego celem jest współpraca w zakresie transformacji energetycznej i cyfrowej – przekazała polska spółka.

Akcjonariusze Cyfrowego Polsatu zdecydują 16 listopada o skupie do 83.250.000 akcji własnych po cenie max. 35 zł za sztukę. Łącznie na buyback może trafić 2,93 mld zł - podał Cyfrowy Polsat w projektach uchwał na NWZ.

WALUTY

Piątkowy odczyt inflacji w Polsce za wrzesień może umocnić złotego w kierunku 4,60/EUR, jednak będzie to krótkotrwały ruch - ocenia główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek. Jej zdaniem, wysoki odczyt CPI może też popchnąć w górę rentowności SPW. W średnim terminie dla krajowych aktywów kluczowe pozostają jednak sygnały ze strony RPP.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,6287 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1654 USD i 129,89 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

BANKI, KREDYTY

Zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń-sierpień 2021 roku wyniósł 9,039 mld zł, co oznacza wzrost rok do roku o 60 proc. - poinformował Narodowy Bank Polski.

UKNF przeprowadza analizy związane z zagadnieniami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju oraz z czynnikami ESG. Kwestie ESG nie będą miały bezpośredniego istotnego wpływu na oceny nadawane bankom w tegorocznym procesie BION (badanie i ocena nadzorcza), w przyszłości nastąpi jednak włączenie ryzyka ESG do tego procesu - wynika z informacji podanych przez UKNF.

ENERGETYKA

Polska sprzedała na aukcji na giełdzie EEX łącznie 2.066.500 uprawnień do emisji CO2 po 61,83 euro/EUA - poinformowała giełda EEX.

TOWARY, PALIWA

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw spada. Analitycy wskazują, że wzrost zapasów przerywa zwyżki cen ropy.

Ceny miedzi spadły podczas poprzedniej sesji. Na zakończenie sesji na LME miedź spadła o 93 USD do 9.269 USD za tonę.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 4,578 mln baryłek, czyli o 1,1 proc. do 418,542 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

OPINIA

Globalne makro w kolejnych miesiącach powinno powrócić do trendów sprzed wybuchu pandemii, a obecne szoki po stronie popytu i podaży wygasną. Oznacza to "nudny" wzrost gospodarczy, co lubią giełdy - uważa członek zarządu Skarbiec TFI Jarosław Jamka. Oczekuje on kontynuacji hossy na rynkach akcji i obligacji

WYDARZENIA Z KRAJU

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 1.234 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem, zmarły 22 osoby, wykonano 39.245 szczepień - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 2.905.866 zakażeń, 75.623 zgony i 37.186.150 szczepień.

Mimo że przekraczamy granicę 1000 zakażeń dziennie to nie jest jeszcze moment, żebyśmy myśleli o restrykcjach. Liczby te nie są takim zagrożeniem dla wydolności systemu opieki zdrowotnej, żeby podejmować drastyczne decyzje – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

We wrześniu poparcie dla rządu Mateusza Morawieckiego wzrosło o 2 pkt. proc. do 34 proc. - wynika z badania CBOS. Odsetek przeciwników działań obecnego rządu wzrósł do 38 proc. z 37 proc. Obojętny stosunek do rządu deklaruje 24 proc. badanych, o 1 pkt proc. mniej niż w poprzednim badaniu.

Padł rekord - we wtorek Straż Graniczna odnotowała 473 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski – przekazała w środę PAP rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska. "Wszystkim próbom strażnicy graniczni zapobiegli" - dodała.

Dwie migrantki z Syrii odnalezione w nocy z wtorku na środę na bagnach w miejscowości Tarasiuki (Lubelskie) znajdują się w szpitalu; jeden mężczyzna przebywa w placówce Straży Granicznej we Włodawie - poinformowała SG.

Posłowie w środę znowelizowali regulamin Sejmu; wprowadzono zapisy przewidujące, że głosowanie nad wnioskiem o przedłużeniu stanu nadzwyczajnego będzie się odbywało zwykłą większością głosów; w debacie ws. wprowadzenia lub przedłużenia takiego stanu nie będzie można składać części wniosków formalnych.

Prokuratura Okręgowa w Łodzi kieruje zażalenie na postanowienie Sądu Apelacyjnego w Gdańsku w przedmiocie odstąpienia od stosowania tymczasowego aresztowania wobec Katarzyny P. oskarżonej w sprawie Amber Gold i zastosowania co do niej wolnościowych środków zapobiegawczych.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Prokuratura wznowiła śledztwo w sprawie tzw. afery cum-ex. W związku z tym przeszukano kilka mieszkań prywatnych oraz biura urzędu skarbowego w Hamburgu. Ze sprawą, jako były burmistrz Hamburga i minister finansów, wiązany jest Olaf Scholz – kandydat SPD na następcę Angeli Merkel.

Komisja Europejska zaproponowała w środę częściowe zawieszenie umowy o ułatwieniach wizowych UE-Białoruś dla urzędników reżimu białoruskiego. To odpowiedź na "destabilizację UE i jej państw członkowskich poprzez ułatwianie nielegalnej migracji".

Były minister spraw zagranicznych Japonii, 64-letni Fumio Kishida został w środę wybrany na przewodniczącego rządzącej tym krajem Partii Liberalno-Demokratycznej (PLD), co oznacza, że będzie kolejnym premierem, 100. w historii Japonii.

W północno-wschodnich Chinach od kilku dni trwają przerwy w dostawach prądu, wywołane niedoborem węgla i wzrostem jego cen. Brak energii zakłóca pracę fabryk i codzienne życie mieszkańców. Państwowa komisja planistyczna zapewniła w środę, że kontroluje sytuację.

Szwedzkie władze zniosły w środę restrykcje pandemiczne, powołując się na spadek liczby nowych przypadków Covid-19, stabilną sytuację w szpitalach oraz wysoki wskaźnik wyszczepienia społeczeństwa.

W Rosji zmarło na Covid-19 w ciągu minionej doby 857 osób; tak wysokiej liczby zgonów nie notowano jeszcze w tym kraju od początku trwającej już półtora roku pandemii. Wykryto od wtorku 22 430 nowe zakażenia koronawirusem - podał w środę sztab rządowy.

Słowenia wstrzymuje szczepienia przeciw Covid-19 preparatem koncernu Johnson & Johnson - przekazał w środę minister zdrowia Janez Poklukar. Decyzję podjęto po tym, jak 22-letnia kobieta zmarła w 14 dni po przyjęciu tej szczepionki.

W najbliższych dniach Chiny otworzą w Kantonie gigantyczny ośrodek dla przybywających do kraju podróżnych, którzy muszą odbyć kwarantannę. Obiekt wart 260 mln dolarów będzie miał 5 tys. pokoi - podał w środę portal CNN.

Amerykański serwis internetowy YouTube poinformował w środę na swoim blogu, że będzie blokował wszystkie materiały zawierające nieprawdziwe informacje dotyczące szczepionek i podważające ich skuteczność. Usunął także konta znanych działaczy ruchu antyszczepionkowego.

Ministerstwo ds. równouprawnienia Hiszpanii zapowiedziało przygotowanie spisu lekarzy zatrudnionych w placówkach publicznej służby zdrowia, którzy odmawiają przeprowadzania aborcji powołując się na klauzulę sumienia. Jak podała w środę telewizja TVE, rejestr miałby służyć zwiększeniu odsetka przeprowadzanych aborcji w placówkach publicznej służby zdrowia w Hiszpanii.

Jedna trzecia muzyków na Węgrzech rozważa rezygnację z zawodu, a prawie połowa deklaruje, że ich dochody spadły podczas pandemii o 90 proc. – wykazało opublikowane w środę badanie przeprowadzone przez Stowarzyszenie ProArt.

(PAP Biznes)

gor/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości