Skrót wiadomości - czwartek, 14 października, 18.15 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
14 paź 2021, 18:18

Skrót wiadomości - czwartek, 14 października, 18.15

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WYWIADY PAP BIZNES

Podwyżki stóp proc. w październiku nie należy traktować jako początku cyklu zacieśniania, ale nie ma całkowitej pewności, że do lutego 2022 r. nie wystąpi potrzeba kolejnych ruchów w tym kierunku - powiedziała PAP Biznes członkini RPP Grażyna Ancyparowicz. Dodała, że na razie nie występuje w Polsce zjawisko spirali cen i płac.

Pepco Group liczy, że ten rok obrotowy będzie udany pod względem finansowym, pomimo wyzwań związanych ze wzrostem kosztów - poinformował PAP Biznes Andy Bond, dyrektor generalny Pepco Group. Dodał, że spółka jest przygotowana do sezonu bożonarodzeniowego.

Enter Air spodziewa się, że w III kw. 2021 roku pokaże zysk netto, do końca bieżącego roku chce jak najbardziej niwelować stratę, którą wykazał po pierwszym półroczu - poinformował PAP Biznes w wywiadzie dyrektor generalny spółki, Grzegorz Polaniecki. Dodał, że w 2022 roku przewoźnik zakłada dalszą poprawę wyników finansowych rdr, ale nie wrócą one jeszcze do poziomów z 2019 roku. Spółka nie planuje obecnie żadnych przejęć. W 2022 roku chce rozpocząć budowę hangaru w jednym z polskich portów lotniczych.

Perspektywa dla GPW cały czas jest pozytywna, a WIG nadal ma przestrzeń do wzrostów - powiedział PAP Biznes zarządzający portfelami w Skarbiec TFI Dariusz Świniarski. Ocenił, że po październikowej podwyżce stóp procentowych sektor bankowy wyraźnie poprawi swoje wyniki i stanie się motorem wzrostów krajowych indeksów.

MAKROEKONOMIA,WSKAŹNIKI

Deficyt w obrotach bieżących w sierpniu 2021 r. wyniósł 1.686 mln euro wobec konsensusu 927,0 mln euro deficytu - podał Narodowy Bank Polski. Eksport wzrósł w sierpniu o 19,4 proc. rdr wobec konsensusu wzrostu o 18,9 proc., a import wzrósł o 33 proc. wobec prognozy wzrostu o 28,4 proc.

Wysoka cena importu surowców i zmniejszony eksport części do aut wpłynęły na pogorszenie salda handlowego - podał NBP.

We wrześniu ceny produktów w marketach wzrosły w Polsce o 1,2 proc. mdm - podała agencja badawcza ASM SFA.

Główne niemieckie instytuty badawcze obniżyły w czwartek swoje wspólne prognozy gospodarcze dla Niemiec na 2021 r., wskazując, że zatory w dostawach opóźniają ożywienie w tej największej gospodarce w Europie. Produkt krajowy brutto Niemiec wzrośnie w tym roku o 2,4 procent wobec szacowanych wiosną +3,7 procent.

Ceny konsumpcyjne w Chinach wzrosły we wrześniu o 0,7 proc. rdr - podało biuro statystyczne. Analitycy spodziewali się +0,8 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 0,8 proc.

Produkcja przemysłowa w Japonii w sierpniu spadła o 3,6 proc. mdm - podało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w II wyliczeniu. Wstępnie spodziewano się -3,2 proc., po -1,5 proc. w VII.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 293 tys. - poinformował Departament Pracy USA w komunikacie. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 320 tys. wobec 329 tys. poprzednio, po korekcie z 326 tys.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA we wrześniu wzrosły o 0,5 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, rok do roku wzrosły o 8,6 proc. - poinformował Departament Pracy w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Drugie czytanie projektu budżetu na 2022 r. ma się odbyć 14 grudnia br., a głosowanie ustawy 17 grudnia br. - wynika z harmonogramu prac Komisji Finansów Publicznych i innych komisji sejmowych nad projektem budżetu na 2022 r.

Sprzedaż obligacji detalicznych we wrześniu wyniosła 3,796 mld zł wobec 3,731 mld zł w sierpniu - podał resort finansów w komunikacie.

GIEŁDA

Choć w trakcie sesji zmagały się z odniesieniem, ostatecznie większość głównych indeksów na GPW zakończyła sesję na plusie, a mWIG40 zdołał poprawić 14-letnie maksimum. Lekko w dół poszły małe spółki. W górę WIG20 ciągnęły paliwa i KGHM, a ciążyły mu JSW, Dino, CDR i Allegro, które zanotowało nowe historyczne minimum.

WIG20 wzrósł o 0,31 proc. do 2.459,50 pkt., WIG zwyżkował o 0,33 proc. do 74.524,78 pkt. - oba znalazły się tuż poniżej swoich wtorkowych szczytów. Swoje wtorkowe maksimum zdołał pobić mWIG40, który poszedł w górę o 0,48 proc. do 5.597,03 pkt. i poprawił 14-letni szczyt. Z kolei sWIG80 stracił 0,09 proc. do 21.596,56 pkt.

SPÓŁKI

Grupa CCC jest dobrze zatowarowana i w pełni przygotowana do sprzedaży w sezonie jesień-zima. Spodziewa się delikatnego wzrostu marży brutto w kolejnych okresach - poinformował prezes Marcin Czyczerski. Dodał, że spółka jest zadowolona z wyników osiąganych w trzecim kwartale.

CCC planuje w listopadzie opublikować aktualizację strategii rozwoju - poinformował prezes CCC Marcin Czyczerski.

Jan Emeryk Rościszewski złożył rezygnację z funkcji prezesa PKO BP z dniem 22 października - poinformował bank w komunikacie. Rada nadzorcza PKO BP odwołała z zarządu Rafała Antczaka i Jakuba Papierskiego.

Rada nadzorcza PKO BP powołała Iwonę Dudę na stanowisko wiceprezesa banku i powierzyła jej kierowanie pracami zarządu. Duda zrezygnowała jednocześnie z funkcji prezesa Alior Banku. Do zarządu PKO BP, na stanowisko wiceprezesa, powołany został również Wojciech Iwanicki - podał PKO BP.

Inwestorzy mogą wyceniać PKO BP z dyskontem do czasu ustabilizowania się nowego zarządu banku - uważa Maciej Marcinowski, analityk Trigon DM.

Walne zgromadzenie Grupy Lotos przyjęło w czwartek wszystkie projekty uchwał, co oznacza warunkową zgodę na sprzedaż części aktywów grupy - poinformował prowadzący walne. Zgody są konieczne, by spełnić warunki Komisji Europejskiej dotyczące konsolidacji Lotosu z PKN Orlen.

Zgoda walnego zgromadzenia Grupy Lotos na sprzedaż części aktywów grupy jest spełnieniem wymogów Komisji Europejskiej i otwiera drogę do przedstawienia jej warunków zaradczych, w tym przedstawienia inwestora lub nabywcy dla wskazanych aktywów - ocenia prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Biotechnologiczna spółka PolTreg oczekuje, że wpływy z emisji akcji serii M wyniosą do 120 mln zł netto (130 mln zł brutto), przy założeniu uplasowania wszystkich oferowanych akcji - podała spółka w prospekcie emisyjnym sporządzonym w związku z IPO.

PolTreg zakłada, że środki z planowanej emisji zapewnią spółce finansowanie do połowy 2025 roku. Wcześniej, w drugiej połowie 2024 roku, firma planuje podpisać umowę parteringową z dużą firmą farmaceutyczną - poinformował podczas czwartkowej wideokonferencji członek zarządu Mariusz Jabłoński.

South32 kupi od Sumitomo 45 proc. udziałów w chilijskiej kopalni Sierra Gorda - podała spółka South32 w komunikacie.

KGHM, który ma 55 proc. udziałów w kopalni Sierra Gorda, jest otwarty na współpracę z nowym partnerem w chilijskiej kopalni - poinformowała PAP Biznes spółka.

Cena, jaką płaci australijski South32, za pakiet 45 proc. udziałów w chilijskiej kopalni Sierra Gorda jest atrakcyjna dla kupującego - oceniają analitycy. Jak wskazują, z punktu widzenia KGHM - właściciela pozostałych 55 proc. w kopalni - niewiele się zmienia.

Według wstępnych danych skonsolidowany zysk netto Bogdanki w okresie I-III kw. 2021 roku wyniósł 164,8 mln zł, przychody ze sprzedaży netto 1.668,5 mln zł - podała spółka w komunikacie. W samym trzecim kwartale - jak wynika z obliczeń PAP Biznes - zysk netto wyniósł 73,4 mln zł, a przychody 621,9 mln zł.

Bogdanka podnosi cel produkcyjny na 2021 rok do poziomu 9,6 mln ton węgla handlowego - podała spółka w komunikacie.

Produkcja węgla przez JSW wyniosła w III kw. 2021 roku 3,34 mln ton i była niższa kdk o ok. 3,1 proc., a rdr niższa o ok. 15,4 proc. - podała spółka w komunikacie.

Victoria Dom z prywatnej emisji trzyletnich niezabezpieczonych obligacji korporacyjnych pozyskała 70 mln zł. Środki przeznaczy na finansowanie bieżących projektów oraz zakup gruntów pod nowe inwestycje mieszkaniowe w Warszawie i Krakowie - poinformował deweloper w komunikacie prasowym.

Big Cheese Studio, producent i wydawca gier oczekuje, że z emisji nowych akcji pozyska do 5 mln zł na wykonanie trzech projektów gier. Spółka zamierza przeznaczać na dywidendę do 90 proc. jednostkowego zysku netto - wynika z prospektu emisyjnego.

Pepco Group miało w roku obrotowym 2020/21 4.122 mln euro przychodów, co oznacza wzrost o 19,4 proc. rdr, przy założeniu stałego kursu walutowego. Spółka oczekuje, że podstawowa EBITDA za cały rok wyniesie 640-655 mln euro - podała grupa w komunikacie.

PCC Exol zdecydował o realizacji inwestycji rozbudowy wytwórni ETE-2 w Płocku. Wartość szacunkowa nakładów ma wynieść około 94 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Mabion otrzymał od Prezesa Agencji Regulacji Działalności Medycznej i Farmaceutycznej w Gruzji zgodę na prowadzenie badania klinicznego leku MabionCD20 u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów na terenie Gruzji - podała spółka w komunikacie.

W wyniku wezwania THC SICAV-RAIF na akcje Radpolu zawarto transakcje, których przedmiotem było 6.937.437 akcji spółki - poinformowało pośredniczące w wezwaniu Santander Biuro Maklerskie.

Akcjonariusze Oponeo zdecydowali o skupie maksymalnie 0,5 mln akcji własnych, stanowiących do 3,7 proc. kapitału. Cena skupowanych akcji ma być nie niższa niż 40 zł i nie wyższa niż 100 zł - poinformowała spółka w uchwałach czwartkowego WZ.

Walne zgromadzenie litewskiej spółki Auga Group zdecydowało o wycofaniu spółki z obrotu na warszawskiej giełdzie - podała Auga Group w komunikacie.

Czterech akcjonariuszy Procadu wezwało do sprzedaży 1,44 mln akcji spółki po 1,8 zł za walor - podał pośredniczący w wezwaniu DM BOŚ.

WALUTY

W najbliższych dniach złoty może pozostać w okolicy 4,57/EUR, jednak później możliwe jest odbicie w górę - ocenił rozmowie z PAP Biznes ekonomista Santander Bank Polska, Wojciech Mazurkiewicz. Jego zdaniem, krzywa SPW powinna konsolidować się w poszukiwaniu poziomu równowagi, jednak przy niskiej płynności może wystąpić wysoka zmienność.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5770 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1602 USD i 131,65 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

BANKI

Wskaźnik alternatywny dla WIBORu może powstać w połowie 2022 r. - poinformował w trakcie czwartkowego webinarium prezes GPW Benchmark Zbigniew Minda.

PRZEMYSŁ, ENERGETYKA

Udział lokalnego, polskiego wkładu w gospodarkę wodorową ma w 2030 r. wynosić minimum 50 proc. - zakłada podpisane w czwartek porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej. Sygnatariuszami jest 138 podmiotów.

Ceny węgla w Chinach utrzymują się w czwartek na niemal rekordowym poziomie w związku z ochłodzeniem pogody w północnych regionach kraju oraz zapotrzebowaniem elektrowni, starających się złagodzić niedobory prądu, które doprowadziły do wzrostu cen w fabrykach - podaje Agencja Reutera.

BUDOWNICTWO

W III kwartale deweloperzy dostarczyli 98 tys. m kw. powierzchni handlowej - wynika z szacunków firmy JLL.

TOWARY, PALIWA

Ceny gazu w Europie przekroczyły w czwartek 100 euro za megawatogodzinę. Rynki zlekceważyły deklaracje prezydenta Rosji Władimira Putina, że Rosja może dostarczyć tyle gazu, ile potrzebuje kontynent - informują maklerzy.

Gazociąg Nord Stream 2 będzie gotów do uruchomienia w najbliższych dniach - powiedział w czwartek wicepremier Rosji Aleksandr Nowak. Wyjaśnił, że obecnie niemiecko-rosyjski rurociąg jest zapełniany gazem w ramach procedur technologicznych.

Notowania miedzi i innych metali przemysłowych na giełdzie metali w Londynie rosną. Globalny kryzys energetyczny wpływa na ograniczenie dostaw - od Chin po Europę - co grozi zwiększeniem presji inflacyjnej spowodowanej wzrostem cen surowców. Miedź w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana wyżej wobec 9.651,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy.

Ceny ropy w USA rosną pomimo danych o wzroście amerykańskich zapasów tego surowca. Inwestorzy oceniają perspektywy popytu na paliwa przed zbliżającą się zimą - informują maklerzy.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 6,09 mln baryłek, czyli o 1,45 proc. do 426,98 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Popyt na stal w Unii Europejskiej wzrośnie w 2022 roku o 5,5 proc. rdr do 167,4 mln ton, a na całym świecie wzrośnie o 2,2 proc. do 1.896,4 mln ton - wynika z wiosennych prognoz stowarzyszenia World Steel Association.

WYDARZENIA Z KRAJU

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej; zgodnie z regulacją na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE powstanie bariera zabezpieczająca przed nielegalną migracją. Szacowany koszt planowanej inwestycji to 1 mld 615 mln zł.

O decyzjach w sprawie zmian w rządzie będziemy informować, gdy zostaną one podjęte; spodziewam się, że ten proces powinien zakończyć się w przyszłym tygodniu - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Podkreślił, że mowa jedynie o kilku korektach oraz uzupełnieniu wakatów.

W okolicach miejscowości Klimówka (Podlaskie), na terenie objętym stanem wyjątkowym, znaleziono na polu ciało młodego mężczyzny. Dokumenty wskazują, że jest to 24-letni Syryjczyk, wcześniej przebywający na Białorusi - podał w czwartek rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa.

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 3.000 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, z powodu Covid-19 zmarło 60 osób, wykonano 5.987 szczepień - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 2.931.064 zakażenia i 76.018 zgonów, 38.051.598 szczepień.

Na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby dziś 35,4 proc. respondentów, Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 27,1 proc. głosów, a Polska 2050 na 9,5 proc. - wynika z najnowszego badania United Surveys dla DGP i RMF FM. Do Sejmu weszłaby jeszcze Konfederacja - 6,8 proc. i Lewica - 6,7 proc.

17 proc. wyborców w wieku od 18 do 24 lat gotowych brać udział w ewentualnych wyborach parlamentarnych w 2021 r. poparłoby Polskę 2050; po 14 proc. - Lewicę i Konfederację, 13 proc. - KO; a 8 proc. - PiS - wynika z sondażu CBOS. 2 proc. młodych głosowałoby na Kukiz'15, a 1 proc. - na PSL.

Sejm w czwartek znowelizował przepisy ustawy o odpadach, których celem jest zmniejszenie ilości odpadów składowanych na wysypiskach. Po 2035 r. na wysypiska będzie mogło trafiać nie więcej niż 10 proc. odpadów komunalnych.

Posłowie poparli w czwartek senacką poprawkę do noweli ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, która obniża z 50 do 40 proc. próg działalności pocztowej w sklepach, które będą mogły działać w niedziele.

Kilkanaście osób z AgroUnii blokowało przez ok. 2 godziny tory LHS w Woli Baranowskiej na Podkarpaciu. Rolnicy protestowali przeciw, ich zdaniem, wysokim cenom nawozów i wywożeniem ich pociągami za granicę. Policja oceniła, że protest przebiegł spokojnie.

Wyrządzenie szkody w kwocie ponad 22 mln zł zarzuca policja i prokuratura byłej prezes jednego z banków spółdzielczych na Śląsku; w ten sposób doprowadziła do jego niewypłacalności. Kobieta została zatrzymana przez śląskich policjantów i aresztowana.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Wyższe ceny energii powodują poważne problemy dla polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE, a także zagrażają stabilności rządów państw członkowskich - napisał w czwartek na swoim blogu wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell.

Komisarz UE ds. wewnętrznych Ylva Johansson w środę w nocy napisała na Twitterze, że jest zaniepokojona sytuacją na granicy z Białorusią i chce spotkania z ambasadorami Polski, Litwy i Łotwy przy UE. Informacja była zaskoczeniem dla Polski i państw bałtyckich. Polska odpowiada, że o tych kwestiach trzeba rozmawiać w gronie unijnej „27”.

Alaksandr Łukaszenka podpisał ustawę o zawieszeniu umowy między Białorusią a UE o readmisji. Wcześniej krok ten zapowiedziano jako odpowiedź na „nieprzyjazne działania UE”. Umowa o readmisji zakłada m.in. że Białoruś będzie przyjmować z powrotem nielegalnych imigrantów, którzy z jej terytorium trafią do krajów unijnych.

Węgry jeszcze w tym roku otrzymają technologię potrzebną do produkcji rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi Sputnik – oświadczył w czwartek w Moskwie minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.

W Rosji 31.299 osób zakaziło się koronawirusem w ciągu minionej doby, w związku z Covid-19 zmarło 986 osób - poinformował w czwartek sztab rządowy. To najwyższe dobowe wskaźniki osób zakażonych i zmarłych od czasu, gdy rozpoczęła się pandemia.

Prezydent Łotwy Egils Levits ma pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa w organizmie - poinformowało w czwartek biuro głowy państwa łotewskiego. Zasugerowano, aby na kwarantannę udał się też prezydent Finlandii Sauli Niinisto, z którym Levits jadł śniadanie poprzedniego dnia.

Raport Climate Transparency 2021 wskazuje, że rośnie emisja dwutlenku węgla w najzamożniejszych krajach świata należących do G20, które odpowiadają za 75 proc. wypuszczonego do atmosfery CO2 – informuje w czwartek BBC.

W ataku łucznika, do którego doszło w środę wieczorem w miejscowości Kongsberg pod Oslo, zginęły cztery kobiety oraz jeden mężczyzna w wieku 50-70 lat - poinformowała w czwartek norweska policja. (PAP Biznes)

gor/

Ostatnie wiadomości