Skrót wiadomości: sobota - niedziela, 16-17 października | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
17 paź 2021, 23:08

Skrót wiadomości: sobota - niedziela, 16-17 października

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata z soboty i niedzieli, 16-17 października (do godz. 20.00).

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE KRAJ I ŚWIAT------------------------ ---------

Nie obniżałbym obecnie akcyzy, aby zmniejszyć ceny paliw, bo nie powinno się ograniczać dochodów państwa - powiedział w sobotę na antenie radia RMF FM wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem, obeny poziom inflacji może niepokoić i trzeba dążyć do jej opanowania.

Rząd powinien przede wszystkim wcielić w życie, uczynić faktem a nie tylko zapowiedzią - Polski Ład; to jest szereg posunięć, w różnych sferach - mówił w sobotę wicepremier ds. bezpieczeństwa i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak zaznaczył, Polski Ład w jakimś sensie już jest wdrażany w życie.

Obniżka akcyzy na paliwo, obniżenie VAT na energię do 8 proc. i interwencja rządu na rynku nawozów - to propozycje, o których mówił w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Mercator Medical wstępnie szacuje, że jego skonsolidowany zysk netto w trzecim kwartale 2021 roku spadł do 36,3 mln zł wobec 355,8 mln zł przed rokiem oraz 113,8 mln zł kwartał temu. Spółka odczuwa presję rynkową w segmencie dystrybucyjnym.

Wszystkie wielkie koncerny motoryzacyjne na świecie zaczynały od państwowego wsparcia - powiedział PAP minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, oceniając dokapitalizowanie kwotą 250 mln zł spółki ElectroMobility Poland - producenta Izery.

We wtorek odbędzie się kolejne posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Wsi i Rolnictwa; głównym tematem będzie system ubezpieczeń upraw i zwierząt - poinformował przewodniczący Rady Jan Krzysztof Ardanowski.

Na przełomie marca i kwietnia 2022 r. zaczną obowiązywać nowe normy jakościowe dla węgla spalanego w domowych kotłowniach. Od tego czasu producenci węgla nie będą mogli używać nazw "ekogroszek" i "ekomiał" sprzedając go konsumentom - podaje resort klimatu.

Gospodarka strefy euro jest z powodu swojego globalnego charakteru bardzo podatna na wstrząsy ekonomiczne wynikające z zakłóceń światowych łańcuchów dostaw - ostrzegła w sobotę szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde.

Europejski rynek motoryzacyjny we wrześniu br. wrócił do poziomu z 1995 roku ze sprzedażą nieco ponad 718,5 tys. nowych aut w bm. - poinformowało w piątek Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA). To roczny spadek o 23,1 proc - dodaje organizacja.

Rząd przeznaczył 3,2 miliarda euro, by zrekompensować gospodarstwom domowym wysokie rachunki za energię będące konsekwencją ostatnich podwyżek cen gazu. Pomoc wyniesie ponad 400 euro rocznie na każde z nich.

Władze Portugalii podjęły decyzję o tymczasowym ograniczeniu obciążeń podatkowych na paliwa oferowane na stacjach. Decyzja jest podyktowana rosnącymi w ostatnich dniach cenami energii w Europie.

Od początku przyszłego tygodnia bułgarski resort rolnictwa nasili kontrolę nad importem polskiego drobiu - poinformował w sobotę w wywiadzie radiowym szef stowarzyszenia bułgarskich firm zajmujących się przemysłową produkcją drobiu Daniel Bożankow.

Po klęsce we wrześniowych prawyborach centrolewicowy rząd prezydenta Alberto Fernandeza ogłosił przed częściowymi wyborami do parlamentu 14 listopada obietnicę zahamowania galopującej inflacji i zamrożenie cen tysiąca artykułów powszechnej konsumpcji.

Tysiące Amerykanów strajkuje lub grozi przestojami domagając się lepszych warunków pracy. Ich zdaniem wysokie dochody firm nie przekładają się na wzrost wynagrodzeń pracowników.

Wzrost cen surowców spowodował spowolnienie w sektorze budowlanym. Według Krajowej Federacji Budownictwa (CNC) 40 proc. firm z tego powodu zrezygnowało z realizacji swoich projektów lub je odłożyło w czasie. Organizacja ostrzegła, że taka sytuacja może zagrozić możliwości wykorzystania funduszy europejskich.

Linie lotnicze KLM zamierzają pozwać lotnisko Schiphol w Amsterdamie. Powodem są zapowiedziane przez jego kierownictwo podwyżki opłat lotniskowych o 40 proc. w ciągu 3 lat. "To nierozsądne, niewłaściwe i nie do przyjęcia" – oświadczył holenderski przewoźnik.

WYDARZENIA Z KRAJU----------------------

Sąd Najwyższy będzie niewielki, jego zadaniem będzie porządkowanie orzecznictwa; kasacje będą w dużych sądach regionalnych; sądy, które dotąd były sądami rejonowymi, będą filiami sądów okręgowych - zapowiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się do reformy sądownictwa.

Polexit to fake news, pomysł opozycji na zwiększenie jej poparcia społecznego i integrację oraz rozszerzenie jej zaplecza; jestem przeciwko polexitowi i to bardzo twardo, ale jestem za tym, żeby Polska była państwem suwerennym - powiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Regulacje, które wdrażamy, sprawdzają się w praktyce; przejście dla pieszych oznacza faktyczne pierwszeństwo dla pieszych - mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Wskazał, że dzięki zmianie przepisów na polskich drogach umiera rocznie o kilkaset osób mniej.

42,6 proc. Polaków chciałoby referendum ws. obecności Polski w UE, przeciwnych jest 36,9 proc. - wynika z sondażu SW Research dla portalu rp pl. 64,4 proc. respondentów opowiedziałoby się w referendum za członkostwem Polski w UE, a 14,8 proc. zagłosowałoby przeciwko.

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 2523 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem, z powodu Covid-19 zmarła 1 osoba, wykonano 27.327 szczepień - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Dzień wcześniej było 3236 przypadków zakażenia koronawirusem, z powodu Covid-19 zmarły 44 osoby. Łącznie odnotowano do tej pory 2.939.590 zakażeń, 76.112 zgonów i 38.280.933 szczepienia.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

W wielu krajach Europy czwarta fala pandemii była słabsza niż poprzednie. Jednak bardzo zła sytuacja pod względem zakażeń i zgonów panuje m.in. w Rumunii, Rosji i na Litwie. W Wielkiej Brytanii, gdzie czwarta fala trwa od 3 miesięcy, wskaźniki są najwyższe od stycznia.

OBWE zawiesiła działania Specjalnej Misji Monitorującej (SMM) w Donbasie w związku z trwającymi protestami przed hotelem, w którym przebywają członkowie misji, w kontrolowanym przez separatystów Doniecku - poinformował w niedzielę agencję Reutera szef misji Halit Czevik.

Brytyjski premier Boris Johnson, szukając w Unii Europejskiej przeciwwagi dla coraz bardziej nieprzyjaznej Londynowi Francji, planuje na początku przyszłego roku zorganizować szczyt z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej - podał "Sunday Express".

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował w niedzielę, że w ramach negocjacji prowadzonych z Waszyngtonem ws. zakupu myśliwców F-16 rozważana jest propozycja sfinansowania zakupu ze środków przesłanych przez Ankarę w związku z umową o nabyciu F-35.

Kierowana przez Arabię Saudyjską koalicja wspierająca jemeński rząd w wojnie z rebeliantami Huti poinformowała w niedzielę, że zabiła ponad 165 przeciwników w walkach w okolicach położonego na północy kraju miasta Marib. Huti nie potwierdzają strat i informują o postępach swojej ofensywy.

W spowodowanych ulewnymi deszczami powodziach i osuwiskach ziemi w położonym na południu Indii stanie Kerala zginęło co najmniej 19 osób, a kilkadziesiąt jest uznanych za zaginionych - przekazały w niedzielę lokalne władze.

Marsjański łazik Perseverance (Wytrwałość) wystrzelony w ramach misji badawczej amerykańskiej agencji kosmicznej NASA od lutego pokonał już 2,6 km, potwierdził istnienie jeziora oraz rzeki na Marsie i pozyskal dwie z ok. 40 planowanych próbek. (PAP Biznes)

pr/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości