Fitch potwierdził ratingi Tauronu na poziomie "BBB-" z perspektywą stabilną (opis) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
18 paź 2021, 19:41

Fitch potwierdził ratingi Tauronu na poziomie "BBB-" z perspektywą stabilną (opis)

Fitch potwierdził długoterminowe ratingi Tauronu w walucie krajowej i zagranicznej na poziomie "BBB-". Perspektywa ratingów jest stabilna - podała agencja w komunikacie.

Fitch podał, że rating spółki odzwierciedla między innymi dominujący udział stabilnej dystrybucji energii elektrycznej w profilu działalności Tauronu, który jest uzupełniany przez bardziej ryzykowny segment wydobycia.

Według Fitcha wydzielenie aktywów węglowych prawdopodobnie będzie miało pozytywny wpływ na profil kredytowy spółki.

"Zakładane wydzielenie z Grupy konwencjonalnych aktywów wytwórczych oraz zakładów górniczych będzie mieć korzystny wpływ na profil kredytowy Taurona oraz możliwość pozyskiwania zewnętrznego finansowania, co pozwoli na przyspieszenie realizacji założeń Zielonego Zwrotu"- powiedział cytowany w komunikacie wiceprezes zarządu Tauronu ds. finansów Krzysztof Surma.

Tauron podał, że w jego grupie powołane zostały zespoły robocze, które wraz z Ministerstwem Aktywów Państwowych opracowują plany przekazania elektrowni i zakładów górniczych do zewnętrznych, kontrolowanych przez Skarb Państwa podmiotów.

Według Tauronu w analizie agencji uwzględniono stabilną pozycję regulowanego segmentu dystrybucja w EBITDA grupy (72 proc. w 2020 roku) oraz pozycję koncernu jako największego dystrybutora energii w Polsce, obejmującego swoim zasięgiem południowe, gęsto zaludnione tereny kraju.

Główne ryzyko, według Fitcha, związane jest z potencjalnie niewystarczającym odzwierciedleniem rosnących hurtowych cen energii elektrycznej w taryfach detalicznych spółki od 2022 roku.

(PAP Biznes), #TPE

seb/ ana/

Zobacz także: Tauron Polska Energia SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości