Skrót wiadomości - poniedziałek, 18 października, 18 05 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
18 paź 2021, 18:14

Skrót wiadomości - poniedziałek, 18 października, 18 05

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WYWIADY PAP BIZNES

Stopa referencyjna na poziomie 2 proc. nie byłaby zbyt wysoka, a naturalne umacnianie złotego doprowadziłoby do znacznie niższego CPI – powiedział PAP Biznes członek RPP Kamil Zubelewicz. Jego zdaniem, politykę RPP względem inflacji można określić jako „wait-and-sleep”, a stopa rezerwy obowiązkowej powinna być wyższa niż obecne 2,0 proc.

Działająca na rynku sztuki Desa chce w ciągu kilku lat zostać jednym z pięciu największych domów aukcyjnych w Europie pod względem przychodów. Oferta publiczna i wejście na GPW mogłoby pomóc te plany zrealizować i dać środki na rozwój - poinformował PAP Biznes prezes Juliusz Windorbski. W I półroczu przychody spółki wzrosły o ponad 50 proc. do ok. 39 mln zł, a EBITDA do 14,5 mln zł.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Inflacja bazowa we wrześniu wyniosła 4,2 proc. wobec 3,9 proc. przed miesiącem - podał NBP.

Wyrok TK ws. wyższości prawa krajowego nad unijnym niesie znaczące ryzyka dla wzrostu gospodarczego i governance w Polsce oraz jest fundamentalnie sprzeczny z zasadami członkostwa w UE - ocenia agencja ratingowa Fitch. Jeżeli Polska podjęłaby konkretne działania w kierunku wyjścia z UE, mogłoby to potencjalnie skutkować negatywnymi działaniami względem ratingu.

Za względu na spowolnienie gospodarcze na świecie oraz prawdopodobne opóźnienia w napływie środków unijnych, ekonomiści Citi Handlowego obniżyli swoją prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r. do 5,0 proc. z 5,2 proc. szacowanych wcześniej, a w 2022 r. obniżyli do 4,7 proc. z 5,3 proc. - wynika z najnowszego raportu banku.

Ekonomiści banku Goldman Sachs oczekują, że inflacja w Polsce sięgnie do końca roku 6,5 proc. i podnieśli prognozę średniorocznej inflacji w 2022 r. do 4,1 proc. z 3,8 proc. - wynika z raportu banku datowanego na piątek 15 października. To ich trzecia rewizja prognozy wskaźnika na 2022 r. w ciągu ostatnich 30 dni. Równocześnie analitycy podtrzymali scenariusz kolejnych podwyżek stóp procentowych w tym roku.

Produkcja przemysłowa Chin wzrosła we wrześniu o 3,1 proc. rdr - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne w Pekinie. Analitycy prognozowali wzrost produkcji o 3,8 proc., po jej wzroście miesiąc wcześniej o 5,3 proc.

Sprzedaż detaliczna w Chinach wzrosła we wrześniu o 4,4 proc. rdr - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne w Pekinie. Analitycy spodziewali się wzrostu sprzedaży o 3,5 proc., po wzroście w poprzednim miesiącu o 2,5 proc.

Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w III kw. 2021 r. o 4,9 proc. rdr - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne w Pekinie. Analitycy spodziewali się w III kw. wzrostu PKB o 5,0 proc., po wzroście w II kw. 7,9 proc.

Produkcja przemysłowa w USA we wrześniu spadła o 1,3 proc. mdm - podała Rezerwa Federalna USA. Oczekiwano +0,2 proc. mdm, wobec -0,1 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z +0,4 proc.

GIEŁDA

Za wyjątkiem sWIG80 krajowe indeksy zakończyły poniedziałkową sesję giełdową na lekkim plusie. W WIG20 w górę ciągnęły banki i górnictwo w tym JSW, które rosło po rekomendacji, a indeksowi ciążył sektor paliwowy i dwucyfrowy spadek Mercatora. Relatywnie mocniejsze były średnie spółki, które po raz kolejny poprawiły 14-letni szczyt.

WIG20 wzrósł o 0,24 proc. do 2.459,81 pkt., WIG zwyżkował o 0,28 proc. do 74.651,77 pkt. - oba tuż poniżej szczytów z ubiegłego tygodnia. mWIG40 wzrósł o 0,69 proc. i poprawił piątkowe 14-letnie maksimum do 5.651,28 pkt. sWIG80 jako jedyny poszedł w dół - stracił 0,05 proc. do 21.591,57 pkt.

SPÓŁKI

Koszty ryzyka prawnego mBanku związanego z kredytami walutowymi w CHF ujęte w III kwartale 2021 roku wyniosą 436,8 mln zł. Wynik netto osiągnięty przez grupę mBanku w III kwartale 2021 r. był dodatni - poinformował bank w komunikacie.

Grupa Kęty podniosła prognozę zysku EBITDA, jaki planuje osiągnąć w 2021 roku, o 11,6 proc. do 863 mln zł i prognozę zysku netto o 15,5 proc. do 566 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Liczba użytkowników allegro.pl spadła we wrześniu 2021 roku do 17.622.360 z 17.744.670 w sierpniu br. - wynika z danych Mediapanel Gemius Polska przygotowanych dla PAP Biznes. W tym okresie liczba użytkowników amazon.pl zmniejszyła się do 2.758.050 z 2.779.434 w sierpniu.

Rada nadzorcza PKP Cargo odwołała prezesa spółki Czesława Warsewicza i trzech członków zarządu i postanowiła delegować Władysława Szczepkowskiego, członka RN, do wykonywania czynności prezesa i powierzyć mu pełnienie obowiązków prezesa - poinformowała spółka w komunikacie.

Koszt wytworzenia, testów, lokalizacji oraz marketingu gry Junkyard Simulator na PC nie przekroczył 0,77 mln zł, i został połowicznie zwrócony po 72 godzinach od chwili rozpoczęcia sprzedaży na platformie Steam - poinformował PlayWay w komunikacie.

Gracze na platformie Steam kupili 54 tys. sztuk gry House Flipper Luxury DLC w wersji PC od premiery 14 października - poinformował PlayWay w komunikacie. Gra wydana została na koncie wydawniczym Frozen District, w której PlayWay posiada 80 proc. udziałów.

Poziom zgodności raportowania klimatycznego spółek notowanych na GPW z rekomendacjami TCFD jest niższy o 13 pkt proc. od średniej światowej, a jakość ujawnień jest niższa o 15 pkt proc. - wynika z badania EY Polska. Spółki z WIG20 ze wskaźnikami na poziomie odpowiednio 73 i 42 proc. są lekko powyżej lub na poziomie światowej średniej.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5715 - poinformował NBP.

W najbliższym czasie widoczne jest ryzyko osłabienia złotego i powrót EUR/PLN powyżej poziomu 4,60 - ocenił w rozmowie z PAP Biznes główny ekonomista domu maklerskiego XTB, Przemysław Kwiecień. Jego zdaniem w krótkim terminie rentowności krajowego długu mogą chwilowo stabilizować się po ostatnich zawirowaniach.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1604 USD i 132,46 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

FUNDUSZE

Wartość aktywów netto (NAV) w funduszach inwestycyjnych wzrosła we wrześniu o 1,9 mld zł, czyli o 0,6 proc. do 314,2 mld zł - poinformowano we wspólnym raporcie IZFiA oraz Analiz .pl. NAV funduszy dłużnych spadła o 1,6 mld zł, a akcyjnych o 0,5 mld zł, rosły zaś aktywa funduszy niepublicznych.

We wrześniu saldo sprzedaży funduszy inwestycyjnych wyniosło netto 0,1 mld zł - podano w raporcie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. W centrum uwagi inwestorów nadal pozostawały rozwiązania mieszane i akcyjne, a środki wypłacano przede wszystkim z funduszy dłużnych.

ENERGETYKA

Rząd chce w IV kw. przyjąć ustawę dotyczącą wzmocnienia ochrony odbiorcy wrażliwego energii elektrycznej i gazu - podano w wykazie prac Rady Ministrów.

TOWARY, PALIWA

Notowania miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną w kierunku rekordowych poziomów z maja tego roku, gdy metal był wyceniany po 10.745,50 USD za tonę. Miedź w dostawach 3-miesięcznych zyskuje 1,7 proc. i przyjmuje poziom 10.452,50 USD za tonę - informują maklerzy.

Ropa naftowa w USA powiększa wzrosty cen po 8 poprzednich tygodniach zakończonych ze zwyżką notowań. Niedobór gazu ziemnego i węgla napędzają popyt na produkty naftowe przed zbliżającą się zimą - informują maklerzy.

Pierwsza nitka gazociągu Nord Stream 2 została wypełniona gazem technicznym i ciśnienie w tej części gazociągu jest wystarczające do rozpoczęcia przesyłu surowca - poinformował w poniedziałek operator magistrali, spółka Nord Stream 2 AG.

Rosyjski koncern Gazprom nie zarezerwował na listopad dodatkowych mocy przesyłowych na tranzyt gazu przez Ukrainę - podał w poniedziałek dziennik "Kommiersant". Oferta, z której nie skorzystał Gazprom, dotyczyła możliwości przesyłu 9,8 mln m sześc. gazu na dobę.

Wysokie ceny gazy zmniejszą o ponad połowę lub wręcz zniwelują zyski firm w wielu branżach - przewiduje bank ABN Amro. Ten państwowy bank przeanalizował zyski w przedsiębiorstwach z 20 sektorów.

WYDARZENIA Z KRAJU

Dysponuję oświadczeniami osób, które nakłaniano do składania fałszywych zeznań obciążających mnie i moją rodzinę; wystąpię do marszałek Sejmu o powołanie komisji śledczej - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej prezes Najwyższej Izby kontroli Marian Banaś.

W żadnym z postępowań prokuratorzy nie nakłaniali świadków ani podejrzanych do fałszywego oskarżania prezesa NIK Mariana Banasia; jego twierdzenia to rozpaczliwa próba odwrócenia uwagi opinii publicznej od toczącego się w jego sprawie postępowania karnego - przekazała Prokuratura Krajowa.

Wynegocjowaliśmy umowę koalicyjną i razem z naszymi partnerami w odpowiednim momencie poinformujemy o tym opinię publiczną; będzie to dokument poufny, ale o głównych założeniach tej umowy będziemy mówić - poinformował europoseł i prezes Partii Republikańskiej Adam Bielan w TVN 24.

Polska pozostaje "lojalnym członkiem UE", ale wspólnocie zagraża niebezpieczeństwo stopniowego przeobrażania się Unii w podmiot nie stanowiący już "sojuszu wolnych, równych i suwerennych państw" - napisał w liście do unijnych przywódców premier Mateusz Morawiecki.

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 1.537 nowych i potwierdzonych przypadki zakażenia koronawirusem, z powodu Covid-19 zmarły 3 osoby - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 2.941.126 zakażeń i 76.115 zgonów.

Myślę, że w tym tygodniu będzie decyzja Rady Medycznej o dopuszczeniu możliwości przyjęcia przypominającej dawki szczepionki przeciw COVID-19 dla osób powyżej 18. roku życia - powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wstępne dane potwierdzają blisko 100 proc. skuteczności szczepionki przeciw COVID-19 u dzieci między 5. a 12. rokiem życia. Jeśli EMA wyda rekomendację, w listopadzie będziemy mogli podjąć decyzję o możliwości szczepień tej grupy - przekazał rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Jako minister sprawiedliwości zwrócę się do polskiego rządu o rozważenie podjęcia procedury prawnej pozwania Niemiec przed TSUE za naruszenie traktatów UE przez upolitycznienie sądownictwa - zapowiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

O zainicjowanie dialogu ze stroną rządową prosi w liście wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia. Zapowiedział, że jeśli rząd nie odpowie na prośby rozmów, komitet zaprosi na spotkanie przedstawicieli klubów parlamentarnych.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Partia Zielonych na zjeździe w niedzielę wyraziła zgodę na rozpoczęcie formalnych rozmów koalicyjnych z socjaldemokratyczną SPD i liberalną FDP. Na czele nowego rządu Niemiec miałby stanąć wywodzący się z SPD Olaf Scholz.

Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders zadeklarował w poniedziałek w wywiadzie dla telewizji Bloomberg, że Komisja Europejska użyje tzw. mechanizmu warunkowości w najbliższych dniach lub tygodniach. "To kwestia dni lub tygodni, maksymalnie" - powiedział Reynders, zapytany, kiedy KE użyje mechanizmu warunkowości. Mówiąc o Polsce, dodał: "Na razie staramy się zebrać jak najsolidniejsze dossier, żeby zareagować".

Przewodniczący Senatu Milosz Vystrczil poinformował w poniedziałek, że lekarz prowadzący prezydenta Milosza Zemana przekazał, że prezydent nie jest w stanie pracować. Charakter jego choroby wyklucza szybki powrót do zdrowia.

Rosja od 1 listopada br. zawiesi działalność swojego przedstawicielstwa przy Sojuszu Północnoatlantyckim - zapowiedział w poniedziałek szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. Dodał, że nie będzie działać również biuro informacyjne NATO w Moskwie.

Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła w poniedziałek proces oceny stosowania szczepionki przeciw Covid-19 firmy BioNTech/Pfizer u dzieci w wieku od 5 do 11 lat.

Kilka ukraińskich obwodów od poniedziałku przeszło do tzw. czerwonej strefy epidemicznej, dla której przewidziane są najostrzejsze ograniczenia w ramach walki z Covid-19. Restrykcje zaostrza też Lwów.

W ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii wykryto 45.140 zakażeń koronawirusem, co jest najwyższą liczbą od prawie trzech miesięcy, oraz stwierdzono 57 zgonów z powodu Covid-19 - poinformowano w niedzielę.

Władze Australii opracowały plan stopniowego otwierania granic i ponownego umożliwienia turystom wjazdu do kraju – poinformowała w poniedziałek agencja dpa.

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern poinformowała w poniedziałek, że w liczącym prawie 1,5 mln mieszkańców Auckland przez najbliższe dwa tygodnie zostanie utrzymany lockdown, mimo że blisko 90 proc. mieszkańców miasta otrzymało pierwszą dawkę szczepionki na Covid-19 – podała agencja Reutera.

Były szef dyplomacji USA gen. Colin Powell zmarł w poniedziałek rano wskutek powikłań związanych z Covid-19 - podała na Facebooku jego rodzina. Miał 84 lata.

Facebook ogłosił w poniedziałek plan zatrudnienia w Unii Europejskiej 10 tys. specjalistów, mających pracować nad stworzeniem metawersum, czyli wirtualnej rzeczywistości, w której FB widzi przyszłość internetu - poinformował ten koncern.

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz poinformował, że na spotkaniu szefów dyplomacji państw UE w Luksemburgu zgodzono się w sprawie nałożenia sankcji na przedstawicieli władz i administracji Białorusi, którzy łamią prawa człowieka i są odpowiedzialni za kryzys migracyjny. (PAP Biznes)

gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości