TYDZIEŃ W KRAJU: Dane makro za wrzesień | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
18 paź 2021, 06:32

TYDZIEŃ W KRAJU: Dane makro za wrzesień

W tym tygodniu inwestorzy poznają kluczowe liczby opisujące stan gospodarki we wrześniu. We wtorek Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia i zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, w środku poinformuje o produkcji przemysłowej, a w czwartek o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej we wrześniu.

Tradycyjnie na trzeci tydzień miesiąca zaplonowane są publikacje kluczowych wskaźników obrazujących aktywność gospodarki w poprzednim miesiącu. Z nadchodzących publikacji inwestorzy będą starali się ocenić presję inflacyjną i jej wpływ na dalsze działania Rady Polityki Pieniężnej po niespodziewanej podwyżce stóp procentowych o 40 pb na ostatnim posiedzeniu.

"Po kolejnej niespodziance inflacyjnej (finalny odczyt CPI zrewidowany w górę do 5,9 proc. rdr), rynek będzie szukał dalszych wskazówek nt. presji inflacyjnej. Wg naszych szacunków inflacja bazowa pokaże wzrost do 4,2 proc. rdr, PPI do ok. 10 proc. rdr, a wzrosty płac (9,1 proc. rdr) i sprzedaży detalicznej (6,2 proc. rdr) będą powyżej konsensusu, co może wzmocnić (i tak już wysokie) oczekiwania podwyżki stóp w listopadzie. Wydaje się, że te czynniki przeważą nad lekkim wyhamowaniem w zatrudnieniu, produkcji przemysłowej i budowlanej" - napisali w piątkowym biuletynie ekonomiści Santander BP.

W ocenie ekonomistów PKO BP, którzy w zrewidowany scenariuszu makro na lata 2021-2022 zakładają trzy podwyżki stóp procentowych w przyszłym roku po 25 pb każda, inflacja bazowa na dłuższy czas zakotwiczyła w okolicach 4 proc. W kontekście przyszłego tempa wzrostu cen duże znaczenie mają dane z rynku pracy, które powinny pozwolić ocenić czy "spirala płacowo-cenowa jest widoczna daleko na horyzoncie czy też czai się tuż za rogiem". Ekonomiści oczekują, że po zaskakująco wysokim tempie wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w sierpniu, we wrześniu wzrost był nieznacznie tylko niższy.

Generalnie we wszystkich kategoriach ekonomiści oczekują solidnego wzrostu, choć w tempie niższym niż w poprzednich miesiącach, kiedy dane zaburzone były niską bazą porównawczą z zeszłego roku. Wyjątkiem jest inflacja, w przypadku której rynek oczekuje dalszego przyspieszenia. W prognozach dotyczących cen producentów po raz pierwszy pojawiły się oczekiwania wzrostu w tempie 10 proc. rdr.

• Poniżej oczekiwania ekonomistów w odniesieniu do kluczowych danych za wrzesień (źródło: PAP Biznes, GUS, NBP).

danejednostkadzień publikacjikonsensus IXdane z VIIIróżnica z konsensusem w VIII (pkt. %)
inflacja bazowa% rdr18.X4,13,90,0
przeciętne wynagrodzenie*% rdr19.X8,69,50,7
przeciętne wynagrodzenie*% mdm19.X-0,3-0,10,7
przeciętne zatrudnienie*% rdr19.X0,60,9-0,2
przeciętne zatrudnienie*% mdm19.X0,0-0,2-0,2
p. przemysłowa% rdr20.X8,213,2-0,6
p. przemysłowa% mdm20.X10,2-2,5-0,5
p. przemysłowa (w. sezon.)% rdr20.X-10,7
p. przemysłowa (w. sezon.)% mdm20.X--0,3
inflacja PPI% rdr20.X10,09,50,3
inflacja PPI% mdm20.X0,70,6-0,1
p. budow.-montażowa% rdr21.X8,210,22,3
p. budow.-montażowa% mdm21.X13,33,22,0
sprzedaż detal. (c. stałe)% rdr21.X5,55,4-0,1
sprzedaż detal. (c. stałe)% mdm21.X-1,8-1,00,0
sprzedaż detal. (c. bieżące)% rdr21.X10,410,70,8
podaż pieniądza M3% rdr22.X8,69,1-

*w sektorze przedsiębiorstw

Uzupełnieniem "twardych" danych będą zaplanowane na środę oraz piątek publikacje GUS dotyczące koniunktury konsumenckiej oraz koniunktury w poszczególnych sektorach gospodarki. W szczególności interesujący może być odczyt wskaźników nastrojów konsumentów, na który istotny wpływ mogą mieć ostatnie podwyżki cen nośników energii. Niewykluczone też, że negatywne piętno na nastrojach odcisnęła także rosnący liczba nowych zakażeń koronawirusem.

"We wtorek RPP zaplanowała jednodniowe posiedzenie robocze, a w czwartek NBP opublikuje minutes z październikowego posiedzenia RPP, na którym dokonano zaskakującej podwyżki stóp. Będziemy w nich poszukiwać jakiejkolwiek wskazówki, kiedy można liczyć na kolejne zmiany w polityce pieniężnej. Dowiemy się m.in. czy oprócz dokonanej podwyżki były głosowane inne wnioski. W czwartek lub piątek pojawią się też imienne wyniki głosowania RPP z września, kiedy to proponowano podwyżkę stopy referencyjnej o 15 pb i o 190 pb" - zwracają uwagę ekonomiści Santander BP.

Ich zdaniem istotnym czynnikiem z punktu widzenia notowań krajowej waluty może być zaplanowana na wtorek debata w Parlamencie Europejskim nt. sytuacji w Polsce, w trakcie której ma wystąpić premier Mateusz Morawiecki.

"Nie wiemy czego się spodziewać ze strony wystąpienia premiera Morawieckiego w PE, w związku z czym trudno o jednoznaczną wskazówkę co dalej z kursem. Jeśli pojawią się sygnały uprawdopodabniające scenariusz , w którym możliwa jest de-eskalacja sporu, należałoby się spodziewać aprecjacji złotego. I odwrotnie - sygnały narastania konfliktu (i w efekcie większe ryzyko zamrożenia środków UE) sprzyjałyby wzrostowi EURPLN. Krajowe dane w najbliższych dniach wydają się mieć mniejsze znaczenie (o ile nie będą mocnym rozczarowaniem), jako że rynek i tak nastawia się na dalsze mocne podwyżki stóp przez RPP" - napisali w analizie.

W minionym tygodniu złoty wyraźnie umocnił się wobec euro i dolara. Kurs EUR/PLN spadł w zeszłym tygodniu 0,8 proc. do 4,567, a kurs USD/PLN, po pięciu kolejnych tygodniach wzrostów, spadł o 1,1 proc. do 3,936.

*****************

UBIEGŁY TYDZIEŃ

W ubiegłym tygodniu główne indeksy warszawskiej giełdy rosły trzeci tydzień z rzędu. WIG20 zyskał 1,8 proc., a WIG wzrósł o 1,5 proc. W poniedziałek WIG zamknął sesję najwyżej w historii, a WIG20 zanotował 3-letnie maksimum. Wzrostom sprzyjała poprawa koniunktury na głównych parkietach - DAX zyskał w minionym tygodniu 2,5 proc., a amerykański S&P500 zyskał 1,8 proc.

W silnym trendzie spadkowym utrzymują się krajowe obligacje. Rentowność obligacji 10-letnich (odwrotnie skorelowana z ich ceną), która zwyżkuje od połowy lipca, poszła w górę o kolejne niemal 20 pb i znalazła się w minionym tygodniu powyżej 2,6 proc. Tym samym rentowność powróciła do poziomów sprzed pandemii koronawirusa i znajduje się na najwyższym poziomie od ponad 2 lat.

"Kolejne dane zwiększające obawy inflacyjne będą sprzyjać utrzymaniu wysokich rentowności i IRS, choć przestrzeń do ich dalszych wzrostów wydaje się jednak ograniczona tym, że rynek już dość agresywnie wycenia dalsze szybkie podwyżki stóp NBP" - oceniają ekonomiści Santander BP.

Podwyżki stóp proc. w październiku nie należy traktować jako początku cyklu zacieśniania, ale nie ma całkowitej pewności, że do lutego 2022 r. nie wystąpi potrzeba kolejnych ruchów w tym kierunku - powiedziała PAP Biznes członkini RPP Grażyna Ancyparowicz. Dodała, że na razie nie występuje w Polsce zjawisko spirali cen i płac.

Podwyżka stóp proc. o 40 pb., która znajduje oparcie w mocnych danych makro i w obawie przed rozkręceniem się spirali cenowo-płacowej, ma za zadanie stłumić oczekiwania na dalsze tego typu kroki ze strony RPP – powiedział PAP Biznes członek RPP Jerzy Kropiwnicki. Dodał, że decyzja RPP o podwyżce stóp proc. w październiku była jednomyślna.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) podwyższył prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r. do 5,1 proc. z 4,6 proc. prognozowanych w lipcu, a na 2022 r. obniżył do 5,1 proc. z 5,2 proc. - wynika z najnowszej wersji cyklicznego raportu MFW World Economic Outlook. Natomiast w raporcie "Fiscal Monitor" MFW oszacował deficyt sektora general government Polski w 2021 r. na poziomie 4,2 proc. PKB, a w 2022 roku na poziomie 1,9 proc. Raporty nie zawierały uzasadnienia dla prognoz.

GUS poinformował, że tempo wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2021 r. wyniosło 5,9 proc. rdr i 0,7 proc. mdm. Wcześniej w szacunku flash GUS podał, że we wrześniu ceny rdr wzrosły o 5,8 proc., a mdm wzrosły o 0,6 proc.

Narodowy Bank Polski odkupił na przetargu outright buy 4 serie obligacji łącznie za 578 mln zł, z czego obligacje skarbowe za 300 mln zł i papiery BGK za 278 mln zł - wynika z danych NBP na platformie Bloomberg. Przed przetargiem NBP deklarował odkup do 4 serii papierów za maksymalnie 1 mld zł.

Deficyt w obrotach bieżących w sierpniu 2021 r. wyniósł 1.686 mln euro wobec konsensusu 927,0 mln euro deficytu - podał Narodowy Bank Polski. Eksport wzrósł w sierpniu o 19,4 proc. rdr wobec konsensusu wzrostu o 18,9 proc., a import wzrósł o 33 proc. wobec prognozy wzrostu o 28,4 proc. (PAP Biznes)

tj/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości