Kwartalne dane operacyjne PGNiG zgodne z oczekiwaniami (opinia) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
20 paź 2021, 08:46

Kwartalne dane operacyjne PGNiG zgodne z oczekiwaniami (opinia)

Analitycy oceniają, że podane w poniedziałek po sesji dane operacyjne PGNiG za trzeci kwartał 2021 roku są zgodne z oczekiwaniami i zwracają uwagę na wyższe wolumeny w sprzedaży, upstreamie, dystrybucji i w segmencie ciepła.

"Dane są zgodne z naszymi oczekiwaniami, wskazują na wyższe wolumeny w upstreamie, obrocie, dystrybucji i cieple rok do roku" - napisał Michał Kozak w porannym raporcie Trigon DM.

"Wyniki operacyjne są generalnie zgodne z naszymi oczekiwaniami na poziomie produkcji i lekko mocniejsze w przypadku wolumenów sprzedaży (sprzedaż detaliczna gazu, dystrybucja i ciepło)" - ocenił Kamil Kliszcz w porannym raporcie BM mBanku.

Wolumen sprzedaży gazu ziemnego przez PGNiG w III kw. 2021 roku wyniósł 5,87 mld m sześc. wobec 5,38 mld m sześc. przed rokiem.

Wydobycie gazu ziemnego w trzecim kwartale wyniosło 1,25 mld m sześc. wobec 1,11 mld m sześc. rok wcześniej.

Z kolei import gazu ziemnego wyniósł 3,72 mld m sześc. gazu wobec 3,7 mld m sześc. rok wcześniej. Import "z kierunku wschodniego" wyniósł 2,49 mld m sześc. wobec 2,51 mld m sześc. rok wcześniej.

Wolumen wydobycia ropy naftowej wzrósł w trzecim kwartale do 329,9 tys. ton z 306,3 tys. ton rok wcześniej. Wolumen sprzedaży ropy naftowej przez grupę PGNiG spadł do 322,1 tys. ton z 324,4 tys. ton przed rokiem.

Wolumen sprzedaży ciepła w trzecim kwartale wzrósł do 3,72 PJ z 3,08 PJ, a sprzedaży energii elektrycznej z produkcji spadł do 0,44 TWh z 0,45 TWh przed rokiem.

W wolumenie sprzedaży gazu poza Grupę PGNiG uwzględniona została sprzedaż realizowana przez spółki: PGNiG SA, PGNiG Supply&Trading oraz PGNiG Obrót Detaliczny.

Jak podano, na dzień 30 września 2021 roku stan zapasów gazu należącego do PGNiG (obejmujący zapas obowiązkowy będący w gestii ministra właściwego ds. energii) wynosił ok. 3,45 mld m sześc. gazu w przeliczeniu na gaz wysokometanowy o cieple spalania 39,5 mJ/m sześc.

Podany stan zapasów obejmuje gaz wysokometanowy, zaazotowany zmagazynowany w Polsce i za granicą oraz gaz LNG w terminalach. Dane nie obejmują wolumenu gazu ziemnego będącego w gestii Operatora Systemu Przesyłowego Gaz-System.

Publikacja raportu za trzeci kwartał grupy PGNiG zaplanowana jest na 25 listopada.

(PAP Biznes), #PGN

pr/ mfm/

Zobacz także: PGNiG SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości