Skrót wiadomości - wtorek, 19 października | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
20 paź 2021, 06:00

Skrót wiadomości - wtorek, 19 października

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WYWIADY PAP BIZNES

Bumech, który przejął w tym roku kopalnię Silesia, liczy, że drugie półrocze będzie lepsze od pierwszej połowy roku pod względem wyników. Spółka może wydać w tym roku na inwestycje ok. 20 mln zł, w przyszłym co najmniej 40 mln zł - poinformował PAP Biznes Andrzej Buczak, prezes Bumechu.

CI Games planuje, że nad nową grą z gatunku survival będzie pracowało na początku około 26 osób. Zdecydowana większość zysku z projektu ma zostać w spółce - poinformował PAP Biznes prezes Marek Tymiński. Firma jest po kolejnym etapie rozmów z inwestorami strategicznymi w ramach przeglądu opcji. Szef CI Games z optymizmem patrzy na ten proces.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2021 r. wyniosło 5.841,16 zł, co oznacza wzrost o 8,7 proc. rdr - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze rdr wzrosło o 0,6 proc,, a mdm spadło o 0,1 proc.

Lekki spadek zatrudnienia we wrześniu w porównaniu z sierpniem br. wynikał m.in. z zakończenia i nie przedłużania umów terminowych, rozwiązywania umów o pracę, sezonowości zatrudnienia, a także pobierania przez pracowników zasiłków chorobowych - podał w komentarzu do danych Główny Urząd Statystyczny.

Spadek zatrudnienia we wrześniu w Polsce, w ujęciu miesięcznym, mógł być efektem wygasania tarcz antykryzysowych oraz problemów z dostępem do wykwalifikowanych pracowników - wskazują ekonomiści w komentarzach do wtorkowych danych GUS z rynku pracy. W ich ocenie, sytuacja na rynku pracy oraz poziom inflacji sprzyjają zwiększaniu żądań płacowych.

Przywracanie poziomu stóp procentowych sprzed pandemii, w bardzo ostrożnym tempie, jest nieuniknione, ale nie można na razie powiedzieć, jaki mógłby być harmonogram zmian - powiedziała w Radiu Wnet członkini RPP Grażyna Ancyparowicz. Jej zdaniem wyraźnie widać wzrost oczekiwań płacowych.

Narodowy Bank Węgier (MNB) podniósł we wtorek referencyjną, 3-miesięczną depozytową stopę o 15 pb do 1,80 proc. - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia. Było to piąte z kolei posiedzenie MNB, na którym podniesiono stopę procentową.

Nie ma powodu, aby Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe w przyszłym roku - wskazał gubernator Banku Francji i członek Rady Prezesów EBC Francois Villeroy de Galhau.

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA we wrześniu wyniosła 1,555 mln w ujęciu zanualizowanym (SAAR). Miesiąc wcześniej wskaźnik ten wyniósł 1,58 mln, po korekcie z 1,615 mln - podał Departament Handlu USA w komunikacie.

Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę domów w USA we wrześniu (wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze) wyniosła w ujęciu zanualizowanym (SAAR) 1,589 mln wobec 1,721 mln w poprzednim miesiącu, po korekcie z 1,635 mln - podał Departament Handlu.

BUDŻET, DŁUG

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy budżetowej na 2021 r. – poinformowała we wtorek kancelaria prezydenta. Prezydent podpisał także nowelizację ustawy okołobudżetowej na 2021 r.

GIEŁDA

Wtorkowe notowania przyniosły umiarkowane spadki głównych indeksów i gwałtowną przecenę kilku dużych spółek. Najniżej w historii zamknęły sesję akcje Allegro, po spadku o 3,0 proc. do 49,295 zł. Gwałtowna przecena dotknęła notowania Mercatora i JSW, które spadły po ponad 9 proc.. Zdaniem dyrektora departamentu analiz DM BPS Tomasza Czarneckiego, spadki mogą być początkiem większej przeceny, w trakcie której WIG20 znajdzie się w obszarze 2.350-2.400 pkt.

Indeks największych spółek stracił 0,5 proc. i zakończył sesję na poziomie 2.447,54 pkt. Indeks WIG również zniżkował 0,5 proc. do 74.298,79 pkt., mWIG40 stracił 0,4 proc. i zamknął sesję na 5.628,57 pkt., a sWIG80 spadł o 0,2 proc. do 21.557,19 pkt.

SPÓŁKI

Grupa Lotos szacuje, że jej oczyszczona EBITDA LIFO w trzecim kwartale 2021 roku wyniosła 1,15 mld, a zysk netto ukształtował się na poziomie 0,81 mld zł - poinformowała spółka w komunikacie, dotyczącym wstępnych danych finansowych. Szacunkowe skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły w tym czasie 9,2 mld zł.

Wolumen sprzedaży gazu ziemnego przez PGNiG w III kw. 2021 roku wyniósł 5,87 mld m sześc. wobec 5,38 mld m sześc. przed rokiem - poinformowała spółka w komunikacie, dotyczącym szacunkowych

Pepco rusza w Polsce ze sprzedażą za pośrednictwem internetowych platform zakupowych - poinformowało Pepco na swojej stronie internetowej.

Drago Entertainment szacuje, że do końca 2021 r. gra "Gas Station Simulator" osiągnie poziom 550-600 tys. sprzedanych egzemplarzy - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Aktualna sprzedaż gry przekroczyła 300 tys. sztuk.

KGL szacuje przychody ze sprzedaży w okresie styczeń-wrzesień 2021 r. na 426,8 mln zł, co oznacza wzrost o 52 proc. rdr - podała spółka w komunikacie. Według wyliczeń PAP Biznes w samym trzecim kwartale 2021 r. przychody wyniosły 149,6 mln zł, wobec 97,7 mln zł przed rokiem.

Zysk netto Quercus TFI wyniósł w trzecim kwartale 2021 roku 4,1 mln zł wobec 2,8 mln zł rok wcześniej - podała spółka w raporcie.

Cena maksymalna akcji w ofercie publicznej PolTregu, na potrzeby składania zapisów przez inwestorów indywidualnych, została ustalona na 105 zł za akcję serii M - podała spółka w suplemencie do prospektu emisyjnego.

Wojas odnotował we wrześniu 2021 roku 24,1 mln zł skonsolidowanych przychodów, co oznacza spadek rdr o 6,6 proc. - podała spółka w komunikacie.

Rafako podpisało porozumienie ze związkami zawodowymi w sprawie zwolnień grupowych. Firmę ma opuścić do 190 osób - podała spółka.

Zarząd ING Banku Śląskiego proponuje przeznaczyć na dywidendę za 2020 rok kwotę 663,51 mln zł, czyli 5,10 zł na akcję - poinformował bank w komunikacie.

Krajowy rynek TFI cały czas ma przed sobą potencjał do rozwoju, a wyniki Quercusa w IV kw. powinny być solidne - ocenił na wtorkowej konferencji wynikowej Quercus TFI prezes Sebastian Buczek. Dodał, że celem spółki jest powrót wielkości aktywów pod zarządzaniem do rekordowych 4,5 mld zł, w czym pomóc ma zbliżający się ku końcowi proces przejęcia DI Xelion.

Wolumen sprzedaży gazu ziemnego przez PGNiG w III kw. 2021 roku wyniósł 5,87 mld m sześc. wobec 5,38 mld m sześc. przed rokiem - poinformowała spółka w komunikacie, dotyczącym szacunkowych danych operacyjnych.

Zarząd Infoscanu podjął decyzję o rozpoczęciu procesu przeglądu opcji strategicznych, w tym m.in. możliwości pozyskania nowego inwestora, dokapitalizowania przez obecnych akcjonariuszy lub przejęcia albo połączenia z podmiotem "prowadzącym działalność w atrakcyjnej branży" - podała spółka w komunikacie.

Zarząd Besta planuje uruchomić skup akcji własnych po cenie 30 zł za akcję za łączną kwotę 15 mln zł - wynika z projektu uchwały na Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy.

WALUTY

Złoty znalazł się w miejscu, w którym może zarówno zacząć się osłabiać jak i umacniać do euro, a czynnikami, które będą o tym decydować w kolejnych dniach są spór Polski z UE oraz oczekiwania związane z dalszą polityką pieniężną - ocenił w rozmowie z PAP Biznes ekonomista Santander Bank Polska, Grzegorz Ogonek. Jego zdaniem, w najbliższych dniach polski rynek długu powinien się stabilizować.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5717 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1655 USD i 133,12 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

BANKI

Z dniem 19 października NBP zaprzestaje oferować bankom kredyt wekslowy - podał bank centralny w komunikacie.

TOWARY, PALIWA

Notowania miedzi na giełdzie metali w Londynie zmierzają do nowych rekordów w reakcji na oceny, że kryzys energetyczny może wpłynąć na przerwy w dostawach metali przemysłowych. Miedź w dostawach 3-miesięcznych zyskuje 0,9 proc. do poziomu 10.283,50 USD za tonę - informują maklerzy.

Ropa naftowa w USA jest wyceniana blisko najwyższych poziomów od 2014 r., po wzroście w czasie 3 poprzednich sesji o 2,5 proc. Inwestorzy oceniają skalę kryzysu energetycznego, który dotyka globalne rynki - informują maklerzy.

Bank inwestycyjny Goldman Sachs podniósł prognozy dotyczące cen gazu TTF na listopad/grudzień br. do 30 USD za mln Btu (Brytyjska jednostka ciepła). Według ekonomistów, w związku z niższym od oczekiwań przesyłem gazu gazociągiem jamalskim, ceny tego surowca muszą rosnąć, by zrównoważyć rynek.

Przebadamy możliwości interwencji na rynku węgla, by ceny wróciły do rozsądnego przedziału. Nie będziemy tolerować spekulacji – podała we wtorek w komunikacie Narodowa Komisja Rozwoju i Reform Chin (NDRC). Kontrakty terminowe na węgiel energetyczny spadają w Chinach o ponad 4 proc.

MOTORYZACJA

Problemy z dostępnością półprzewodników w motoryzacji mogą przeciągnąć się na 2022 rok - wynika z raportu KPMG "Przetrwać burzę krzemową".

WYDARZENIA Z KRAJU

PiS (wraz z Solidarną Polską i Republikanami) może liczyć na 32 proc. poparcia, Koalicja Obywatelska na 25 proc., a Polska 2050 na 10 proc. - wynika z sondażu Kantar. Do Sejmu weszłaby też Lewica (7 proc.) i Konfederacja (6 proc.), progu wyborczego nie przekroczyłyby: PSL, Kukiz'15 i Porozumienie.

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 3.931 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, z powodu Covid-19 zmarły 64 osoby, wykonano 32.412 szczepień - poinformowało w wtorek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 2.945.056 zakażeń, 76.179 zgonów i 38.322.505 szczepień.

Wiceszef MZ Waldemar Kraska poinformował, że pod koniec października możliwe jest przekroczenie liczby 5 tys. zakażeń koronawirusem dziennie. Najgorsza sytuacja panuje w woj. podlaskim i lubelskim, ale na razie nie ma planów, by wprowadzać tam dodatkowe obostrzenia.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę mającą uszczelnić zakaz handlu w niedziele. Pozwoli ona na otwarcie w niehandlowe niedziele sklepów, które świadczą świadczą też usługi pocztowe, jeśli przychody z tej działalności przekroczą 40 proc. przychodów danej placówki.

Poseł Łukasz Mejza został powołany na sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. nowych technologii w sporcie - podał resort kultury.

Znany piosenkarz Michał W. usłyszał we wtorek zarzuty w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga. Dotyczą one doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości SKOK w Wołominie na kwotę 2,8 miliona złotych.

Katarzyna P., współtwórczyni Amber Gold, pozostanie na wolności – zdecydował we wtorek Sąd Apelacyjny w Gdańsku. Utrzymał tym samym w mocy wcześniejszą decyzję sądu o uchyleniu aresztu oskarżonej. Postanowienie jest prawomocne.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen podczas wtorkowej debaty w PE, poświęconej niedawnemu wyrokowi TK na temat prymatu prawa europejskiego oświadczyła, że wyrok polskiego TK kwestionuje podstawy Unii Europejskiej. Powiedziała, że Komisja będzie działać. Wskazała, że pierwszą opcją są działania związane z procedurą naruszenia. Kolejna opcja to mechanizm warunkowości i inne narzędzia finansowe. Trzecim możliwym krokiem - jak zauważyła - jest procedura określona w art. 7.

Jeżeli instytucje powołane w traktatach przekraczają swoje kompetencje, państwa członkowskie muszą mieć narzędzia, żeby zareagować - powiedział premier Mateusz Morawiecki w PE. Prawo unijne wyprzedza prawo krajowe do poziomu ustaw i w obszarach przyznanych UE kompetencji - podkreślił.

Premier Mateusz Morawiecki zaproponował w poniedziałek podczas debaty w PE utworzenie dodatkowej izby TSUE składającej się z sędziów wybieranych przez sądy konstytucyjne krajów UE. Podkreślał, że prawo UE jest nadrzędne wobec ustaw krajowych, ale nie konstytucji.

Zalecenie dla Polski brzmi następująco: odtworzyć niezależność wymiaru sprawiedliwości, zlikwidować Izbę Dyscyplinarną i ponownie przywrócić do pracy zwolnionych bezprawnie sędziów. Proszę to uczynić - powiedziała na zakończenie debaty w PE szefowa KE Ursula von der Leyen zwracając się do polskiego premiera.

Zarząd federalny liberalnej FDP i grupa parlamentarna tej partii w niemieckim Bundestagu zatwierdziły w poniedziałek rozpoczęcie negocjacji koalicyjnych z SPD i Zielonymi. Poinformował o tym przewodniczący partii Christian Lindner. Liderka Partii Zielonych Annalena Baerbock oczekuje, że pod koniec tygodnia rozpoczną się negocjacje między jej partią a SPD i FDP w sprawie utworzenia rządu Niemiec.

We wtorek rano w Grecji, Turcji, na Cyprze, w Egipcie, Izraelu, Palestynie i Libanie zatrzęsła się ziemia. Epicentrum wstrząsów, które nie spowodowały ofiar, znajdowało się na jednej z greckich wysp – podała Agencja Reutera.

Naukowcy w Wielkiej Brytanii przyglądają się zmutowanej odmianie wariantu Delta, która odpowiada już za 6 proc. nowo wykrywanych zakażeń koronawirusem w tym kraju i prawdopodobnie rozprzestrzenia się nieco szybciej niż obecnie dominujący wariant - podały we wtorek media.

Na Ukrainie minionej doby zarejestrowano 15 579 zakażeń koronawirusem i 538 zgonów z powodu Covid-19 - poinformowało we wtorek ministerstwo ochrony zdrowia tego kraju. To najwyższy bilans przypadków śmiertelnych od początku pandemii.

1015 osób zmarło w Rosji na Covid-19 w ciągu minionej doby; jest to najwyższy wskaźnik zgonów w ciągu doby od początku pandemii. Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa od wybuchu epidemii zwiększyła się tym samym do 225 325 osób. Mieszkańcy Moskwy będący w podeszłym wieku i niezaszczepieni przeciw Covid-19 otrzymali zalecenie pozostawania w domach od 25 października. Decyzję w tej sprawie podjął we wtorek mer rosyjskiej stolicy Siergiej Sobianin w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem.

Chińskie służby medyczne zgłosiły we wtorek dziewięć nowych lokalnych zakażeń koronawirusem, najwięcej od końca września. W mieście Xian zarządzono masowe badania mieszkańców, a w Erenhocie w Mongolii Wewnętrznej poproszono ludzi o niewychodzenie z domów. (PAP Biznes)

gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości