Skrót wiadomości - środa, 20 października | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
21 paź 2021, 06:02

Skrót wiadomości - środa, 20 października

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WYWIADY I ANALIZY PAP BIZNES

Działania wobec ratingu Polski byłyby możliwe w przypadku dużego opóźnienia lub zawieszenia wypłaty znaczących transferów z UE, ale nadal daleko do tego scenariusza – powiedział PAP Biznes główny analityk agencji S&P Global Ratings na Polskę Karen Vartapetov. Dodał, że bazowym założeniem S&P pozostaje kompromis w relacjach Polski z UE.

AliExpress rozważa możliwość otwarcia platformy handlu internetowego dla polskich sprzedawców - poinformował PAP Biznes w wywiadzie Gary Topp, dyrektor generalny AliExpress na Europę Środkowo-Wschodnią. Dodał, że może to nastąpić w ciągu najbliższych miesięcy.

Przychody Asbisu wzrosły we wrześniu zarówno w porównaniu z sierpniem, jak i ubiegłym rokiem, a wysoka rentowność brutto na sprzedaży została utrzymana - poinformował PAP Biznes dyrektor Costas Tziamalis. Zdaniem dyrektora, spółka z łatwością osiągnie prognozowane na ten rok wyniki.

Analitycy oceniają, że historycznie niski kurs Allegro po wprowadzeniu Amazon Prime może być okazją do zakupów akcji na GPW. Są jednak podzieleni, co do losów kursu polskiej platformy e-commerce w dłuższym terminie. Cześć spodziewa się zwyżki notowań, gdyż Allegro pozostaje ciekawą inwestycją na warszawskim parkiecie. Inni oczekują w dłuższym terminie powrotu do spadków, gdyż przy zaostrzeniu konkurencji widzą zagrożenie dla utrzymania udziałów rynkowych i marży EBITDA.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Produkcja przemysłowa we wrześniu 2021 r. wzrosła o 8,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 11,0 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ceny produkcji przemysłowej we wrześniu 2021 r. wzrosły rdr o 10,2 proc., w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,7 proc. - podał GUS.

Wydaje się, że w kolejnych miesiącach w produkcji przemysłowej nie powinno dojść do spowolnienia - wynika z komentarzy ekonomistów. Jak wskazują, występujące problemy podażowe skłaniają firmy do podnoszenia cen.

Dane o cenach produkcji sprzedanej przemysłu we wrześniu wpisują się w obraz wysokiej presji inflacyjnej, która w części ma charakter popytowy - oceniają ekonomiści. Wskaźnik znalazł się na poziomie najwyższym od 1997 r. i jak wskazują analitycy, w kolejnych miesiącach dynamika powinna pozostać na wysokim poziomie.

Ceny liczone według HICP w Polsce we wrześniu w ujęciu rocznym wzrosły o 5,6 proc., wobec 5,0 proc. w sierpniu - podał Eurostat. Miesięcznie ceny wzrosły o 0,7 proc.

Inflacja w Polsce pozostaje na podwyższonym poziomie, wskaźnik cen będzie zbliżał się do celu NBP - tj. 2,5 proc. - przez kilka, kilkanaście kwartałów - powiedział w radiu TOK FM główny ekonomista w Ministerstwie Finansów, Łukasz Czernicki.

We wrześniu 2021 r. ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego wzrosły w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku o 15,3 proc., po wzroście o 18,2 proc. w sierpniu - podał Główny Urząd Statystyczny.

W październiku odnotowano poprawę zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca - podał Główny Urząd Statystyczny.

Nastroje wśród przedsiębiorców z sektora MŚP w IV kwartale uległy nieznacznemu pogorszeniu - wynika z najnowszego Barometru EFL. Obecnie główny wskaźnik barometru znajduje się na poziomie 50,3 pkt. czyli o 3,2 pkt. niżej niż kwartał temu.

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 3,4 proc. we wrześniu w ujęciu rdr, po wzroście 3,0 proc. w sierpniu - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano wzrost o 3,4 proc.

Na rachunku obrotów bieżących eurolandu nadwyżka (sa) w sierpniu wyniosła 13,4 mld euro - podał Europejski Bank Centralny w komunikacie.

Bank centralny Chin utrzymał stopy procentowe bez zmian, już 18. miesiąc z rzędu - podał Ludowy Bank Chin (PBOC) w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec września wzrosło o 9,1 mld zł (+0,8 proc.) mdm i wyniosło ok. 1.144,8 mld zł - podał resort finansów w szacunkowych danych.

GIEŁDA

Choć na zagranicznych rynkach giełdowych po południu przeważały wzrosty, krajowe indeksy GPW w większości zakończyły środowe notowania tuż poniżej odniesienia. W WIG20 traciły przede wszystkim: CCC, CD Projekt i część sektora paliwowego, a rosły: PGE, Orlen, KGHM i większość banków.

WIG20 stracił na środowym zamknięciu 0,18 proc. i wyniósł 2.443,11 pkt., WIG zniżkował o 0,1 proc. do 74.222,39 pkt., mWIG40 wzrósł o 0,06 proc. do 5.631,72 pkt., a sWIG80 stracił 0,05 proc. i przyjął poziom 21.545,89 pkt.

SPÓŁKI

Celem CD Projekt jest wydanie wersji gier na konsole nowej generacji w przyszłym roku - "Cyberpunka 2077" w pierwszym kwartale 2022 r., zaś gry "Wiedźmin 3: Dziki Gon" w drugim kwartale 2022 r. - podała spółka w komunikacie. Zarząd poinformował, że chce przeznaczyć dodatkowy czas na prace nad oboma projektami.

Grupa Kęty miała w trzecim kwartale 2021 r. 167,4 mln zł zysku netto, 245,2 mln zł EBITDA, 207,1 mln zł EBIT oraz 1,24 mld zł przychodów - podała spółka w raporcie kwartalnym. Wcześniej Kęty szacowały, że przychody ze sprzedaży w trzecim kwartale 2021 r. wyniosły 1,276 mld zł, EBITDA 237 mln zł, EBIT 199 mln zł, a zysk netto 158 mln zł.

InPost ma ponad 15 tys. paczkomatów w Polsce - podała spółka w komunikacie prasowym.

Walne zgromadzenie spółki Immofinanz zdecydowało 19 października o wypłacie 0,75 euro dywidendy na akcję za 2020 rok - podała spółka w komunikacie.

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko T-Mobile Polska w związku ze skargami konsumentów na nieświadomą aktywację serwisów subskrypcyjnych - poinformował urząd w komunikacie prasowym.

W dialogu z polskim dozorem jądrowym spółka Synthos Green Energy czeka na ostateczną wersję projektu zmian regulacji, dotyczących budowy obiektów energetyki jądrowej - poinformowała spółka. Synthos planuje budowę w Polsce reaktorów BWRX-300.

Wstępne wyniki Grupy Lotos za trzeci kwartał są zbliżone do oczekiwań i można je ocenić pozytywnie - uważają analitycy. W ich ocenie, na plus zaskoczył segment rafineryjny, nieco rozczarowało natomiast wydobycie. Wyniki Lotosu mogą przełożyć się też na wycenę akcji PKN Orlen.

Trans Polonia podpisała umowę zakupu 100 proc. udziałów belgijskiej spółki transportowej J. Deckers & Zn NV za 1 mln euro - poinformowała spółka w komunikacie.

Od 25 października br. ING Bank Śląski zaoferuje możliwość zamiany kredytu hipotecznego indeksowanego kursem CHF na kredyt złotowy, tak jakby od momentu jego uruchomienia był on udzielony w polskiej walucie – poinformował bank w środowym komunikacie.

Forte szacuje, że skonsolidowany wynik EBITDA w trzecim kwartale 2021 roku wyniósł 55 mln zł, czyli o 14 proc. mniej niż przed rokiem - podała spółka w komunikacie.

Holenderski bank ING poinformował w środę, iż zamierza zwrócić swoim klientom 180 mln euro nienależnie pobranych odsetek od kredytów. Wcześniej na taki krok zdecydował się największy bank Niderlandów, prywatny Rabobank.

Sąd UE oddalił w środę skargi wniesione przez Polskie Linie Lotnicze LOT na decyzje Komisji Europejskiej zezwalające na nabycie przez easyJet i Lufthansę niektórych aktywów grupy Air Berlin.

Rockbridge Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych zbyło wszystkie posiadane akcje Cherrypick Games - podał producent gier w komunikacie.

Zysk netto grupy Alumetal w trzecim kwartale 2021 roku wyniósł 29 mln zł, czyli był o 83 proc. wyższy w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku - poinformowała spółka we wstępnych danych.

WALUTY

Ze względu na konflikt rządu z UE i pogarszającą się sytuację epidemiczną w najbliższych dniach złoty pozostanie słabszy, a kurs EUR/PLN może kierować się w stronę 4,62 - ocenił w rozmowie z PAP Biznes ekonomista BNP Paribas Polska, Wojciech Stępień. Dodał, że choć rentowności SPW poszły w środę lekko w dół, to presja na wzrosty nadal się utrzyma.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5841 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1623 USD i 132,78 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

BANKI, KREDYTY

Od 1 stycznia 2022 r. stopa składana SARON zastąpi w każdej umowie i instrumencie finansowym na terenie UE stopę CHF LIBOR - wynika z rozporządzenia wykonawczego Komisji Europejskiej.

Zmiana stawki LIBOR na SARON dla klientów banku będzie miała niewielkie znaczenie, a dla banków to bardzo dobra informacja, bo nie będą musiały aneksować umów kredytowych - ocenia główny analityk Expander Advisors.

KNF na ten moment nie zakłada, żeby w 2022 r. trzeba było rozdzielać politykę dywidendową banków na półrocza, jak w bieżącym roku - powiedział PAP Biznes przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski, w kuluarach Kongresu Polskiej Izby Ubezpieczeń w Sopocie. Dodał, że z perspektywy organu nadzoru proces oferowania ugód klientom przez banki w sprawach kredytów hipotecznych w CHF wygląda dobrze.

BUDOWNICTWO, MIESZKANIA

Sytuacja na rynku materiałów budowlanych i wykończeniowych bardzo różni się od tej sprzed pandemii. Brakuje niemal wszystkich komponentów, ale szczególnie dotkliwy jest niedobór stali - ocenia szef działu doradztwa budowlanego w CBRE Krzysztof Koziar.

TOWARY, PALIWA

Notowania miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają w reakcji na rozpoczęcie działań przez chińskie władze w celu zaradzenia kryzysowi energetycznemu. Miedź w dostawach 3-miesięcznych traci 1,6 proc. wobec notowanych na zakończenie poprzedniej sesji 10.150,00 USD za tonę - informują maklerzy.

Cena ropy naftowej w USA wycofała się z najwyższych poziomów od 7 lat po tym, gdy branżowy raport wskazał na już czwarty z kolei tygodniowy wzrost amerykańskich zapasów surowca - informują maklerzy.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 431 tys. baryłek, czyli o 0,1 proc. do 426,54 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

WYDARZENIA Z KRAJU

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 5.559 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, z powodu Covid-19 zmarło 75 osób, wykonano 47.113 szczepień - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 2.950.616 zakażeń, 76.254 zgony i 38.373.412 szczepień.

Ponad jedną trzecią dobowych zakażeń generują dwa województwa: podlaskie i lubelskie. Tam sytuacja jest najbardziej krytyczna - poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jeżeli obecne trendy zakażeń w Polsce utrzymają się, rząd będzie musiał podjąć drastyczne kroki - powiedział minister zdrowia.

Jeżeli prognozy Ministerstwa Zdrowia dotyczące zachorowań na COVID-19 będą się realizowały, rząd nie będzie wprowadzał lockdownu - wynika z wypowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. MZ zakłada, że na koniec października dzienna liczba stwierdzonych zachorowań wyniesie średnio 5 tys., na koniec listopada 7-15 tys., a na koniec grudnia: 7-12 tys.

Cmentarze pozostaną otwarte w czasie nadchodzących świąt – zapewnił Niedzielski. Zapowiedział, że decyzje o ewentualnych dalszych obostrzeniach będą zależały od wzrostu zachorowań z tygodnia na tydzień.

Rząd przychyli się do naszej rekomendacji ws. możliwości podawania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 wszystkim osobom powyżej 18. roku życia — powiedział PAP dr Konstanty Szułdrzyński po spotkaniu Rady Medycznej z premierem. Dodał, że w najbliższym czasie najpewniej nie będą wprowadzane nowe obostrzenia epidemiczne.

Zmiany w rządzie zostaną dokonane w przyszłym tygodniu, czyli do końca października - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.

Pod hasłem "Drogi premierze" Nowoczesna zainicjowała w środę akcję wysyłania premierowi Mateuszowi Morawieckiemu paragonów z codziennych zakupów, by – jak powiedział przewodniczący partii Adam Szłapka – uzmysłowić szefowi rządu wzrost cen.

Senat nie zajmie się wnioskiem prokuratury o uchylenie immunitetu marszałka izby Tomasza Grodzkiego. Wicemarszałek Izby Bogdan Borusewicz poinformował prokuraturę regionalną w Szczecinie, że postanowił pozostawić wniosek bez biegu, ponieważ nie został on poprawiony, o co wnioskował Senat.

Już 331 osób usłyszało zarzuty związane z nielegalnym przewożeniem migrantów - poinformował PAP rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że procederem tym zajmują się głównie cudzoziemcy różnych nacji często posiadający obywatelstwo lub prawo pobytu w Niemczech.

Główny inspektor sanitarny wz. Krzysztof Saczka zaapelował w środę o szczepienia przeciw grypie. Mówił, że jest to najskuteczniejsza ochrona przed tą chorobą i jej powikłaniami. Podał, że od września tego roku na grypę zachorowało w Polsce blisko pół miliona osób.

49 proc. Polaków popiera protest pracowników ochrony zdrowia, a 21 proc. jest mu przeciwnych – wynika z sondażu CBOS. 24 proc. zadeklarowało obojętność. Jednocześnie 46 proc. ankietowanych jako niewystarczającą określiło reakcję rządu na protest. Odpowiednia była dla 26 proc. respondentów.

W zeszłym roku za przestępstwa rasistowskie, z nienawiści i związane z propagowaniem faszyzmu zarzuty usłyszały 622 osoby; do sądów trafiły 304 akty oskarżenia, skazano 421 osób, a 11 uniewinniono - wynika z danych statystycznych przekazanych RPO przez Prokuraturę Krajową.

Nurkowie wydobyli z Bugu w pobliżu m. Woroblin (pow. bialski) ciało 19-letniego Syryjczyka, którego poszukiwano od wtorkowego poranka; okoliczności jego śmierci bada policja i prokuratura - dowiedziała się PAP. Według wstępnych ustaleń policji, dwaj obywatele Syrii usiłowali nielegalnie przeprawić się przez Bug z terytorium Białorusi.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli poinformował, że zwrócił się do służb prawnych PE o przygotowanie pozwu przeciwko Komisji Europejskiej za niestosowanie rozporządzenia ws. mechanizmu warunkowości w budżecie UE.

Czeskie ministerstwo środowiska zaproponowało stronie polskiej wznowienie negocjacji w sprawie kopalni Turów. Rzeczniczka resortu Petra Roubiczkova powiedziała, że ma on poparcie przedstawicieli koalicji, która negocjuje powstanie nowego rządu Czech.

Rząd Czech zdecydował w środę na nadzwyczajnym posiedzeniu o zaostrzeniu restrykcji sanitarnych związanych z Covid-19. Od poniedziałku maseczki będą obowiązkowe we wszystkich wnętrzach, a od 1 listopada personel restauracji ma sprawdzać zaświadczenia o szczepieniach.

Szef MSW Niemiec Horst Seehofer wykluczył możliwość zamknięcia granicy polsko-niemieckiej. "Zamknięcie granicy nie jest przez nikogo planowane i byłoby prawnie bardzo wątpliwe, ponieważ Polacy ze swojej strony podjęli bardzo mocne inicjatywy, aby zapobiec nielegalnej migracji" - powiedział minister.

W Niemczech Annalena Baerbock, liderka Zielonych, opowiedziała się za nieudzieleniem koncesji na eksploatację gazociągu Nord Stream 2. Zgodnie z europejskim prawem energetycznym, powinna obowiązywać reguła dotycząca uniezależnienia operatorów gazociągów od dostawców gazu – podkreśliła na łamach mediów z grupy Funke.

W Niemczech w ciągu ostatniej doby zgłoszono 17.015 nowych infekcji koronawirusem – poinformował w środę Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Tydzień temu było to 11.903 infekcji, nastąpił więc znaczący wzrost w ciągu ostatniego tygodnia – podaje tygodnik „Der Spiegel”.

57 proc. Francuzów uważa, że ich siła nabywcza zmniejszyła się od 2017 r. – wynika z opublikowanego w środę sondażu Elabe dla stacji BFMTV. Jest to zdecydowanie najważniejszy temat dla Francuzów przed wyborami prezydenckimi w 2022 roku – oceniają autorzy badania.

Od 1 listopada w miejscach pracy w Austrii obowiązywać będzie certyfikat potwierdzający zaszczepienie przeciw Covid-19, wyzdrowienie lub uzyskanie negatywnego wyniku testu - poinformował minister zdrowia Wolfgang Mueckstein po posiedzeniu rządu w środę.

Zbiorniki wodne w Norwegii są napełnione obecnie w 67,5 proc. Tak niskiego stanu wód nie było w kraju od 2006 roku - podała w środę Norweska Dyrekcja Zasobów Wodnych i Energii. Według ekspertów może to wywindować ceny energii.

Ponad jedna czwarta Hiszpanów (26,4 proc.), tj. 12,5 mln osób jest zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, a 9,5 proc. ludności, tj. 4,5 mln osób, żyje w skrajnym ubóstwie - wynika z raportu hiszpańskiego oddziału Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu (EAPN-ES) za 2020 rok.

Lider centrowo-prawicowej partii Związek Zbawienia Rumunii (USR) Dacian Ciolos, któremu prezydent Rumunii Klaus Iohannis powierzył misję stworzenia nowego rządu, nie uzyskał w środę wotum zaufania w parlamencie - poinformowała Agencja Reutera. Powierzając Ciolosowi 11 października misję stworzenia kolejnego rządu, prezydent powiedział, że partia USR jako jedyna zaproponowała mu kandydata na premiera.

Na Ukrainie poprzedniej doby zarejestrowano prawie 19 tys. zakażeń koronawirusem i prawie 500 zgonów na Covid-19 - wynika ze środowych danych ministerstwa ochrony zdrowia tego kraju. To najwyższy dzienny bilans infekcji od wiosny.

3480 zakażeń koronawirusem zanotowano minionej doby na Słowacji - poinformował tamtejszy resort zdrowia. To najwięcej od połowy marca br., gdy w kraju rozpoczynała się druga fala pandemii. W 10 z 79 słowackich powiatów mają od poniedziałku obowiązywać najsurowsze środki przeciwepidemiczne.

Rosja zanotowała w środę rekordowo wysoki dzienny przyrost zgonów na Covid-19: zmarło 1028 osób cierpiących na tę chorobę – wynika z danych rosyjskiego sztabu operacyjnego ds. walki z koronawirusem.

Republikańska kongresmenka Liz Cheney zasugerowała w środę, że były prezydent USA Donald Trump i jego były doradca Steve Bannon mogli być osobiście zaangażowani w planowanie ataku na Kapitol 6 stycznia. Wezwała partyjnych kolegów do zagłosowania za postawieniem Bannonowi zarzutów za uchylanie się od zeznań.

Lider opozycji w Rosji Aleksiej Nawalny, więziony w swoim kraju z pobudek politycznych, otrzymał w środę Nagrodę Sacharowa Parlamentu Europejskiego w dziedzinie praw człowieka za wolność myśli.

Ludobójstwo w prowincji Sinciang musi się skończyć - oświadczył w środę nominowany przez prezydenta Joe Bidena na ambasadora USA w Chinach Nicholas Burns. Chiny muszą także zaprzestać nadużyć w Tybecie i nękania Tajwanu - dodał przed komisją spraw zagranicznych Senatu USA.

Brytyjska minister spraw wewnętrznych Priti Patel zwróciła się w środę do sił policyjnych w całym kraju o pilne przedstawienie informacji na temat przypadków wstrzykiwania młodym kobietom w klubach nocnych nieznanej substancji odurzającej, po której traciły świadomość.

(PAP Biznes)

gor/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości