Skrót wiadomości - piątek, 22 października, 18.00 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
22 paź 2021, 18:02

Skrót wiadomości - piątek, 22 października, 18.00

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WYWIADY I ANALIZY PAP BIZNES

Polityka pieniężna powinna podlegać stopniowej normalizacji, a stopy procentowe powinny stopniowo wracać do poziomów sprzed pandemii - powiedział PAP Biznes członek RPP Rafał Sura. Według ekonomisty, w ciągu roku inflacja nie obniży się do 3,5 proc., a w gospodarce widać wyraźną presję płacową, której trzeba przeciwdziałać.

Ronson Development spodziewa się utrzymania silnego popytu na mieszkania w IV kwartale. Spółka nie widzi stabilizacji w zakresie kosztów inwestycji i odczuwa presję na marże. Priorytetem jest optymalny mix między wolumenem sprzedaży a marżą - poinformował PAP Biznes prezes Boaz Haim. Do oferty w najbliższych dwóch kwartałach może trafić ponad 700 lokali.

Zysk giełdowych banków w III kwartale 2021 r. wyniesie łącznie 3 mld zł, będzie więc 18 proc. wyższy niż rok wcześniej i zbliżony do wyniku z ubiegłego kwartału. Bankom pomogą rosnące przychody z podstawowej działalności, a ciążyć będą rezerwy na kredyty w CHF - wynika z danych zebranych przez PAP Biznes.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

W październiku br. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w większości prezentowanych obszarów gospodarki Polski kształtuje się na poziomie zbliżonym do notowanego we wrześniu br., choć w większości badanych obszarów odnotowuje się pogorszenie prognoz - podał Główny Urząd Statystyczny.

NBP już teraz mógłby wspierać transformację energetyczną, np. przez preferencje dla zielonych aktywów w repo, czy przy ustalaniu poziomu rezerwy obowiązkowej dla banków, a także powinien podjąć analizy ws. możliwości zielonego QE - wynika z tez wystąpienia członka RPP Łukasza Hardta w trakcie panelu Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w październiku 58,5 pkt. wobec 58,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano, że indeks wyniesie 57,1 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w październiku 54,7 pkt. wobec 56,4 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano wskaźnik na 55,4 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w październiku 58,2 pkt. wobec 58,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano, że indeks wyniesie 56,6 pkt.

Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w październiku 57,3 pkt. wobec 55 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu.

BUDŻET, DŁUG

Wyrównany sezonowo deficyt sektora finansów publicznych w Polsce w II kwartale 2021 roku wyniósł 1,3 proc. PKB - podał Eurostat.

GIEŁDA

Na ostatniej w tym tygodniu sesji krajowe indeksy w większości kontynuowały trend spadkowy. Ostatecznie WIG20 zamknął tydzień 1,5-proc. stratą. Choć w piątek po mocnej przecenie odbijały KGHM, JSW, CD Projekt czy Allegro, to przeważyły spadki sektora bankowego, paliwowego i telekomów.

Na piątkowym zamknięciu WIG20 stracił 0,42 proc. do 2.417,09 pkt., WIG zniżkował o 0,29 proc. do 73.602,06 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,13 proc. do 5.618,72 pkt., a sWIG80 spadł o 0,39 proc. do 21.407,82 pkt.

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW spadł o 0,1 pkt. proc. i wyniósł 45 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego zwiększył się z kolei o 3,3 pkt. proc. do 33,9 proc. - podało Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w komunikacie.

SPÓŁKI

CD Projekt zawarł umowę inwestycyjną dotyczącą kupna 60 proc. amerykańskiej spółki deweloperskiej The Molasses Flood, znanej z gier survivalowych "The Flame in the Flood" oraz "Drake Hollow" - poinformował CD Projekt w komunikacie.

Sprzedaż miedzi przez KGHM we wrześniu 2021 roku wyniosła 66,2 tys. ton, co oznacza wzrost rdr o 24 proc. Produkcja miedzi płatnej wyniosła w tym czasie 63,7 tys. ton, czyli wzrosła o 16 proc. rdr - poinformował KGHM w komunikacie dotyczącym wstępnych wyników produkcyjnych i sprzedażowych.

Rada nadzorcza Alior Banku powierzyła kierowanie pracami zarządu wiceprezesowi Maciejowi Brzozowskiemu w okresie od 23 października 2021 r. do momentu powołania osoby wskazanej przez radę na stanowisko prezesa - poinformował bank w komunikacie.

Portfel zamówień grupy ZUE ma obecnie wartość ok. 1,18 mld zł - podała spółka w komunikacie. ZUE poinformowało również o podpisaniu umowy z PKP PLK o łącznej wartości 84,9 mln zł brutto (69 mln zł netto) na rewitalizację infrastruktury kolejowej.

Mabion otrzymał od Federalnej Agencji ds. Leków i Produktów Leczniczych w Belgii zgodę na przeprowadzenie badania klinicznego leku MabionCD20 u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów na terenie Belgii - podała spółka w komunikacie.

Arctic Paper i Rottneros podpisały list intencyjny w sprawie budowy fabryki opakowań z formowanego włókna celulozowego w Kostrzynie nad Odrą. Szacunkowa wartość inwestycji to 12-15 mln euro (ok. 55-70 mln zł), z czego udział Arctic Paper wyniesie 50 proc. - podał producent papieru w komunikatach.

Stalexport Autostrady szacuje, że narastająco w okresie trzech kwartałów 2021 roku odnotował 94,5 mln zł zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej wobec 84,8 mln zł zysku przed rokiem - poinformowała grupa w komunikacie.

Lena Lighting szacuje, że jej zysk netto narastająco po trzech kwartałach 2021 roku spadł rdr o 10,5 proc., do 5,5 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie. Przychody zwiększyły się w tym okresie o 18,2 proc. i wyniosły 100,8 mln zł.

Wycena PolTregu na poziomie ceny maksymalnej jest dość wysoka. Innowacyjność technologii i zaawansowanie kliniczne projektów może wspierać taki poziom wyceny, ale brak komercyjnych umów współpracy i niewielka liczba pozyskanych grantów zwiększają poziom ryzyka - oceniła Katarzyna Kosiorek, analityczka Trigon DM.

Kernel Holding sprzedał 220,7 tys. ton oleju słonecznikowego w pierwszym kwartale roku obrotowego 2020/21, co oznacza spadek o 25 proc. rok do roku - podała spółka w komunikacie.

Zarząd spółki Suwary podjął decyzję o rozpoczęciu przeglądu opcji strategicznych związanych z dalszym rozwojem działalności - poinformowała spółka w komunikacie.

Newag podpisał umowę z PKP Intercity na dostawę 10 lokomotyw elektrycznych wielosystemowych wraz ze świadczeniami dodatkowymi - poinformował Newag w komunikacie. Umowa przewiduje dla zamawiającego prawo opcji zamówienia kolejnych 5 lokomotyw wraz z usługą utrzymania.

Grupa Trakcja miała w III kwartale 2021 r. blisko 7,3 mln zł zysku netto, 28 mln zł zysku EBITDA oraz 37 mln zł zysku brutto ze sprzedaży, przy przychodach na poziomie 436,5 mln zł - podała spółka we wstępnych szacunkach.

British Automotive Holding (BAH) podpisał porozumienie, na mocy którego zobowiązał się do spłaty w ratach do 30 czerwca 2026 roku solidarnie z British Automotive Polska (BAP) 33,6 mln euro zadłużenia względem Jaguar Land Rover Limited - poinformowała British Automotive Holding w komunikacie.

Konsorcjum na czele z ZUE złożyło najkorzystniejszą umowę w postępowaniu przetargowym na zaprojektowanie i budowę zajezdni tramwajowej Annopol w Warszawie - poinformowało ZUE w komunikacie. Wartość netto złożonej oferty wynosi 532,6 mln zł (z czego około 50 proc. przypada na ZUE).

WALUTY

W przyszłym tygodniu złoty pozostanie słabszy, a EUR/PLN będzie poruszał się wokół wyjściowego poziomu 4,60 - ocenił w rozmowie z PAP Biznes analityk TMS Brokers, Maciej Madej. Jego zdaniem, choć rentowności SPW znów poszły w górę, to nadal obowiązuje trend wzrostowy.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,6072 - poinformował NBP.

BANKI

Wartość udzielonych przez banki kredytów konsumpcyjnych ogółem we wrześniu wzrosła mdm o 1.247,4 mln zł i wyniosła 207.076,9 mln zł - wynika z danych NBP.

FUNDUSZE

Fundusze emerytalne we wrześniu 2021 roku kupiły akcje za 354 mln zł - wynika z szacunków Trigon DM. Popyt na akcje zagraniczne przewyższał zakupy akcji polskich szósty miesiąc z rzędu.

BUDOWNICTWO, MIESZKANIA

Liczba nowych mieszkań wprowadzanych na warszawski rynek maleje, co wpływa na poziom sprzedaży. W trzecim kwartale sprzedanych zostało 4 tys. lokali, czyli niemal o jedną trzecią mniej niż w kwartale drugim – wynika z danych redNet Property Group i CBRE.

ENERGETYKA

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka skierował do prac rządu projekt ustawy wprowadzający dodatki dla odbiorcy wrażliwego - podało Ministerstwo w komunikacie prasowym. Projekt ustawy ma na celu m.in. wprowadzenie nowych dodatków energetycznych, zwiększenie ochrony odbiorcy wrażliwego oraz innych, niefinansowych narzędzi wsparcia. Dodatkowo wprowadza do naszego systemu prawnego pojęcie ubóstwa energetycznego.

TOWARY, PALIWA

Notowania miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną po tym, jak na zakończenie poprzedniej sesji zniżkowały o 3,5 proc. Metal w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany wyżej o 0,7 proc. - po 9.904,00 USD za tonę - informują maklerzy.

Cena ropy naftowej w USA spada, a surowiec wytraca zwyżki notowań, które napędzał globalny kryzys energetyczny - informują maklerzy.

W kolejnych tygodniach średnie ceny paliw na stacjach mogą przekroczyć 6 zł/l - prognozują analitycy BM Reflex.

WYDARZENIA Z KRAJU

Celujemy, żeby od 2 listopada uruchomić system skierowań na przyjęcie trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 dla osób od 18 roku życia - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Skierowanie będą wystawiane wszystkim zaszczepionym sześć miesięcy po ostatniej dawce - dodał.

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 5.706 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, z powodu Covid-19 zmarło 59 osób, wykonano 66.423 szczepienia - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 2.961.923 zakażenia, 76.359 zgonów i 38.510.829 szczepień.

W szpitalach są 4264 osoby z COVID-19, w tym 353 pacjentów podłączonych do respiratorów – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Rok temu hospitalizowanych było 10 091 osób z COVID-19, w tym 812 pod respiratorami.

W październiku poparcie dla rządu Mateusza Morawieckiego spadło o 1 pkt proc. do 33 proc. - wynika z badania CBOS. Odsetek przeciwników działań obecnego rządu pozostał bez zmian na poziomie 38 proc. Obojętny stosunek do rządu deklaruje 25 proc. badanych, o 1 pkt proc. więcej niż w poprzednim badaniu.

Minionej doby było ponad 300 interwencji służb technicznych w związku z pogodą. Były przerwy w ruchu w województwach: dolnośląskim, opolskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim i warmińsko-mazurskim - poinformował w piątek rano rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe Mirosław Siemieniec.

Rzecznik komendanta głównego PSP Krzysztof Batorski przekazał, że w związku z silnym wiatrem minionej doby było ponad 10,3 tys. interwencji. "Strażacy przeprowadzili 10 361 interwencji związanych z silnym wiatrem. Najwięcej w województwach: dolnośląskim - 2201; wielkopolskim - 1920; kujawsko-pomorskim - 1193; zachodniopomorskim - 891; mazowieckim - 877, lubuskim - 808" - poinformował. Strażacy odnotowali cztery ofiary śmiertelne. 18 osób zostało rannych, w tym 7 ratowników PSP.

Przed TK - w rocznicę wyroku ws. aborcji - konferencje zorganizowali zarówno jej przeciwnicy jak i zwolennicy. Pierwsi wskazywali, że wyrok jest wynikiem wielu lat inicjatyw antyaborcyjnych; drudzy zwracali uwagę na to, że wyrok był decyzją polityczną, która pozbawiła kobiety wyboru.

O przestrzeganie norm i zasad sanitarnych w związku ze zbliżającymi się uroczystościami Wszystkich Świętych, zwłaszcza o noszenie maseczek w zamkniętych przestrzeniach, zaapelował w piątek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Komisja Europejska nie uruchomi mechanizmu warunkowości w budżecie UE przed wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie skarg Polski i Węgier na ten mechanizm - poinformowała w piątek przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

System dyscyplinarny dla sędziów musi zostać zmieniony, a sędziowie odwołani niezgodnie z prawem muszą zostać przywróceni do pracy; oczekujemy, że Polska wdroży orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE - poinformowała w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji prasowej po szczycie UE w Brukseli.

Unijni przywódcy obradujący w Brukseli uzgodnili konkluzje w kwestii cen energii. Szefowie państw i rządów chcą, by Komisja Europejska zbadała działanie rynku gazu i prądu oraz unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS).

Po ponad dwóch godzinach od oficjalnego rozpoczęcia zakończyła się demonstracja związkowców z NSZZ "Solidarność" przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Piątkowa manifestacja była protestem przeciwko postanowieniom TSUE w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów. Protest miał pokojowy przebieg.

W Mołdawii wprowadzony będzie stan wyjątkowy w związku z kryzysem gazowym - zapowiedziała w piątek premier tego kraju Natalia Gavrilita, cytowana przez portal NewsMaker. W kraju brakuje gazu, ciśnienie w systemie przesyłu surowca jest na "krytycznym poziomie" - zaalarmowała.

Francuzi, których dochody wynoszą mniej niż 2 tys. euro netto miesięcznie, otrzymają jednorazowo 100 euro "dodatku inflacyjnego", który ma zrekompensować wzrost cen energii, paliw i innych produktów - zapowiedział w czwartek premier Francji Jean Castex.

Dziewiąty dzień z rzędu rośnie wskaźnik siedmiodniowej zachorowalności na koronawirusa w Niemczech. W piątek rano według Instytut Roberta Kocha (RKI) wartość nowych zakażeń na 100 000 mieszkańców w ciągu tygodnia po raz pierwszy od połowy maja przekroczyła poziom 90 i wynosi 95,1. Tydzień temu wskaźnik ten wynosił 68,7 pkt.

Ministerstwo zdrowia Czech zdecydowało w piątek, że od poniedziałku zmienią się warunki wjazdu do kraju dla osób niezaszczepionych przeciw Covid-19, m.in. z Polski. Polska, a także Cypr i Holandia będą teraz traktowane jako państwa o wysokim stopniu ryzyka epidemicznego.

Na Ukrainie w czwartek zarejestrowano prawie 24 tys. zakażeń koronawirusem i ponad 600 zgonów z powodu Covid-19 - informuje w piątek resort ochrony zdrowia. To drugi dzień z rzędu z rekordową liczbą infekcji i przypadków śmiertelnych.

Drugie największe miasto Australii Melbourne i stan Wiktoria po 77 dniach znosi lockdown - poinformowała w piątek Agencja Reutera. Od marca ubiegłego roku miasto było sześciokrotnie zamykane w lockdownie; łącznie trwał on prawie dziewięć miesięcy - 262 dni, co stanowi światowy rekord.

Luksemburg jako pierwsze państwo w Europie zalegalizuje użycie i uprawę marihuany na własny użytek - poinformował w piątek brytyjski dziennik "Guardian". Według ministerstwa sprawiedliwości krok jest podyktowany chęcią liberalizacji konsumpcji i uprawy rośliny "we własnych czterech ścianach".

W rękach amerykańskiego aktora i producenta filmowego Aleca Baldwina podczas kręcenia westernu wystrzelił pistolet–rekwizyt. Zginęła operatorka, a reżyser został ranny – poinformowała w piątek agencja Associated Press. (PAP Biznes)

gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości