DZIEŃ NA RYNKACH: Niewielkie wzrosty futures w USA; uwaga na wynikach spółek | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
25 paź 2021, 14:19

DZIEŃ NA RYNKACH: Niewielkie wzrosty futures w USA; uwaga na wynikach spółek

Kontrakty w USA są na niewielkich plusach, a inwestorzy czekają na wyniki spółek Big Tech za III kw. w tym tygodniu. Giełdy w Europie są głównie na plusach. Obligacje osłabiają się, a ceny ropy rosną.

Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,08 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,01 proc., a na Nasdaq Comp. idą w górę o 0,25 proc.

Akcje Pinteresta spadają o 14 proc. przed sesją po tym, jak PayPal poinformował, że w tej chwili nie dąży do przejęcia firmy zajmującej się mediami społecznościowymi. PayPal idzie w górę o 5,5 proc. przed sesją.

Tesla rośnie o 4,5 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak Morgan Stanley podniósł cenę docelową dla akcji spółki do 1.200 USD z 900 USD.

Niektóre z największych firm technologicznych mają w tym tygodniu ogłosić swoje wyniki za III kw., w tym Facebook w poniedziałek, a Alphabet, Microsoft, Amazon i Apple w następnych dniach. Jedna trzecia spółek z indeksu Dow ma również opublikować wyniki kwartalne w tym tygodniu, w tym Caterpillar, Coca-Cola, Boeing i McDonald's.

Według danych Refinitiv ze 117 spółek z indeksu S&P 500, które do tej pory opublikowały wyniki, 84 proc. firm w III kw. notuje zyski powyżej oczekiwań. Według Refinitiv zyski w III kwartale wzrosną o 35 proc.

"Transport, produkty luksusowe i technologie o dużej kapitalizacji prowadziły rynek do wzrostów w ciągu ostatnich dwóch tygodni, sygnalizując, że obawy o wzrost PKB związane z ograniczeniami łańcucha dostaw zaczynają zanikać” – powiedziała Lindsey Bell, główny strateg inwestycyjny w Ally Invest.

W piątek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,21 proc., do 35.677,02 pkt. To nowy rekord tego indeksu, który notuje serię trzech wzrostowych tygodni z rzędu. Poprzedni rekord Dow ustanowił 16 sierpnia. S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,11 proc., do 4.544,90 pkt. Indeks przerwał serię siedmiu wzrostowych sesji z rzędu. Nasdaq Composite stracił 0,82 proc. i zamknął sesję na poziomie 15.090,20 pkt.

Od początku październiku Dow i S&P 500 zyskały już po około 5 proc., a Nasdaq w tym czasie wzrósł o około 4 proc. Prym w październikowym rajdzie na szerszym rynku wiedzie sektor energetyczny, który w tym miesiącu wzrósł o 11 proc. W tym samym okresie przemysł, nieruchomości, materiały i finanse wzrosły o co najmniej 7 proc.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 15,84 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,08 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 0,28 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 0,18 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,34 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,03 proc.

HSBC Holdings zwyżkuje o 1,5proc. po zanotowaniu przez tego pożyczkodawcę wyższego zysku od prognoz analityków.

Hiszpański Sabadell rośnie o 5,5 proc. po tym, jak poinformował, że jego zarząd odrzucił ofertę brytyjskiego Co-operative Banku dotyczącą przejęcia jego spółki zależnej TSB.

Ssab drożeje o 4 proc. po publikacji pozytywnych wyników finansowych za III kw.

Weir Group zyskuje 2 proc. po tym, jak analitycy Exane BNP Paribas podwyższyli rekomendację dla akcji tej firmy do "powyżej rynku".

Ratos spada o 5 proc. Wyniki za III kw. rozczarowały rynkowych graczy.

James Fisher zniżkuje o 35 proc. po ostrzeżeniach dotyczących zysku.

Know It AB traci 8 proc. po obniżeniu rekomendacji dla akcji tej spółki do "trzymaj" z "kupuj" przez analityków SEB Equities.

Według danych Refinitiv spośród 18 proc. firm z indeksu STOXX 600, które do tej pory opublikowały raporty za III kw., 63 proc. przekroczyło prognozy analityków dot. zysków.

"Rynek od kilku tygodni niepokoi się ryzykiem stagflacji. I za każdym razem, gdy ceny ropy rosną, rynek zaczyna się obawiać, że ryzyko stagflacji powraca. Myślę jednak, że wyniki spółek będą przyzwoite. Głównym problemem jest tutaj ograniczenie marż zysku, które dotyczy rynku akcji” – powiedział Andrea Cicione, szef ds. strategii w TS Lombard.

Dolar umacnia się o 0,16 proc. wobec koszyka walut do 93,79 pkt.

Eurodolar idzie w dół o 0,37 proc. do 1,1604.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,13 proc. do 113,66.

Kurs funta zwyżkuje o 0,04 proc. wobec dolara do 1,3755.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 2 pb do 1,66 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji rośnie o 3 pb do 2,1 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 120 pb, natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 160 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 1 pb do -0,1 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na grudzień są wyceniane po 84,70 USD za baryłkę, po wzroście o 1,11 proc., a grudniowe futures na Brent idą w górę o 0,95 proc. do 86,34 USD/b.

DECYZJA EBC W CZWARTEK

Rynki czekują na decyzję EBC, która będzie opublikowana w czwartek o 13.45. O 14.30 odbędzie się konferencja prasowa prezes EBC Christine Lagarde, podczas której zostanie zaprezentowane uzasadnienie decyzji.

"Posiedzenie EBC w czwartek prawdopodobnie nie przyniesie zmian w parametrach polityki pieniężnej i komunikacji władz monetarnych strefy euro – zapowiedziano, że nastąpi to w grudniu. Prezes Christine Lagarde prawdopodobnie będzie kontynuowała narrację o przejściowym charakterze wzrostu inflacji, próbując w ten sposób ograniczyć wzrost rynkowych stóp. Zadanie staje się jednak coraz trudniejsze w związku z obserwowaną zmianą nastawienia innych banków (BoE i Fed), a także wobec ciągłego wzrostu bieżącej inflacji w strefie euro” – napisano w Dzienniku Ekonomicznym PKO Banku Polskiego.

„Instrumenty pochodne coraz silniej wyceniają podwyżki stopy depozytowej w strefie euro zakładając, że do pierwszego ruchu dojdzie już w 2022 r. Na najbliższym posiedzeniu retoryka EBC powinna być jednak bardziej umiarkowana, a uwaga koncentrować się na perspektywach końca programu PEPP. Wiele wskazuje na to, że skup aktywów będzie kontynuowany w II kw. 2022 r. w oparciu o inne instrumenty (np. poprzez kontynuację i rozszerzenie APP). Taki sygnał mógłby sprowokować korektę na europejskim rynku długu, ponieważ odsuwa w czasie moment pierwszej podwyżki” -dodano.

KURS LIRY REKORDOWO NISKI

Turecka lira osłabia się względem dolara o 2,65 proc. do rekordowo niskiego poziomu 9,6806, osiągając najniższy w historii poziom 9,82 do dolara wcześniej tego dnia. Do tej pory w tym roku kurs liry spadł o 24 proc. w stosunku do dolara.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował w sobotę, że nakazał ministerstwu spraw zagranicznych uznanie za persona non grata ambasadorów 10 państw zachodnich, w tym USA, Niemiec i Francji.

Ambasadorzy Kanady, Danii, Holandii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Nowej Zelandii, USA, Francji i Niemiec zostali wezwani w ubiegły wtorek do MSZ w Ankarze w związku z oświadczeniem, w którym napisali m.in., że sprawa Kavali "rzuca cień na szacunek dla demokracji" i wezwali Turcję do pilnego uwolnienia działacza.

Analitycy ostrzegają, że lira będzie pod dalszą presją, jeśli Erdogan będzie kontynuował tę ścieżkę. Turecka waluta osiągnęła już rekordowo niski poziom w poprzednim tygodniu po tym, jak turecki bank centralny obniżył główną stopę procentową pomimo rosnącej inflacji.

„Jeśli groźba Erdogana zostanie zrealizowana, wywoła to najgorszy kryzys między Turcją a światem zachodnim od czasu dojścia AKP i Erdogana do władzy w 2002 roku. Jest oczywiste, że kurs liry będzie spadał pod wpływem silnej presji” – napisał w raporcie współprzewodniczący Teneo, Wolfango Piccoli.

„Brak zachodniego przedstawiciela dyplomatycznego w Ankarze zaszkodzi Erdoganowi. Te kraje mogą zmniejszyć interakcje z reżimem Erdogana, a inwestycje w Turcji na tym ucierpią” – powiedział Timothy Ash, strateg rynków wschodzących w Bluebay Asset Management.

Obserwatorzy zauważają, że ministerstwo spraw zagranicznych nie wykonywało jeszcze poleceń Erdogana, ponieważ żaden z dyplomatów nie został formalnie powiadomiony. Odpowiedzialny za wykonanie nakazu minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu nie skomentował jeszcze sprawy.

PONAD 4,95 MLN OFIAR KORONAWIRUSA

Według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa na całym świecie potwierdzono łącznie 243,69 mln infekcji Covid-19. Liczba zgonów z tego powodu sięgnęła 4,95 mln.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa podał, że w USA w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 148 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 17.102 kolejnych osób. Najnowsze dane wskazują, że od wybuchu epidemii w Ameryce odnotowano łącznie 45,44 mln przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi 735.941.

W ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii wykryto 38.740 zakażeń koronawirusem oraz stwierdzono 71 zgonów z powodu Covid-19. Od początku pandemii w Wielkiej Brytanii stwierdzono prawie 8,81 mln zakażeń, z powodu których zmarło 139.950 osób.

W ciągu ostatniej doby berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI) odnotował w Niemczech 11.411 infekcji koronawirusem, a także 15 zgonów związanych z Covid-19. RKI naliczył w Niemczech 4,47 mln wykrytych infekcji SARS-CoV-2 od początku pandemii. Liczba zgonów związanych z Covid-19 wzrosła do 95.121.

W ciągu minionej doby zarejestrowano we Francji 5.005 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, 4 chorych zmarło w szpitalach. Od początku pandemii koronawirusem zakaziło się 7,22 mln osób, z których 118.405 zmarło.

Ministerstwo Zdrowia Włoch poinformowało, że minionej doby zarejestrowano 25 zgonów na Covid-19 i ponad 3.721 nowych zakażeń koronawirusem. Liczba zmarłych we Włoszech od początku pandemii wynosi 131.824. Liczba przypadków wzrosła do 4,74 mln. (PAP Biznes)

kkr/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości