B.Millennium chce mieć w IV kw. ok. 2 tys. ugód ws. kredytów CHF; bank chce wyjść z emisją pod MREL | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
26 paź 2021, 11:26

B.Millennium chce mieć w IV kw. ok. 2 tys. ugód ws. kredytów CHF; bank chce wyjść z emisją pod MREL

Bank Millennium liczy, że w IV kwartale podpisze około 2 tys. ugód z kredytobiorcami walutowych kredytów hipotecznych. Bank w ciągu pół roku może wyjść na rynek z emisją obligacji pod wymóg MREL - poinformowali przedstawiciele banku.

"Nie prognozowaliśmy tak dużej liczby kwartalnie, pewnie bardziej oczekiwaliśmy około 2 tys. kwartalnie. Bylibyśmy bardzo zadowoleni, jeżeli poziom będzie taki sam, jak w poprzednim kwartale, ale uznamy za sukces, jeżeli to będzie trochę niżej, na poziomie około 2 tys." - powiedział prezes banku Joao Bras Jorge.

"Liczba ugód była dużo większa niż liczba nowych pozwów sądowych. W samym III kwartale było to ponad 2,5 tys. ugód zwartych z klientami" - dodał wiceprezes Fernando Bicho.

Prezes pytany, czy rezerwy związane z kredytami wpływają na akcję kredytową banku powiedział, że "generalnie nie".

Przedstawiciele banku poinformowali, że zdecydowana większość ugód dotyczyła konwersji kredytu na złoty.

„Proponowaliśmy również rozwiązania dla klientów, którzy są już w sądach (….) uważamy, że jest również możliwość znalezienia dobrych ugód z klientami, którzy już złożyli pozwy” - powiedział prezes.

Millennium podał we wtorek, że oprócz rezerw na ryzyko prawne związane z walutowymi kredytami hipotecznymi dodatkowo poniósł koszty związane z dobrowolnymi rozwiązaniami (m.in. zamiana na kredyty hipoteczne w zł, przedpłaty, wcześniejsza całkowita spłata) uzgodnionych na negocjowanych warunkach z kredytobiorcami z walutowymi kredytami hipotecznymi.

Koszt tych dobrowolnych konwersji w III kwartale wzrósł do 145,7 mln zł z 55 mln zł w II kwartale i 16,9 mln zł w I kwartale.

Wiceprezes Fernando Bicho poinformował, że bank rozważa możliwość emisji instrumentów, które kwalifikują się do wymogów MREL.

„To powinno prawdopodobnie nastąpić w ciągu najbliższych 6 miesięcy, być może tego typu obligacje wyemitujemy w najbliższe przyszłości – powiedział Bicho.

Prezes poinformował, że bank kończy przygotowywanie nowej strategii na kolejne 3 lata. Wcześniej grupa zdecydowała o przedłużeniu strategii na lata 2018-20 o jeszcze jeden rok i o przygotowaniu nowej strategii na lata 2022-2024, której publikacja jest planowana pod koniec IV kwartału 2021 roku.

(PAP Biznes), #MIL

seb/ ana/

Zobacz także: Bank Millennium SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości