B.Millennium chce mieć w IV kw. ok. 2 tys. ugód ws. kredytów CHF; bank chce wyjść z emisją pod MREL (opis) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
26 paź 2021, 12:12

B.Millennium chce mieć w IV kw. ok. 2 tys. ugód ws. kredytów CHF; bank chce wyjść z emisją pod MREL (opis)

Bank Millennium liczy, że w IV kwartale podpisze około 2 tys. ugód z kredytobiorcami walutowych kredytów hipotecznych. Bank w ciągu pół roku może wyjść na rynek z emisją obligacji pod wymóg MREL - poinformowali przedstawiciele banku.

"Nie prognozowaliśmy tak dużej liczby kwartalnie, pewnie bardziej oczekiwaliśmy około 2 tys. kwartalnie. Bylibyśmy bardzo zadowoleni, jeżeli poziom będzie taki sam, jak w poprzednim kwartale, ale uznamy za sukces, jeżeli to będzie trochę niżej, na poziomie około 2 tys." - powiedział prezes banku Joao Bras Jorge.

"Liczba ugód była dużo większa niż liczba nowych pozwów sądowych. W samym III kwartale było to ponad 2,5 tys. ugód zwartych z klientami" - dodał wiceprezes Fernando Bicho.

W II kwartale bank podpisał w klientami 2,3 tys. ugód, a w I kwartale około 900.

Przedstawiciele banku poinformowali, że zdecydowana większość ugód dotyczy konwersji kredytu na PLN.

„Proponowaliśmy również rozwiązania dla klientów, którzy są już w sądach (….) uważamy, że jest również możliwość znalezienia dobrych ugód z klientami, którzy już złożyli pozwy” - powiedział prezes.

Liczba indywidualnych procesów sądowych dotyczących kredytów w CHF wzrosła do 9.664 na koniec września 2021 r. z 7.902 na koniec czerwca (1.762 nowych spraw).

"Nadal to był kwartał ze znaczącą liczbą pozwów sądowych, ale liczba ta była zbliżona do zeszłego kwartału. Znacząco zwiększyliśmy rezerwy na ryzyko prawne.(...) Tworzymy te rezerwy szybciej niż średnio inne banki" - powiedział Bicho.

Millennium podało we wtorek, że oprócz rezerw na ryzyko prawne związane z walutowymi kredytami hipotecznymi dodatkowo poniósł koszty związane z dobrowolnymi rozwiązaniami (m.in. zamiana na kredyty hipoteczne w zł, przedpłaty, wcześniejsza całkowita spłata) uzgodnionych na negocjowanych warunkach z kredytobiorcami z walutowymi kredytami hipotecznymi.

Koszt tych dobrowolnych konwersji w III kwartale wzrósł do 145,7 mln zł z 55 mln zł w II kwartale i 16,9 mln zł w I kwartale.

Bank Millennium podał we wtorek, że jego strata w trzecim kwartale 2021 roku wyniosła 311,3 mln zł. Była to czwarta z rzędu kwartalna strata banku.

"Strata wynika wyłącznie z kosztów powiązanych z walutowymi kredytami. Zysk netto bez pozycji nadzwyczajnych wyniósłby 257 mln zł” – powiedział Bicho.

Rezerwa na ryzyko prawne związane z walutowymi kredytami hipotecznymi wyniosła w III kwartale 452 mln zł.

Prezes pytany, czy koszty związane z kredytami w CHF wpływają na akcję kredytową banku powiedział, że "generalnie nie".

Wiceprezes Fernando Bicho poinformował, że bank rozważa możliwość emisji instrumentów, które kwalifikują się do wymogów MREL.

„To powinno prawdopodobnie nastąpić w ciągu najbliższych 6 miesięcy, być może tego typu obligacje wyemitujemy w najbliższe przyszłości" – powiedział Bicho.

Bicho podał, że wrażliwość wyniku z tytułu odsetek banku na wzrost rynkowych stóp procentowych o 100 punktów bazowych w horyzoncie 12 miesięcy wynosi 11 proc.

Prezes poinformował, że bank kończy przygotowywanie nowej strategii na kolejne 3 lata. Wcześniej grupa zdecydowała o przedłużeniu strategii na lata 2018-20 o jeszcze jeden rok i o przygotowaniu nowej strategii na lata 2022-2024.

Dodał, że strategia będzie "ambitna" jeśli chodzi o transformację i wyznaczone cele finansowe.

Podał, że obecnie bank nie ma warunków do przeprowadzenia jakiejkolwiek akwizycji.

(PAP Biznes), #MIL

seb/ mfm/

Zobacz także: Bank Millennium SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości