DZIEŃ NA FX/FI: Oczekiwany dalszy wzrost EUR/PLN; rynek długu pod wpływem obaw o odczyt inflacji | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
26 paź 2021, 09:50

DZIEŃ NA FX/FI: Oczekiwany dalszy wzrost EUR/PLN; rynek długu pod wpływem obaw o odczyt inflacji

Kurs EUR/PLN powinien w tym tygodniu kontynuować wzrost i może przetestować poziom 4,63 - ocenili ekonomiści. Według nich notowania polskich obligacji mogą pozostawać pod wpływem czynników średnioterminowych takich jak obawy o poziom inflacji w październiku.

"W naszej ocenie kurs EUR/PLN będzie w tym tygodniu kontynuować wzrost. Spodziewamy się, że para EUR/PLN przetestuje 4,63, czyli poziom sprzed decyzji NBP o podwyżce stóp. Krótkoterminowo to powinno wyczerpać pole do wzrostu pary. Podnoszą się bowiem oczekiwania na kolejne podwyżki stóp w kraju, co pokazało np. wczorajsze zachowanie POLGBs. Nie wykluczamy jednak, że kurs EUR/PLN osiągnie nowe tegoroczne szczyty w listopadzie. Gdyby dolar znów zaczął się umacniać, to presja na waluty CEE pojawi się bez względu na poziom stóp w kraju, jak obserwowaliśmy np. wczoraj" - napisano w dzienniku ING Banku Śląskiego.

W poniedziałek złoty od rana osłabiał się wobec euro i przy umacniającym się wobec euro dolarze, popołudniu znalazł się w okolicy poziomu 4,62 czyli o 0,3 proc. powyżej punktu odniesienia.

Dalszego osłabiania się złotego do euro oczekują także ekonomiści banku Millennium.

"Złoty nie najlepiej rozpoczął nowy tydzień, gdyż wczoraj kurs EUR/PLN po raz pierwszy w tym miesiącu zakończył sesję powyżej poziomu 4,60. Na gruncie technicznym taki obraz notowań sprzyja kontynuacji przeceny polskiej waluty a najbliższą barierą pozostaje wąski przedział 4,6328 – 4,64. Zważywszy na wciąż dość ponure rynkowe nastroje liczymy, iż kurs EUR/PLN może stopniowo przesuwać się w wyżej wymienionym kierunku" - napisali.

RYNEK DŁUGU

"Na wtorek ani w kraju, ani za granicą nie zaplanowane zostały wydarzenia, które mogłyby istotnie zmienić nastroje na krajowym rynku długu. Jedynie w Stanach Zjednoczonych warte uwagi mogą być dane z rynku nieruchomości, a także wskaźnik zaufania konsumentów. W tej sytuacji notowania mogą pozostawać pod wpływem czynników średnioterminowych" - napisano w raporcie rynkowym banku PKO BP.

Jak wskazali ekonomiści PKO BP z tego punktu widzenia najistotniejsza wydaje się publikacja danych nt. inflacji w październiku. Ekonomiści ocenili, że świadomość tego, że ostatnie zaskoczenia wynikające z wyższych od oczekiwań odczytów wskaźnika i związane z tym obawy będą podtrzymywać rentowności obligacji na podwyższonych poziomach.

W piątek Główny Urząd Statystyczny przedstawi szacunek flash inflacji w październiku.

"Notowania papierów 2-letnich będą w najbliższych dniach utrzymywać się w pobliżu 1,80 proc., a 10-letnich blisko obecnych 2,90 proc. Biorąc jednak pod uwagę dynamikę zmian, spodziewać się można wysokiej zmienności notowań" - dodali.

Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 1,149 proc. (+0,8 pb), a niemieckich zwyżkuje o 0,3 pb do poziomu -0,108 proc.

wtorekponiedziałek
9.4215.45
EUR/PLN4,61454,6148
USD/PLN3,97693,9759
CHF/PLN4,31784,3270
EUR/USD1,16031,1607
DS10231,801,80
PS10262,362,37
DS04322,872,87

(PAP Biznes)

luk/ mfm/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości