Pengab wzrósł w październiku o 3,5 pkt. do 16,8 pkt. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
26 paź 2021, 11:26

Pengab wzrósł w październiku o 3,5 pkt. do 16,8 pkt.

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w październiku w stosunku do wrześniowego o 3,5 pkt. do 16,8 pkt. - poinformowały Związek Banków Polskich oraz Kantar TNS.

Wskaźnik ocen wyniósł w październiku 12,8 pkt., czyli w porównaniu do poprzedniego miesiąca wzrósł o 2,3 pkt. Wskaźnik prognoz był wyższy o 4,9 pkt. i wyniósł 20,9 pkt.

"Październikowy odczyt wskazuje na perspektywę pogorszenia dynamiki akcji kredytowej oraz prognozowany wzrost zainteresowania klientów produktami depozytowymi. (...) " - powiedział cytowany w raporcie Marcin Idzik z Kantar TNS.

"W październiku odnotowano także spadek dynamiki aktywności klientów na rynku kredytowym z perspektywą dalszego wyraźnego pogorszenia dynamiki. W październiku piąty miesiąc z rzędu zaobserwowano bardzo wyraźne pogorszenie odczytu indeksów prognoz makroekonomicznych sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju. Przewiduje się także powszechny wzrost oprocentowania kredytów, a także wzrost kredytów nieregularnych" - dodał.

Wskaźnik prognoz w przypadku kredytów dla gospodarstw domowych wyniósł w październiku 39 pkt., czyli w porównaniu z poprzednim miesiącem spadł o 5 pkt., a wskaźnik oceny dla tego segmentu wyniósł 41 pkt., czyli wzrósł o 2 pkt.

Wskaźnik prognoz dla kredytów podmiotów gospodarczych w październiku wyniósł 21 pkt., czyli był niższy w stosunku do poprzedniego miesiąca o 7 pkt. Wskaźnik ocen zanotował 10 pkt. i w porównaniu z poprzednim miesiącem spadł o 6 pkt. (PAP Biznes)

seb/ mfm/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości