XTPL sprzedaje kolejną drukarkę Delta Printing System | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
05 lis 2021, 08:36

XTPL sprzedaje kolejną drukarkę Delta Printing System

Delta Printing System to opracowana przez XTPL, globalnego dostawcę przełomowych rozwiązań nanodruku dla światowego rynku elektroniki, drukarka przeznaczona do szybkiego prototypowania w zakresie technologii dla branży elektroniki drukowanej. Spółka sprzedała właśnie kolejny jej egzemplarz, który do końca 2021 roku zostanie dostarczony na Uniwersytet w Glasgow do zespołu badawczego Bendable Electronics and Sensing Technologies (BEST). Urządzenie, które przede wszystkim jest demonstratorem technologii XTPL dla odbiorców przemysłowych, pozwala również na testowanie wydruków mikrometrycznych materiałów przewodzących prąd różnymi rodzajami tuszów o wysokiej lepkości.

Sprzedany właśnie przez XTPL egzemplarz Delta Printing System jest już czwartym sprzedanym w tym roku i trafi do zespołu badawczego Bendable Electronics and Sensing Technologies (BEST). W jego skład wchodzą naukowcy z ponad 25 krajów specjalizujący się w takich dziedzinach jak: elektronika, elektryka, mechanika, chemia, fizyka czy medycyna. Ta multidyscyplinarna grupa prowadzi badania podstawowe nad materiałami o wysokiej mobilności, opartymi na elastycznej elektronice, elektronicznej skórze i systemach do noszenia oraz ich zastosowaniu w robotyce, protetyce i opiece zdrowotnej. Poszukują oni także nowych rozwiązań w zakresie m.in. zwijanych ogniw słonecznych. W proces sprzedaży urządzenia włączona była firma Semitronics Ltd., dystrybutor spółki XTPL w regionie UK oraz Irlandii.

- Zespół badawczy z Uniwersytetu w Glasgow przedstawił bardzo określone wymagania, które powinno spełniać poszukiwane przez nich urządzenie. Jednym z najważniejszych aspektów było to, by system drukowania umożliwiał precyzyjne osadzanie tuszów o wysokiej lepkości przy zachowaniu wysokiej rozdzielczości powstałych struktur. Dodatkowym oczekiwaniem wobec systemu drukowania była możliwość obsługi szerokiej gamy dostępnych materiałów jak tusze przewodzące, zawiesiny nanocząsteczkowe czy półprzewodnikowe, tusze izolacyjne. Wszystkie te wymagania spełniła opracowana przez nas drukarka Delta Printing System. Zespół prof. Ravindera Dahiya zrealizował z nami serię testów, których rezultaty potwierdziły skuteczność naszego rozwiązania. Dzięki temu zapadła decyzja o zakupie przez zespół BEST naszej drukarki i włączenia technologii XTPL do ich kolejnych zaawansowanych projektów R&D. Bardzo cieszymy się, że nasze rozwiązanie będzie wykorzystywane w przełomowych badaniach prowadzonych przez grupę prof. Dahiya. – mówi Filip Granek, Prezes Zarządu XTPL S.A.

Ten unikalny zespół badawczy prowadzony jest przez prof. Ravindera Dahiya, naukowca i badacza z zakresu elektroniki i nanoinżynierii. Jest on również pracownikiem Rady ds. Badań Inżynierii i Nauk Fizycznych (EPSRC) odpowiedzialnej za finansowanie badań w zakresie nauk inżynieryjnych i fizycznych w Wielkiej Brytanii, a także profesorem wizytującym Satish Dhawan w Indyjskim Instytucie Nauki (IISc) w Bangalore w Indiach. Opublikował kilkaset artykułów naukowych w renomowanych czasopismach i recenzowanych międzynarodowych konferencjach, wydał 7 książek i kilka rozdziałów książkowych. Wygłosił ponad 160 wykładów, gościł także na TEDxGlasgow.

- Nasze badania koncentrują się na opracowywaniu wysokowydajnej elektroniki drukowanej i systemów czujnikowych na elastycznych podłożach o dużej powierzchni. Te drukowane układy wykorzystaliśmy do stworzenia elastycznej elektronicznej skóry (eSkin) i analizy jej możliwych zastosowań w medycynie, elektronice noszonej i robotyce. W naszych projektach wykorzystujemy również narzędzia do mikro- i nanoprodukcji, dostosowując je do obróbki na podłożach elastycznych. Decyzja o zakupie drukarki Delta Printing System do naszych laboratoriów poprzedzona była wstępnymi testami, które przez ostatnich kilka miesięcy realizowaliśmy wspólnie z zespołem XTPL. Jest to urządzenie, które będzie dla nas niezwykle przydatne, dlatego cieszymy, że już niedługo będziemy mogli je wykorzystywać w bieżącej pracy – mówi prof. Ravinder Dahiya, lider zespołu badawczego BEST na Uniwersytecie Glasgow.

- Kolejna sprzedaż demonstratora technologii XTPL potwierdza słuszność założeń strategii rozwoju firmy. Dążąc do komercjalizacji przemysłowej naszych rozwiązań, wykorzystujemy również nieoczywiste dla wszystkich ścieżki komercjalizacji poprzez włączenie naszych rozwiązań do prac nad nowymi technologiami prowadzonych w prestiżowych i uznanych instytucji naukowych. Kontrahenci, z którymi obecnie pracujemy i którzy reprezentują klientów końcowych, właśnie w ośrodkach naukowych i akademickich poszukują najnowszych rozwiązań i możliwości technologicznych. Dlatego tak ważne jest, by wykorzystać ten kanał dotarcia, jednocześnie budując bazę przychodową i wartość Spółki – wyjaśnia Prezes XTPL.

Technologia XTPL jest odpowiedzią na trzy megatrendy w zakresie wytwarzania nowoczesnej elektroniki. Branża obecnie silnie skupia się na dalszej miniaturyzacji rozmiarów oraz wagi urządzeń elektronicznych, zmianie ich form i właściwości, idąc w kierunku coraz większej elastyczności i trójwymiarowości. Ostatnim globalnym trendem jest także dbałość o ekologię poprzez wydajne wykorzystywanie ograniczonych zasobów przy jednoczesnym zmniejszeniu produkowanych odpadów, na co pozwala technologia addytywna. XTPL samodzielnie opracowuje wspierające te trendy innowacyjne rozwiązania z zakresu nanodruku, kierując je do globalnych graczy z dynamicznie rosnącej branży elektroniki drukowanej. W 2020 r. jej wartość wynosiła 41,2 mld USD (+11,0% r/r), w 2025 r. prognozowana jest na poziomie 63,3 mld USD, zaś w 2030 r. ma osiągnąć nawet 74,1 mld USD (za: IDTechEx). Oznacza to średnioroczny wzrost wartości rynku w latach 2020-2025 na poziomie 9,0%.

O XTPL:

XTPL S.A. to wysokotechnologiczna spółka dostarczająca przełomowe rozwiązania precyzyjnego druku dla globalnego rynku elektroniki. Firma rozwija i komercjalizuje produkty oraz rozwiązania, opierając się na innowacyjnej w skali globalnej, platformowej technologii, chronionej przez międzynarodowe zgłoszenia patentowe. Zaprojektowania przez firmę innowacyjna metoda addytywna jest unikalną na skalę światową technologią, która znajduje zastosowanie w dynamicznie rosnącej branży elektroniki drukowanej oraz takich jej obszarach jak: biosensory, zabezpieczenia anty-podróbkowe, mikroelektronika czy wyświetlacze. Technologia ta umożliwia ultraprecyzyjne drukowanie ultracienkich (aż do 1 μm szerokości), transparentnych oraz wysokoelastycznych linii o zdolności przewodzenia prądu. Spółka jest w trakcie procesów ochrony patentowej w zakresie zarówno wskazanej technologii, jak i opracowanych produktów, co będzie ostatecznym potwierdzeniem ich innowacyjności. Technologia XTPL znajduje zastosowanie w jednym z najbardziej dynamicznie rozwijającym się rynków metod produkcji czyli rynku elektroniki drukowanej. Według prognoz IDTechEx, wartość rynku elektroniki drukowanej, organicznej i giętkiej w 2019 r. wyniosła 37,1 mld USD, a do 2030 ma on wzrosnąć do 74 mld USD. Ze względu na możliwość drukowania bardzo cienkich linii przewodzących, stosując jednocześnie tusz o bardzo wysokiej koncentracji nanocząstek metalicznych, technologia druku XTPL może zostać wykorzystana w obszarach takich jak połączenia elektroniczne w zaawansowanych układach scalonych, elektronice drukowanej przestrzennie, hybrydowej giętkiej elektronice, internecie rzeczy i tym podobnych. Rynki te mają prognozowany bardzo wysoki wzrost w kolejnych latach, osiągając niekiedy nawet CAGR na poziomie 80%. Obszarem rynku, w którym spółka XTPL prognozuje najszybsze wykorzystanie autorskiej technologii w przemyśle jest precyzyjna naprawa defektów. Zastosowanie to jest na wysokim poziomie zainteresowania nie tylko wśród producentów wysokorozdzielczych wyświetlaczy OLED, ale również producentów z branży półprzewodnikowej. Co więcej, precyzyjna naprawa może pomóc w szybszym wprowadzeniu na rynek wyświetlaczy nowej generacji opartych o technologię microLED, która posiada wszystkie właściwości, aby zrewolucjonizować rynek.

Celem XTPL jest licencjonowanie rozwiązania technologicznego opracowanego do wdrożenia przemysłowego dla dedykowanego pola aplikacyjnego. Spółka ten cel może również realizować poprzez sprzedaż przez dystrybutorów lub partnerstwo strategiczne - możliwości te pozwalają na dostosowanie współpracy do potrzeb przyszłego kontrahenta. Obecnie XTPL komercjalizuje swoje produkty: tusze oparte na nanocząstkach srebra przeznaczone do drukowania elementów elektroniki nowej generacji, a także Delta Printing System, czyli precyzyjny system szybkiego prototypowania z możliwością drukowania bardzo drobnych struktur aż do 1 µm dla zastosowań w mikroelektronice

Od 2019 r. XTPL S.A. jest notowana na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. a od 2020 r. na OpenMarket we Frankfurcie.

Źródło: Spółka, #XTP

Zobacz także: XTPL SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości