Getin Holding ma warunkową umowę sprzedaży Idea Bank Ukraina | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
10 lis 2021, 20:10

Getin Holding ma warunkową umowę sprzedaży Idea Bank Ukraina

Getin Holding zawarł warunkową umowę sprzedaży 100 proc. akcji Idea Bank Ukraina. Kupującym jest First Ukrainian International Bank - podał Getin Holding w komunikacie. Zarząd liczy, że finalizacja sprzedaży ukraińskich aktywów nastąpi w pierwszym kwartale 2022 r.

"Zgodnie z zapowiedziami z sukcesem zakończyliśmy ważny etap poszukiwania nowego inwestora strategicznego dla Idea Banku Ukraina (...). Liczę, że finalizacja warunkowej umowy sprzedaży naszych ukraińskich aktywów nastąpi w pierwszym kwartale przyszłego roku" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes Getin Holding Piotr Kaczmarek.

Zgodnie z umową, cena za akcje Idea Bank Ukraina wyniesie równowartość w euro 1,072 wartości księgowej banku na koniec 2021 r. ustalonej zgodnie bilansem zaudytowanym przez firmę z tzw. Wielkiej czwórki.

"Według stanu na 30 września br. wartość księgowa banku wynosiła równowartość ok. 37,9 mln euro, a zatem cena na ten dzień wyniosłaby ok. 40,7 mln euro. Cena zostanie powiększona o zysk netto banku wygenerowany w okresie od dnia 1 stycznia 2022 roku do końca miesiąca poprzedzającego finalizację umowy" - napisano w komunikacie.

Zgodnie z umową, Getin Holding w dniu przeniesienia własności akcji otrzyma kwotę pomniejszoną o 95 mln UAH (ok. 14,49 mln zł).

"Kwota ta zostanie zatrzymana przez kupującego na zabezpieczenie ewentualnych roszczeń kupującego związanych z jakością portfela kredytowego banku i następnie wypłacona emitentowi w dwóch ratach po upływie pierwszego i drugiego roku dnia zamknięcia transakcji. Cena po dniu zamknięcia transakcji może podlegać weryfikacji w zakresie wypracowanego zysku i wypłaconych dywidend" - napisano w komunikacie.

Idea Bank Ukraina prowadzi działalność w segmencie biznesu detalicznego i koncentruje swoją działalność na oferowaniu produktów i usług dla osób fizycznych. Na 30 września 2021 r. suma bilansowa Idea Bank Ukraina wynosiła 883.235 tys. zł, natomiast suma kapitałów własnych 184.674 tys. zł.

Finalizacja transakcji wymaga m.in. uzyskania zgody Narodowego Banku Ukrainy oraz urzędu antymonopolowego.

"Oczekuje się, że przeniesienie własności akcji banku nastąpi nie później niż do dnia 25 lutego 2022 r. lub w innym późniejszym terminie ustalonym przez strony" - podał Getin Holding.

(PAP Biznes), #GTN

doa/ ana/

Zobacz także: Getin Holding SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości