Getin nie spodziewa się dokapitalizowania przed końcem roku
Getin Noble Bank czeka na decyzję KNF w sprawie aktualizacji programu naprawczego, nie spodziewa się dokapitalizowania banku przed końcem 2021 roku - poinformował prezes banku Artur Klimczak.
"Nie spodziewałbym się dokapitalizowania banku przed końcem roku" - powiedział Klimczak.
"Cierpliwie i z pokorą czekamy na decyzję KNF, jesteśmy w stałym kontakcie w Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego. Plan, który złożyliśmy, jest na okres 5 lat, a nie na półtora miesiąca" - dodał.
W połowie października Getin podał, że zanotował obniżenie wartości współczynnika kapitałowego Tier 1 na poziomie jednostkowym do ok. 5,8 proc., tj. o ok. 0,2 pp. poniżej progu określonego w Rozporządzeniu CRR.
Bank informował, że obniżenie wskaźnika było związane z notowaną od dłuższego czasu wyraźną aprecjacją kursu franka szwajcarskiego oraz niekorzystnymi zmianami wycen rynkowych posiadanych przez bank skarbowych papierów wartościowych, według szacunków przeprowadzonych na dzień 11 października 2021 r.
"To wynik w całości sił zewnętrznych. Gdyby te wartości rynkowe uległy odwróceniu, to na dzień 30 września moglibyśmy mówić o przywróceniu tych poziomów" - powiedział członek zarządu banku Marek Kempny.
Prezes podał, że podwyżka rynkowych stóp procentowych będzie miała pozytywny wpływ na wyniki banku, jednak nie podał szczegółów.
(PAP Biznes), #GNBseb/ osz/
