Skrót wiadomości - wtorek, 23 listopada, 18.30 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
23 lis 2021, 18:36

Skrót wiadomości - wtorek, 23 listopada, 18.30

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WYWIADY I ANALIZY PAP BIZNES

Dotychczasowy przebieg czwartej fali pandemii nie ma wpływu na biznes Kruka - poinformował PAP Biznes jej prezes i współzałożyciel Piotr Krupa. Zadeklarował dalsze zaangażowanie w spółkę, choć nie wykluczył sprzedaży niewielkich pakietów jej akcji, co może być związane z koniecznością pozyskania finansowania prywatnych potrzeb związanych ze sztuką współczesną.

KORONAWIRUS

W Polsce stwierdzono w ciągu doby 19.936 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, z powodu Covid-19 zmarło 398 osób - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Liczba nowych infekcji była o 20,2 proc. wyższa niż w ubiegłym tygodniu. Od początku epidemii odnotowano w Polsce 3.377.698 zakażenia koronawirusem i 81.228 zgonów z powodu COVID-19.

Rząd rozważa zaostrzenie restrykcji sanitarnych od 1 grudnia - podał portal Interia, powołując się na nieoficjalne źródła. Zaostrzone miałyby zostać ograniczenia dotyczące liczby klientów w sklepach, restauracjach, kinach czy teatrach.

Przeciwwirusowy doustny lek molnupiravir i kolejna szczepionka przeciw COVID-19 mogą pojawić się w Polsce w grudniu – poinformował w rozmowie w Radiu Plus prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.

Trzecią dawkę szczepionki przeciw Covid-19 można we Włoszech podawać już po pięciu miesiącach od przyjęcia drugiej - okólnik w tej sprawie wydał minister zdrowia Roberto Speranza. Rozporządzenie przyspieszające szczepienie dawką przypominającą o miesiąc wchodzi w życie w środę.

W Austrii wzrosła liczba zgonów związanych z Covid-19 - w ciągu ostatniej doby przybyło ich 72. Odnotowano 9513 nowych infekcji. Dramatycznie wysoka pozostaje liczba chorych w szpitalach i na oddziałach intensywnej terapii – informuje we wtorek portal Nachrichten.

Najwięcej nowych zakażeń koronawirusem od wybuchu pandemii, 6518, zanotowano w ciągu ostatniej doby na Węgrzech – wynika z danych opublikowanych we wtorek na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii. Śmiertelność jest niższa niż podczas trzeciej fali.

Do wiosny w 53 państwach europejskich i środkowoazjatyckich może nastąpić 700 tys. zgonów z powodu Covid-19, a w skali świata bilans śmierci wskutek pandemii może wzrosnąć o 2,2 mln – ostrzega WHO Europe, cytowana we wtorek przez agencję Associated Press.

INFLACJA

Podwyżki stóp procentowych nie wystarczą do obniżenia inflacji w Polsce, potrzebne są też działania kanałem kursowym - oceniają ekonomiści Citi Handlowego. Ich zdaniem, w realizacji celu inflacyjnego pomogłaby komunikacja RPP odcinająca się od słabości złotego, a także sprzedaż walut na rynku przez Ministerstwo Finansów oraz - w mniejszej skali - przez Narodowy Bank Polski.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w październiku 2021 r. wzrosła 6,9 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 3,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 14,4 proc. rdr.

Udział sprzedaży przez internet w sprzedaży detalicznej (w cenach bieżących) wyniósł w październiku 2021 r. w Polsce 8,4 proc., tak jak we wrześniu - podał Główny Urząd Statystyczny.

Październikowe dane o sprzedaży detalicznej były nieco lepsze od oczekiwań rynkowych. Roczna dynamika przyspieszyła do 6,9 proc. z 5,1 proc. we wrześniu głównie ze względu na efekt niskiej bazy sprzed roku - wskazują ekonomiści.

Produkcja budowlano-montażowa w październiku 2021 r. wzrosła o 4,2 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 0,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Oczekiwania dla budownictwa w dłuższym terminie pozostają optymistyczne, gdyż uwzględniają spodziewany stopniowy wzrost absorbcji środków unijnych - wynika z komentarzy ekonomistów do danych o produkcji budowlano-montażowej w październiku. Analitycy wskazują również, że w strukturze danych z poprzedniego miesiąca widać poprawę w obszarze inwestycji infrastrukturalnych.

Podwyżki stóp proc. w Polsce muszą być kontynuowane, a ich docelowy poziom może być obniżony przez stabilizującą oczekiwania inflacyjne komunikację NBP i bardziej drożny kanał kursowy - napisał na Twitterze członek Rady Polityki Pieniężnej Łukasz Hardt.

Nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw po 3 kwartałach '21 wzrosły o 8,5 proc. rdr i wyniosły 108,2 mld zł - podał GUS.

Wynik finansowy netto przedsiębiorstw niefinansowych wzrósł po 3 kwartałach 2021 roku o 89,2 proc. rdr do 161,7 mld zł - podał GUS.

Eksport polskich artykułów rolno-spożywczych może w tym roku wzrosnąć o ok. 8 proc., a przyszły rok powinien przynieść dalszą poprawę rdr - ocenia Jakub Olipra z Credit Agricole. Ekonomista zwraca uwagę na zmiany, jakie w czasie pandemii zachodzą w strukturze towarowej i geograficznej eksportu żywności.

W najbliższych miesiącach nastąpi pewne schłodzenie koniunktury, wzrost gospodarczy Polski w 2022 r. znajdzie się w okolicy 4,5 proc. - powiedział w telewizji Biznes24 prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 57,6 pkt. wobec 57,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano, że indeks wyniesie 56,9 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 58,6 pkt. wobec 58,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano, że indeks wyniesie 57,4 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 56,6 pkt. wobec 54,6 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano wskaźnik na 53,5 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 59,1 pkt. wobec 58,4 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano 59 pkt.

GIEŁDA

Wtorkowa sesja, po słabym początku, przyniosła zwyżki głównych indeksów GPW, przy sporych, sięgających 1,48 mld zł obrotach. Zdaniem analityków, jeśli sentyment na rynkach bazowych znacząco się nie pogorszy, to jest szansa na powiększenie wzrostów w ciągu najbliższych sesji.

WIG20 zakończył wtorkowe notowania wzrostem o 0,59 proc. do 2.261,15 pkt., WIG zwyżkował o 0,34 proc. do 69.573,78 pkt. Reprezentujący spółki o średniej kapitalizacji mWIG40 stracił na zamknięciu 0,12 proc. do 5.428,61 pkt.

SPÓŁKI

Zysk netto grupy Asseco Poland w trzecim kwartale wzrósł o 33 proc. rok do roku, do 120,4 mln zł - poinformowała grupa w raporcie. Wynik jest zbliżony do szacunków opublikowanych wcześniej przez spółkę.

Portfel zamówień grupy Asseco Poland na 2021 rok ma wartość 10,85 mld zł - poinformowała spółka w raporcie. Backlog jest o 17 proc. wyższy od wartości portfela zamówień na 2020 rok, który grupa notowała w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Kurs akcji biotechnologicznej spółki PolTreg spadł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku podstawowym warszawskiej giełdy o 2,8 proc. do 72,9 zł, natomiast kurs praw do akcji spadł o 13,3 proc. do 65 zł.

Raportowane wyniki Ten Square Games za III kw. okazały się niższe od konsensusu, ze względu na przychody odroczone w czasie. Skorygowana EBITDA spółki, która nie zawiera tego wpływu, jest zgodna z oczekiwaniami - oceniają analitycy. Ekspertów martwią wysokie koszty firmy, ale jednocześnie chwalą wyniki gier TSG za październik.

Ten Square Games zapewnia, że nie obniży ponownie celu programu motywacyjnego - poinformowali przedstawiciele spółki. Firma wierzy, że ma już za sobą dołek w przychodach "Fishing Clash". Pracuje nad kolejnymi akwizycjami i rozważa uruchomienie skupu akcji własnych.

Akcjonariusze DB Energy zdecydowali 22 listopada o podwyższeniu kapitału zakładowego poprzez emisję do 415 tys. akcji serii D - wynika z uchwał walnego zgromadzenia.

Tomasz Hinc, prezes Grupy Azoty, nie wyklucza, że podczas kampanii wiosennej może dojść do problemów z podażą nawozów na polskim rynku przez brak dostaw od zagranicznych producentów - poinformował podczas Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

All In! Games zawarł z ZeptoLab UK Ltd umowę, w ramach której wyda na konsolach serię gier "Cut the Rope" - podała spółka w komunikacie. Pierwsza gra z tej serii zostanie wydana w w I kwartale 2022 roku.

AB notuje w IV kw. niedobory sprzętu elektronicznego, ale uważa, że w kolejnych okresach sytuacja może się poprawić - poinformował członek zarządu i dyrektor finansowy Grzegorz Ochędzan. Braki towarów oraz wysoka baza wyników z ubiegłego roku utrudniają spółce dynamiczne wzrosty.

Spółka Triggo zawarła umowę z Hope Technik - firmą inżynierską współpracującą z Home Team Science, agendą naukowo-technologiczną władz Singapuru - na realizację komercyjnych testów pilotażowych pojazdu Triggo w Singapurze - podała spółka w komunikacie prasowym.

W ramach grudniowej rewizji indeksów w skład mWIG40 wejdzie Pepco, a indeks ten opuści OncoArendi. W indeksie WIG20 nie zajdą żadne zmiany – ocenił w raporcie analityk BM mBanku Piotr Poniatowski.

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt działającej na rynku bukmacherskim spółki STS Holding - wynika z informacji na stronie internetowej Komisji. Spółka w listopadzie informowała, że zamierza przeprowadzić ofertę publiczną i zadebiutować na GPW.

Shoper optymistycznie ocenia sytuację na polskim rynku e-commerce w IV kw., nie dostrzega spowolnienia, na które wskazywał niedawno InPost - poinformowali przedstawiciele spółki.

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt Marvipol Development sporządzony w związku z pierwszą publiczną ofertą emisji obligacji o łącznej wartości nominalnej nie wyższej niż 70 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Dekpol planuje, że na podstawie umów rezerwacyjnych, deweloperskich i przedwstępnych sprzeda w 2021 roku 480 lokali - poinformowała spółka w komunikacie. Na początku roku Dekpol planował sprzedaż 350 lokali.

Realizująca projekty IT spółka Passus chce przenieść notowania z NewConnect na rynek główny GPW i planuje emisję nowych akcji, które zaoferuje w ramach oferty publicznej - podała spółka w komunikacie.

Zarząd PMPG Polskie Media przyjął program skupu do 2.068.062 akcji własnych - poinformowała spółka w komunikacie. Spółka zamierza przeznaczyć na skup akcji maksymalnie 1 mln zł.

WALUTY

Złoty pozostaje pod istotną presją wynikającą z kombinacji czynników lokalnych oraz pogarszającej się sytuacji epidemicznej w Europie - ocenił w rozmowie z PAP Biznes ekonomista banku Millennium Mateusz Sutowicz. Jego zdaniem, w tym tygodniu zmienność na krajowym rynku długu pozostanie podwyższona.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,7171 - poinformował NBP.

Fundamenty polskiej gospodarki nie wskazują, aby w dłuższym terminie złoty znajdował się w trendzie spadkowym - powiedział w telewizji Biznes24 prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Waluta Turcji lira osłabia się we wtorek wobec dolara o 15 proc. Za dolara trzeba było zapłacić 13,45 liry, najwięcej w historii.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1259 USD i 129,36 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

BUDOWNICTWO

Na koniec października w budowie było 883,1 tys. mieszkań, o 5,7 proc. więcej niż przed rokiem - podał GUS.

W okresie styczeń-październik deweloperzy przekazali do użytkowania 109,4 tys. mieszkań, o 4,4 proc. mniej rdr - podał GUS.

TOWARY, PALIWA

Ropa naftowa w USA tanieje o ponad 1 proc. w reakcji na spodziewane ogłoszenie przez amerykańską administrację skoordynowanego uwolnienia ropy ze strategicznych rezerw. Inwestorzy czekają, jaka będzie odpowiedź krajów OPEC+ na takie działania - informują maklerzy.

Prezydent USA Joe Biden poinformował we wtorek, że udostępni 50 mln baryłek ropy naftowej z rezerwy strategicznej, by obniżyć ceny surowca. To efekt porozumienia z szeregiem innych krajów, w tym Chinami i Indiami, które mają zrobić to samo.

Notowania miedzi na giełdzie metali w Londynie nieznacznie rosną, za to na giełdzie w Szanghaju zyskały ponad 2 proc. Miedź w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana na LME wyżej o 0,1 proc. - po 9.736,50 USD za tonę - informują maklerzy. W Szanghaju na giełdzie metali miedź zyskała 2,1 proc. do 71.620 juanów za tonę, najwyżej od 27 X.

Ceny gazu w Europie wzrosły we wtorek w reakcji na nałożenie przez USA sankcji związanych z Nord Stream 2 - informują maklerzy.

Holenderskie kontrakty na gaz zwyżkowały o 8,7 proc. do 91,34 euro za megawatogodzinę.

WYDARZENIA Z KRAJU

Wczoraj miały miejsce kolejne próby siłowego przekroczenia granicy. W wyniku tych zdarzeń nikt z funkcjonariuszy SG, żołnierzy nie doznał żadnych obrażeń. Również nikt z cudzoziemców nie wymagał udzielania pomocy medycznej - powiedziała we wtorek rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału SG pełniący służbę na terenie woj. lubuskiego zatrzymali od początku listopada br. blisko 60 cudzoziemców, których pobyt na terytorium Polski był nielegalny, a do tego usiłowali nielegalnie dostać się do Niemiec – poinformowała we wtorek rzeczniczka tego Oddziału SG Joanna Konieczniak.

Kolejne siedem osób zostało zatrzymanych przez CBA na terenie województwa lubelskiego w związku z śledztwem Getback. W wyniku nabycia oferowanych przez zatrzymanych obligacji, 70 osób poniosło szkodę o wartości ponad 12 milionów złotych – poinformowała PAP Prokuratura Regionalna w Warszawie.

W listopadzie poparcie dla rządu Mateusza Morawieckiego spadło o 4 pkt. proc. do 29 proc. - wynika z badania CBOS. Odsetek przeciwników działań obecnego rządu wzrósł o 3 pkt. proc. do 41 proc. Obojętny stosunek do rządu deklaruje 24 proc. badanych, o 1 pkt proc. mniej niż w poprzednim badaniu.

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek w Poznaniu ustawę o ustanowieniu 27 grudnia nowego święta państwowego - Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego."Cieszę się, że to święto na trwałe wpisze się do oficjalnego kalendarza Rzeczypospolitej" – podkreślił prezydent.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

W ramach reakcji na kryzys bezpieczeństwa, wywołany przez Białoruś na granicy z Polską, Komisja Europejska zaproponowała we wtorek stworzenie czarnej listy, na której byliby umieszczani przewoźnicy, zajmujący się lub ułatwiający przemyt lub handel ludźmi do UE - poinformował w przemówieniu w Parlamencie Europejskim wiceszef KE Margaritis Schinas. Wśród reperkusji dla przewoźników, zaangażowanych w ten proceder, KE proponuje możliwość ograniczenia działalności na rynku unijnym, zawieszenie licencji lub zezwoleń, zawieszenie prawa do tankowania lub przeprowadzania napraw w UE oraz zakaz tranzytu lub przelotu nad przestrzenia powietrzną Wspólnoty, czy zakaz zawijania do portów w Unii.

Szlaki tranzytowe wykorzystywane przez przemytników do sprowadzania migrantów na białoruską granicę są jeden po drugim zamykane - powiedział wiceszef KE Margaritis Schinas podczas debaty w PE na temat sytuacji na Białorusi i na jej granicy z UE.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przypomniała we wtorek podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, że UE nie uznaje białoruskiego reżimu. Dodała, że celem działań Alaksandra Łukaszenki jest przetestowanie determinacji i jedności Wspólnoty.

Komisja Europejska podjęła pierwszy krok w kierunku wycofania finansowania Polski i Węgier w ramach mechanizmu warunkowości. Miliardy z funduszy pomocowych UE raczej nie trafią do Warszawy i Budapesztu w tym roku – pisze niemiecki tygodnik „Der Spiegel”.

Stwierdzenie przez krajowy sąd najwyższy niezgodności z prawem wniosku o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym do TSUE, złożonego przez sąd niższej instancji, jest niezgodne z prawem unijnym - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy postępowania karnego na Węgrzech.

Polski rząd wycofał z Europejskiego Trybunału Praw Człowieka odwołanie w sprawie adwokat Joanny Reczkowicz - wynika z informacji tego Trybunału. Chodzi o głośną sprawę, w której ETPCz uznał, że powołanie sędziów do Izby Dyscyplinarnej SN narusza procedurę i nakazał wypłatę adwokat 15 tys. euro odszkodowania.

W poniedziałek z Mińska odleciał kolejny samolot, na pokładzie którego było 118 cudzoziemców, sprowadzonych na Białoruś w ostatnich miesiącach w celu zasilenia szlaku migracyjnego organizowanego przez reżim Łukaszenki - powiedział we wtorek rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział we wtorek, że Rosja nie ma zamiaru na nikogo napadać i nie ma agresywnych planów. Zapewnił, że interpretowanie w ten sposób ruchów sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej na jej terytorium jest niesłuszne.

Stanowczo potępiamy ciągłą, sponsorowaną przez reżim białoruski instrumentalizację nielegalnej migracji; wzywamy do niezwłocznego wprowadzenia w życie nowego pakietu sankcji wobec reżimu Łukaszenki - napisali we wspólnym oświadczeniu szefowie parlamentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów PE opowiedziała się we wtorek za nakładaniem sankcji na gigantów internetowych, którzy stosują nieuczciwe praktyki. Nowe regulacje zakładają, że KE będzie prowadziła w tej sprawie dochodzenia rynkowe. (PAP Biznes)

gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości