Skrót wiadomości - czwartek, 25 listopada, 18.20 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
25 lis 2021, 18:30

Skrót wiadomości - czwartek, 25 listopada, 18.20

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚĆ DNIA

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił tzw. tarczę antyinflacyjną. Wśród zaproponowanych przez rząd rozwiązań znalazły się m. in. obniżka VAT na trzy miesiące na energię elektryczną do 5 proc. i na gaz do 8 proc., obniżka akcyzy na paliwo do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE czy też tzw. odatek osłonowy - dopłata w wysokości 400-1.150 zł zł w skali roku dla gospodarstw domowych.

Działania zaproponowane w czwartek przez rząd w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej nie będą tworzyć dodatkowej presji na wzrost cen - ocenił minister finansów Tadeusz Kościński w Programie 1 Polskiego Radia.

Tarcza inflacyjna obniży szczyt inflacji w I kwartale 2022 r., ale spowoduje podwyższenie wskaźnika w pozostałej części roku - napisali na Twitterze ekonomiści ING Banku Śląskiego.

Przedstawione w czwartek przez rząd działania mogą obniżyć CPI w I kw. 2022 r. o ok. 1-1,5 pkt. proc. - powiedział PAP Biznes główny ekonomista Santander BP Piotr Bielski. Zaznaczył jednak, że w pewnym sensie będą one neutralizować wpływ podwyżek stóp procentowych i w dłuższym horyzoncie mogą nasilić presję inflacyjną.

Rządowy pakiet ogranicza ryzyko odkotwiczenia się oczekiwań inflacyjnych i wymknięcia się CPI spod kontroli - oceniła dla PAP Biznes kierownik zespołu analiz makroekonomicznych PKO BP Marta Petka-Zagajewska. Jej zdaniem, przedstawione działania dają też przestrzeń RPP do większej elastyczności w tempie dostosowywania polityki pieniężnej.

Zapowiedziane w tarczy inflacyjnej obniżenie do minimum akcyzy na paliwo od 20 grudnia, nie wpłynie w tym roku na ceny paliw - powiedziała PAP Biznes przedstawicielka BM Reflex Urszula Cieślak. Jej zdaniem, dopiero od stycznia okresowe zwolnienie z opłaty emisyjnej oraz podatku od sprzedaży detalicznej pozwolą na korektę cen benzyny o 18 gr/l i oleju napędowego o 12 gr/l.

PKN Orlen i PGNiG pozytywnie oceniają przedstawione przez rząd założenia tarczy antyinflacyjnej, zakładające czasowe obniżki obciążeń podatkowych. Przedstawiciele koncernów oceniają, że spadek cen paliw powinien przełożyć się na wzrost popytu.

Inwestorzy negatywnie ocenili wpływ tarczy antyinflacyjnej na branżę energetyczną - notowania PGE spadały ponad 7 proc., Tauron zniżkował o ok. 5 proc. Zdaniem analityka DM BDM Krystiana Brymory spadki są przejawem nieracjonalnego zachowania rynku.

WYWIADY I ANALIZY PAP BIZNES

Przygotowywana nowelizacja ustawy o ofercie publicznej, która zgodnie z deklaracjami ma służyć ochronie inwestorów, w rzeczywistości może ograniczyć ich prawa – uważa prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych Mirosław Kachniewski. Jego niepokój budzą zwłaszcza rozwiązania dotyczące wezwań i kuratora ds. obowiązków informacyjnych.

W ocenie spółki Krynicki Recykling, by skutecznie wyjść z produkcją za granicę i zaspokoić rosnący popyt na recykling szkła, potrzebne są wysokie nakłady inwestycyjne, dlatego chce ona pozyskać partnera strategicznego lub finansowego - poinformowała PAP Biznes spółka. Zdaniem zarządu, Krynicki Recykling powinien pozyskać inwestora, który wesprze rozwój i inwestycje spółki w Polsce i za granicą.

Rynek dłużny w Polsce notuje rekordowo wysokie straty, ale zdaniem Tomasza Rabędy, dyrektora zespołu zarządzania instrumentami dłużnymi NN Investment Partners TFI, w ciągu dwóch kwartałów rentowności obligacji mogą stać się ponownie atrakcyjne. Głównym czynnikiem ryzyka jest wysoka inflacja, która zepchnęła na dalszy plan pandemię.

Wysoka inflacja, gorsze perspektywy konsumpcji, oczekiwane podwyżki stóp procentowych, zakłócenia w globalnym handlu oraz zamrożenie transferu środków w ramach KPO powodują, że rynek coraz mniej optymistycznie patrzy na perspektywy wzrostu gospodarczego Polski w 2022 r. Część ośrodków analitycznych już obniżyła swoje prognozy, inne planują rewizje w najbliższym czasie.

Analitycy pozytywnie oceniają perspektywy Wirtualnej Polski na końcówkę 2021 i przyszły rok, ale jednocześnie uważają, że począwszy od bieżącego kwartału spowolni dynamika rynku reklamy internetowej, czyli konia pociągowego tegorocznych wyników WP. Średnia prognoz wskazuje, że po ponad 40-proc. wzroście w tym roku, skorygowana EBITDA grupy w 2022 r. może zwiększyć się o 11 proc.

KORONAWIRUS

W Polsce stwierdzono w ciągu doby 28.128 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, z powodu Covid-19 zmarło 497 osób - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Liczba nowych infekcji była o 13 proc. wyższa niż w ubiegłym tygodniu. Od początku epidemii odnotowano w Polsce 3.434.272 zakażenia koronawirusem i 82.186 zgonów z powodu COVID-19.

W Polsce dawkę przypominająca przyjęło 2 070 275 osób – podano w czwartek na stronach rządowych. Liczba wszystkich wykonanych w naszym kraju szczepień przeciw COVID-19 przekroczyła 41 mln, w pełni zaszczepionych jest ponad 20,3 mln obywateli.

Jeżeli ludzie się nie zaszczepią, to w tych powiatach, gdzie jest dużo zakażeń, trzeba będzie wprowadzić znaczące ograniczenia – powiedział w czwartek doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Dodał, że mogą one objąć 20 proc. kraju.

Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła zatwierdzenie szczepionki Comirnaty przeciwko Covid-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat. EMA podała, że u dzieci w wieku od 5 do 11 lat dawka szczepionki Comirnaty będzie niższa (10 µg) niż stosowana u osób w wieku 12 lat i starszych (30 µg). Podobnie jak w starszej grupie wiekowej, podaje się ją w postaci dwóch wstrzyknięć w odstępie trzech tygodni.

Szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat ruszą w Polsce w grudniu – przekazał PAP w czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Komisja Europejska zaproponowała w czwartek skrócenie czasu ważności certyfikatów covidowych do 9 miesięcy od momentu pełnego zaszczepienia.

Europa po raz kolejny stała się epicentrum pandemii Covid-19 - oświadczył w środę sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Jego zdaniem, ochrona zapewniana przez szczepionki wywołała w ludziach "fałszywe poczucie bezpieczeństwa".

Przez Francję przechodzi piąta fala pandemii koronawirusa – poinformował w czwartek minister zdrowia Oliver Veran. Ogłosił nowe restrykcje, m.in. utratę ważności paszportów sanitarnych bez zaszczepienia się dawką przypominającą. Minister zapowiedział też skrócenie czasu przyjmowania dawki przypominającej szczepionki przeciwko Covid-19 z sześciu do pięciu miesięcy.

Minister zdrowia Izraela Nitzan Horowitz powiedział, że Izraelczycy mogą potrzebować czwartej dawki szczepionki na Covid-19, jeśli liczba przypadków infekcji ponownie zacznie rosnąć w ramach piątej fali pandemii - poinformował w czwartek dziennik The Times of Israel.

Ponad 7 tys. spółek w Hiszpanii zajmujących się eksportem towarów i usług upadło z powodu kryzysu wywołanego przez pandemię - wynika z szacunków hiszpańskiego rządu.

Ogłoszone przez służby sanitarne Hiszpanii nadejście szóstej fali pandemii Covid-19 potwierdza się przybywającymi w całym kraju ogniskami zakażeń, a także wzrostem liczby infekcji do nienotowanego od sierpnia br. poziomu. Tylko pomiędzy wtorkiem a środą zanotowano ponad 8,5 tys. nowych zachorowań na Covid-19.

W Botswanie zidentyfikowano nowy wariant koronawirusa, który zdołał przedostać się do RPA i Hongkongu. Mnogość jego kolców i potencjał do mutacji wywołują poważne zaniepokojenie naukowców z Imperial College London - informuje w czwartek australijski portal news.com.au.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Stopa bezrobocia w październiku 2021 r. wyniosła 5,5 proc. wobec 5,6 proc. we wrześniu - podał Główny Urząd Statystyczny.

Najnowsze, listopadowe badania Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na przesunięcie oczekiwań inflacyjnych w kierunku wyższej inflacji w Polsce względem poprzedniego miesiąca - wynika z danych z Biuletynu Statystycznego GUS.

GUS skorygował dane o produkcji przemysłowej we wrześniu do 8,7 proc. z 8,8 proc. wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.

Nowe zamówienia w przemyśle w październiku 2021 r. wzrosły o 23,4 proc., po wzroście o 17,7 proc. rdr we wrześniu - podał Główny Urząd Statystyczny.

Nowe zamówienia w przemyśle na eksport w październiku 2021 r. w ujęciu rdr wzrosły o 13,3 proc., po wzroście o 10,8 proc. rdr we wrześniu - podał GUS.

Wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-październik 2021 r. wzrosła o 14,3 proc. rdr, przy zatrudnieniu wyższym o 0,5 proc. i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 8,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Narodowy Bank Węgier (MNB) podwyższył w czwartek 1-tygodniową depozytową stopę procentową do 2,90 proc., z 2,50 proc. - poinformował bank w komunikacie.

W Szwecji bank centralny Riksbank utrzymał stopy procentowe bez zmian - benchmark wynosi 0,00 proc. - podał bank w komunikacie.

Produkt Krajowy Brutto Niemiec w III kwartale 2021 r. wzrósł o 1,7 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych - poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden w II wyliczeniu. Wstępnie spodziewano się +1,8 kdk, po +1,9 proc. w II kw.

Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na grudzień wyniósł -1,6 pkt. wobec 1,0 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie z 0,9 pkt. - podała w komunikacie grupa badań rynkowych GfK. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie -1,0 pkt.

World Trade Monitor, wskaźnik obrazujący dynamikę wolumenu handlu międzynarodowego, spadł we wrześniu 2021 roku o 0,8 proc. mdm - podało holenderskie Biuro Analizy Polityki Gospodarczej (CPB).

BUDŻET, DŁUG

Koszt dla budżetu obniżek stawek VAT na gaz i energię elektryczną to ok. 1,85 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Po przetargu zamiany obligacji stopień prefinansowania potrzeb pożyczkowych brutto na 2022 r. wynosi ok. 9 proc. – poinformowało PAP Biznes Ministerstwo Finansów. Podczas czwartkowego przetargu zamiany MF sprzedało obligacje za 2,08 mld zł i odkupiło za 1,90 mld zł.

GIEŁDA

Po jedenastej spadkowej sesji na 13 ostatnich notowań WIG20 znalazł się na poziomie 2.229,44 pkt., pogłębiając 3-miesięczne minimum. Największe spadki zanotowała branża energetyczna - indeks WIG-Energia zniżkował o 4,4 proc. i jest to najgorszy wynik od dwóch miesięcy. Zdaniem analityka XTB rynek może kontynuować spadki poniżej poziomu 2,2 tys. pkt. dla indeksu WIG20, ale jednocześnie trend średnioterminowy wciąż ma kierunek wzrostowy, co oznacza, że pod koniec roku koniunktura może się poprawić.

WIG20 stracił 0,5 proc. i zamknął notowania na poziomie 2.229,445 pkt., najniższym od 3 miesięcy. Indeks WIG spadł 0,4 proc. do 68.860,62 pkt., mWIG40 obniżył się o 0,2 proc. do 5.408,79 pkt., a sWIG80 zniżkował także o 0,2 proc. do 20.416,88 pkt.

Domy maklerskie wypracowały w III kw. 2021 r. 134,4 mln zł zysku netto wobec 83,7 mln zł rok wcześniej, co oznacza wzrost o 60,6 proc. - wynika z kwartalnych danych KNF. W poprzednim kwartale zanotowały stratę netto na poziomie 9,1 mln zł.

WYNIKI SPÓŁEK ZA III KWARTAŁ

Grupa kapitałowa PGNiG miała w trzecim kwartale 2021 roku 12,5 mld zł przychodów, 2,2 mld zł EBITDA, 1,4 mld zł zysku operacyjnego oraz 666 mln zł zysku netto - poinformowała spółka w raporcie półrocznym. Wyniki są zgodne z wcześniejszymi szacunkami.

Grupa Enea miała w trzecim kwartale 2021 roku 570,1 mln zł zysku netto jednostki dominującej oraz 5,47 mld zł przychodów - podała spółka w raporcie kwartalnym. Wyniki są zgodne z wcześniejszymi szacunkami.

Ciech miał w trzecim kwartale 2021 roku 144,8 mln zł znormalizowanej EBITDA, co oznacza wzrost o 2 proc. rdr - wynika z raportu. Konsensus PAP Biznes zakładał wynik na poziomie 133,4 mln zł. Po trzech kwartałach znormalizowana EBITDA wynosi 554,4 mln zł, spółka podtrzymuje, że w całym roku wyniesie 700–735 mln zł.

Skonsolidowany zysk netto Bogdanki w trzecim kwartale 2021 roku wyniósł 73,4 mln zł, a przychody ze sprzedaży netto ukształtowały się na poziomie 621,9 mln zł - podała spółka w raporcie. Przed rokiem Bogdanka miała 1,8 mln zł straty netto i 504,5 mln zł przychodów. Wyniki są zgodne z publikowanymi wcześniej wstępnymi danymi.

BoomBit wypracował w trzecim kwartale 7,2 mln zł EBITDA, o 11,6 proc. więcej niż rok wcześniej - podała spółka w raporcie. Skorygowany zysk netto wzrósł o 43 proc. do 3,3 mln zł.

SPÓŁKI

Grupa CCC chce do 2025 roku potroić biznes, zwiększając sprzedaż do ponad 20 mld zł. Zakłada poprawę rentowności EBITDA do ponad 12 proc. - poinformowali przedstawiciele grupy, prezentując strategię na lata 2021-25.

Grupa CCC skupia się na rozwoju organicznym, nie ma obecnie planów dużych przejęć - poinformował przewodniczący rady nadzorczej Dariusz Miłek.

Grupa CCC zakłada wypłatę dywidendy w średnim okresie, nie planuje buybacku - poinformował prezes Marcin Czyczerski.

Grupa CCC podtrzymuje, że IPO spółki eobuwie może się odbyć w 2022/23 roku - poinformował wiceprezes CCC Karol Półtorak.

Strategia CCC do 2025 r. zakłada, że udział poszczególnych szyldów w przychodach grupy wyniesie odpowiednio: 25-30 proc. w przypadku CCC, 30-35 proc. w przypadku Eobuwia, 15-20 proc. Modivo, 15-20 proc. HalfPrice, a DeeZee ok. 5 proc. udział - podało CCC w komunikacie. zakłada zakłada m.in. osiągnięcie skonsolidowanej rentowności EBITDA (z MSSF16) powyżej 12 proc. i trzykrotne zwiększenie przychodów grupy w stosunku do okresu Q3'21 LTM.

Grupa CCC chce zwiększyć powierzchnię handlową do 2025 roku do ok. 1 mln m kw. Udział nakładów inwestycyjnych do przychodów ma wynieść 2-4 proc. (średnio w latach 2021-2025).

PGNiG nie wyklucza jeszcze zwyżki cen gazu w okresie zimowym w przypadku mroźnej zimy i niedoboru dostaw z kierunku wschodniego. W drugim kwartale 2022 roku cena może spaść do 40 euro/MWh, ale wiceprezes PGNiG Przemysław Wacławski wskazuje, że to i tak byłoby drogo w porównaniu do poprzednich lat.

PGNiG szacuje, że w 2022 roku produkcja gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym wyniesie około 2,6 mld metrów sześciennych - poinformował wiceprezes PGNiG ds. operacyjnych Robert Perkowski.

PGNiG spodziewa się decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie zgody na koncentrację z PKN Orlen w pierwszym kwartale 2022 roku - poinformował wiceprezes PGNIG ds. finansowych Przemysław Wacławski.

Zarząd Cyfrowego Polsatu zdcydował, że nabędzie nie więcej niż 29 mln akcji własnych od Reddev Investments Limited po cenie 35 zł za jedną akcję - podał Cyfrowy Polsat w komunikacie.

Huuuge ocenia, że rozwój współpracy wydawniczej z zewnętrznymi podmiotami jest obecnie dla spółki lepszym rozwiązaniem niż przejęcia - poinformował wiceprezes Jon Bellamy. Firma uważa, że wyceny celów akwizycyjnych są obecnie zbyt wysokie na tle mnożników notowanych na rynku kapitałowym.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie CDRL postanowiło wypłacić z kapitału zapasowego spółki dywidendę w wysokości 2 zł na akcję - podała spółka. Łącznie na wypłatę dywidendy przeznaczone zostanie ok. 12 mln zł.

Bank Millennium zaraportuje w IV kwartale 2021 roku piątą z rzędu stratę netto, bowiem wyniki banku kolejny raz będą pod presją wysokich rezerw na ryzyko prawne związane z walutowymi kredytami hipotecznymi i dodatkowo obciąży je rezerwa na wyrok dotyczący opcji walutowych - uważa Marta Czajkowska-Bałdyga z Ipopemy.

Komisja Nadzoru Finansowego obniżyła wysokość dodatkowego wymogu kapitałowego Banku Millennium związanego z portfelem walutowych kredytów hipotecznych. Bufor ten na poziomie skonsolidowanym wynosić ma 2,79 pkt. proc. ponad wartość łącznego współczynnika kapitałowego. Nowy poziom wymogu kapitałowego jest niższy w porównaniu do poprzedniego o 56 pb - podał bank w komunikacie.

Komisja Nadzoru Finansowego obniżyła wysokość dodatkowego wymogu kapitałowego Banku PKO BP związanego z portfelem walutowych kredytów hipotecznych. Bufor ten na poziomie skonsolidowanym wynosić ma 0,11 pkt. proc. ponad wartość łącznego współczynnika kapitałowego wobec 0,24 pkt proc. poprzednio - podał bank w komunikacie.

Komisja Nadzoru Finansowego obniżyła wysokość dodatkowego wymogu kapitałowego mBanku związanego z portfelem walutowych kredytów hipotecznych. Bufor ten na poziomie skonsolidowanym wynosić ma 2,12 pkt. proc. ponad wartość łącznego współczynnika kapitałowego. Wcześniej było to 2,82 pkt. proc. - podał bank w komunikacie.

Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała aneks do umowy na dostawy węgla koksowego z austriacką spółką - podała JSW w komunikacie. Aneks podwyższa łączną szacunkową wartość zawartej wcześniej umowy do 4,9 mld zł i przedłuża okres jej obowiązywania do 31 marca 2028 r.

Spółka zależna Bumechu, Przedsiębiorstwo Górnicze "Silesia", otrzymało oświadczenie krajowej spółki kapitałowej o wiążącym przyjęciu oferty na dostawę miału węglowego. Szacunkowa wartość przychodu to 100 mln zł - podał Bumech w komunikacie.

Spółka joint venture TapNice z grupy BoomBit mogłaby jako pierwsze trafić na warszawską giełdę - poinformował podczas telekonferencji członek zarządu BoomBit Marek Pertkiewicz. Dodał, że za wcześnie jeszcze na przedstawienie szczegółów i terminów.

Esotiq & Henderson planuje w IV kwartale utrzymać marżę brutto na sprzedaży na poziomie z III kwartału, kiedy wyniosła 64,1 proc., jednak dłuższe utrzymywanie się wysokiego kursu dolara może mieć przełożenie na niższe marże w 2022 roku - poinformowała spółka w komunikacie.

Ciech ocenia, że szacowany wzrost popytu na globalnym rynku sody kalcynowanej, zwiększanie możliwości nowej warzelni soli w kolejnych miesiącach, a także rozwój pozostałych segmentów, tworzą korzystne otoczenie biznesowe w horyzoncie kolejnych kwartałów - podała spółka w komunikacie prasowym.

Tauron przeznaczy ponad 18 mln zł na unowocześnienie hydroelektrowni we Wrocławiu. Prace przyczynią się do wzrostu produkcji energii elektrycznej w elektrowni do ok. 5,5 GWh rocznie - podała spółka w komunikacie prasowym.

Spółka zależna Ronson Development zawarła umowę zakupu gruntu położonego w Warszawie o łącznej powierzchni ok. 1,82 tys. m kw. za 11,2 mln zł netto - podał deweloper w komunikacie.

Krynicki Recykling rozpoczął przegląd opcji strategicznych - podała spółka w komunikacie.

Litewska spółka zależna Trakcji, AB Kauno Tiltai, w konsorcjum z Litenergoservis mają umowę na "Budowę napowietrznej linii energetycznej 330 kV Darbnai-Bitnai". Wartość kontraktu to 46,93 mln euro (ok. 219,7 mln zł), z czego na AB Kauno Tiltai przypada 32,9 mln euro (ok. 153,8 mln zł) - podała Trakcja.

Best spodziewa się, że EBITDA gotówkowa w 2021 roku przekroczy 200 mln zł, spółka myśli o większych inwestycjach w nowe portfele i w 2022 roku chce szerzej wyjść na rynek obligacji - poinformowali w czwartek przedstawiciele spółki.

FUNDUSZE

Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych miały w III kw. 2021 roku 214,4 mln zł zysku netto wobec 191,7 mln zł rok wcześniej, co oznacza wzrost o 11,9 proc. rdr - wynika z kwartalnych danych KNF.

Obecnie nie ma decyzji politycznych o powrocie do projektu ustawy przekształcającej OFE i nie wiadomo, kiedy będzie na to dobry moment – powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda na czwartkowej konferencji na GPW.

WALUTY

Jeżeli w najbliższych dniach nie dojdzie do drastycznego umocnienia dolara, EUR/PLN może zejść niżej, w okolice 4,66 - ocenił w rozmowie z PAP Biznes analityk TMS Brokers Maciej Madej. Dodał, że rentowności SPW mają szansę na stabilizację.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,6688 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1223 USD i 129,41 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

BANKI, KREDYTY

Frankowiczka złożyła do TSUE skargę na rozporządzenie KE dotyczące zamiany w umowach o kredyt frankowy wskaźnika pozwalającego wyliczyć oprocentowanie z LIBOR-u na SARON - poinformowano na czwartkowej konferencji prasowej.

DANE GUS

Produkcja samochodów osobowych w październiku spadła rdr o 25,9 proc. do 21,0 tys. sztuk - podał Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu miesiąc do miesiąca produkcja ta wzrosła o 39,5 proc.

Produkcja nawozów azotowych w październiku spadła o 2,6 proc. rdr i wyniosła 172 tys. ton - podał Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu miesiąc do miesiąca produkcja ta wzrosła o 5,4 proc. W okresie styczeń-październik produkcja tych nawozów wzrosła o 0,5 proc. do 1.720 tys. ton.

Produkcja węgla brunatnego w październiku w Polsce spadła o 4,4 proc. rdr i wyniosła 4.409 tys. ton - podał Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja węgla kamiennego w październiku wzrosła 6,7 proc. rdr i wyniosła 4.741 tys. ton - podał Główny Urząd Statystyczny.

Wartość kosztorysowa inwestycji rozpoczętych w okresie I-III kwartał 2021 r. spadła o 14,6 proc. rdr do 37,5 mld zł - podał Główny Urząd Statystyczny.

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych w październiku 2021 r. wzrosła o 20,7 proc. rdr, a mdm wzrosła o 1,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Przewozy ładunków w październiku rdr spadły o 0,5 proc. i wyniosły 50,458 mln ton - podał Główny Urząd Statystyczny.

TOWARY, PALIWA

Notowania miedzi na giełdzie metali w Londynie są blisko poziomów z poprzedniej sesji. Metal w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany na LME blisko 9.835,00 USD za tonę - informują maklerzy.

Amerykańska ropa WTI jest w czwartek podczas handlu w Azji na stabilnym poziomie. Po ogłoszeniu decyzji o uwolnieniu ropy ze strategicznych rezerw w USA i innych krajach, sojusz OPEC+ ostrzega - to działanie może zwiększyć nadwyżkę na rynkach paliw spodziewaną na początku przyszłego roku - informują maklerzy.

Krajowe zużycie trzech głównych gatunków paliw (benzyna, olej napędowy, LPG) po dziewięciu miesiącach 2021 r. wzrosło o 7 proc. rdr i wyniosło 24.658 tys. m sześc. - wynika z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.

WYDARZENIA Z KRAJU

Obowiązek ujawniania majątku dzieci własnych, przysposobionych i dzieci małżonka osób pełniących funkcje publiczne jest bez wątpienia ingerencją w prawo do prywatności i autonomii informacyjnej - uznał w czwartek Trybunał Konstytucyjny.

Ostatniej doby zanotowano 375 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski – poinformowała w środę Straż Graniczna. 56 cudzoziemcom wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium naszego kraju - dodała SG.

Już 1860 migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę polsko-białoruską, otrzymało postanowienia z nakazem opuszczenia Polski i trzyletnim zakazem wjazdu do Strefy Schengen - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Relacje polsko-niemieckie są z pewnością fundamentalne dla spójności UE; my obecnie bronimy zewnętrznej granicy UE, a więc także Niemiec, przed falą uchodźców – mówił premier Mateusz Morawiecki po czwartkowym spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Merkel podkreśliła natomiast, że nie wolno wykorzystywać ludzi do celów hybrydowych, i dodała, że reżim białoruski chce zdestabilizować nie tylko Polskę, lecz i całą UE.

Kończący urzędowanie rząd Czech Andreja Babisza ogłosił w czwartek stan wyjątkowy, który ma obowiązywać od północy przez 30 dni - podał portal informacyjny iDNES, powołując się na premiera. Decyzja zapadła na nadzwyczajnym posiedzeniu rządu w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w kraju.

W środę partie przyszłej koalicji rządowej SPD, Zielonych i FDP przedstawiły umowę koalicyjną. Wiadomo już, jakie ministerstwa przypadną poszczególnym partiom, choć nazwiska ministrów nie są jeszcze oficjalnie znane. Wiadomo tylko, że nowym kanclerzem zostanie Olaf Scholz z SPD, MSZ dostaną Zieloni, a finanse - FDP.

Prezydent Czech Milosz Zeman został w wypisany z Centralnego Szpitala Wojskowego w Pradze (CVN) na własną prośbę - poinformowała w czwartek rzeczniczka CVN Jitka Zinke. Szefem państwa zaopiekuje się na Zamku w Lanach pod Pragą zespół medyczny z prywatnej firmy.

Ze zdjęć satelitarnych wynika, że reaktor do produkcji plutonu w północnokoreańskim ośrodku jądrowym Jongbjon wciąż pracuje – podał w środę amerykański think tank 38 North, podkreślając, że pluton jest potrzebny do zapowiadanej przez reżim rozbudowy arsenału jądrowego. (PAP Biznes)

gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości