W razie potrzeby NBP będzie dostosowywał politykę pieniężną, aby nie dopuścić do utrwalenia się wysokiej CPI - prezes NBP | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
25 lis 2021, 19:40

W razie potrzeby NBP będzie dostosowywał politykę pieniężną, aby nie dopuścić do utrwalenia się wysokiej CPI - prezes NBP

Rada Polityki Pieniężnej dwukrotnie podniosła stopy procentowe i w razie potrzeby będzie działać dalej, aby nie dopuścić do utrwalenia się podwyższonej inflacji – powiedział w wywiadzie dla "Gazety Bankowej" prezes NBP Adam Glapiński.

"Dwukrotnie podnieśliśmy stopy procentowe i w razie potrzeby będziemy działać dalej. Tak, jak byliśmy zdeterminowani do ratowania polskiej gospodarki w czasie pandemii, tak nie dopuścimy do utrwalenia się podwyższonej inflacji. Oczywiście, zapewniając jednocześnie zrównoważony wzrost w gospodarce" - powiedział Glapiński.

"Należy pamiętać, że jeszcze do I kwartału 2022 r. inflacja pozostanie podwyższona, bo – jak mówiłem – podbijają ją obecnie wzrosty cen paliw i surowców na świecie, wystrzał cen gazu w Europie, efekty polityki klimatycznej UE wpływające na ceny prądu i inne czynniki. Natomiast nasze działania sprawią, że te szoki nie podwyższą trwale inflacji. W efekcie po kilku kwartałach zacznie się ona obniżać" - dodał.

W rozmowie z gazetą prezes NBP pozytywnie odniósł się też do planu przekazywania wpłaty z zysku NBP do Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, o którego powołaniu w ostatnim czasie informował rząd.

"Planowane przekazanie wpłaty z zysku NBP do Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych jest w mojej ocenie w pełni słuszne i bardzo mnie cieszy. Zysk banku centralnego to dochody uzyskane głównie z zarządzania rezerwami NBP, które są majątkiem narodowym, obrona narodowa zaś jest jedną z najważniejszych funkcji państwa" - zaznaczył. (PAP Biznes)

pat/ mfm/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości