Skrót wiadomości - piątek, 26 listopada, 18.20 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
26 lis 2021, 18:28

Skrót wiadomości - piątek, 26 listopada, 18.20

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WYWIADY I ANALIZY PAP BIZNES

Fabryki Mebli Forte pomimo, że zamówienia w IV kw. nie wskazują na duże wzrosty sprzedaży, nadal celują w osiągnięcie około 200 mln zł EBITDA w 2021 roku - poinformował PAP Biznes członek zarządu spółki Mariusz Gazda. Dodał, że w związku z czwartą falą pandemii nie spodziewa "powrotu do normalności" na rynku meblowym w pierwszym półroczu 2022 roku.

Przesuwanie się szczytu inflacji, mocny USD i oczekiwania podwyżek stóp proc. mogą nadal wywierać presję na wyceny polskich obligacji. Wiele negatywnych czynników jest już wycenione przez rynek, co widać po wysokich rentownościach – uważa dyrektor zespołu zarządzania instrumentami dłużnymi Pekao TFI Dariusz Kędziora.

KORONAWIRUS

W Polsce stwierdzono w ciągu doby 26.735 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, z powodu Covid-19 zmarło 421 osób - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Liczba nowych infekcji była o 15 proc. wyższa niż w ubiegłym tygodniu. Od początku epidemii odnotowano w Polsce 3.461.066 zakażeń koronawirusem i 82.607 zgonów z powodu COVID-19.

Obserwujemy spadek dynamiki zakażeń koronawirusem. W woj. lubelskim i podlaskim spadki są dwucyfrowe: na Lubelszczyźnie to spadek o 17 proc., na Podlasiu – o 12 proc. – poinformował w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Czwarta fala jest falą osób niezaszczepiony, ale także falą chorujących i dzieci, a średni wiek dziecka hospitalizowanego wynosi w granicach 5-6 lat, dlatego ważne będzie też szczepienie najmłodszych – przekonywał w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Wiadomość o nowym wariancie koronawirusa jest bardzo niepokojąca - przekazała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wydanym w piątek oświadczeniu. Jak dodała, rozmawiała z naukowcami i producentami szczepionek, którzy podzielają jej obawy.

Szefowa KE wezwała do zawieszenia połączeń lotniczych do miejsc, w których wykryto nowy wariant koronawirusa. „Wszystkie podróże lotnicze do tych krajów powinny zostać zawieszone, dopóki nie będziemy lepiej rozumieć niebezpieczeństwa stwarzanego przez ten nowy wariant” – powiedziała.

W Belgii wykryto pierwszy w Europie przypadek nowego wariantu koronawirusa B.1.1.529, który pierwotnie zidentyfikowano na południu Afryki - poinformował w piątek minister zdrowia Frank Vandenbroucke. Premier federalny Alexander De Croo ogłosił w piątek podjęcie bardziej rygorystycznych działań, aby powstrzymać czwartą falę koronawirusa w Belgii. M.in. od najbliższej soboty kluby nocne, dyskoteki i sale taneczne będą ponownie zamknięte, a restauracje i bary - do których już teraz mogą wchodzić tylko osoby posiadające paszport sanitarny - będą musiały się zamykać najpóźniej o 23.00. Zakazane będą zorganizowane imprezy prywatne , z wyjątkiem przyjęć w domu z okazji ślubu czy pogrzebu.

W związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa kolejne państwa zawieszają w piątek loty z południa Afryki ze względu na nowy wariant koronawirusa B.1.1.529. Po Wielkiej Brytanii decyzje takie podjęły rządy Francji, Austrii, Holandii, Hiszpanii, Danii i Filipin. W USA trwają konsultacje w tej sprawie. Niemcy wprowadzają obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny po powrocie z Republiki Południowej Afryki. Natomiast Włochy wprowadziły zakaz przyjazdów z RPA, Lesotho, Botswany, Zimbabwe, Mozambiku, Namibii i Eswatini, dawniej Suazi. Blokada dotyczy osób, które przebywały w tych krajach w ostatnich 14 dniach.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przestrzegła w piątek przed pośpiesznym wstrzymywaniem lotów z państw, gdzie zidentyfikowano nowy wariant koronawirusa B.1.1.529, rekomendując decyzje oparte na przesłankach naukowych - podała agencja Reuters.

Komisja Europejska wydała w czwartek rekomendację, aby paszport covidowy, uprawniający do swobodnej podróży w czasie pandemii, był ważny do dziewięciu miesięcy od przyjęcia drugiej dawki szczepienia - podała oficjalna strona KE.

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że od stycznia przestanie używać swojego mechanizmu kontroli eksportu szczepionek na Covid-19. Mechanizm ma zostać zastąpiony przez system monitorowania, w ramach którego producenci szczepionek nie będą już musieli uzyskiwać zezwolenia na eksport.

Rekordową liczbę ponad 76 tys. nowych zakażeń koronawirusem wykryto w Niemczech w ciągu ostatniej doby - podał w piątek Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Zapadalność siedmiodniowa wzrosła do 438,2 i jest wyższa niż kiedykolwiek. Minister zdrowia Jens Spahn zaapelował o ograniczenie kontaktów i "naciśnięcie na hamulec".

Premier Portugalii Antonio Costa zapowiedział ogłoszenie w kraju stanu klęski żywiołowej w związku z nasilającą się epidemią Covid-19. W ramach nowych restrykcji, które wejdą w życie 1 grudnia, do przylotów do Portugalii upoważnione będą tylko osoby z ważnym negatywnym wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2.

Preparat MesenCure izraelskiej firmy Bonus BioGroup zmniejsza śmiertelnośc pacjentów w ciężkim stanie z powodu infekcji Covid-19 nawet o 70 proc., jak pokazała druga faza testów klinicznych - poinformował dziennik "The Jerusalem Post".

TARCZA ANTYINFLACYJNA

Urząd Regulacji Energetyki pozytywnie ocenia propozycje tarczy antyinflacyjnej - poinformował prezes Urzędu Rafał Gawin. Powtórzył, że podwyżka taryfy na energię na przyszły rok będzie raczej dwucyfrowa.

Przedstawione przez rząd działania w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej są lekko pro-podwyżkowe z perspektywy Rady Polityki Pieniężnej - oceniają ekonomiści mBanku.

Tarcza antyinflacyjna ma ograniczyć inflację w jej szczycie, który jest spodziewany na początku roku - poinformował na Twitterze główny ekonomista resortu finansów Łukasz Czernicki.

BUDŻET, DŁUG

W okresie styczeń-październik 2021 r. dochody budżetu państwa wyniosły 405,7 mld zł, a wydano 353,8 mld zł, w budżecie odnotowano 51,9 mld zł nadwyżki - wynika z informacji ministra finansów Tadeusza Kościńskiego przekazanej w piątek PAP.

Po trzech kwartałach 2021 r. nadwyżka jednostek samorządu terytorialnego wynosi 23,40 mld zł - powiedział w TVP 3 wiceminister finansów Sebastian Skuza.

Senat w piątkowym głosowaniu opowiedział się za odrzuceniem ustawy podnoszącej akcyzę na alkohol i wyroby tytoniowe. Ustawa wróci teraz do Sejmu.

GIEŁDA

Piątkowa sesja na giełdach przebiegała pod znakiem spadków wywołanych obawami o nowy wariant koronawirusa. Mocno traciła także GPW, indeksy wyznaczyły wielotygodniowe minima, a WIG20 zanotował największy dzienny spadek od ponad roku - o 3,87 proc. Po ponad 5 proc. zniżkował sektory bankowy, paliwowy i górniczy. Wzrostem o ponad 13 proc. wyróżnił się natomiast Mercator Medical.

Indeks szerokiego rynku zniżkował o 3,51 proc. i zamknął notowania na poziomie 66.440,82 pkt., podobnie jak WIG20 najniżej od czterech miesięcy. mWIG40 spadł o 2,9 proc. do 5.252,03 pkt. - najniżej od początku października. Małe spółki zakończyły sesję najniżej od maja - spadły o 2,98 proc. do 19.807,86 pkt.

GPW rozważy scenariusz wydłużenia czasu trwania sesji giełdowej, jeśli pojawią się takie pomysły i sugestie ze strony domów maklerskich - poinformował PAP Biznes Filip Duszczyk, wicedyrektor działu rozwoju rynku GPW.

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW spadł o 8,8 pkt. proc. i wyniósł 34 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego zwiększył się o 10,2 pkt. proc. do 45,3 proc. - podało Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w komunikacie.

WYNIKI SPÓŁEK ZA III KWARTAŁ

Kernel Holding w pierwszym kwartale roku obrotowego 2021/2022 odnotował 211 mln USD zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 204 mln USD zysku rok wcześniej - podała spółka w raporcie. Przychody grupy wzrosły w tym czasie o 43 proc. do 1.343 mln USD.

W trzecim kwartale 2021 r. grupa Selena zwiększyła przychody o 13,8 proc. rdr do 493,1 mln zł, natomiast jej zysk netto zmniejszył się o 29,2 proc. do 31,8 mln zł, a EBIT o 44,8 proc. do 36,5 mln zł - wynika z raportu kwartalnego producenta i dystrybutora produktów chemii budowlanej.

SPÓŁKI

Opublikowana w czwartek strategia grupy CCC do 2025 roku ma bardzo ambitne cele, dużo wyższe od oczekiwań rynkowych - oceniają analitycy. Wskazują, że w przeszłości spółka często zbyt optymistycznie podchodziła od swoich planów, więc rynek podchodzi do nowych założeń z dystansem i czeka na ich potwierdzenie w bieżącej działalności.

Nakłady inwestycyjne Amiki w 2021 roku wyniosą 100 mln zł, w 2022 roku mają przekroczyć 100 mln zł - poinformował podczas wideokonferencji członek zarządu ds. finansowych Michał Rakowski.

Amica liczy w IV kw. przynajmniej na powtórzenie wyników z III kw. 2021 roku - poinformował podczas telekonferencji członek zarządu ds. finansowych Michał Rakowski.

KCI podpisało z holenderskim Pluralis niewiążące porozumienie dotyczące ustalenia warunków sprzedaży ok. 40 proc. akcji Gremi Media - podało KCI.

Ciech po wynikach osiągniętych po trzech kwartałach podtrzymuje prognozę znormalizowanej EBITDA i przychodów grupy na cały 2021 r. W ocenie zarządu, jeśli w IV kwartale miałoby dojść do jej rewizji, to poprzez podniesienie oczekiwań, co do otrzymanych wyników.

Zarząd Ciechu przygotowuje strategię grupy na lata 2022-2024, która obejmie także cele finansowe. Jednym z jej głównych elementów ma być poprawa wydajności w segmencie sodowym. Publikacja dokumentu powinna mieć miejsce w I kwartale 2022 r. - poinformował prezes Dawid Jakubowicz.

Bogdanka podtrzymuje plan produkcji 9,6 mln ton węgla w tym roku, na przyszły rok planuje produkcję węgla na poziomie określonym w strategii - poinformował prezes Artur Wasil.

Cherrypick Games odstąpił od negocjacji w sprawie połączenia z jedną ze spółek z grupy kapitałowej Movie Games - podało Cherrypick Games w komunikacie.

Oferta Unibepu o wartości ok. 392,8 mln zł brutto na realizację kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy została wybrana jako najkorzystniejsza - poinformowała spółka w komunikacie.

Boryszew, którego nakłady inwestycyjne po trzech kwartałach 2021 roku wyniosły 89 mln zł, szacuje, że w całym 2021 roku wyniosą one ok. 120 mln zł - podał Boryszew w komunikacie.

Wittchen chce w 2022 roku kontynuować osiąganie dwucyfrowych dynamik sprzedaży, liczy na stabilizację marży brutto na sprzedaży i kontynuację poprawy marży operacyjnej - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym.

Marvipol Development przygotowuje do uruchomienia 16 projektów z blisko 3 tys. lokali - podała spółka w komunikacie prasowym.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie spółki Best zdecydowało o skupie nie więcej niż 857.000 akcji własnych w celu ich umorzenia - poinformował Baes w komunikacie.

Cannabis Poland aktualizuje strategię i rozważa nową emisję akcji, z którą związane są plany rozwojowe dotyczące między innymi umacniania pozycji na rynku biofarmaceutycznym - poinformowała spółka w komunikacie.

Oferta spółki zależnej Apator Metrix za 74,9 mln zł została wybrana jako najkorzystniejsza w sześciu zadaniach będących częścią przetargu na dostawę gazomierzy miechowych dla Polskiej Spółki Gazownictwa - podał Apator w komunikacie.

KNF zaleciła Santanderowi Bank Polska utrzymywanie na poziomie grupy funduszy własnych na pokrycie dodatkowego wymogu kapitałowego w celu zabezpieczenia ryzyka walutowych kredytów hipotecznych dla gospodarstw domowych w wysokości 0,029 pkt. proc., dla łącznego współczynnika kapitałowego - podał bank w komunikacie.

W opinii Komitetu Stabilności Finansowej (KSF), nie ma potrzeby wnoszenia wpłaty na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców przez kredytodawców za drugi kwartał 2021 r. - podał KSF w komunikacie.

WALUTY

Złoty osłabia się przy globalnej awersji do ryzyka wywołanej nowym wariantem koronawirusa, jednak nie jest przesądzone, że ta presja utrzyma się w dłuższym terminie - ocenił w rozmowie z PAP Biznes główny ekonomista domu maklerskiego XTB, Przemysław Kwiecień. Ważną kwestią dla notowań SPW oraz złotego pozostaje grudniowe posiedzenie RPP, zwłaszcza w kontekście rządowej tarczy antyinflacyjnej.

Choć jeszcze poprzedniego dnia kurs EUR/PLN notowany był na poziomie 4,67, w trakcie piątkowej sesji wrócił w okolice 4,71 i po południu rośnie o 0,7 proc. Złoty osłabia się względem euro, jednak przy osłabiającym się do euro dolarze kurs USD/PLN pozostaje blisko poziomu odniesienia na 4,17. Z kolei EUR/USD idzie w górę o 0,7 proc. w kierunku 1,13.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,7038 - poinformował NBP.

HANDEL

Sprzedaż detaliczna supermarketów w październiku wzrosła w Polsce o 2,5 proc. rdr - wynika z szacunków Polskiej Izby Handlu i firmy badawczej CMR.

Sprzedaż detaliczna sklepów małoformatowych w październiku wzrosła w Polsce o 3,1 proc. rdr - wynika z szacunków Polskiej Izby Handlu i firmy badawczej CMR.

ENERGETYKA

Jeśli dostawa energii jest oferowana przez dostawcę wraz z usługą dystrybucji, to zapowiadana niższa stawka VAT dotyczyć będzie zarówno dostawy energii jak, i usługi dystrybucji - poinformował PAP Biznes resort finansów. Jeśli natomiast usługi dystrybucji oferuje inny podmiot, to wówczas nie można zastosować obniżonej stawki na same usługi dystrybucji.

Senat opowiedział się w piątek przeciw nowelizacji ustawy o OZE, która wprowadza m.in. nowy system rozliczeń dla prosumentów - net billing.

Senat przyjął w piątek własny projekt nowelizacji ustawy o OZE z regulacjami dla prosumentów. Senackie przedłożenie zakłada m.in. rozliczenia prosumentów ze sprzedawcą w stosunku jeden do jednego oraz określenie zasad i okresów rozliczeń w umowach.

Senat poparł w piątek nowelizację Prawa energetycznego wraz z zaproponowanymi poprawkami. Celem ustawy jest zapobieżenie skokowym podwyżkom cen gazu w 2022 r. Nowela zakłada, że wzrost cen zakupu gazu w trakcie obowiązywania taryfy można będzie przenieść na kolejne okresy taryfowe.

TOWARY, PALIWA

Notowania miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają o 3 proc. Pojawienie się nowego, szybko rozprzestrzeniającego się i wysoce zmutowanego wariantu Covid-19 wywołało wyprzedaż ryzykownych aktywów, w tym metali bazowych. Miedź w dostawach 3-miesięcznych zniżkuje do 9.512,50 USD za tonę - informują maklerzy.

Ropa na Nymex w USA tanieje o ponad 6 proc. Wcześniej surowiec tracił nawet 7,4 proc. Nagłówki o wstrzymywaniu przez wiele krajów podróży z RPA z powodu pojawienia się nowego wariantu koronawirusa, nie sprzyjają nastrojom na rynkach paliw - informują maklerzy.

Zmiany na rynkach wskazują, że detaliczne ceny benzyny mają realną szansę spaść poniżej 6 zł/l - oceniają analitycy e-petrol.

WYDARZENIA Z KRAJU

Ustawa o funduszu kompensacyjnym, darmowe testy dla grup zawodowych mających kontakt z ludźmi, dodatki dla zawodów niemedycznych, zatrudnionych przy walce z pandemią - o takich uzgodnieniach ze spotkania z przedstawicielami klubów i kół poinformował dziennikarzy wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Polski żołnierz został ranny w głowę podczas zajść w czwartek przy polsko-białoruskiej granicy. W okolicach Czeremchy prawie 200-osobowa grupa próbowała wedrzeć się do Polski – poinformowała rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska. W czwartek ok. godz. 22. w okolicach Czeremchy (pow. hajnowski) prawie 200-osobowa grupa próbowała przekroczyć granicę polską.

Kolejne samoloty z migrantami wystartowały z lotniska w Mińsku, w czwartek odleciało ponad 600 migrantów – napisał na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Senat przyjął w piątek z poprawkami nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej, która umożliwi m.in. wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej. Jedna z poprawek senackich przewiduje, że zakaz nie będzie obejmował dziennikarzy. Ustawa wróci do Sejmu.

3 osoby - pracownicy służby zdrowia - zostały zatrzymane za kupno nieprawdziwych potwierdzeń szczepień przeciwko COVID-19. Grozi im za to nawet 10 lat pozbawienia wolności. To kolejne zatrzymania w tej sprawie, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Zadeklarowaliśmy nasze pełne polityczne wsparcie dla Ukrainy, dla jej integralności, mając na uwadze konieczność wspólnego wypracowania mechanizmów deeskalacyjnych - powiedział w piątek w Londynie premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem.

Pytanie, czy dojdzie do pełnowymiarowego wtargnięcia Rosji na Ukrainę, pozostaje otwarte, ale musimy być na to gotowi - oświadczył szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

Jesteśmy gotowi na wszelką eskalację - oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, pytany o możliwość pełnowymiarowej wojny z Rosją. Zaznaczył też, że posiada informacje o tym, że przygotowywany jest zamach stanu, zaplanowany na początek grudnia.

Rząd Niemiec zdementował w piątek słowa przywódcy Białorusi Alaksandra Łukaszenki, który tego dnia podczas wizyty w centrum logistycznym w Bruzgach przy granicy z Polską powiedział, że Niemcy powinny przyjąć przebywających tam migrantów, a "kanclerz Merkel się zgadza".

Mołdawia zapłaciła za gaz otrzymany od rosyjskiego Gazpromu od października do połowy listopada - poinformował w piątek w komunikacie mołdawski koncern Mołdowagaz. Wcześniej Gazprom groził przerwaniem dostaw surowca z powodu zaległości Kiszyniowa w opłatach za import.

Po wprowadzeniu stanu wyjątkowego i częściowego lockdownu na Słowacji lokalna policja zapowiedziała w czwartek kontrole na przejściach granicznych m.in. z Polską. Chce sprawdzać, czy podróżni wypełnili formularz przyjazdowy, są zaszczepieni lub przygotowani na co najmniej 5-dniową kwarantannę.

Kancelaria Milosza Zemana zapowiedziała w piątek, że prezydent, u którego stwierdzono Covid-19, który przebiega u prezydenta bezobjawowo, w sobotę wróci do swojej rezydencji, a w niedzielę mianuje nowego premiera. Przeciwko ewentualnemu naruszeniu zasad kwarantanny zaprotestowały służby sanitarne.

Premier Włoch Mario Draghi i prezydent Francji Emmanuel Macron podpisali w piątek w Rzymie traktat o zacieśnieniu wzajemnej współpracy. Dotyczyć ona będzie takich kwestii, jak współdziałanie w UE, europejska obrona, ochrona granic i wspólna polityka migracyjna w duchu odpowiedzialności i solidarności.

Statek organizacji pozarządowej Sea Watch 4 z ponad 460 migrantami uratowanymi na Morzu Śródziemnym otrzymał w piątek zgodę na zatrzymanie się w rejonie portu Augusta na Sycylii. Jednostka znajdzie tam schronienie po tym, gdy w nocy trafiła na bardzo złe warunki na morzu.(PAP Biznes)

gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości