Skrót wiadomości: sobota - niedziela, 27-28 listopada | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
28 lis 2021, 20:02

Skrót wiadomości: sobota - niedziela, 27-28 listopada

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata z soboty i niedzieli, 27-28 listopada (do godz. 20.00).

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE KRAJ I ŚWIAT------------------------ ---------

Rozmowy z rządem Czech o Turowie są mocno utrudnione z tego powodu, że to rząd odchodzący, a nowego ciągle nie ma - ocenił w sobotę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Ceny obowiązkowych dla kierowców ubezpieczeń OC są coraz niższe. W listopadzie – w porównaniu z poprzednim miesiącem – średnia cena OC spadła o prawie 20 zł - czytamy w sobotniej publikacji portalu RMF 24.

Żeby wprowadzić zakaz sprzedaży aut spalinowych w 2035 r. w sposób akceptowalny społecznie, rząd niezwłocznie musi podjąć w tej sprawie działania prawne i podatkowe - powiedział PAP prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakub Faryś.

Rynek telekomunikacyjny postuluje wyłączenie z projektu ustawy, implementującej krajowy system cyberpezpieczeństwa elementów nie związanych z systemem, np. powstania spółki Polskie 5G - mówi PAP prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji Andrzej Dulka.

Konferencja na szczeblu ministerialnym Światowej Organizacji Handlu ( WTO) została odwołana z powodu pogarszającej się światowej sytuacji pandemicznej - poinformowali w piątek oficjalnie przedstawiciele WTO. Konferencja miała odbyć się w dniach 30 listopada - 3 grudnia w Genewie z udziałem ok. 4 tys. uczestników.

Niemcy starają się przekonać kongresmenów USA, by nie nakładali nowych sankcji przeciwko Nord Stream 2 - podaje w niedzielę portal Axios, publikując nieoficjalny dokument ambasady Niemiec w USA. Placówka argumentuje w nim m.in., że sankcje będą "zwycięstwem dla Putina", i prezentuje ewentualny zakres działań przeciwko Rosji.

WYDARZENIA Z KRAJU----------------------

Premier Polski Mateusz Morawiecki skrytykował kanclerz Niemiec Angelę Merkel za jej ostatnie dwie rozmowy przez telefon z białoruskim przywódcą Alaksandrem Łukaszenką - pisze w sobotę agencja dpa.

Zakładamy, że wybory parlamentarne odbędą się za dwa lata; nie ma dzisiaj żadnych dyskusji w PiS o konieczności ich przyspieszenia - powiedział w sobotę wicepremier Jacek Sasin. Dodał, że PiS chce się z obecnymi problemami mierzyć i je rozwiązywać, dlatego nie jest dobrą drogą ucieczka od problemów w postaci wcześniejszych wyborów.

Gdyby wybory odbyłyby się w niedzielę, wygrałoby je PiS z poparciem 35,3 proc., przed KO z poparciem 23,8 proc. PiS nie utrzymałoby władzy, bo otrzymałoby tylko 194 mandaty - wynika z sondażu Estymatora. Niewielką większość miałyby wspólnie KO, Polska 2050, Lewica i KP-PSL - 231 mandatów.

W Polsce stwierdzono w ciągu doby 20.576 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, z powodu Covid-19 zmarło 51 - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Liczba nowych infekcji była o 9 proc. wyższa niż w ubiegłym tygodniu. Dzień wcześniej były 26.182 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, z powodu Covid-19 zmarło 378 osób. Od początku epidemii odnotowano w Polsce 3.507.828 zakażeń koronawirusem i 83.037 zgonów z powodu COVID-19.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Nowy wariant koronawirusa o nazwie Omikron rozprzestrzenia się w Europie - wynika z doniesień służb sanitarnych w poszczególnych krajach. Rządy wprowadzają kolejne ograniczenia w podróżach z krajów południowej Afryki, mimo iż Światowa Organizacja Zdrowia na razie odradza zamykanie granic.

Gubernator stanu Nowy Jork Kathy Hochul ogłosiła w piątek wprowadzenie od 3 grudnia stanu wyjątkowego z obawy przed potencjalnym wzrostem zachrowań na Covid-19 w okresie zimowym. Niepokój budzi zwłaszcza niedawno zidentyfikowany nowy wariant koronawirusa Omikron.

Premier Naftali Bennett oświadczył w sobotę, że w związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa od niedzieli wieczorem Izrael zamyka granice dla cudzoziemców, zakaz potrwa 14 dni.

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn w sobotę nie wykluczył wprowadzenia w kraju długotrwałych ograniczeń dla osób niezaszczepionych przeciw Covid-19. Moment, gdy do pomocy w relokacji pacjentów z OIOM-ów włączono samoloty wojskowe, powinien być "sygnałem alarmowym" dla niezaszczepionych - podkreślił.

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił w sobotę nowe restrykcje, mające spowolnić rozprzestrzenianie się wariantu Omikron, w tym obowiązek wykonania testu PCR przez podróżnych przyjeżdżających do kraju i nakaz izolacji do czasu uzyskania wyniku. Wcześniej władze poinformowały o wykryciu pierwszych w kraju przypadków nowego wariantu koronawirusa.

Poczynając od poniedziałku 29 listopada Stany Zjednoczone wprowadzą zakaz przekraczania swojej granicy dla przybywających z 8 krajów afrykańskich w związku z wykryciem w Afryce Południowej bardziej zaraźłiwego wariantu koronawirusa, nzwanego Omikron - oświadczył prezydent Joe Biden.

W Wielkiej Brytanii zidentyfikowano pierwsze dwa przypadki nowego wariantu koronawirusa Omikron - poinformował w sobotę brytyjski minister zdrowia Sajid Javid.

Nowy wariant koronawirusa Omikron prawdopodobnie nie będzie odporny na obecne na rynku szczepionki, a obawy z nim związane są obecnie wyolbrzymiane - ocenił cytowany w sobotę przez BBC mikrobiolog prof. Calum Semple z rady naukowej doradzającej brytyjskiemu rządowi w sytuacjach kryzysowych (SAGE).

Petr Fiala, którego prezydent Czech Milosz Zeman mianował w niedzielę premierem, to 13. szef rządu w historii niezależnej Republiki Czeskiej. Określany jako polityk mało charyzmatyczny i stroniący od udzielania się w mediach, Fiala krytycznie wypowiadał się w przeszłości m.in. o Europejskim Zielonym Ładzie czy udziale Rosji i Chin w rozbudowie czeskiej elektrowni atomowej.

Lotnictwo koalicji walczącej pod przewodem Arabii Saudyjskiej z jemeńskimi bojownikami Huti zaatakowało w sobotę nad ranem stolicę Jemenu, Sanę - poinformowała telewizja saudyjska.

Z Białorusi ewakuowano dotąd 1458 Irakijczyków - poinformowały w sobotę białoruskie media, powołując się na irackie ministerstwo transportu. Lotnisko w Mińsku zapowiada kolejne loty repatriacyjne liniami Iraqi Airways; mają się odbyć w sobotę wieczorem, w poniedziałek i wtorek.

W niedzielę zakończyły się wybory parlamentarne w Kirgistanie, w których obywatele wybierali przedstawicieli jednoizbowej Rady Najwyższej. Po przeliczeniu 60 proc. głosów na prowadzenie wysunęły się ugrupowania wspierające prezydenta Sadyra Dżaparowa - podała Centralna Komisja Wyborcza, cytowana przez Radio Wolna Europa. (PAP Biznes)

pr/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości