Docelowo zaangażowanie PGNiG w realizację projektu Ostrołęka C ma przyjąć postać udziału finansowego (opis) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
29 lis 2021, 18:07

Docelowo zaangażowanie PGNiG w realizację projektu Ostrołęka C ma przyjąć postać udziału finansowego (opis)

Energa, PKN Orlen i PGNIG podpisały aneks do umowy inwestycyjnej dotyczącej kierunkowych zasad współpracy przy budowie elektrowni gazowej Ostrołęka C i dążyć będą do uzgodnienia, aby docelowa forma zaangażowania PGNiG w realizację projektu przyjęła postać udziału finansowego - poinformowały spółki w komunikatach.

"Zgodnie z postanowieniami aneksu strony potwierdziły gotowość kontynuacji współpracy przy budowie Elektrowni Ostrołęka C ("Projekt"), dostrzegając jednocześnie potrzebę dostosowania zasad tej współpracy do warunków, w jakich ma być realizowany Projekt" - napisano w komunikacie.

"Strony dążyć będą do uzgodnienia, aby docelowa forma zaangażowania PGNiG w realizację Projektu przyjęła postać udziału finansowego PGNiG, którego wysokość i sposób wniesienia zostaną określone w odrębnej umowie, a która zostanie zawarta do końca 2022 roku" - dodano.

Zgodnie z aneksem strony umowy do końca 2022 r. wypracują optymalne warunki współpracy przy realizacji inwestycji.

"Inwestycję w blok gazowo-parowy w Ostrołęce traktujemy priorytetowo. To bardzo ważny projekt, który zabezpieczy dostępną moc w systemie dla pokrycia rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną. Tym samym przyczyni się do ustabilizowania jej cen na krajowym rynku, poprzez zwiększenie podaży mocy w systemie" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

W jego ocenie realizacja przedsięwzięcia będzie wymagała od zaangażowanych podmiotów ścisłej współpracy na każdym etapie, dlatego istotne jest, by jej forma i zasady były precyzyjnie określone.

Porozumienie w sprawie kierunkowych zasad współpracy przy budowie elektrowni w technologii gazowej w Ostrołęce zostało podpisane w czerwcu 2020 r., a we wrześniu chęć przystąpienia do projektu wyraziło PGNiG. Trójstronna umowa pomiędzy PKN Orlen, Energą i PGNiG w sprawie realizacji inwestycji została podpisana w grudniu 2020 r. W styczniu 2021 roku powołana została spółka CCGT Ostrołęka, która zrealizuje projekt, a w kwietniu 2021 r. zgodę na realizację wspólnej inwestycji z PGNiG wyraził UOKiK.

(PAP Biznes), #PGN

seb/ doa/ ana/

Zobacz także: PGNiG SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości