Skrót wiadomości - poniedziałek, 29 listopada, 18.55 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
29 lis 2021, 19:03

Skrót wiadomości - poniedziałek, 29 listopada, 18.55

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚĆ DNIA

Rząd zaostrza część restrykcji epidemicznych w związku z nową mutacją koronawirusa, na razie od 1 do 17 grudnia. Wydłużono kwarantannę dla wjeżdżających do Polski spoza Schengen, zaostrzono także limity dotyczące liczby osób na jednostkę powierzchni i maksymalnego obłożenia w m.in. w handlu, gastronomii, czy na imprezach - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Rząd zdecydował o wprowadzeniu zakazu lotów do 7 krajów Afryki i obowiązkowej, 14-dniowej kwarantannie dla wracających oraz wydłużył kwarantannę dla osób przybywających do Polski spoza strefy Schengen do 14 dni z 10 dni, z możliwością zwolnienia z kwarantanny dopiero po 8 dniach - powiedział w trakcie konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Rząd zmienia limity obłożenia dla osób przebywających w siłowniach, muzeach i miejscach związanych z hazardem do 1 os. na 15 metrów kwadratowych z 1 os. na 10 m. kw. Limit obłożenia do 1 os. na 15 m kw. dotyczyć będzie również handlu. Rząd zdecydował też o zmianie limitów w pomieszczeniach do 50 proc. z 75 proc. m. in. w kinach, teatrach i gastronomii. Limit na zgromadzenia i uroczystości zostanie obniżony ze 150 do 100 osób, na wydarzeniach sportowych poza obiektami sportowymi z 500 do 250.

Zostanie zwiększona liczba kontroli przedsiębiorców. Jeśli limity osób będą przekroczone, to siłą rzeczy jest to podstawa do wręczenia odpowiedniej kary czy mandatu dla prowadzącego działalność gospodarczą – zapowiedział szef MZ Adam Niedzielski.

WYWIADY I ANALIZY PAP BIZNES

Wielton obserwuje w IV kw. 2021 roku silny popyt i ma wysoki portfel zamówień - poinformował PAP Biznes w wywiadzie wiceprezes spółki Mariusz Golec. Dodał, że perspektywy branży i grupy w 2022 roku są optymistyczne, choć trend wzrostu cen surowców i komponentów oraz ich ograniczona dostępność może utrzymać się w pierwszej części przyszłego roku.

Popyt w branży rekrutacji stałych jest olbrzymi i nie ma sygnałów jego osłabienia. Rok 2021 dla rekrutacji stałych ma szansę być lepszy niż przedpandemiczny 2019 r. i także w 2022 r. nie jest spodziewane pogorszenie nastrojów na rynku - oceniają przedstawiciele Polskiego Forum HR. Wyzwaniem dla branży jest deficyt kandydatów i kompetencji na rynku.

KORONAWIRUS

W Polsce stwierdzono w ciągu doby 13.115 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, z powodu Covid-19 zmarło 18 osób - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Liczba nowych infekcji była o 6,3 proc. wyższa niż w ubiegłym tygodniu. Od początku epidemii odnotowano w Polsce 3.520.961 zakażeń koronawirusem i 83.055 zgonów z powodu COVID-19.

Około 15 grudnia - to realny termin, kiedy rozpoczną się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat - powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Nowy wariant koronawirusa o nazwie Omikron jest już obecny w Afryce, Europie, Azji i Australii - wynika z doniesień służb sanitarnych w poszczególnych krajach. Izrael i Japonia zamykają granice, inne kraje wprowadzają kolejne ograniczenia w podróżach z krajów południowej Afryki. Nie mamy żadnych doniesień, że w Polsce jest przypadek nowego wariantu wirusa SARS-COV-2 o nazwie Omicron - poinformował w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jeżeli taki przypadek w Polsce się pojawi - na pewno będziemy natychmiast działać - zapewnił.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oceniła w poniedziałek, że nowy wariant koronawirusa stwarza "bardzo wysokie globalne zagrożenie o potencjalnie poważnych konsekwencjach".

Ministerstwo zdrowia Austrii oficjalnie potwierdziło w poniedziałek pierwsze w kraju zakażenie nowym wariantem koronawirusa Omikron. Władze podały też informację o wykryciu 8526 nowych infekcji, co stanowi spadek w porównaniu z ubiegłym tygodniem. Dodatkowe testy ostatecznie potwierdziły pierwszy przypadek zakażenia wariantem Omikron koronawirusa w Czechach - poinformował w poniedziałek szpital w Libercu na północy kraju. Zainfekowana kobieta wróciła z podróży do Namibii.

Zakażenie wariantem koronawirusa Omikron stwierdzono we Włoszech także u żony i dwojga dzieci "pacjenta zero", czyli pracownika koncernu energetycznego, który wrócił z Afryki. Wszyscy mają lekkie objawy, co w przypadku dorosłych potwierdza działanie szczepionki przeciw Covid-19 - ogłosiły w poniedziałek władze medyczne regionu Kampania, gdzie mieszkają.

Doradca medyczny prezydenta USA dr Anthony Fauci przekazał Joe Bidenowi, że za dwa tygodnie będzie więcej wiadomo o zdolnościach przenoszenia i innych cechach wariantu Covid-19, Omikron.

Nowy wariant koronawirusa Omikron jest bardziej zaraźliwy, ale nie ma żadnego dowodu na to, że może wywołać ciężki przebieg Covid-19 albo w istotny sposób zablokować pozytywny efekt istniejących szczepionek - powiedział szef włoskiej Rady Służby Zdrowia Franco Locatelli.

Władze Australii zakomunikowały w poniedziałek, że planowane wcześniej na początek grudnia otwarcie granic kraju zostanie odroczone ze względu na obawy, dotyczące pojawienia się nowego wariantu koronawirusa - podaje australijski dziennik "Sydney Morning Herald".

Gdyby Chiny zrezygnowały ze strategii „zero covid” i złagodziły restrykcje, tak jak zrobiły to USA, w kraju doszłoby do „kolosalnej epidemii” z co najmniej 630 tys. nowymi zakażeniami wykrywanymi każdego dnia – twierdzą matematycy z Uniwersytetu Pekińskiego.

Od 20 dni w Rosji rejestrowanych jest ponad 1200 zgonów w ciągu doby z powodu Covid-19. Sztab rządowy poinformował w poniedziałek o śmierci 1209 osób. Największą liczbę zmarłych w ciągu jednej doby - 1254 - zarejestrowano 19 i 20 listopada.

INFLACJA

Postaramy się wdrożyć pakiet antyinflacyjny jeszcze w grudniu - zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Wskazał, że niektóre jego elementy będą przedmiotem wtorkowych prac rządu.

Wskaźnik oczekiwań inflacyjnych konsumentów w Polsce w listopadzie wzrósł do 56,6 pkt. z 54,8 pkt. w październiku - wynika z danych Komisji Europejskiej.

Inflacja wg HICP w Niemczech w listopadzie wyniosła 6 proc. rdr wobec 4,6 proc. miesiąc wcześniej - podało niemieckie biuro statystyczne we wstępnym wyliczeniu. Oczekiwano +5,5 proc.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

W trakcie grudniowego posiedzenia RPP warto rozważyć możliwość utrzymania stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, choć pojawią się zapewne argumenty wskazujące na potrzebę kontynuacji fazy zaostrzania polityki pieniężnej - napisał w artykule dla portalu wGospodarce członek RPP Eryk Łon.

Wskaźnik nastrojów w polskiej gospodarce (Economic Sentiment Indicator - ESI) w listopadzie wzrósł do 107,1 pkt. z 106,6 pkt. w październiku - wynika z danych Komisji Europejskiej.

Eksport towarów rolno-spożywczych w okresie styczeń-wrzesień wzrósł o 6,9 proc. rdr do 27,1 mld euro - podał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, powołując się na dane Ministerstwa Finansów.

W listopadzie odsetek osób przewidujących, że ogólna sytuacja w Polsce zmierza w złym kierunku wyniósł 62 proc., o 6 pkt proc. więcej w porównaniu z październikiem, natomiast udział osób oceniających, że sytuacja idzie w dobrym kierunku spadł do 23 proc. z 28 proc. - wynika z badania CBOS. W listopadzie oceny bieżącej i przyszłej sytuacji gospodarczej pogorszyły się.

Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro wyniósł w listopadzie 117,5 pkt. wobec 118,6 pkt. w poprzednim miesiącu - podała Komisja Europejska w komunikacie. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 117,5 pkt.

Liczba umów na sprzedaż domów, podpisanych w październiku przez Amerykanów, wzrosła o 7,5 proc. miesiąc do miesiąca - podało Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors).

BUDŻET, DŁUG

NBP od grudnia 2021 r. będzie mógł przeprowadzać strukturalne operacje otwartego rynku, w tym m.in. polegające na skupie obligacji, w przypadku gdy uzna, że wymagają tego uwarunkowania rynkowe - podał bank centralny w komunikacie. Od grudnia NBP wznowi stosowanie dostrajających operacji otwartego rynku przeprowadzanych na koniec okresu utrzymywania rezerwy obowiązkowej

GIEŁDA

Po wahaniach z początku sesji i zejściu głównych indeksów na nowe, listopadowe minima, kolejne godziny handlu na GPW przyniosły uaktywnienie popytu, który był aktywny do końca poniedziałkowych notowań. Jak podają analitycy, martwić może mała skala odreagowania naszego rynku zważywszy na wielkość listopadowej przeceny, co może sugerować, że dzisiejsze odbicie jest tylko korektą.

WIG20 zakończył notowania wzrostem o 0,26 proc. do 2.148,62 pkt., WIG zwyżkował o 0,31 proc. do 66.648,65 pkt. Najwięcej zyskał mWIG40 (0,62 proc.) do 5.284,65 pkt., a sWIG80 jako jedyny indeks zakończył sesję pod kreską zniżkując o symboliczne 0,02 proc. do 19.804,44 pkt.

WYNIKI SPÓŁEK ZA III KWARTAŁ

Zysk netto CD Projektu w trzecim kwartale wyniósł 16,3 mln zł - podała spółka w raporcie. Zysk jest o 54 proc. niższy od oczekiwań analityków, którzy prognozowali wynik na poziomie 35,6 mln zł. W porównaniu z ubiegłym rokiem wynika spadł o 30 proc.

Ferro odnotowało w trzecim kwartale 2021 roku 225,9 mln zł przychodów, co oznacza wzrost o 53 proc. rdr. Zysk netto j.d. wyniósł 21,7 mln zł, czyli spadł o 8 proc. rdr - wynika z raportu kwartalnego. Zarząd zakłada, że w połowie przyszłego roku przedstawi aktualizację strategii.

Zysk netto grupy Cavatina Holding po trzech kwartałach 2021 roku wzrósł 203 proc. rdr do 118,4 mln zł - poinformowała spółka w raporcie.

Zysk netto grupy Votum w III kwartale 2021 roku spadł do 527 tys. zł z 1,8 mln zł rok wcześniej - poinformowała spółka w komunikacie.

Enter Air miał w trzecim kwartale 2021 roku 75,6 mln zł zysku netto, co oznacza wzrost o 120 proc. rdr - podała spółka w komunikacie. Przychody grupy wzrosły w tym okresie o 184 proc. do 536,9 mln zł.

SPÓŁKI

CD Projekt podjął działania, które mają pozwolić na poprawę wyników finansowych spółki zależnej GOG - poinformował wiceprezes Piotr Nielubowicz. Spółka ma skupić się na podstawowej działalności.

Biomed-Lublin otrzymał informację ze szpitala w Lublinie o zakończeniu prac na etapie wyników analizy przejściowej badania klinicznego w ramach "Badania nad wytworzeniem swoistej immunoglobuliny ludzkiej z osocza dawców po przebytej infekcji wirusowej SARS-CoV-2 i jej zastosowaniem terapeutycznym u pacjentów z COVID-19" - podała spółka.

Echo Investment planuje wyemitować w przyszłym roku obligacje o łącznej wartości ok. 300 mln zł. Pierwsza transza może trafić na rynek w pierwszym kwartale - poinformował Maciej Drozd, wiceprezes Echo Investment ds. finansowych.

Echo Investment oczekuje, że mieszkania sprzedawane w ramach nowych projektów przyczynią się w przyszłym roku do wzrostu marży w segmencie mieszkaniowym - poinformowali podczas wideokonferencji przedstawiciele spółki. Deweloper podtrzymuje, że w tym roku sprzeda ponad 3.000 lokali.

Creepy Jar planuje na przyszły roku prezentację pierwszych materiałów z nowej gry o roboczej nazwie "Chimera" - poinformowali przedstawiciele spółki. Do końca 2022 roku studio chce stworzyć grywalną wersję "Chimery".

OT Logistics chce do końca kwietnia 2022 roku refinansować całość zadłużenia. Spółka myśli o wypłacie dywidendy za 2021 rok - poinformowali przedstawiciele spółki podczas telekonferencji.

Klienci banku zgłosili do mediacji ponad 16 tys. umów w kredytach frankowych – powiedział PAP Mariusz Dymowski z PKO BP. Jak podkreślił, ci którzy negocjują przejście w ramach ugody na kredyt złotowy, mają proponowaną marżę, jaka obowiązywała w momencie, kiedy brali kredyt frankowy.

Best zamierza nabyć do 500.000 akcji własnych, stanowiących 2,17 proc. wszystkich akcji spółki, po cenie 30 zł za akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Projekt Celon Pharma dotyczący rozwoju innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych z wykorzystaniem technologii RNA, przedstawiony do ogłoszonego przez Agencję Badań Medycznych konkursie, został zakwalifikowany do dofinansowania w kwocie ponad 83,5 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Erbud rozpoczyna 1 grudnia program skupu akcji własnych. Buyback ma objąć do 142.857 akcji własnych, stanowiących 1,15 proc. udziału w kapitale zakładowym, po cenie 350 zł za sztukę - podała spółka w komunikacie.

Wartość portfela zamówień grupy Mirbud na lata 2022-24 wynosiła około 5,3 mld zł, według stanu na 30 września 2021 r. - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym. W trzecim kwartale 2021 r. Mirbud miał 774,6 mln zł przychodów i 42,7 mln zł zysku netto, w porównaniu do 330,4 mln zł przychodów i 15,8 mln zł zysku netto w analogicznym okresie 2020 r.

Bogdanka podpisała z grupą Azoty Zakłady Azotowe Puławy aneks do wieloletniej umowy sprzedaży węgla energetycznego, w wyniku czego szacunkowa wartość umowy wyniesie łącznie 2.134 mln zł netto, czyli będzie o 6,92 proc. większa niż zakładano wcześniej - poinformowała spółka w komunikacie.

Bank Millennium przedstawi strategię na lata 2022 – 2024 w poniedziałek, 6 grudnia - poinformował bank w komunikacie.

Vivid Games ma zaktualizowaną strategię na lata 2022-2025. W 2025 roku spółka chce mieć w swoim portfolio co najmniej trzy gry o miesięcznych przychodach powyżej 1 mln USD każda i co najmniej trzy gry o miesięcznych przychodach powyżej 0,3 mln USD każda - podała spółka w komunikacie.

Energa, PKN Orlen i PGNIG podpisały aneks do umowy inwestycyjnej dotyczącej kierunkowych zasad współpracy przy budowie elektrowni gazowej Ostrołęka C i dążyć będą do uzgodnienia, aby docelowa forma zaangażowania PGNiG w realizację projektu przyjęła postać udziału finansowego - poinformowały spółki w komunikatach

Desa, spółka holdingowa grupy działającej na rynku sztuki, ogłosiła zamiar przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej akcji - podała spółka w komunikacie prasowym. Spółka szacuje, że wpływy netto z emisji nowych akcji wyniosą 85-95 mln zł.

Spółka GameDesire Group na początku 2022 r. zamierza przeprowadzić ofertę publiczną akcji, a później ubiegać się o wprowadzenie akcji do obrotu na rynku NewConnect - podała spółka w komunikacie prasowym.

Spółka Vixa Games zdecydowała o wycofaniu oferty publicznej akcji serii C z uwagi na niekorzystną sytuację na rynku finansowym - podała spółka w komunikacie prasowym. Vixa Games rozważa przeprowadzenie emisji w innym terminie na zmienionych zasadach.

Kurs akcji producenta grafenu, spółki Advanced Graphene Products, spadł w debiucie na NewConnect o 23 proc. do 6,9 zł.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie ING Banku Śląskiego zdecydowało o przeznaczeniu na dywidendę za 2020 rok kwotę 663,51 mln zł, czyli 5,10 zł na akcję - poinformował bank w komunikacie.

Aktualny portfel zamówień Feerum wynosi około 36,8 mln zł. Potencjalny portfel klientów ma wartość 251,6 mln zł, w tym potencjał klientów oczekujących na dofinansowanie unijne i posiadających pozwolenie na budowę kształtuje się na poziomie około 65,4 mln zł - podał w komunikacie prasowym producent kompleksowych elewatorów zbożowych.

Krynica Vitamin weryfikuje zgłoszenie kontrahenta, który twierdzi, że w wyniku dostaw wadliwych produktów spółki poniósł szkody na co najmniej 15 mln USD. Od wyników analiz uzależnia zawiązanie ewentualnych rezerw oraz ich wysokość - poinformował Tomasz Kułakowski, rzecznik Krynicy Vitamin.

Santander Bank Polska sfinalizował transakcję sprzedaży akcji AVIVA Powszechne Towarzystwo Emerytalne Aviva Santander, stanowiących około 10 proc. kapitału zakładowego tej spółki, na rzecz AVIVA TUnŻ, za 14.184.080 euro - podał bank w komunikacie.

Rada nadzorcza Twittera zdecydowała jednogłośnie, że Parag Agrawal zastąpi na stanowisku CEO ustępującego Jacka Dorseya – podała spółka w komunikacie. W oświadczeniu dodano, że zmiany wchodzą w życie ze skutkiem natychmiastowym.

WALUTY

W najbliższym czasie złoty pozostanie pod presją silnego dolara, przez co nie można wykluczyć wzrostów EUR/PLN nawet w okolice 4,75 - ocenił w rozmowie z PAP Biznes starszy ekonomista ING Banku Śląskiego, Piotr Popławski. Dodał, że przy spodziewanych mocnych danych z amerykańskiego rynku pracy rentowności, także SPW, mogą rosnąć.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,6982 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1276 USD i 128,21 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

BANKI, KREDYTY

Rada Bankowego Funduszu Gwarancyjnego określiła na 2022 rok stawkę funduszy ochrony środków gwarantowanych banków na poziomie 0,30 proc. - poinformował BFG w poniedziałkowym komunikacie.

Polski sektor bankowy utrzymuje wystarczające bufory kapitałowe wobec typowych, cyklicznych ryzyk gospodarczych, w długim okresie rentowność sektora bankowego pozostanie jednak pod presją. Kluczowe ryzyko dotyczy narastających sporów sądowych związanych z kredytami hipotecznymi w CHF - ocenia S&P Global Ratings.

Wskaźniki kredytów zagrożonych banków poprawiły się w ciągu ostatnich miesięcy, prognozuje się jednak, że poprawa ta nie będzie kontynuowana w ciągu najbliższych sześciu miesięcy - wynika z jesiennej edycji ankiety Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) dotyczącej kredytów banków działających w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej (CESEE).

ENERGETYKA

Opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie dotyczącej kopalni węgla brunatnego Turów zostanie ogłoszona 3 lutego 2022 roku - poinformował w poniedziałek na Twitterze Ireneusz Kolowca z biura prasowego TSUE.

TOWARY, PALIWA

Ropa na giełdach paliw mocno drożeje po tym, jak w piątek notowania surowca silnie poszły w dół w reakcji na rynkowe obawy o nowy szczep omikron koronawirusa. Inwestorzy oceniają teraz możliwy wpływ tego wirusa na globalny popyt. W tym tygodniu sojusz OPEC+ zdecyduje o swojej polityce produkcyjnej na styczeń - informują maklerzy.

Miedź na giełdzie metali w Londynie zyskuje wraz z innymi metalami bazowymi po tym, jak zawirowania na rynkach, wywołane obawami o koronawirusa Omikron, widoczne w piątek, nieco osłabły. Miedź w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana na LME wyżej wobec 9.460,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy.

WYDARZENIA Z KRAJU

Identyfikujemy ryzyko zwiększenia migracji z terytorium Afganistanu za pośrednictwem kanału białoruskiego i rosyjskiego; taki scenariusz wydaje się być prawdopodobny, co może oznaczać kolejne ruchy na granicy Polski z Białorusią - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

Sytuacja będzie przedmiotem bardzo szczegółowych wyjaśnień, związanych z weryfikacją tego, co zostało podane i sprawdzeniem, czy są to fakty, czy są to manipulacje - powiedział premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do sprawy wiceministra sportu Łukasza Mejzy.

Podczas niedzielnej próby siłowego forsowania granicy migrantom pomagały osoby w mundurach, które rzucały w kierunku polskich służb kamieniami - powiedziała PAP rzeczniczka SG por. Anna Michalska. Polscy żołnierze byli także oślepiani latarkami i laserami.

W poniedziałek resort obrony narodowej poinformował, że polskie służby zatrzymały 33 migrantów, którzy w Mielniku próbowali nielegalnie przekroczyć granicę. Migrantom miały pomagać białoruskie służby, które m.in. uszkodziły ogrodzenie.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi, czy influencerzy promują tzw. scam - podał w poniedziałek UOKiK. Dodano, źe to kolejne działania Urzędu związana z reklamą w mediach społecznościowych.

Liczymy na to, że rząd możliwie szybko zechce pracować nad projektami reformy sądów. Wprowadzenie tej głębokiej zmiany w wielu obszarach zrewolucjonizuje kontakt z sądem polskich obywateli - powiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Kryzys na granicy z Białorusią i pandemia koronawirusa były głównymi tematami spotkania prezydentów V4. Wyrazili oni solidarność i zaoferowali wsparcie Polsce i państwom bałtyckim wobec kryzysu na granicy z Białorusią. Zaapelowali też do obywateli o szczepienie się przeciw Covid-19.

Białoruś i Rosją planują manewry w ramach zabezpieczania granicy południowej (z Ukrainą – PAP) – poinformował w poniedziałek białoruski minister obrony Wiktar Chrenin.

W Wiedniu rozpoczęły się w poniedziałek po pięciu miesiącach przerwy negocjacje dotyczące "ożywienia umowy nuklearnej" - poinformowała irańska oficjalna agencja prasowa IRNA. Rozmowy przerwano w sierpniu, gdy władzę w Teheranie objął nowy prezydent Ebrahim Raisi. (PAP Biznes)

gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości