DZIEŃ NA GPW: WIG20 zyskał 2,1 proc. mimo początkowych spadków | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
30 lis 2021, 18:34

DZIEŃ NA GPW: WIG20 zyskał 2,1 proc. mimo początkowych spadków

Choć notowania na GPW rozpoczęły się poniżej zamknięcia sesji poniedziałkowej, to ostatecznie WIG20 zyskał 2,13 proc., kończąc notowania na 2.194,37 pkt. O 7 proc. poszły w górę notowania w branży odzieżowej, a granicę 4 proc. przekroczyły wzrosty w branży górniczej i motoryzacyjnej. Według kierownika zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego BM BNP Paribas Michała Krajczewskiego, zdecydowany wzrost kursów we wtorek przełamuje relatywną słabość naszego rynku względem głównych parkietów i ta tendencja powinna utrzymać się pod koniec roku.

"Mamy odwrócenie trendu po tym, jak GPW wypadała słabiej od innych europejskich parkietów praktycznie przez cały listopad. Być może, tak jak wcześniejsze spadki były lekkim przereagowaniem, tak i we wtorek wzrost był nieco za duży, ale jest bardzo prawdopodobne, że pod koniec roku GPW będzie zachowywała się relatywnie lepiej od głównych parkietów" - powiedział PAP Biznes Michał Krajczewski.

Notowania na GPW rozpoczęły się na minusie - na otwarciu WIG20 miał wartość 2.133 pkt., o ok. 15 pkt. niższą niż na poniedziałkowym zamknięciu. Jednak większość strat indeks szybko odrobił, a po godzinie 13 wszedł w regularny trend wzrostowy, który utrzymał się do końca dnia. Ostatecznie WIG20 zakończył notowania wzrostem o 2,1 proc. do 2.194,37 pkt. Po tym, jak w piątek indeks zakończył notowania najniżej od pół roku, we wtorek zanotował drugi wzrost z rzędu. Po raz 12. w tym roku skala wzrostu przekroczyła 2 proc. Ostatni ponad 2-proc. wzrost, który miał miejsce na początku listopada, został w ciągu czterech dni w całości zniwelowany.

Na plusie sesję zakończyły także pozostałe indeksy - WIG zyskał 1,8 proc. i zamknął notowania na 61.814,89 pkt., mWIG40 zwyżkował o 0,8 proc. do 5.328,93 pkt., a sWIG80 poszedł w górę o 1,9 proc. do 20.183,67 pkt.

Warszawska giełda była we wtorek liderem wzrostów w Europie, gdzie przeważały spadki. Niemiecki DAX o godz. 17 znajdował się 0,8 proc. na minusie, choć przez większość sesji zyskiwał na wartości po niskim otwarciu i ok. 16.30 znalazł się na poziomie poniedziałkowego zamknięcia. W USA S&P500 i Nasdaq Composite zaczęły sesję od zdecydowanych spadków i o godz. 17 znajdowały się ok. 1,5 proc. na minusie.

"W najbliższych dniach może utrzymać się podwyższona zmienność na rynkach, ze względu na obawy związane z nowym wariantem koronawirusa. One raz nieco ustępują, jak w poniedziałek, a potem znów się nasilają, jak we wtorek, kiedy prezes Moderny powiedział, że Omikron może być odporny na szczepionki. Jeśli na głównych rynkach akcji nie zdarzy się nic więcej niż 5-10 proc. korekta, to zakładamy, że WIG20 utrzyma wsparcie na poziomie 2,1 tys. pkt. Generalnie nasz indeks powinien się zachowywać lepiej od konkurentów, bo wiele czynników ryzyka - związanych z inflacją, sytuacją za wschodnią granicą czy konfliktem z UE - znalazło już odbicie w listopadowych spadkach" - powiedział Michał Krajczewski.

Obroty akcjami wyniosły 3,6 mld zł, z czego 2,6 mld zł przypadło na spółki z WIG20. Podwyższone obroty mogły mieć związek ze zmianami w składach indeksów MSCI. Największe obroty zanotował mBank (664 mln zł), który po dzisiejszej sesji został włączony do indeksu MSCI Poland.

Liderem wzrostów we wtorek w WIG20 były akcje LPP - kurs poszedł w górę o 8,5 proc. do 13.380 zł. W piątek akcje odzieżowej spółki notowane były na najniższym poziomie od 5 miesięcy, a spadek kursu związany był z obawami inwestorów o wpływ nowego wariantu koronawirusa na wyniki spółki.

Mocnym akcentem zakończyły listopad banki - notowania Santander BP wzrosły 7,9 proc., PKO BP poszedł w górę o 3,7 proc., a Pekao podrożało o 2,4 proc. Do kupna akcji instytucji finansowych inwestorów zachęcił wstępny odczyt listopadowej inflacji, z którego wynika, że ceny konsumpcyjne wzrosły o 7,7 proc. wobec rynkowego konsensusu na poziomie 7,4 proc. i po wzroście o 6,8 proc. w październiku. Najwyższa od ponad 20 lat inflacja utwierdza inwestorów w przekonaniu, że na przyszłotygodniowym posiedzeniu RPP będzie kontynuowała cykl podwyżek stóp procentowych, co korzystnie wpłynie na przyszłe wyniki finansowe banków. Po tym, jak pod koniec października indeks WIG-Banki wspiął się na najwyższy poziom w historii, ostatni miesiąc upłynął pod znakiem spadków - w listopadzie notowania banków obniżyły się o niemal 10 proc. i był to najgorszy miesięczny wynik od października 2020 roku.

Ponad 5 proc. zwyżkował kurs Tauronu, a ponad 4 proc. poszły w górę notowania KGHM i JSW, mimo że kursy miedzi i węgla, które mają decydujący wpływ na wyniki obydwu firm, we wtorek zniżkowały.

Liderem spadków był we wtorek Mercator, którego akcje zniżkowały o 11,9 proc. do 135,1 zł. W ciągu dwóch wcześniejszych sesji notowania poszły w górę o ponad 35 proc. - inwestorzy mają nadzieję, że nowy wariant koronawirusa wydłuży pandemię i tym samym podtrzyma podwyższony popyt na produkty spółki.

Historyczne minimum, po spadku o 3,8 proc. do 39,365 zł, pogłębiły akcje Allegro, choć w trakcie sesji przejściowo odrobiły straty.

O niemal 4,6 proc. do 182,76 zł. spadły notowania CD Projektu, po publikacji słabszych od oczekiwań wyników za III kwartał. Zysk netto spółki w III kwartale br. wyniósł 16,3 mln zł i był o 54 proc. niższy od oczekiwań analityków. W porównaniu z ubiegłym rokiem wynik spadł o 30 proc.

Na wyniki mWIG40 na wtorkowej sesji istotny wpływ miała zwyżka notowań banków. Najmocniej podrożały akcje Aliora (4,7 proc.) i Millennium (3,7 proc.).

Najlepszy wynik w indeksie zanotowały - prócz Aliora - także Intercars i Asbis, których akcje podrożały po ponad 4 proc.

W sWIG80 najmocniej podrożały akcje Enter Air, które po płaskim początku notowań poszły w górę 19,5 proc. Spółka po poniedziałkowej sesji opublikowała wyniki za III kwartał br. W tym okresie Enter osiągnął 75,6 mln zł zysku netto, co oznacza wzrost o 120 proc. rdr. Ankietowani przez PAP Biznes analitycy spodziewali się w trzecim kwartale 2021 r. zysku netto na poziomie 39,6-39,7 mln zł. Obroty akcjami nie przekroczyły jednak 1 mln zł.

Wśród spółek z sWIG80, których akcje straciły na wartości wyróżniło się Ferro (-5,0 proc.). Po poniedziałkowej sesji spółka podała wyniki za III kwartał br. - zysk netto j.d. wyniósł 21,7 mln zł, czyli spadł o 8 proc. rdr. (PAP Biznes)

tj/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości