Mocne wzrosty inflacji i słaby złoty mogą skłonić RPP do podwyżki stóp o ponad 50 pb - Goldman Sachs (opinia) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
30 lis 2021, 14:21

Mocne wzrosty inflacji i słaby złoty mogą skłonić RPP do podwyżki stóp o ponad 50 pb - Goldman Sachs (opinia)

Mocne wzrosty inflacji w Polsce i słaby złoty mogą skłonić Radę Polityki Pieniężnej do podwyżki stóp procentowych na grudniowym posiedzeniu o ponad 50 pb - prognozują ekonomiści Goldman Sachs.

"Nieustannie trwający wzrost inflacji, w połaczeniu ze słabym złotym, wywierają presję na NBP. Obecnie widzimy zagrożenia, że na przyszłotygodniowym posiedzeniu RPP może podnieść stopy procentowe jeszcze mocniej, niż zakłada to nasza bazowa prognoza na poziomie 50 pb" - napisali ekonomiści.

"Biorąc pod uwagę znaczenie wysokiej inflacji i słabego złotego w dyskursie publicznym w Polsce, uważamy, że tym razem NBP będzie ostrożniejszy w zaskawiwaniu po gołebiej stronie. Niemniej, pogarszająca się sytuacja pandemiczna w Polsce może niesie ryzyka bardziej gołębiego nastawienia w przyszłości" - dodali.

We wtorek GŁówny Urząd Statystyczny podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie wzrosły o 7,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,0 proc.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że ceny towarów i usług w listopadzie wzrosły rdr o 7,4 proc., a mdm wzrosły o 0,6 proc.

Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej jest zaplanowane na 8 grudnia. (PAP Biznes)

pat/ mfm/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości