Skrót wiadomości - wtorek, 30 listopada, 18.30 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
30 lis 2021, 18:37

Skrót wiadomości - wtorek, 30 listopada, 18.30

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚĆ DNIA

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie wzrosły o 7,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,0 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że ceny towarów i usług w listopadzie wzrosły rdr o 7,4 proc., a mdm wzrosły o 0,6 proc.

Listopadowy odczyt inflacji ponownie zaskoczył. W ocenie ekonomistów, w kolejnym miesiącu wskaźnik CPI osiągnie swój szczyt i znajdzie się na poziomie ok. 8 proc. Listopadowy odczyt może być dla RPP pretekstem, żeby w grudniu znowu zaskoczyć skalą podwyżki stóp proc.

WYWIADY I ANALIZY PAP BIZNES

Odczyt CPI za listopad wzmacnia nastawienie w kierunku zacieśniania polityki pieniężnej; w świetle najnowszych danych podwyżka stóp procentowych w grudniu jest konieczna - powiedział PAP Biznes członek RPP Rafał Sura.

W grudniu i styczniu RPP powinna podwyższyć stopy proc. po ok. 50 pb, gdyż wewnętrzna presja inflacyjna w Polsce jest silna, a dodatkowo CPI podbija słaby złoty - powiedział PAP Biznes, komentując odczyt CPI za XI, członek RPP Eugeniusz Gatnar. Ekonomista wskazuje, że niedrożny, ze względu na błędy w komunikacji, kanał kursowy osłabia skuteczność dokonanych już podwyżek stóp.

RPP podniosła stopy proc. pomimo tego, że większość jej członków nadal uważa, iż źródła wysokich cen leżą głównie po stronie szoków podażowych, bieżąca inflacja wydaje się być zatem głównym motorem działania większości Rady - ocenia Łukasz Tarnawa z BOŚ. Pogorszenie się perspektyw gospodarczych, przy jednocześnie wysokich odczytach CPI sprawią, że w grudniu RPP prawdopodobnie podniesie stopy o 25 pb.

Naruszenie międzynarodowych łańcuchów dostaw okazało się mieć większą skalę i bardziej negatywny wpływ na światową gospodarkę, niż wcześniej zakładano - ocenia Łukasz Tarnawa z BOŚ. Związane z tym szoki podażowe, a także spektakularne wzrosty cen surowców powodują, że w gospodarce rośnie niepewność, a perspektywy na 2022 r. pogarszają się.

Action chce zdobyć finansowanie na przyspieszoną spłatę układu, by dzięki limitom kredytowym od ubezpieczycieli zwiększyć płynność i móc rozwijać się szybciej - poinformował PAP Biznes prezes Piotr Bieliński. Spółka poprawiła rentowność i na razie utrzymuje wyższe marże, ale w przyszłym roku spodziewa się dalszego wzrostu kosztów. Zwraca uwagę na problemy z dostępnością produktów, szczególnie dotkliwe w czwartym kwartale.

Przedstawione w poniedziałek przez ministra zdrowia restrykcje epidemiczne będą miały minimalny, negatywny wpływ na aktywność gospodarczą - oceniają ekonomiści. Dodają jednak, że jeśli nowy wariant koronawirusa okaże się być odporny na dotychczasowe szczepienia i wymusi wprowadzenie silniejszych obostrzeń, scenariusze makroekonomiczne mogą ulec zmianie.

KORONAWIRUS

W Polsce stwierdzono w ciągu doby 19.074 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, z powodu Covid-19 zmarło 526 osób - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Liczba nowych infekcji była o 4,3 proc. niższa niż w ubiegłym tygodniu. Od początku epidemii odnotowano w Polsce 3.540.061 zakażeń koronawirusem i 83.583 zgony z powodu COVID-19.

Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę Comirnaty firm Pfizer/BioNTech przeciw Covid-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat - poinformował we wtorek PAP rzecznik Komisji Europejskiej Stefan De Keersmaecker.

Nie wiadomo jeszcze, czy producenci szczepionek przeciw Covid-19 będą musieli dostosować swoje preparaty w związku z pojawieniem się wariantu Omikron, ale Europejska Agencja Leków (EMA) przygotowywała się na taką ewentualność - powiedziała szefowa EMA Emer Cooke we wtorek w Parlamencie Europejskim.

Dyrektor generalny firmy farmaceutycznej Moderna Stephane Bancel w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla dziennika "Financial Times" przewiduje, że istniejące na rynku szczepionki przeciw Covid-19 będą miały znacznie niższą efektywność wobec wariantu koronawirusa Omikron.

Szefowa Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) Andrea Ammon powiedziała we wtorek, że jak dotąd potwierdzono 42 zakażenia wariantem Omikron koronawirusa w 10 krajach UE. Przekazała, że potwierdzone infekcje mają przebieg "łagodny lub bezobjawowy".

W Saksonii wykryto przypadek infekcji wariantem koronawirusa Omikron. Poinformowała o tym szefowa lipskiego resortu zdrowia Regine Krause-Doering - informuje "Leipziger Volkszeitung". Zakażony nie przebywał za granicą. Sytuacja jest o tyle niepokojąca, że mutacja koronawirusa została wykryta u 39-letniego mężczyzny z Lipska, który twierdzi, że nie przebywał za granicą i nie kontaktował się z nikim, kto przebywał za granicą, podkreśliła Krause-Doering.

Po raz pierwszy od ponad trzech tygodni ogólnokrajowa tygodniowa liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców nieznacznie spadła. W Niemczech przybywa chętnych do szczepień na Covid-19. Instytut Roberta Kocha (RKI) poinformował, że liczba nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców w ciągu tygodnia wynosi we wtorek 452,2. W poniedziałek osiągnięto maksimum na poziomie 452,4. Tydzień temu wartość ta wynosiła 399,8, miesiąc temu 153,7.

Rząd Grecji zapowiedział we wtorek, że wprowadzi obowiązkowe szczepienia przeciw Covid-19 dla osób w wieku 60 lat i starszych, które nie otrzymały dotąd pierwszej dawki. Osoby z tej grupy wiekowej, które nadal będą zwlekać ze szczepieniem, od połowy stycznia będą co miesiąc karane grzywną w wysokości 100 euro.

TARCZA ANTYINFLACYJNA

Rząd przyjął na wtorkowym posiedzeniu projekty zmian ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, w ramach tarczy antyinflacyjnej - wynika z komunikatu opublikowanego po posiedzeniu rządu.

Rząd obniża stawkę VAT na ciepło systemowe do 8 proc. z 23 proc. - powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Jeżeli w II kw. 2022 r. inflacja nie będzie istotnie spadać, działania rządu w ramach tarczy antyinflacyjnej zostaną rozszerzone na kolejne kwartały - wynika z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego.

Rząd poszerzył grono odbiorców pakietu osłonowego do ok. 7 mln gospodarstw domowych - powiedział na konferencji prasowej premier.

Według wyliczeń Polskiego Instytutu Ekonomicznego tzw. tarcza antyinflacyjna obniży dynamikę CPI o 1-1,5 pkt. proc. - poinformował Mateusz Morawiecki.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Produkt Krajowy Brutto w III kw. 2021 r. wzrósł o 5,3 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 11,2 proc. rdr w II kw. 2021 r. - wynika z komunikatu GUS. Wcześniej w szacunku flash GUS podał, że PKB w III kw. wzrósł o 5,1 proc. rdr. Z danych GUS wynika także, że inwestycje w III kw. wzrosły o 9,3 proc. rdr, konsumpcja prywatna wzrosła o 4,7 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 8,6 proc. rdr.

Z konsensusu przeprowadzonego przez PAP Biznes wynika, że rynek oczekiwał w III kw. wzrostu inwestycji o 6,5 proc. rdr, konsumpcji prywatnej o 4,2 proc. rdr i popytu krajowego o 5,7 proc. rdr.

Wzrost gospodarczy w III kw. był dobry i zbliżył się do trendu sprzed pandemii - wskazują ekonomiści w komentarzach do odczytu PKB w III kwartale 2021 r. Ich zdaniem, na początku 2022 r. może nastąpić lekkie spowolnienie aktywności.

Wzrost PKB Polski w 2021 r. przekroczy 5,0 proc. - ocenił minister rozwoju i technologii Piotr Nowak, cytowany na profilu twitterowym resortu. Analitycy MRiT szacują, że w samym III kw. inwestycje w sektorze prywatnym wzrosły o ponad 10 proc.

Mocne wzrosty inflacji w Polsce i słaby złoty mogą skłonić Radę Polityki Pieniężnej do podwyżki stóp procentowych na grudniowym posiedzeniu o ponad 50 pb - prognozują ekonomiści Goldman Sachs.

Jest dość daleko od sytuacji, w której kwestie napiętych relacji z UE mogłyby wpłynąć na rating Polski - powiedział w trakcie wtorkowego webinarium główny analityk agencji S&P Global Ratings na Polskę Karen Vartapetov. Agencja wciąż liczy na kompromis z Brukselą i nie widzi ryzyk dla ratingu np. od strony fiskalnej.

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w listopadzie 2021 roku spadł o blisko 1 pkt. do poziomu 166,3 - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Jak wskazano w badaniu BIEC, sygnały zapowiadające zwolnienie aktywności gospodarki są coraz wyraźniejsze i obejmują coraz więcej wymiarów działalności gospodarczej.

W listopadzie nastąpiło dalsze pogorszenie nastrojów polskich konsumentów - wynika z barometru GfK.

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, w listopadzie spadł w Polsce o 0,4 pkt. do 65,2 pkt. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

W listopadzie odsetek osób liczących się z utratą pracy spadł o 3 pkt. proc. do 20 proc. - wynika z badania CBOS. Równocześnie odsetek osób pozytywnie oceniających sytuację w zakładzie pracy spadł o 2 pkt. proc. do 58 proc., odsetek negatywnych ocen sytuacji wyniósł 12 proc., czyli spadł o 1 pkt proc.

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 4,9 proc. w listopadzie w ujęciu rdr, po wzroście 4,1 proc. miesiąc wcześniej - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w I wyliczeniu. Na rynku szacowano wzrost o 4,5 proc.

Produkt Krajowy Brutto Francji wzrósł o 3,0 proc. w III kwartale 2021 r. kdk - poinformował urząd statystyczny Insee w II wyliczeniu. Wstępnie spodziewano się, że PKB kdk wzrósł o 3,0 proc., po +1,3 w II kw.

Stopa bezrobocia w Niemczech w listopadzie, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 5,3 proc. - poinformował Federalny Urząd Pracy w komunikacie. Analitycy oczekiwali, że stopa bezrobocia wyniesie 5,4 proc. wobec 5,4 proc. miesiąc wcześniej.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, w listopadzie wyniósł 50,1 pkt. wobec 49,2 pkt. miesiąc wcześniej - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki. Analitycy szacowali PMI na 49,7 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin w listopadzie wyniósł 52,3 pkt. wobec 52,4 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki i Zakupów. Analitycy spodziewali się wskaźnika PMI na poziomie 51,5 pkt.

Wariant Omikron koronawirusa to kolejny czynnik ryzyka dla perspektyw wzrostu gosp. w USA – wynika z tekstu przemówienia, które prezes Fedu Jerome Powell wygłosi we wtorek przed Komisją Bankową Senatu USA. Powell dodał, że obecny wzrost inflacji jest tymczasowy.

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów spadł w listopadzie do 109,5 pkt. ze 111,6 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie ze 113,8 pkt. - wynika z raportu Conference Board.

Należy rozważyć zakończenie ograniczania zakupów aktywów przez amerykański bank centralny kilka miesięcy wcześniej niż oczekiwano – powiedział prezes Fedu Jerome Powell we wtorek przed Komisją Bankową Senatu USA. Powell dodał, że presja inflacyjna jest trwalsza niż przypuszczano.

BUDŻET, DŁUG

W październiku udział inwestorów zagranicznych w polskich obligacjach spadł o 3,6 mld zł - poinformował wiceminister Sebastian Skuza, cytowany w komunikacie resortu finansów.

Stopień prefinansowania potrzeb pożyczkowych na 2022 r., wynikających z projektu ustawy budżetowej, wynosi ok. 9 proc. - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, wiceminister finansów Sebastian Skuza.

Na koniec listopada rezerwa płynnych środków złotowych i walutowych na rachunkach budżetowych wyniosła ok. 150 mld zł - poinformował w komunikacie wiceminister finansów Sebastian Skuza.

GIEŁDA

Choć notowania na GPW rozpoczęły się poniżej zamknięcia sesji poniedziałkowej, to ostatecznie WIG20 zyskał 2,13 proc., kończąc notowania na 2.194,37 pkt. O 7 proc. poszły w górę notowania w branży odzieżowej, a granicę 4 proc. przekroczyły wzrosty w branży górniczej i motoryzacyjnej. Według kierownika zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego BM BNP Paribas Michała Krajczewskiego, zdecydowany wzrost kursów we wtorek przełamuje relatywną słabość naszego rynku względem głównych parkietów i ta tendencja powinna utrzymać się pod koniec roku.

Na plusie sesję zakończyły także pozostałe indeksy - WIG zyskał 1,8 proc. i zamknął notowania na 61.814,89 pkt., mWIG40 zwyżkował o 0,8 proc. do 5.328,93 pkt., a sWIG80 poszedł w górę o 1,9 proc. do 20.183,67 pkt.

Przewaga małych i średnich spółek z GPW nad WIG20 może się w krótkim terminie nie utrzymać, a bardziej odporne duże spółki mogą zwiększać swoją relatywną siłę - powiedział w trakcie wtorkowej wideokonferencji prezes Quercus TFI Sebastian Buczek. Dodał, że w obliczu normalizacji polityki banków centralnych rynki akcji czeka okres podwyższonej zmienności.

SPÓŁKI

CCC otworzyło pierwszy chorwacki sklep HalfPrice. Lokal znajduje się w Zagrzebiu - podała grupa w komunikacie prasowym.

Ferro planuje w 2021 r. nakłady inwestycyjne na poziomie ok. 15 mln zł, a w 2022 r. CAPEX ma być istotnie wyższy - poinformowali przedstawiciele zarządu podczas wtorkowej wideokonferencji. Otwarcie nowego centrum logistycznego, które prawdopodobnie będzie znajdować się w Rumunii, planowane jest w pierwszym kwartale 2023 r.

PCF Group nadal jest zainteresowane akwizycjami, a po ostatnim spadku wycen producentów gier na GPW spółka może rozważyć również przejęcie na krajowym rynku kapitałowym - poinformował prezes Sebastian Wojciechowski.

Murapol odwołał ofertę publiczną akcji ze względu na zwiększoną niepewność rynkową - podał deweloper w komunikacie.

Cena w wezwaniu do zapisywania się na sprzedaż akcji Mediacap została podwyższona do 3,50 zł za akcję - podało pośredniczące w wezwaniu BM mBanku. W połowie października porozumienie akcjonariuszy Mediacap wezwało do sprzedaży 6.703.994 akcji spółki, stanowiących 35,62 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu, po cenie 3,25 zł za akcję.

Santander Bank Polska sfinalizował transakcję sprzedaży akcji AVIVA Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie oraz AVIVA Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych na rzecz Allianz Holding EINS GMBH za łączną cenę 223,3 mln euro - podał bank w komunikacie.

Udział PKP Cargo w rynku przewiezionych towarów wg masy wzrósł w okresie styczeń-październik do 36,67 proc. całego rynku wobec 36,56 proc. w analogicznym okresie 2020 roku - podał Urząd Transportu Kolejowego.

Mabion zawarł ze szwajcarską spółką Adolf Kühner AG umowę zakupu czterech bioreaktorów o pojemności 2.500 litrów każdy wraz usługami dodatkowymi - podała spółka w komunikacie. Wartość umowy wynosi 2,3 mln euro netto.

Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości (PTWP) podjęło decyzję o rozpoczęciu przygotowań do przeniesienia notowań akcji z NewConnect na główny rynek GPW - podała spółka w komunikacie prasowym.

Feardemic, spółka zależna Bloober Team, rozważa ofertę publiczną i debiut na głównym rynku GPW - poinformował prezes Scott Millard.

Kombinat Konopny, spółka specjalizująca się w uprawie i przetwórstwie konopi włóknistych, w połowie 2022 roku planuje złożenie wniosku o dopuszczenie do notowań na rynku NewConnect - poinformował Kombinat w komunikacie prasowym.

eFitness, producent i dostawca oprogramowania typu SaaS (ang. Software as a Service) dla obiektów sportowych, głównie klubów fitness, w pierwszym kwartale 2022 roku planuje rozpoczęcie procedury wejścia na NewConnect - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Cloud Technologies, notowana na NewConnect spółka zajmująca się monetyzacją cyfrowych danych, ma strategię na lata 2021 - 2023. Grupa planuje do końca 2023 roku zainwestować do 50 mln zł, finansowanie pochodzić będzie ze środków własnych - podała spółka w komunikacie prasowym.

SFD, prowadzący handel suplementami i odżywkami, chce wypłacić 1,76 mln zł zaliczki na poczet dywidendy, czyli 0,04 zł na akcję. Uprawnionymi do otrzymania zaliczki będą akcjonariusze posiadający akcje na dzień 23 grudnia 2021 roku - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

WALUTY

W krótkim terminie doniesienia o nowym wariancie koronawirusa - Omikronie - i ruchy na globalnych rynkach będą kluczowe dla zachowania polskich aktywów - ocenił w rozmowie z PAP Biznes ekonomista Santander BP Grzegorz Ogonek.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,6834 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1363 USD i 128,20 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

BANKI, KREDYTY

W trzecim kwartale 2021 roku banki udzieliły 68,4 tys. kredytów mieszkaniowych, czyli o 2 proc. więcej niż w drugim kwartale 2021 roku i o 40,1 proc. więcej niż rok wcześniej. Wartość udzielonych kredytów wyniosła rekordowe 23,2 mld zł - wynika z raportu AMRON-SARFiN.

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w listopadzie w stosunku do październikowego odczytu o 3,6 pkt. do 20,4 pkt. - poinformowały Związek Banków Polskich oraz Kantar TNS. Listopadowy odczyt wskazuje na pogłębiającą się perspektywę pogorszenia dynamiki akcji kredytowej oraz prognozowany wzrost zainteresowania klientów produktami depozytowymi.

Banki udzieliły w październiku kredytów na nieruchomości mieszkaniowe o wartości 8.175 mln zł wobec 8.072 mln zł we wrześniu, co oznacza wzrost o 1,3 proc. mdm - podał NBP.

Średnie oprocentowanie nowo udzielonych kredytów konsumpcyjnych w październiku wzrosło do 6,8 proc. z 6,5 proc. we wrześniu - podał NBP.

Banki udzieliły w październiku kredytów na cele konsumpcyjne za 6.332 mln zł wobec 6.512 mln zł we wrześniu - podał NBP.

Po październikowej podwyżce stóp banki zdecydowały się na lekkie podwyżki oprocentowania depozytów - wynika z danych NBP.

ENERGETYKA

Stawka opłaty OZE w 2022 roku będzie ponad dwukrotnie niższa niż rok temu i wyniesie 0,9 zł za MWh - podał Urząd Regulacji Energetyki w komunikacie prasowym. W 2021 roku opłata wynosiła 2,20 zł/MWh.

Komisja Europejska zgodziła się na wydłużenie systemu aukcyjnego dla OZE do 31 grudnia 2027 roku - przekazał we wtorek resort klimatu i środowiska. Dodano, że maksymalne wsparcie państwa w trakcie trwania programu może wynieść blisko 43,85 mld zł.

TOWARY, PALIWA

Miedź na giełdzie metali w Londynie podtrzymuje zwyżki z poprzedniej sesji po publikacji we wtorek nieco lepszych od rynkowych prognoz danych PMI z Chin. Miedź w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana na LME wyżej o 0,1 proc. - po 9.590,00 USD za tonę - informują maklerzy.

Ropa na giełdach paliw tanieje o niemal 3 proc. i jest wyceniania poniżej 70 USD za baryłkę. Dla tego surowca kończy się najgorszy miesiąc w tym roku, z najmocniejszym spadkiem cen od marca 2020 r. Inwestorzy oceniają ryzyka dla rynków paliw, jakie stwarza nowy wariant koronawirusa Omikron i czekają na spotkanie krajów sojuszu OPEC+, które zdecydują o polityce produkcyjnej grupy na styczeń - informują maklerzy.

WYDARZENIA Z KRAJU

Sejm odrzucił we wtorek poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej. Senat chciał m.in., aby zakaz, który będzie mógł być wprowadzony w strefie nadgranicznej, nie obowiązywał dziennikarzy. Nowela trafi teraz na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Według naszych danych na Białorusi jest około 10 tysięcy cudzoziemców, którzy planują przekroczyć nielegalnie granicę - poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Podczas dwóch prób siłowego przekroczenia granicy na terenie działania placówek Straży Granicznej w Mielniku i Szudziałowie w polskich funkcjonariuszy rzucano kamieniami i petardami, byli też oślepiani - poinformowała PAP we wtorek rzecznik SG por. Anna Michalska. Dodała, że nikomu nic się nie stało.

Bezpośrednio interweniowałem u pana ministra Kamińskiego i pana ministra Wąsika, aby to z polskich stalowni wyjeżdżały transporty potrzebnego sprzętu i materiałów budowlanych do budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Wszystkie informacje dot. wiceministra sportu Łukasza Mejzy muszą zostać zweryfikowane, ewentualne decyzje mogą być podejmowane dopiero po przeanalizowaniu informacji przez stosowne służby - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Lech Kołakowski został powołany na stanowisko wiceministra rolnictwa. Nominację wręczył we wtorek wicepremier, szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk - poinformowało we wtorek biuro prasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Sekretarz stanu USA Antony Blinken przekazał w trakcie wtorkowej konferencji prasowej w Rydze, że jakikolwiek nowy przejaw agresji Rosji wobec Ukrainy wywołałby "poważne konsekwencje" - przekazała Agencja Reutera.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas ostrzegł Rosję przed atakiem na Ukrainę. "Rosja będzie musiała zapłacić wysoką cenę za każdą formę agresji" - powiedział polityk we wtorek na krótko przed wyjazdem na konsultacje NATO w stolicy Łotwy Rydze - informuje agencja dpa.

Ochrona wartości, wzmocnienie siły militarnej, wzmocnienie społeczeństw, podejście globalne oraz NATO jako międzynarodowa więź między Europą a Ameryką Północną to główne założenia, które należy rozwinąć w celu przedstawienia nowej koncepcji strategicznej NATO - ocenił szef Sojuszu Jens Stoltenberg podczas wystąpienia na konferencji w Rydze.

Podczas wtorkowego posiedzenia rządu Serbii zamrożono ceny podstawowych produktów żywnościowych jak cukier, mąka, olej słonecznikowy, wieprzowina i mleko. Decyzję argumentowano próbą ochrony standardu życia obywateli kraju.

Karaibska wyspa Barbados w poniedziałek wieczorem czasu miejscowego wypowiedziała przysięgę wierności brytyjskiej królowej Elżbiecie II i zerwała unię personalną z Wielką Brytanią, po raz pierwszy w historii ogłaszając się republiką - poinformowała agencja Associated Press. (PAP Biznes)

gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości