Skrót wiadomości - czwartek, 2 grudnia, 19.00 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
02 gru 2021, 19:07

Skrót wiadomości - czwartek, 2 grudnia, 19.00

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WYWIADY PAP BIZNES

Banki konserwatywnie założyły pozytywny wpływ wyższych stóp procentowych na ich wyniki. Zysk sektora w 2022 roku wzrośnie, wyniki będą się w kolejnych kwartałach poprawiać głównie dzięki wyższemu wynikowi odsetkowemu, ale banki mogą zdecydować się na zwiększenie rezerw, w tym także na kredyty mieszkaniowe. Sektor czeka wyraźniejszy wzrost kosztów - poinformował PAP Biznes wiceprezes OPTI TFI Tomasz Bursa.

Inter Cars, którego skonsolidowane przychody od stycznia do października br. wzrosły o 32,3 proc., zakłada utrzymanie zbliżonej dynamiki w całym 2021 roku dzięki koniunkturze w aftermarkecie - poinformował PAP Biznes w wywiadzie członek zarządu spółki Piotr Zamora. Dodał, że 2022 rok optymistycznie zapowiada się dla grupy i spodziewa się kontynuacji aktualnego trendu wzrostowego.

KORONAWIRUS

W Polsce stwierdzono w ciągu doby 27.356 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, z powodu Covid-19 zmarły 502 osoby - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Liczba nowych infekcji była o 2,7 proc. niższa niż w ubiegłym tygodniu. Od początku epidemii odnotowano w Polsce 3.596.491 zakażeń koronawirusem i 84.656 zgonów z powodu COVID-19.

W stołecznym regionie Francji Ile-de-France wykryto pierwszą infekcję nowym wariantem koronawirusa Omikron - informuje w czwartek telewizja BFM powołując się na lokalne władze medyczne. To pierwsze zakażenie Omikronem w kontynentalnej części Francji.

W Republice Południowej Afryki wykryto w środę ponad 8,5 tys. nowych infekcji koronawirusem, blisko dwa razy więcej niż we wtorek - przekazały władze. Według ekspertów, na razie nie ma pewności, by ten wzrost był związany z nowym wariantem Omikron, ale jest to bardzo prawdopodobne.

Pamela Smith-Lawrence, dyrektor wykonawcza w ministerstwie zdrowia w Bostawnie powiedziała w środę, że 16 z 19 odnotowanych tam przypadków zakażenia nowym wariantem koronawirusa Omikronem nie wykazywało żadnych objawów. Dodała, że traktowanie Bostwany jako zarzewie wirusa jest "niesprawiedliwe".

Po raz pierwszy od przeszło tygodnia w Holandii spadła liczba zakażeń koronawirusem. W kraju tym odnotowano już 16 przypadków zakażenia wariantem Omikron.

Kanclerz Angela Merkel, kandydat na kanclerza Olaf Scholz i premierzy krajów związkowych uzgodnili w czwartek nowe, ogólnokrajowe ograniczenia dla osób niezaszczepionych przeciwko Covid-19. Zgodnie z ustaleniami m.in. w obiektach kulturalnych i rozrywkowych obowiązywać ma zasada 2G, co oznacza, że kina, teatry, restauracje i inne obiekty będą dostępne tylko dla osób zaszczepionych i wyleczonych (2G); opcjonalnie można dodatkowo zalecić aktualny test na obecność koronawirusa (2G-plus). Tylko osoby zaszczepione i wyleczone mogą odwiedzać sklepy; sklepy z artykułami codziennego użytku (np. supermarkety i drogerie) są wyłączone z tej zasady. Osoby nieszczepione mogą się teraz spotkać tylko z dwoma osobami z jednego innego gospodarstwa domowego. Dotyczy to również spotkań prywatnych.

W ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii wykryto 53 945 zakażeń koronawirusem, co jest najwyższym dobowym bilansem od 17 lipca, oraz stwierdzono 141 zgonów z powodu Covid-19 - poinformowano w czwartek. Wśród zakażeń jest 10 nowych przypadków wariantu Omikron.

W Kalifornii stwierdzono pierwszą w USA infekcję nowym wariantem koronawirusa Omikron - poinformowały w środę amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Dodano, że testy na obecność koronawirusa, przeprowadzone u bliskich zakażonej osoby, dały negatywny wynik.

Aby utrzymać bardzo wysoki poziom ochrony, prawdopodobnie przez wiele lat konieczne będą coroczne szczepienia przeciw Covid-19 - ocenił szef firmy Pfizer Albert Bourla w opublikowanej w czwartek rozmowie ze stacją BBC.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, w październiku, według metodologii Eurostatu, wyniosła w Polsce 3,4 proc., tak jak we wrześniu - podał Eurostat.

Ekonomiści Banku Pekao podwyższyli swoją prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r. do 5,5 proc. z 5,0 proc. - podano na oficjalnym profilu Analizy Pekao na Twitterze.

Stopa bezrobocia w strefie euro w październiku, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 7,3 proc., wobec 7,4 proc. w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej. Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia na poziomie 7,3 proc.

Narodowy Bank Węgier (MNB) podwyższył w czwartek 1-tygodniową depozytową stopę procentową do 3,10 proc., z 2,90 proc. - poinformował bank w komunikacie.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w strefie euro wzrosły o 5,4 proc. w październiku, licząc miesiąc do miesiąca, a rok do roku wzrosły o 21,9 proc. - podał w komunikacie europejski urząd statystyczny Eurostat. Analitycy szacowali: mdm +3,8 proc., a rdr +19,0 proc.

BUDŻET, DŁUG

W październiku udział inwestorów zagranicznych w polskich obligacjach spadł o 3,6 mld zł do 125,6 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Złożyliśmy do Komisji Europejskiej wniosek o zgodę na obniżenie VAT na żywość do 0 proc. Jeśli Komisja się przychyli, to wprowadzimy zerowy VAT na żywność – powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Piotr Patkowski.

GIEŁDA

Początek czwartkowych notowań na GPW przyniósł spadki, które korespondowały z zachowaniem rynków bazowych. Pod koniec notowań popyt był bardziej aktywny i duża część strat została zredukowana. W opinii analityków na rynkach panuje duża niepewność związana z nowym wariantem wirusa i jego przełożeniem na realną gospodarkę czy też działania poszczególnych rządów, ale również politykę banków centralnych.

WIG20 zakończył czwartkowe notowania spadkiem o 0,45 proc. do 2.201,86 pkt., WIG zniżkował o 0,45 proc. do 68.203,86 pkt.

Relatywnie mocniejsze były indeksy reprezentujące średnie i małe spółki, z których mWIG40 stracił 0,12 proc. zamykając się na 5.382,02 pkt., a sWIG80 po płaskim początku sesji, na jej zamknięciu zniżkował o 0,27 proc. do 20.298,48 pkt.

Łączna wartość obrotu akcjami na głównym rynku GPW spadła w listopadzie 2021 roku o 2,6 proc. rdr do 30,5 mld zł. Wartość obrotu akcjami w ramach arkusza zleceń zmniejszyła się w tym czasie o 2,9 proc. do 29,8 mld zł - poinformowała giełda w komunikacie.

SPÓŁKI

Nowe Jaworzno Grupa Tauron (NJGT) oraz należąca do Rafako spółka E003B7 zawarły 2 grudnia przed Sądem Polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP ugodę dotyczącą budowy nowego bloku energetycznego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III - poinformował Tauron w komunikacie.

Allegro od 20 grudnia trafi do kategorii spółek o średniej kapitalizacji z kategorii spółek o dużej kapitalizacji indeksu Stoxx - podała agencja Bloomberg.

Zarząd Kruka zakłada, że będzie rekomendował akcjonariuszom przeznaczanie na dywidendę co najmniej 30 proc. skonsolidowanego zysku uzyskanego w poprzednim roku obrotowym, przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej - poinformowała spółka w polityce dywidendowej na lata 2021 – 2024.

Grupa Trinity zawarła z Personnel Service porozumienie o podstawowych warunkach transakcji (term sheet) dotyczące nabycia 100 proc. akcji Personnel Service - podała Grupa Trinity w komunikacie. Zawarcie umowy inwestycyjnej ma nastąpić do końca stycznia 2022 r. Personnel Service liczy na to, że w przyszłym roku kapitalizacja firmy sięgnie 1 mld zł.

11 bit studios zawarło niestandardową umowę licencyjną z Epic Games określającą zasady korzystania z silnika do gier Unreal Engine - podał 11 bit studios w komunikacie.

Celem TIM jest, żeby w okresie ok. 3-5 lat udział 3LP w zysku EBITDA grupy wzrósł do 50 proc. - poinformował prezes TIM Krzysztof Folta podczas czwartkowej wideokonferencji.

mPay otrzymał od Banku Polskiej Spółdzielczości oświadczenie o odstąpieniu od warunkowej zobowiązującej umowy sprzedaży akcji DM Banku BPS - podała spółka w komunikacie.

Kupiec planuje skup do 882.921 akcji własnych, po cenie nie wyższej niż 8 zł za akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Do platformy e-commerce Shopera w listopadzie dołączyło blisko 1.000 nowych e-sklepów - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Urząd Skarbowy w Rzeszowie przeprowadził w spółce Ciech Sarzyna z Grupy Ciech kontrolę rozliczeń podatku dochodowego od osób prawnych za rok 2015, w wyniku której ustalił kwotę zobowiązania podatkowego na 6,4 mln zł plus odsetki (obecnie ok. 2,9 mln zł) - podał Ciech w komunikacie.

Modelowa marża downstream PKN Orlen spadła w listopadzie do 7,4 USD na baryłce z 8,5 USD w październiku - poinformował PKN Orlen na stronie internetowej.

P.A. Nova wyemituje obligacje serii B o łącznej wartości nominalnej do 30 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie. Obligacje będą oferowane w trybie oferty publicznej i będą notowane na rynku regulowanym Catalyst prowadzonym przez GPW.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,6002 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1339 USD i 127,94 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

BANKI

Zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń-październik 2021 roku wyniósł 10,58 mld zł, co oznacza wzrost rok do roku o 58,4 proc. - poinformował Narodowy Bank Polski.

FUNDUSZE

Przy wyraźnych spadkach na giełdach i trendzie wzrostowym na rentownościach, niespełna 40 z 800 dostępnych na rynku funduszy detalicznych zakończyło miesiąc nad kreską - poinformowały Analizy .pl w raporcie. Traciły 22 z 23 kategorii, a najsłabiej wypadły m.in. inwestujące w krajowe akcje.

TOWARY, PALIWA

Miedź na giełdzie metali w Londynie jest wyceniania blisko najniższych poziomów od dwóch tygodni w reakcji na słabnący popyt na ten metal w Chinach, największym rynku dla miedzi, który słabnie w okresie zimowym. Metal w dostawach 3-miesięcznych kosztuje na LME mniej o 0,1 proc. - po 9.438,00 USD za tonę - informują maklerzy.

Średnia cena benzyny Eurosuper 95 po 11 miesiącach 2021 r. wyniosła 5,39 zł/l wobec 4,41 zł/l w całym 2020 r. - podała Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego.

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku odrobiła część strat po tym, jak w ciągu dwóch poprzednich sesji straciła ponad 6 proc. na fali nerwowości, że szybkie rozprzestrzenianie się wariantu Omikron doprowadzi do większej liczby blokad w gospodarkach i ograniczeń w przemieszczaniu się. W czwartek podczas spotkania krajów sojuszu OPEC+ zostanie podjęta decyzja ws. polityki dostaw ropy w styczniu - informują maklerzy.

Marża na sprzedaży benzyny Eurosuper 95 po 11 miesiącach 2021 r. spadła w Polsce o 45,4 proc. wobec średniej marży z 2020 roku i wyniosła 0,11 zł na litrze - podała Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego.

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojusznicy (OPEC+) uzgodnili na szczycie w czwartek, że utrzymają w styczniu plany zwiększenia wydobycia ropy o 400 tys. baryłek dziennie – podała organizacja w komunikacie po zakończeniu posiedzenia.

WYDARZENIA Z KRAJU

Sejm odrzucił w czwartek w pierwszym czytaniu obywatelski projekt ustawy całkowicie zakazującej aborcji. Projekt zakładał, że przerwanie ciąży może być traktowane jako zabójstwo. W związku z tym za jej dokonanie mogłoby grozić od 5 do 25 lat więzienia lub dożywocie.

Podjąłem się tego zadania i będę kontrkandydatem prezesa Władysława Kosiniaka-Kamysza na stanowisko szefa PSL - poinformował PAP poseł Stefan Krajewski (PSL). Pozytywnie oceniam prezesurę Kosiniaka-Kamysza, w wielu kwestiach się zgadzamy, ale jest kilka obszarów, w których mamy inne spojrzenie - dodał.

Sejm w czwartek poparł poprawki redakcyjne, zgłoszone przez Senat do nowelizacji Prawa energetycznego. Nowe przepisy mają na celu zapobieżenie skokowym podwyżkom cen gazu w 2022 r. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

Sejm opowiedział się w czwartek za większością senackich poprawek do noweli zaostrzającej kary dla sprawców wykroczeń drogowych. Regulacja, która m.in. podwyższa maksymalną wysokość grzywny z 5 do 30 tys. zł, trafi teraz do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

Do Straży Granicznej najpierw wpłynęły pełnomocnictwa trzech cudzoziemców, a później zgłoszenie o nielegalnym przekroczeniu granicy; na miejscu czekała na nas europosłanka Janina Ochojska i kamery; to była ustawka - mówi rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Janina Ochojska, europosłanka i założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej, poinformowała późnym wieczorem w środę, że uczestniczyła w "interwencji Grupy Granica, w czasie której trzech Syryjczyków, uprzednio 5-krotnie wypchniętych z Polski, zostało wreszcie przewiezionych do ośrodka". "Tylko światła kamer, nasza obecność i wywalczone zabezpieczenie z Tryb. Praw Człowieka uchroniły ich przed kolejną wywózką" - napisała na Twitterze.

W czwartek doszło do wypadku z udziałem strażaków OSP w Czernichowie koło Torunia. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czernikowie jechali w trybie alarmowym do pożaru sadzy w kominie w miejscowości Liciszewy. Ich samochód gaśniczy zderzył się z tirem. Na miejscu zginęli kierowca samochodu gaśniczego i siedząca obok niego młoda koleżanka. Siedzący z tyłu strażacy ochotnicy zostali ranni; przewieziono ich do szpitali w Toruniu i Lipnie.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

W wydanej w czwartek opinii rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Manuel Campos Sanchez-Bordona wskazuje, że TSUE powinien oddalić skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości, uzależniający wypłatę środków unijnych od przestrzegania praworządności.

Rada Unii Europejskiej przyjęła w czwartek kolejny pakiet sankcji wobec Białorusi. Restrykcje polegają na zakazie wjazdu do UE i zamrożeniu aktywów. Z wcześniejszych informacji PAP wynika, że sankcje obejmują ok. 30 osób i podmiotów zaangażowanych w represje wobec społeczeństwa obywatelskiego i sprowadzanie migrantów na Białoruś. Dotyczą m.in. linii lotniczych Belavia.

Amerykański Departament Skarbu ogłosił w czwartek w koordynacji z UE, Kanadą i Wielką Brytanią nałożenie kolejnej serii sankcji przeciwko Białorusi, wprowadzając restrykcje na 20 osób związanych z reżimem Alaksandra Łukaszenki, w tym jego syna Dzmitrija oraz na 12 państwowych firm i instytucji. Restrykcje dotyczą też obrotu nowym białoruskim długiem.

Rada UE formalnie przyjęła w czwartek wspólną politykę rolną (WPR) na lata 2023–2027. Nowe przepisy torują drogę "sprawiedliwszej, bardziej ekologicznej i w większym stopniu opartej na wynikach WPR".

Na Białorusi jest już jeden rosyjski system rakietowy S-400 do celów szkoleniowych – powiedział w środę Alaksandr Łukaszenka w wywiadzie dla rosyjskiej agencji Rossija Siewodnia. Według Łukaszenki, nie jest to kompleks w wersji szkoleniowej, lecz „jak najbardziej bojowej”.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres skrytykował restrykcje podróżne dotyczące krajów afrykańskich, porównując je do apartheidu - przekazał w czwartek portal Euronews. (PAP Biznes)

gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości