DZIEŃ NA RYNKACH: Spadki na Wall Street, nowa mutacja wirusa nadal straszy inwestorów | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
03 gru 2021, 22:20

DZIEŃ NA RYNKACH: Spadki na Wall Street, nowa mutacja wirusa nadal straszy inwestorów

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami indeksów, a do liderów zniżek należały spółki technologiczne. Inwestorzy nadal obawiają się nowego wariantu koronawirusa o nazwie Omikron, a liczba nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w USA w listopadzie była niższa od oczekiwań.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,17 proc., do 34.580,08 pkt.

S&P 500 na koniec dnia stracił 0,84 proc. i wyniósł 4.538,43 pkt.

Nasdaq Composite zniżkował 1,92 proc. i zamknął sesję na poziomie 15.085,47 pkt.

W skali całego tygodnia Dow Jones stracił 0,9 proc., S&P 500 zniżkował 1,2 proc., a Nasdaq stracił 2,6 proc.

"Niepewność związana z Omikronem jest duża, w połączeniu z rozczarowującymi danymi z rynku pracy. Nic dziwnego, że inwestorzy zdecydowali się wycofać z rynku przed weekendem" - powiedział Ryan Detrick, główny strateg rynkowy z LPL Financial.

„Wraz z rosnącą liczbą przypadków koronawirusa, mniej akomodacyjnym Fedem i ostrożniejszymi prognozami wzrostu PKB w USA w nadchodzącym roku, niepewność wokół perspektyw dla rynku akcji może narastać, co skutkuje bardziej niestabilnym otoczeniem dla wycen aktywów” – powiedział Chris Hussey, analityk z Goldman Sachs.

Analitycy Barclays radzą swoim klientom pozostać jednak gotowym do kupowania akcji w dołkach.

"Pozostajemy zdanie, że ogólne makro i warunki płynnościowe wspierają rynki akcji, dlatego radzimy je dokupywać w momentach słabości, spodziewając się powrotu rynku byka" - powiedział Emmanuel Cau z Barclays.

W piątek rozczarowaniem dla inwestorów okazały się najnowsze dane z amerykańskiego rynku pracy.

Liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w listopadzie o 210 tys. wobec oczekiwanej zwyżki o 550 tys. i wzrostu o 546 tys. miesiąc wcześniej, po rewizji z 531 tys.

Stopa bezrobocia w USA wyniosła 4,2 proc., oczekiwano 4,5 proc. wobec 4,6 proc. miesiąc wcześniej.

Wynagrodzenia godzinowe wzrosły w listopadzie o 4,8 proc. rdr, a mdm wzrosły o 0,3 proc. vs. konsensus 5 proc. i 0,4 proc.

Wskaźnik ISM aktywności w usługach w USA w listopadzie wyniósł 69,1 pkt., wobec 66,7 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 65 pkt.

"Raport o zatrudnieniu w USA nigdy nie był przebojem pod względem wpływu na rynek. Dzieje się tak, ponieważ prezes Fed Jerome Powell w swoim przemówieniu w tym tygodniu wytyczył krótkoterminową ścieżkę polityki pieniężnej” – powiedział Fawad Razaqzada, analityk rynku w ThinkMarkets.

„Dzisiejszy raport o płacach poza rolnictwem wygląda na nieporządny. Najlepiej poczekać na poprawki w przyszłym miesiącu, zanim zbyt głośno zabrzmi alarm stagflacyjny. A jeśli ktoś sądzi, że ten raport odsunie przyspieszoną redukcję programu skupu aktywów, o której w tym tygodniu wspomniał prezes Fed Jerome Powell, to będzie w błędzie" – powiedział Jamie Cox, partner w Harris Financial Group.

W dół szły akcje chińskich spółek notowane w USA po tym, jak Didi Global zapowiedział wycofanie spółki z nowojorskiej giełdy. Alibaba spadł o 9 proc., Baidu o 8,5 proc., a Didi tracił 14,5 proc.

Traciły także inne spółki technologiczne. Meta (dawniej Facebook) szedł w dół o 1,5 proc. Spółka weszła już w rynek niedźwiedzia, tracąc ponad 20 proc. od czasu szczytowego poziomu we wrześniu.

Tesla zniżkowała na koniec dnia o 6,4 proc. Zoom Video stracił 4,1 proc.

DocuSign spadł 42 proc. po tym, jak prognozy sprzedaży w czwartym kwartale opublikowane przez spółkę okazały się niższe niż oczekiwali analitycy.

Spadały akcje firm wrażliwych na informacje o pandemii Covid-19. Akcje Boeinga poszły w dół o 2,5 proc., Royal Caribbean stracił 2 proc.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa podał, że w USA w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 1.264 ofiary śmiertelne Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 132.822 kolejnych osób. Najnowsze dane wskazują, że od wybuchu epidemii w Ameryce odnotowano łącznie 48,83 mln przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi 785.912. (PAP Biznes)

kkr/ pr/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości