Grupa MERCOR podsumowuje I półrocze roku obrotowego 2021/22 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
03 gru 2021, 09:01

Grupa MERCOR podsumowuje I półrocze roku obrotowego 2021/22

Grupa „MERCOR” S.A., lider nowych technologii w branży zabezpieczeń przeciwpożarowych, w I półroczu roku obrotowego 2021/22 (01.04-30.09.2021 r.) jak i w samym II kwartale wyraźnie poprawiła rok do roku osiągane przychody ze sprzedaży.

Narastająco po pierwszym półroczu 2020/21 przychody były wyższe o 17% r/r i wyniosły ok. 230,5 mln zł. Grupa wzmocniła swoją pozycję zarówno w Polsce, zwiększając przychody ze sprzedaży w pierwszym półroczu o 16% do ponad 115,5 mln zł, jak i na zagranicznych rynkach – wzrost o ok. 19% do blisko 115 mln zł. W wyniku silnej nierównowagi podażowo-popytowej w II kwartale 2021/22 skutkującej m.in. skokowym wzrostem cen materiałów, rentowność Grupy była niższa rok do roku. Zysk netto był zbliżony do ubiegłorocznego i wyniósł 17,8 mln zł (-2% r/r).

W samym II kwartale 2021/22 przychody Grupy wzrosły o 20% r/r do 125,7 mln zł, a zysk netto był na zbliżonym poziomie rok do roku: 9,4 mln zł wobec 9,8 mln zł rok wcześniej.

Grupa w minionym I półroczu 2021/22 pozyskała zamówienia o łącznej wartości 263,5 mln zł, co oznacza wzrost o 31% r/r.

Spółka na większości rynków zagranicznych odnotowała wzrost sprzedaży lub zbliżony poziom rok do roku. W Rosji sprzedaż utrzymała się na podobnym poziomie r/r (24,5 mln zł), w Hiszpanii wzrosła o 10% r/r do 20,3 mln zł. W Czechach i Słowacji wzrost wyniósł 46% do 18,4 mln zł, na Węgrzech sprzedaż była zbliżona do ubiegłorocznej i wyniosła 16,4 mln zł.

Na mniejszych rynkach w Rumunii, na Ukrainie sprzedaż wzrosła odpowiednio o 51% i 160%, w Wielkiej Brytanii była podobna r/r (2,1 mln zł). Na innych rynkach zagranicznych (m.in. kraje Beneluksu, Skandynawia) sprzedaż wzrosła o ponad 37% do 21,5 mln zł.

II kwartał był okresem wymagającym, w którym podobnie jak inni gracze mierzyliśmy się z wyzwaniem w postaci rosnących cen materiałów budowlanych, transportu; a to wszystko przy rosnącej presji na wynagrodzenia. Staramy się minimalizować negatywny wpływ czynników rynkowych m.in. poprzez częściowe przeniesienie wzrostu cen na klienta – mówi Krzysztof Krempeć, Prezes Zarządu MERCOR S.A.

W minionym półroczu 2021/22, czyli od kwietnia do września, co miesiąc odnotowywaliśmy wzrost wartości pozyskiwanych zamówień. Skupiamy się, zgodnie z przyjętą strategią, na maksymalizacji sprzedaży eksportowej. Cieszy nas jednak, że jednocześnie w kraju wypracowaliśmy solidne wzrosty przychodów. Pozyskujemy z sukcesem kolejne kontrakty i obserwujemy na rynku liczne inwestycje realizowane niezależnie od pandemii – dodaje Krzysztof Krempeć.

Grupa realizuje cele, założenia finansowe i operacyjne przyjęte w strategii biznesowej na lata 2020-2023. Wśród nich są realizowane kluczowe kierunki jak: intensyfikacja sprzedaży eksportowej, rozbudowa portfolio produktowego czy finansowe założenia jak wskaźnik ROE powyżej 13% (według stanu na koniec września wynosi ponad 16%) czy utrzymanie niskiego wskaźnika zadłużenia netto/ EBITDA poniżej 3x (według stanu na koniec 1H 2021/22 wynosi 1,6x).

O spółce MERCOR:

MERCOR” S.A., lider nowoczesnych technologii w branży zabezpieczeń ppoż., z siedzibą w Gdańsku, jest obecny na rynku od ponad 33 lat. Grupa Kapitałowa MERCOR ma w swojej ofercie systemy biernvch zabezpieczeń ppoż.: oddymianie grawitacyjne, wentylacja pożarowa, zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji budowlanych oraz drzwi i bramy ppoż. Grupę MERCOR tworzy 9 spółek operacyjnych zlokalizowanych na europejskich rynkach: Polska, Rosja, Ukraina, Hiszpania, Węgry, Czechy, Słowacja, Rumunia, Wielka Brytania i 8 zakładów produkcyjnych. Połowę sprzedaży realizuje za granicą, a jej produkty znajdują zastosowanie w ponad 50 krajach na świecie, głównie w Europie, Azji czy na Bliskim Wschodzie.

Imponującą listę realizacji Grupy „MERCOR” tworzą m.in. obiekty takie jak: porty lotnicze m.in. w Moskwie, Pradze, Madrycie i Barcelonie, w Paryżu, nowoczesna stacja kolejowa Afragola (Włochy), Europejski Bank Inwestycyjny oraz Europejski Trybunał Obrachunkowy w Luksemburgu, Rosyjski Kosmodrom Wostocznyj; oczyszczalnia ścieków w Henriksdal (Szwecja); elektrownia węglowa RWE w Holandii; hale produkcyjne m.in. dla Rolls Royce Deutschland, Stadion Olimpijski w Londynie, Stadion VTB Arena w Moskwie (Rosja). Sieci sklepów: Hypernova, Kaufland, Tesco, IKEA; koncerny m.in.: Peugeot, Opel, Michelin, Volkswagen, Volvo i Renault, Suzuki. Tunele: tunel szybkiego pociągu AVE w Maladze i Alicante, tunel Smestad w Oslo (Norwegia), tunel Al Ras Al Akhadar (ZEA), tunel w Doha (Katar); największa inwestycja drogowa w Singapurze Marina Coastal Expressway. W Polsce Grupa zabezpieczała np. Metro Warszawskie, Hotele Hilton w Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Narodowy Bank Polski w Warszawie, Bibliotekę Narodową, porty lotnicze w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi; rafinerie, m.in.: Lotos, Nafty Gorlice, PKN Orlen Płock, Kopalnia LMG, platforma Lotos Petrobaltic; elektrownię Kozienice; Polin Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Apartamenty Złota 44 w Warszawie, Amber Expo Gdańsk, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, parki logistyczne m.in. Panattoni, R7, centra dystrybucyjne m.in. dla Amazon, Lidl, Jeronimo Martins, Decathlon i wiele innych. Od 2007 roku akcje „MERCOR” S.A. są notowane na GPW.

Źródło: Spółka, #MCR

Zobacz także: Mercor SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości