Skrót wiadomości - piątek, 3 grudnia, 18.55 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
03 gru 2021, 18:58

Skrót wiadomości - piątek, 3 grudnia, 18.55

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WYWIADY I ANALIZY PAP BIZNES

ZUE wspólnie z lokalnymi partnerami przygotowuje się do złożenia ofert w postępowaniach przetargowych na rynkach bułgarskim i rumuńskim. Spółkę interesują zarówno kontrakty kolejowe, jak i miejskie - poinformował PAP Biznes prezes Wiesław Nowak. ZUE obserwuje rynek pod kątem ewentualnych akwizycji.

Ponad połowa spółek zgromadzonych w WIG20, mWIG40 oraz sWIG80 w III kw. 2021 roku poprawiła swoje wyniki finansowe w porównaniu z poprzednim rokiem. Wyniki firm były też z reguły wyższe od konsensusu PAP Biznes, sporządzonego na podstawie prognoz analityków.

KORONAWIRUS

W Polsce stwierdzono w ciągu doby 26.965 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, z powodu Covid-19 zmarło 470 osób - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Liczba nowych infekcji była o 0,9 proc. wyższa niż w ubiegłym tygodniu. Od początku epidemii odnotowano w Polsce 3.623.452 zakażenia koronawirusem i 85.126 zgonów z powodu COVID-19.

Jesteśmy w apogeum IV fali, czekamy na moment przesilenia – powiedział w piątek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zwrócił uwagę, że woj. podkarpackie jest kolejnym, w którym zanotowano spadek zakażeń na poziomie 4 proc.

Od 16 grudnia resort zdrowia chce rozpocząć akcje szczepienia dzieci w wieku od 5 do 11 lat – poinformował w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że 1,1 mln szczepionek przeznaczonych dla tej grupy dotrze do Polski 13 grudnia.

Pododdziały wojsk inżynieryjnych z Estonii i Wielkiej Brytanii są już w Polsce. Przed nimi spotkanie koordynacyjne z dowódcami Wojska Polskiego, a następnie rozpoczną realizację zadań na granicy polsko-białoruskiej - przekazał w piątek szef MON Mariusz Błaszczak.

Nowy wariant koronawirusa Omikron przenosi się bardzo szybko, ale ludzie nie powinni z tego powodu panikować - powiedziała w piątek główna doradczyni naukowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Soumya Swaminathan.

RPA wchodzi w czwartą falę epidemii Covid-19 w związku z wyodrębnieniem się wariantu Omikron - podał w piątek na spotkaniu z dziennikarzami minister zdrowia. Liczba zachorowań potroiła się w ciągu trzech dni.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Szczyt inflacji nastąpi w styczniu i lutym - powiedział w wywiadzie dla Interii minister finansów Tadeusz Kościński.

Pierwsze płatności z KPO mogą trafić do Polski w połowie 2022 r.; w tym roku możliwa jest jeszcze ewentualna zaliczka z puli krajowej, nie jest jednak aż tak istotna, jak niektórzy przywiązują wagę - powiedział w piątek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Sprzedaż detaliczna w Polsce w październiku wzrosła o 12,4 proc. rdr, po wzroście o 10,0 proc. rdr we wrześniu - podał Eurostat. W ujęciu miesięcznym sprzedaż wzrosła o 1,6 proc.

Sprzedaż detaliczna w strefie euro w październiku, w ujęciu miesiąc do miesiąca, wzrosła o 0,2 proc., a miesiąc wcześniej spadła o 0,4 proc., po korekcie z -0,3 proc. - poinformował w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej. Analitycy spodziewali się mdm +0,3 proc.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 55,9 pkt. wobec 54,6 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano wskaźnik na 56,6 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 52,7 pkt. wobec 52,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 53,4 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin, wyniósł w listopadzie 52,1 pkt. wobec 53,8 pkt. w poprzednim miesiącu - podały Caixin i Markit Economics. Analitycy spodziewali się 53,0 pkt.

Liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w listopadzie o 210 tys. wobec oczekiwanej zwyżki o 550 tys. i wzrostu o 546 tys. miesiąc wcześniej, po rewizji z 531 tys. - podał amerykański Departament Pracy.

Zamówienia w przemyśle amerykańskim w październiku wzrosły o 1 proc. mdm - poinformował Departament Handlu USA. Analitycy szacowali, że zamówienia wzrosną o 0,5 proc. mdm.

Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 57,2 pkt. wobec 57,6 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w końcowym wyliczeniu. Wstępnie szacowano, że indeks wyniósł 56,5 pkt.

BUDŻET, DŁUG

Nadwyżka budżetowa jednostek samorządu terytorialnego po III kwartale wyniosła 23,436 mld zł wobec planowanego deficytu 31,067 mld zł - podało Ministerstwo Finansów.

Zadłużenie jednostek samorządu terytorialnego na koniec III kw. wzrosło o 6,1 proc. rdr i wyniosło 86.875 mln zł - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Koszt dla budżetu państwa z tytułu czasowej obniżki stawki VAT na gaz ziemny i energię cieplną to odpowiednio 700 mln zł i 500 mln zł, a na prąd 1,2 mld zł - podano w ocenie skutków regulacji (OSR) projektu rozporządzenia, wprowadzającego rozwiązania rządowej tarczy antyinflacyjnej.

GIEŁDA

Ostatnia sesja tygodnia przyniosła spadki głównych krajowych indeksów, na co wpływ miało wyraźne pogorszenie nastrojów na rynkach bazowych w końcówce notowań. Zdaniem analityków, główne zagrożenie dla naszego parkietu płynie obecnie właśnie z pogarszającego się globalnego sentymentu. Słabe dane z amerykańskiego rynku pracy nie wpłynęły na rynki, które zaczęły tracić dopiero po spadkowym otwarciu giełd w USA.

WIG20 zakończył piątkowe notowania spadkiem o 1,01 proc. do 2.179,71 pkt., WIG zniżkował od 0,69 proc. do 67.730,01 pkt. Reprezentujący spółki o średniej kapitalizacji mWIG40 zamknął sesję spadkiem o 0,22 proc. do 5.370,01 pkt. Symbolicznie zyskał tylko sWIG80 rosnąc o 0,2 proc. do 20.338,94 pkt.

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW spadł o 2,3 pkt. proc. i wyniósł 31,7 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego zwiększył się o 0,2 pkt. proc. do 45,5 proc. - podało Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w komunikacie.

SPÓŁKI

Bank Handlowy planuje ROE powyżej 12 proc. w 2024 r., a wskaźnik C/I na poziomie 50 proc. Bank chce przeznaczać na dywidendę minimum 75 proc. zysku netto - poinformował bank w strategii na lata 2022-2024.

Skonsolidowane przychody VRG w listopadzie 2021 roku wyniosły 91,9 mln zł, co oznacza wzrost o 92,6 proc. rdr - poinformowała spółka w komunikacie. Narastająco od początku roku przychody VRG wyniosły 896,6 mln zł i były wyższe rdr o 24,1 proc.

Cena sprzedaży 46.874.998 akcji firmy bukmacherskiej STS Holding została ustalona na 23 zł za sztukę - poinformowała spółka w komunikacie. Wcześniej podana cena maksymalna akcji STS Holding wynosiła 26 zł.

Zysk netto grupy Mercor w drugim kwartale roku obrotowego 2021/22 wyniósł 9,4 mln zł, w porównaniu do 9,8 mln zł zysku przed rokiem - poinformowała w raporcie działająca w branży zabezpieczeń przeciwpożarowych spółka. Zysk na działalności operacyjnej wyniósł 11,9 mln zł, w porównaniu do 13 mln zł rok wcześniej, a przychody wzrosły o 20 proc. rdr do 125,7 mln zł.

Akcjonariusze Prairie Mining złożyli wnioski o objęcie 4.496.375 akcji nowej emisji z prawem poboru - podała spółka w komunikacie.

PCC Rokita planuje inestycje w odnawialne źródła energii w celu obniżenia śladu węglowego - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. PCC Rokita rozważa m.in. możliwość odejścia od paliwa węglowego poprzez przebudowę posiadanych kotłów rusztowych na gazowe czy też zamianę na kotły gazowe niskoparametrowe.

PCC Rokita i PCC Exol zdecydowały o rozpoczęciu budowy zakładu produkcji alkoksylatów oraz innych związków chemicznych w Brzegu Dolnym - poinformowały spółki w komunikatach. Wartość inwestycji szacowana jest na 351 mln zł.

Spółki z Grupy R.Power podpisały umowy z Nomad Electric na realizację 72 farm fotowoltaicznych o wartości blisko 170 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Docelowy wymóg MREL dla mBanku został określony na poziomie skonsolidowanym, z wyłączeniem z konsolidacji mBanku Hipotecznego, w wysokości 20,47 proc. sumy kwoty ekspozycji na ryzyko (TREA), w tym dla funduszy własnych i zobowiązań podporządkowanych w wysokości 19,96 proc. TREA oraz w wysokości 5,91 proc. miary ekspozycji całkowitej (TEM), w tym dla funduszy własnych i zobowiązań podporządkowanych w wysokości 5,74 proc. TEM.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny określił dla Banku Pekao docelowy minimalny poziom MREL odpowiadający 15,37 proc. wartości całkowitej ekspozycji na ryzyko (TREA) oraz 5,91 proc. miary ekspozycji całkowitej (TEM) - poinformował bank w komunikacie. Wymogi te powinny zostać spełnione do 31 grudnia 2023 roku.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny określił docelowy wymóg MREL łącznej kwoty ekspozycji na ryzyko TREA dla Banku Handlowego w oparciu o dane skonsolidowane na poziomie 15,36 proc. TREA - poinformował bank w komunikacie. Wymóg powinien być spełniony do 31 grudnia 2023 r.

Celon Pharma uzyskał europejski patent obejmujący zastosowania formulacji inhalacyjnej esketaminy w leczeniu depresji lekoopornej - poinformowała spółka w komunikacie. Patent został udzielony przez Europejski Urząd Patentowy.

Synektik jako jedyny złożył ofertę na dostawę, montaż i uruchomienie urządzenia do radiochirurgii stereotaktycznej mózgu oraz głowy i szyi, na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie - poinformowała spółka w komunikacie. Wartość złożonej w przetargu oferty Synektika opiewa na 17,56 mln zł netto.

Onde, notowana na giełdzie spółka z grupy Erbudu, podpisała umowę ze spółkami z grupy R.Power na wykonanie kompleksowych robót budowlanych obejmujących dostawę, instalację, budowę oraz rozruch dla sześćdziesięciu trzech elektrowni fotowoltaicznych - poinformowało Onde w komunikacie.

W drugiej fazie wezwania na Mediacap zapisami zostało objętych 3.809.040 akcji, stanowiących 20,24 proc. kapitału zakładowego - poinformowała spółka w komunikacie.

OFE PZU "Złota Jesień" i Aviva OFE Aviva Santander przesłali pismo do zarządu Enel-Medu, w którym wnioskują o zwołanie nadzwyczajnego walnego zgromadzenia spółki w celu wyboru członków rady nadzorczej w drodze głosowania grupami - poinformował Enel-Med w komunikacie.

WALUTY

Głównym wydarzeniem przyszłego tygodnia będzie środowe posiedzenie RPP, przy czym spodziewana podwyżka stóp o 50 pb pomoże złotemu utrzymać się na mocniejszych poziomach, nieco poniżej 4,60/EUR - powiedział PAP Biznes strateg banku PKO BP Arkadiusz Trzciołek. Z tego samego powodu, jego zdaniem rentowności SPW mogą lekko zwyżkować.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5934 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1291 USD i 127,97 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

ENERGETYKA, GÓRNICTWO

Otwarcie etapu notyfikacji programu dla górnictwa to sukces. UE wstępnie przyjęła przygotowany przez nas plan, z elementami dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych kopalń - wskazał w piątek prezes Polskiej Grupy Górniczej (PGG) Tomasz Rogala.

Średnia ważona cena BASE na rynku dnia następnego ukształtowała się w listopadzie na poziomie 552,40 zł/MWh wobec 467,12 zł/MWh w październiku - poinformowała TGE w komunikacie prasowym.

TOWARY, PALIWA

Miedź na giełdzie metali w Londynie tanieje, kontrastując ze zwyżkami notowań na innych giełdach. Miedź w dostawach 3-miesięcznych kosztuje na LME mniej o 0,3 proc. wobec 9.496,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy.

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku powiększa wzrosty notowań po tym, jak kraje sojuszu OPEC+ zajęły "elastyczne" stanowisko w sprawie dostaw ropy z tej grupy producentów - informują maklerzy.

Kierunek zmian cen na rynku hurtowym wskazują, że w nadchodzącym tygodniu nastąpią obniżki cen paliw na stacjach - oceniają analitycy e-petrol.

Jeśli w kolejnych dniach ceny paliw w hurcie utrzymają się na obecnym poziomie, wzrośnie szansa na spadek cen na stacjach benzynowych już w przyszłym tygodniu - oceniają analitycy BM Reflex.

WYDARZENIA Z KRAJU

Migranci, którzy podejmują obecnie próbę przekroczenia granicy, przebywają na Białorusi co najmniej od kilku tygodni; mamy do czynienia z mniejszymi grupami bez kobiet i dzieci, lepiej przygotowanymi na trudne warunki - mówił komendant Podlaskiego Oddziału SG gen. bryg. Andrzej Jakubaszek.

Pododdziały wojsk inżynieryjnych z Estonii i Wielkiej Brytanii są już w Polsce. Przed nimi spotkanie koordynacyjne z dowódcami Wojska Polskiego, a następnie rozpoczną realizację zadań na granicy polsko-białoruskiej - przekazał w piątek szef MON Mariusz Błaszczak.

Sprawa Jerzego Urbana, uniewinnionego prawomocnie przed rokiem w procesie o obrazę uczuć religijnych, trafiła do nowej izby Sądu Najwyższego. Skargę nadzwyczajną w tej sprawie wniósł prokurator generalny Zbigniew Ziobro, który domaga się ponownego rozpatrzenia sprawy.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Prezydent USA Joe Biden oświadczył w piątek, że przygotowuje pakiet "inicjatyw", który ma sprawić, że ewentualna ponowna inwazja Rosji na Ukrainę będzie "bardzo, bardzo trudna".

Ukraina stanowczo odrzuca możliwość wszelkich zobowiązań, których jako "gwarancji" żąda Rosja, w tym porzucenia planów przystąpienia do NATO - powiedział w piątek agencji AFP ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

Siódma runda odbywających się w Wiedniu rozmów o ożywieniu umowy atomowej z 2015 roku została w piątek przerwana, a negocjacje mają zostać wznowione w przyszłym tygodniu - poinformowały źródła irańskie, na które powołuje się agencja AFP.

Ze względu na wysoką liczbę zachorowań na koronawirusa, rząd federalny od niedzieli klasyfikuje Polskę i Szwajcarię jako obszary wysokiego ryzyka - informuje agencja dpa.

Potwierdziły się czwartkowe przewidywania austriackich mediów, stanowisko kanclerza po Alexandrze Schallenbergu przejmie Karl Nehammer, obecny minister spraw wewnętrznych. (PAP Biznes)

gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości