B.Millennium chce, by do '24 powtarzalny zysk netto wzrósł do 2 mld zł, a ROE wyniosło ok. 14 proc. (opis2) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
06 gru 2021, 09:02

B.Millennium chce, by do '24 powtarzalny zysk netto wzrósł do 2 mld zł, a ROE wyniosło ok. 14 proc. (opis2)

Bank Millennium planuje do 2024 roku podwoić powtarzalny zysk netto, czyli z wyłączeniem kosztów związanych z walutowymi kredytami hipotecznymi, do 2 mld zł, osiągając powtarzalny zwrot z kapitału ROE na poziomie około 14 proc. - poinformował bank w strategii na lata 2022–2024.

Bank Millennium planuje, że w 2024 roku wskaźnik kosztów do dochodów spadnie do poniżej 37 proc., a udział kredytów nieregularnych (NPL ratio) będzie poniżej 4,7 proc. Bank oczekuje znormalizowanego kosztu ryzyka na poziomie ok. 50 pb.

"Chcemy utrzymać wysoką wydajność operacyjną i wzmocnić akwizycję klientów w oparciu o wypracowane w ostatnich latach lokomotywy wzrostu – sprzedaż kont osobistych, kredytów gotówkowych i hipotecznych. (...) Patrząc w przyszłość jestem optymistą" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezes banku Joao Bras Jorge.

Poniżej cele Banku Millennim do 2024 roku. Zyski, ROE (zwrot z kapitału) i wskaźnik C/I bez kosztów związanych z portfelem hipotek walutowych.

2021P
Zysk netto1 mld zł
ROE9,5 proc.
Koszty/dochodyok. 40 proc.
Koszt ryzyka
NPL
Wzrost w kredytach

Po trzech kwartałach 2021 roku raportowana strata netto grupy Banku Millennium wyniosła 823 mln zł. Zysk netto bez kosztów walutowych kredytów hipotecznych wyniósł w tym czasie 791 mln zł.

Koszty ryzyka są na poziomie 36 pb.

Bank w strategii planuje istotny wzrost przychodów we wszystkich segmentach, w segmencie przedsiębiorstw przede wszystkich w produktach o niskiej wadzie ryzyka.

Bank podał, że 2024 roku w porównaniu z 2021 rokiem, wykorzystując wzrosty rynku (Millennium zakłada, że wszystkie segmenty biznesu urosną powyżej 10 proc. rocznie), środowisko wyższych stóp procentowych oraz poprzez zdobywanie większych udziałów rynkowych, zamierza osiągnąć 50-proc. wzrost całkowitych przychodów (suma przychodów głównych segmentów biznesowych przed korektami konsolidacyjnymi) głównie dzięki bankowości detalicznej.

Bank planuje zwiększyć liczbę aktywnych klientów do poziomu ponad 3 mln w 2024 roku. Oznacza to wzrost o około 100 tys. netto rocznie i oczekiwany udział w rynku nowych kont osobistych na poziomie ok. 9 proc.

Bank podał, że dąży, by portfel walutowych kredytów hipotecznych spadł do ok. 7 proc. portfela kredytowego ogółem z obecnego poziomu ok. 14 proc. Chce w ciągu najbliższych 12 miesięcy utrzymać tempo negocjacji z klientami w sprawie zawierania ugód dotyczących tych kredytów.

"Dokładamy wszelkich starań, aby wspólnie z naszymi klientami rozwiązać to wyzwanie na drodze polubownych ugód, których liczba odnotowana od początku br. przewyższa liczbę nowych pozwów" - napisano w komunikacie.

Bank podał w prezentacji, że główne skutki finansowe wynikające z portfela kredytów hipotecznych walutowych ujawnią się do 2023 r.

Bank Millennium podał, że chce utrzymać czwartą pozycję w nowej sprzedaży na rynku kredytów hipotecznych poprzez usprawnienie procesu wnioskowania o kredyt i generowanie większego ruchu w kanałach własnych.

Bank chce, by 90 proc. aktywnych klientów korzystało z kanałów cyfrowych (dziś udział ten wynosi 83 proc.), a 99 proc. wszystkich transakcji odbywało się się cyfrowo/zdalnie.

Bank Millennium planuje dalszą cyfryzację modelu sprzedaży i obsługi, wykorzystując zmianę preferencji klientów wywołaną przez Covid.

"Mobile będzie podstawowym kanałem sprzedaży +prostych+ produktów i obsługi klienta. W oddziałach skupimy się na pozyskiwaniu klientów, bardziej wyrafinowanych produktach, edukacji klientów i wprowadzaniu klientów do bankowości elektronicznej" - napisano w komunikacie prasowym.

W 2022 roku bank planuje obniżenie własnych emisji CO2 o 50 proc. w porównaniu z 2020 rokiem, osiągnięcie neutralności klimatycznej w zakresie własnych emisji (na poziomie 1 i 2) do 2027 roku, a pełnej neutralności (w zakresie 3) do roku 2050.

(PAP Biznes), #MIL

seb/ mfm/

Zobacz także: Bank Millennium SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości