DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy na Wall Street mocno w górę, słabną obawy przed Omikronem | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
06 gru 2021, 22:09

DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy na Wall Street mocno w górę, słabną obawy przed Omikronem

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi wzrostami głównych indeksów. Analitycy wskazują, że na rynkach słabną obawy o wariant Omikron koronawirusa, a uwaga inwestorów przesuwa się w kierunku perspektyw dla wzrostu PKB i polityki monetarnej.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 1,87 proc., do 35.227,03 pkt.

S&P 500 na koniec dnia zyskał 1,17 proc. i wyniósł 4.591,67 pkt.

Nasdaq Composite zwyżkował 0,93 proc. i zamknął sesję na poziomie 15.225,15 pkt.

"Spadek niepokoju na rynkach może zmienić obecne nastawienie w zakresie ograniczania ryzyka. Obawy związane z wariantem Omikron mogą zmaleć po tym, jak eksperci z RPA nie zarejestrowali żadnego wzrostu zgonów lub hospitalizacji” – powiedział Pierre Veyret, analityk techniczny w domu maklerskim ActivTrades.

"Minie trochę czasu, zanim możliwy wpływ wariantu Omikron na rynki będzie znany. Dobrą wiadomością jest, że mimo posępnej atmosfery na rynkach w zeszłym tygodniu, istotne pod względem technicznym bariery nie zostały przełamane" - powiedział Matt Maley, główny strateg ds. rynków w Miller Tabak.

Zyskiwały akcje spółek z ekspozycją na otwarcie gospodarki, w tym koncerny paliwowe i przemysłowe. Rosły też kursy największych amerykańskich linii lotniczych: Akcje United i Delta Airlines rosły po 8-10 proc. Carnival zyskiwał prawie 3 proc., a Wynn Resorts rósł o około 2 proc.

Rosły też firmy oferujące pośrednictwo w wynajmie hoteli i domów wczasowych. Expedia zyskała prawie 8 proc., a Booking Holdings wzrósł 6 proc.

Natomiast akcje spółek IT kontynuowały spadki. Nvidia traciła 5,5 proc., podczas gdy Tesla spadał o 3 proc., tracąc 21 proc. od szczytu na początku listopada i wchodząc w rynek niedźwiedzia.

„Technologia była nastawiona na wiecznie niskie stopy procentowe i wsparcie fiskalne, więc z perspektywą wzrostu stóp i nowego paradygmatu Fed, widzimy rotację z technologii do sektorów o lepszej ekspozycji na wyższy wzrost PKB i rosnące stopy” - powiedział Tom Essaye, autor Sevens Report.

Dodał, że przyczyną spadków na rynku w zeszłym tygodniu były komunikaty płynące z Fedu, a nie obawy o wariant Omikron.

Kohl's szedł w górę o 8 proc. Akcje detalisty rosną po informacjach, że inwestor Engine Capital nakłania spółkę do rozważenia sprzedaży firmy lub wydzielenia z jej działalności e-commerce.

Akcje GCP Applied Technologies rosły o 16 proc. Producent specjalistycznej chemii budowlanej zgodził się na przejęcie przez francuską firmę budowlaną Saint-Gobain za 32 USD za akcję, czyli około 32 mld USD.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa podał, że w USA w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 155 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 35.065 kolejnych osób. Najnowsze dane wskazują, że od wybuchu epidemii w Ameryce odnotowano łącznie 49,08 mln przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi 788.364. (PAP Biznes)

kkr/ pr/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości