Skrót wiadomości - poniedziałek, 6 grudnia, 18.00 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
06 gru 2021, 18:04

Skrót wiadomości - poniedziałek, 6 grudnia, 18.00

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Stopa bezrobocia w listopadzie 2021 r. wyniosła 5,4 proc. wobec 5,5 proc. w październiku i wobec konsensusu PAP Biznes na poziomie 5,5 proc. - podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Ekonomiści Credit Agricole obniżyli swoją prognozę wzrostu PKB Polski w 2022 r. do 4,3 proc. rdr z 4,7 proc. szacowanych wcześniej - wynika z najnowszego raportu banku. Jednocześnie prognoza dynamiki PKB w 2021 r. została zrewidowana w górę do 5,2 proc. z 4,9 proc.

E. Gatnar, Ł. Hardt i K. Zubelewicz głosowali we wrześniu przeciw uchwale RPP o ustaleniu założeń polityki pieniężnej na 2022 - podano w Monitorze Sądowym i gospodarczym.

W okresie styczeń-listopad 2021 r. w ramach Polskiej Strefy Inwestycji wydano 470 decyzji inwestycyjnych na kwotę 20 mld zł - podał resort rozwoju w komunikacie.

Wskaźnik nastrojów w handlu tradycyjnym w listopadzie spadł w Polsce mdm o 9,2 pkt. do 23,8 pkt. - podała realizująca badanie M/platform.

Wskaźnik zaufania wśród inwestorów w strefie euro w grudniu wyniósł 13,5 pkt. wobec 18,3 pkt. miesiąc wcześniej - podała grupa badawcza Sentix w komunikacie. Analitycy spodziewali się w grudniu wskaźnika 12,5 pkt.

Zamówienia w niemieckim przemyśle spadły w październiku o 6,9 proc. mdm - podał Federalny Urząd Statystyczny w komunikacie. Analitycy spodziewali się, że zamówienia mdm spadną o 0,3 proc., po zwyżce miesiąc wcześniej o 1,8 proc., po korekcie z +1,3 proc.

FUNDUSZE

W listopadzie wszystkie Otwarte Fundusze Emerytalne zanotowały spadki, średnio straciły 7,3 proc. mdm i z nawiązką oddały wzrosty z poprzedniego miesiąca - poinformowały w comiesięcznym podsumowaniu Analizy .pl i IGTE. Aktywa funduszy spadły do ok. 183 mld zł i wróciły do poziomów z lipca.

BUDŻET, DŁUG

Na koniec listopada 2021 r. na rachunkach budżetowych zgromadzono równowartość 154,4 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów w informacji miesięcznej.

W wyniku konsolidacji zarządzania płynnością sektora publicznego na koniec listopada 2021 r. zgromadzono środki w wysokości 109 mld zł, z tym: w depozytach terminowych 72,7 mld zł oraz w depozytach typu ON 36,4 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

GIEŁDA

Przy przeważających na europejskich parkietach wzrostach, poniedziałkowa sesja na GPW przebiegła w mieszanych nastrojach. Średnie i małe spółki od rana pozostawały lekko pod kreską, a szeroki rynek i duże spółki utrzymały się na plusie. W tym otoczeniu nowe historyczne minima zanotowały Allegro i Huuuge.

WIG20 zyskał na poniedziałkowym zamknięciu 0,5 proc. do 2.190,67 pkt., WIG zwyżkował o 0,16 proc. do 67.835,38 pkt., mWIG40 stracił 0,44 proc. do 5.346,45 pkt., a sWIG80 spadł o 0,96 proc. do 20.142,75 pkt.

SPÓŁKI

Bank Millennium planuje do 2024 roku podwoić powtarzalny zysk netto, czyli z wyłączeniem kosztów związanych z walutowymi kredytami hipotecznymi, do 2 mld zł, osiągając powtarzalny zwrot z kapitału ROE na poziomie około 14 proc. - poinformował bank w strategii na lata 2022–2024.

Strategia Banku Millennium na lata 2022–2024 zakładająca podwojenie do 2 mld zł powtarzalnego zysku netto jest bardzo ambitna i realizacja tego celu wymagać będzie sprzyjających warunków makroekonomicznych oraz silnego wzrostu organicznego - oceniają analitycy.

Bank Millennium ocenia, że główne skutki finansowe wynikające z portfela walutowych kredytów hipotecznych ujawniać się będą do 2023 r. i w okresie przynajmniej najbliższych dwóch lat nie będzie miejsca na wypłatę dywidendy - poinformował wiceprezes Fernando Bicho.

mBank rozpoczyna pilotaż ugód frankowych, który obejmie 1,3 tys. umów i będzie trwać przez najbliższe trzy miesiące - poinformował bank w komunikacie prasowym.

BoomBit szacuje, że jego skonsolidowane przychody spadły w listopadzie 2021 roku o 0,4 proc. mdm i wyniosły 21,6 mln zł. Koszt prowizji platform sięgnął 1,32 mln zł (-0,7 proc. mdm), a koszty User Acquisition wyniosły 11,82 mln zł (-5,9 proc. mdm) - poinformowała spółka w komunikacie.

Cena w wezwaniu na sprzedaż akcji Plast-Box została podniesiona do 2,70 zł za sztukę - podał pośredniczący w wezwaniu DM BOŚ. Akcjonariusze Plast-Box wezwali na początku października do sprzedaży 9.108.409 akcji spółki, stanowiących 21,72 proc. udziału w kapitale zakładowym, po cenie 2,40 zł/szt.

Big Cheese Studio, producent i wydawca gier wideo na PC i konsole, zadebiutuje 7 grudnia na głównym rynku GPW - podała spółka w komunikacie prasowym.

Poniedziałkowe NWZ Pozbudu zdecydowało o zmianie nazwy spółki na Compremum - wynika z podjętych uchwał.

Play wprowadza Amazon Prime dla obecnych i nowych klientów abonamentowych za 10,99 zł miesięcznie, z pierwszymi 30 dniami za darmo - podało telekom w komunikacie prasowym.

Instal Kraków podpisał z PGE Energia Ciepła umowę na zaprojektowanie i budowę instalacji kotłów wodnych gazowo-olejowych w PGE EC Oddział Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków - poinformowała spółka w komunikacie. Wartość umowy wynosi 78,4 mln zł netto.

Akcjonariusze Kool2Play zdecydowali o emisji do 150 tys. nowych akcji w ramach subskrypcji prywatnej z wyłączeniem prawa poboru. Cena emisyjna akcji będzie wynosiła nie więcej niż 40 zł - wynika z podjętych przez NWZ uchwał.

Grupa R.Power chce osiągnąć 10 GWp łącznej mocy własnych projektów PV do 2030 roku, co ma pozwolić spółce na wejście do grona dziesięciu największych niezależnych producentów energii w Europie. Połowę portfolio mają stanowić projekty zlokalizowane w Polsce - podała grupa w komunikacie prasowym. R.Power jest zainteresowane przejęciami.

Kurs akcji producenta gier Asmodev spadł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 9,3 proc. do 2,72 zł.

Prokuratura Regionalna w Warszawie rozszerzyła zarzuty wobec podejrzanego Leszka Cz. w śledztwie dotyczącym tzw. afery GetBack. Aktualnie zarzucany podejrzanemu czyn obejmuje 1140 pokrzywdzonych klientów banku, którzy ponieśli szkodę w łącznej wysokości ponad 227 mln zł, oraz bank, który poniósł szkodę w wysokości ok. 9 mln zł.

Auga Group złożyła wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie wycofanie jej akcji z obrotu na GPW - podała spółka w komunikacie.

NWZ Black Point zdecydowało o wypłacie z kapitału zapasowego 0,25 zł dywidendy na akcję, czyli łącznie 3 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Instal Kraków podpisał z PGE Energia Ciepła umowę na zaprojektowanie i budowę instalacji kotłów wodnych gazowo-olejowych w PGE EC Oddział Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków - poinformowała spółka w komunikacie. Wartość umowy wynosi 78,4 mln zł netto.

WALUTY

Spodziewana środowa podwyżka stóp procentowych NBP jest argumentem za tym, żeby złoty pozostał na mocniejszych poziomach wobec euro, choć piątkowe dane o inflacji z USA mogą zadziałać na osłabienie PLN - ocenił w rozmowie z PAP Biznes analityk FX BM mBanku Rafał Sadoch. Zarządzająca z PFR TFI Izabela Sajdak wskazała, że w obliczu środowego RPP rentowności SPW mogą rosnąć.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5889 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1287 USD i 127,78 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

ENERGETYKA

W poniedziałek wystąpiły trudności w zbilansowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego ze względu na niską generację wiatrową oraz postoje awaryjne i remontowe kilku jednostek wytwórczych. Niedobór bilansowy dotyczy braku możliwości dotrzymania wymaganego poziomu rezerw mocy - podały Polskie Sieci Elektroenergetyczne w komunikacie. We wtorek bilans KSE będzie też napięty.

TOWARY, PALIWA

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku mocno zyskuje podczas poniedziałkowego handlu w reakcji na decyzje Arabii Saudyjskiej, która podwyższyła ceny swojego surowca eksportowanego do odbiorców w i USA, dając tym samym sygnał o swoim zaufaniu do perspektyw popytu na paliwa, pomimo rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa, Omikrona - informują maklerzy.

Miedź na giełdzie metali w Londynie drożeje po informacjach z Peru i Chin, które wspierają notowania metalu. Miedź w dostawach 3-miesięcznych kosztuje na LME więcej o 0,7 proc. i jest po 9.487,50 USD za tonę - informują maklerzy.

WYDARZENIA Z KRAJU

W Polsce stwierdzono w ciągu doby 13.250 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, z powodu Covid-19 zmarło 25 osób - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Liczba nowych infekcji była o 1 proc. wyższa niż w ubiegłym tygodniu. Od początku epidemii odnotowano w Polsce 3.684.671 zakażeń koronawirusem i 85.700 zgonów z powodu COVID-19.

We wtorek lub w środę rząd przedstawi nowe zasady obostrzeń - poinformował premier Mateusz Morawiecki na briefingu.

Zrzekłem się pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego; to forma protestu przeciwko naruszaniu w samym SN obowiązującego polskiego prawa i uleganiu naciskom TSUE - poinformował w poniedziałek sędzia Izby Dyscyplinarnej SN Jan Majchrowski.

Lewica złożyła w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy ws. obowiązku szczepień przeciw COVID-19 dla dorosłych - przekazał rzecznik klubu Marek Kacprzak. Projekt zakłada także wyłączenie z lockdownu firm, w których wszyscy pracownicy są zaszczepieni.

Klub PiS nie poprze projektu Lewicy o obowiązkowych szczepieniach przeciw COVID-19 - poinformował wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Przyznał zarazem, że powinny być dodatkowe zachęty do szczepień. Zapowiedział, że w poniedziałek prezydium Komitetu Politycznego PiS zajmie się m.in. sprawą Łukasz Mejzy.

42-letni górnik, uwięziony od soboty w zawalonym wyrobisku kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej, nie daje oznak życia - wynika z relacji ratownika, któremu w poniedziałek udało się dotrzeć do poszkodowanego. Wydostanie mężczyzny z zawału i transport na powierzchnię zajmą jeszcze kilka godzin.

Ostateczne jest już rozstrzygnięcie warszawskiego sądu umarzające sprawę naruszenia przez b. opozycjonistę z czasów PRL Władysława Frasyniuka nietykalności policjantów. W poniedziałek Sąd Najwyższy oddalił kasację prokuratora w tej sprawie - poinformował PAP zespół prasowy SN.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Białoruś, w odpowiedzi na sankcje ogłoszone przez kraje zachodnie, wprowadzi m.in. zakaz wwozu towarów i osób, ograniczenia dla linii lotniczych oraz pogłębienie integracji z Rosją - poinformowało białoruskie MSZ. W ubiegłym tygodniu nowe sankcje ogłosiły UE, USA, Wielka Brytania i Kanada.

Po SPD i FDP pod umową koalicyjną trzech niemieckich partii podpisali się w poniedziałek także Zieloni. W głosowaniu większość członków opowiedziała się za sojuszem z socjaldemokratami i liberałami. Tym samym nic już nie stoi na przeszkodzie do utworzenia nowego rządu RFN.

Amerykański rząd najprawdopodobniej w tym tygodniu ogłosi bojkot dyplomatyczny Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, które odbędą się w lutym 2022 r. - informuje w poniedziałek telewizja CNN opierająca się na swoich źródłach. Chiny zapowiadają środki odwetowe.

Kolejne 86 zakażeń wariantem koronawirusa Omikron potwierdzono w Wielkiej Brytanii i łącznie jest ich już 246 - poinformowała w niedzielę Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA). To oznacza, że w stosunku do soboty liczba infekcji wzrosła o ponad 50 proc.

Wśród uczestników spotkania ministerialnego OBWE w Sztokholmie, które zakończyło się w piątek, potwierdzono dwa przypadki Covid-19 - podało szwedzkie MSZ. Jedną z zakażonych koronawirusem osób jest szef fińskiej dyplomacji. W Radzie Ministerialnej OBWE uczestniczyło 57 przedstawicieli państw, w tym szef polskiego MSZ Zbigniew Rau, sekretarz stanu USA Antony Blinken oraz jego rosyjski odpowiednik Siergiej Ławrow.

Obalona w wojskowym zamachu stanu demokratyczna przywódczyni Birmy, noblistka Aung San Suu Kyi została w poniedziałek skazana na cztery lata więzienia za podżeganie do buntu i łamanie restrykcji epidemicznych - poinformowały władz.(PAP Biznes)

gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości