TYDZIEŃ NA RYNKACH: Niepewność wobec Omikronu, napięcia na linii Rosja-Ukraina, dane makro | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
06 gru 2021, 06:33

TYDZIEŃ NA RYNKACH: Niepewność wobec Omikronu, napięcia na linii Rosja-Ukraina, dane makro

Inwestorzy w tygodniu będą niecierpliwie wyczekiwać na informacje dotyczące nowego wariantu koronawirusa, a także na rezultaty rozmowy prezydentów USA i Rosji na temat napięć na granicy rosyjskiej z Ukrainą. W centrum uwagi będą też dane makro, w tym inflacja w USA w listopadzie. W Polsce posiedzenie RPP.

"W kraju oprócz RPP nie ma w planie istotnych wydarzeń ani publikacji danych. Za granicą w centrum uwagi kolejna seria danych inflacyjnych (DE, CZ, HU, US), dane o produkcji (DE, CZ, HU), na koniec tygodnia Michigan index, czyli nastroje amerykańskich konsumentów" - napisali w raporcie tygodniowym ekonomiści Santander Bank Polska.

Głównym czynnikiem ryzyka obecnie jest nowy wariant koronawirusa, nazwany przez Światową Organizację Zdrowia Omikronem. Rozprzestrzenia się on w szybkim tempie na całym świecie, a o pierwszych przypadkach jego pojawienia się informują coraz to nowe kraje.

Wariant koronawirusa Omikron wykryto w co najmniej 15 stanach USA, jednak to odmiana Delta nadal odpowiada za 99,9 proc. zachorowań na Covid-19 w kraju - poinformowała w niedzielę Rochelle Walensky, szefowa amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował w piątek, że nowy wariant koronawirusa może zmusić go do obniżenia prognoz wzrostu gospodarczego na świecie.

Zdaniem ekonomistów, potencjalnym czynnikiem ryzyka jest możliwość eskalacji konfliktu na Wschodzie. USA nadal ostrzegają o możliwej agresji Rosji na Ukrainę.

Prezydent USA Joe Biden poinformował we piątek, że przygotowuje pakiet "inicjatyw", który ma sprawić, że ewentualna ponowna inwazja Rosji na Ukrainę będzie "bardzo, bardzo trudna".

Biały Dom potwierdził w sobotę oficjalnie, że we wtorek odbędzie się rozmowa prezydentów USA i Rosji Joe Bidena i Władimira Putina za pośrednictwem łącza wideo. Wcześniej datę tę potwierdził Kreml.

"Prezydent Biden wyrazi obawy USA, związane z rosyjską obecnością wojskową przy granicy z Ukrainą i potwierdzi poparcie Stanów Zjednoczonych dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy” – napisała w oświadczeniu rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Niemiecki dziennik "Bild" informuje w sobotę, że poznał szczegółowe plany rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zgodnie z nimi Rosja w trzech etapach miałaby zająć około dwóch trzecich terytorium Ukrainy. Według gazety prezydent Władimir Putin jeszcze nie zdecydował, czy plany będą realizowane.

W ostatnich dniach przedstawiciele Białego Domu sygnalizowali nieoficjalnie, że popierają pakiet sankcji, zaproponowany w Senacie przez przewodniczącego komisji spraw zagranicznych Boba Menendeza - nazwany przez niego "matką wszystkich sankcji" - zawierający restrykcje przeciwko całemu szeregowi rosyjskich oligarchów, banków, przedsiębiorstw państwowych, a także projektowi Nord Stream 2.

Restrykcje, które prawdopodobnie zostaną poddane pod głosowanie w Senacie w przyszłym tygodniu jako poprawka do budżetu obronnego, miałyby zostać uruchomione przez prezydenta w razie nowej rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie.

W piątek opublikowane zostaną dane o listopadowej inflacji w Stanach Zjednoczonych. W październiku wskaźnik CPI przyspieszył do 6,2 proc., co jest największym wzrostem w skali rocznej od ponad 30 lat. Analitycy prognozują, że w listopadzie inflacja w USA wzrośnie do 6,7 proc.

W zeszłym tygodniu prezes Fed Jerome Powell powiedział, że bank centralny prawdopodobnie będzie omawiał przyspieszenie wychodzenia z programu skupu aktywów na najbliższym grudniowym posiedzeniu. Zwiększyło to spekulacje o rychłej podwyżce stóp procentowych w USA.

W piątek inwestorzy poznają również dane o PKB w październiku w Wielkiej Brytanii. Analitycy spodziewają się, że pozostanie on stabilny, gdyż sprzyja mu stopniowy powrót pracowników do biur oraz solidna sprzedaż detaliczna.

Ostatnio publikowane dane z brytyjskiej gospodarki sugerują, że Bank Anglii powinien dążyć do pierwszej podwyżki stóp procentowych od wybuchu pandemii. Nie brakuje jednak głosów, że niepewność związana z nowym wariantem koronawirusa może spowodować, że bankierzy centralni zdecydują się jednak wstrzymać z decyzją o podwyżce do początku 2022 roku.

W Polsce wydarzeniem tygodnia będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej w środę. Po mocnych danych (PKB, CPI, PMI powyżej prognoz) oraz serii wywiadów i wypowiedzi Prezesa NBP z ostatniego tygodnia, w których sygnalizował m.in., że widzi przestrzeń do podwyżek stóp procentowych oraz zmienił opinię na temat inflacji (już nie jest przejściowa, tylko uciążliwa) rynek zaczął znów bardziej agresywnie wyceniać szanse na podwyżki stóp procentowych, antycypując możliwość podwyżki w grudniu nawet o około 100 pb, a może i więcej i dojście stopy NBP do ok. 3,5 proc. w 2-3 kwartały.

"Nie mamy wątpliwości co do tego, że RPP podwyższy stopy procentowe w środę, ale skala ruchu nie jest już taka oczywista, dlatego, że sygnały wysyłane z banku centralnego są (wciąż) wielokierunkowe. Warto zwrócić uwagę, że w wypowiedziach prezesa Glapińskiego nieustannie powtarzają siębzastrzeżenia, że podwyżki nie mogą być nadmierne, aby nie osłabić wzrostu i nie zwiększyć bezrobocia. Nowy wariant koronawirusa Omikron, spadki cen ropy naftowej i

tarcza „antyinflacyjna” rządu mogą być dla RPP argumentami przeciw mocnej reakcji w grudniu" - napisano w raporcie tygodniowym Santander Bank Polska.

"Zakładamy jednak, że RPP w środę podniesie stopy o 75pb, być może sugerując możliwą pauzę w cyklu" - dodali ekonomiści.

-----------

Kalendarz makroekonomiczny w tygodniu 6-10 grudnia (źródło: Bloomberg, Barclays, yahoo.com).

Poniedziałek:

08.00 Niemcy - zamówienia fabryk w październiku (prognoza -0,5 proc. mdm, poprzednio 1,3 proc. mdm)

10.30 Wielka Brytania - wskaźnik PMI dla sektora budowlanego w listopadzie (prognoza 52,0 pkt, poprzednio 54,6 pkt)

11.00 strefa euro - spotkanie Eurogrupy

Wtorek:

00.30 Japonia - wydatki gospodarstw domowych w październiku (prognoza 2,8 proc. mdm, poprzedni0 5,0 proc. mdm)

01.30 Australia - wskaźnik cen nieruchomoości w trzecim kwartale (prognoza 6,0 proc. kdk, poprzednio 6,7 proc. kdk)

04.30 Australia - decyzja banku centralnego w sprawie stóp procentowych, rynek nie spodziewa się zmian

07.45 Szwajcaria - stopa bezrobocia n.s.a. w listopadzie (prognoza 2,6 proc., poprzednio 2,5 proc.)

08.00 Niemcy - produkcja przemysłowa w październiku (prognoza 0,8 proc. mdm, poprzednio -1,1 proc. mdm)

11.00 Niemcy - Nastrój Ekonomiczny ZEW w grudniu (prognoza 25,3 pkt, poprzednio 31,7 pkt)

11.00 strefa euro - PKB w trzecim kwartale (prognoza 2,2 proc. kdk, poprzednio 2,2 proc. kdk)

14.30 USA - import, export i bilans handlowy w październiku

14.30 Kanada - import, export i bilans handlowy w październiku

16.00 Kanada - wskaźnik PMI Ivey w listopadzie

Środa:

00.50 Japonia - PKB w trzecim kwartale (prognoza 0,4 proc. kdk i 1,6 proc. rdr, poprzednio -0,8 proc. kdk i -3 proc. rdr)

05.30 Indie - decyzja banku centralnego w sprawie stóp procentowych, rynek nie spodziewa się zmian

13.00 Brazylia - sprzedaż detaliczna w październiku (prognoza -4,3 proc. rdr, poprzednio -5,5 proc. rdr)

Polska - decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych, rynek spodziewa się podwyżki stóp

16.00 USA - Miejsca Pracy Dzięki Turystyce (JOLT) w październiku

16.00 Kanada - decyzja banku centralnego w sprawie stóp procentowych, rynek nie spodziewa się zmian

16.30 USA - zapasy ropy naftowej

22.00 Brazylia - decyzja banku centralnego w sprawie stóp procentowych, rynek spodziewa się podwyżki do 9,25 proc., z 7,75 proc. obecnie

Czwartek:

02.30 Chiny - wskaźnik CPI w listopadzie (prognoza 2,5 proc. rdr i 0,3 proc. mdm, poprzednio 1,5 proc. rdr i 0,7 proc. mdm)

12.00 Republika Południowej Afryki - produkcja przemysłowa w październiku (prognoza 0,7 proc. mdm, poprzednio 1,3 proc. mdm)

13.00 Meksyk - wskaźnik CPI w listopadzie (prognoza 0,95 proc. mdm i 7,17 proc. rdr, poprzednio 0,84 proc. mdm i 6,24 proc. rdr)

14.30 USA - zadeklarowani wstępni bezrobotni

16.13 Ukraina - wskaźnik CPI w listopadzie (prognoza 1,0 proc. mdm, poprzednio 0,9 proc. mdm)

22.45 Nowa Zelandia - sprzedaż detaliczna kart elektronicznych w listopadzie

Piątek:

08.00 Wielka Brytania - PKB w trzecim kwartale (prognoza 22,2 proc. rdr, poprzednio 6,6 proc. rdr)

08.00 Wielka Brytania - produkcja przemysłowa w październiku (prognoza 0,2 proc. mdm, poprzednio -0,4 proc. mdm)

08.00 Wielka Brytania - produkcja dóbr w fabrykach w październiku (prognoza 0,1 proc. mdm, poprzednio 0,1 proc. mdm)

08.00 Wielka Brytania - bilans handlowy w październiku

08.00 Niemcy - wskaźnik CPI w listopadzie (prognoza -02, proc. mdm, poprzednio -0,2 proc. mdm)

13.00 Brazylia - wskaźnik CPI w listopadzie (prognoza 10,45 proc. rdr i 1,05 proc. mdm, poprzednio 10,67 proc. rdr i 1,25 proc. mdm)

14.30 USA - bazowy wskaźnik CPI w listopadzie (prognoza 4,9 proc. rdr i 0,5 proc. mdm, poprzednio 4,6 proc. rdr i 0,6 proc. mdm)

14.30 USA - wskaźnik CPI w listopadzie (prognoza 0,7 proc. mdm, poprzednio 0,9 proc. mdm)

16.00 USA - indeks nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan, ostateczny, w grudniu (prognoza 70,0 pkt, poprzednio 63,5 pkt)

20.00 USA - bilans budżetu federalnego w listopadzie

(PAP Biznes)

pr/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości